vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

287 επισκέπτες, 7 χρήστες
kyrgiannis, treloneritis, dimitris1167, Jorge, paiktaras, chief79, lagoudakis

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Σκέφτομαι για αγορά fev vs dual σε κλωνάρι και είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους δύο

https://www.2fdeal.com/ulton-fev-vs-style-316ss-single-dual-afc-mtl-rta-17mm-silver_p5748.html
https://www.2fdeal.com/yftk-fev-vs-style-316ss-dual-afc-mtl-rta-17mm-silver_p16329.html

Tι έχετε να προτείνετα ulton ή yftk?

Αποσυνδεδεμένος thebull

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
[justify]Εγώ σου προτείνω να αφήσεις τα πειράματα και να πάρεις 2 fev  :D :D :D[/justify]

[justify]Ερώτηση, έχει κάποιος yftk & ulton fev4.5+s να μας πει διάφορες; [/justify]

Σκέφτομαι για αγορά fev vs dual σε κλωνάρι και είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους δύο

https://www.2fdeal.com/ulton-fev-vs-style-316ss-single-dual-afc-mtl-rta-17mm-silver_p5748.html
https://www.2fdeal.com/yftk-fev-vs-style-316ss-dual-afc-mtl-rta-17mm-silver_p16329.html

Tι έχετε να προτείνετα ulton ή yftk?
Δεν ξέρω για της ulton, αλλά της yftk που έχω είναι ΑΡΙΣΤΟΣ. 

@morpheas84

Φίλε χίλια ευχαριστώ για την ανάλυση, τις προτάσεις και τη βοήθεια, άπειρα respect  :respect_hat:

Κάποιες διευκρινίσεις αν έχεις χρόνο...
Τι τόσο μπελαλίδικο έχει στο στήσιμο ο Chorus?

Τον Millennium τον είχα πολύ καιρό στα υπ όψιν,
αλλά δεν πρόλαβα της Ulton και άκουγα ότι οι άλλοι κλώνοι έχουν θεματάκια με διαρροές και στήσιμο. Δεν ισχύει?

Τον GT ONE δεν τον έψαξα ιδιαίτερα γιατί νόμιζα ότι είναι παρόμοια υλοποίηση με τον GTR της Ulton, που δεν ξέρω, δε κάλυψε ιδιαίτερα... Έχεις άποψη στη σύγκριση μεταξύ των δύο?

Sputnik και Skyline σε σύγκριση με FEV, bishop και dvarw που παίζω κυρίως (με 1 blind + 0.8-1.00 mm τους 2 πρώτους)? Έχεις άποψη?


Για να καταλάβεις σκέφτομαι να σπρώξω και διάφορους που έχω γεμίσει και δε με πολυικανοποιούν (Glaz mini, Auguse era, κλωνοι SQU arise, taifun GTR)
O Arise τρομερό χτύπημα αλλά κάτι με χαλάει στη γεύση, ίσως λόγω του peek chamber reducer, λόγω των υλικών του κλώνου, δεν ξέρω...


Εκτός αν θα μου προτείνες/ατε, να αφήσω δοκιμές κ καταναλωτισμούς, να μην την πολυψάχνω και να πάω σε κάποιον GUS (προσιτό  μεταχειρισμενο) που πολλοί λένε ότι είναι εγγύηση.

Βέβαια, δεν ξέρω ποιους απ'ολους τους GUS να έχω υπ όψιν μου αν προκύψει καμιά αγγελία, γιατί γίνεται χαμός με τα μοντέλα... Zest, Menelaus, κάποιον αλλον?


Σ'ευχαριστω και πάλι για το χρόνο σου!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2022, 18:48 από simba88 »

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Zest 2.2 urs με 2αρι πύρινα
Αυτήν την γεύση και αυτή την τζούρα δεν πρόκειται να την βρεις πουθενά
Δεν υπάρχει ευκολία στησίματος, είναι δύσκολος και θέλει υπομονή, αλλά..

Αν τον βρεις βέβαια 
Έχω σαρώσει το ΝΕΤ και δεν υπάρχει πουθενά να πάρω δεύτερο
Εγώ βρει τον melampous αλλά δεν ξέρω τι αίσθηση τζουράς θα έχει με τις 2χ 0,8 τρύπες που έχει στην βάση
Αν είχε 2χ1.0 που έχει ο zest θα έπαιρνα δύο


Να'σαι καλά φίλε, θα τον έχω υπόψιν μου!
Να υποθέσω μιλάς για τον κλώνο, σωστά? (που υπάρχει στα κινεζομάγαζα, αλλά έχει εξαντληθεί ή δεν είναι πλέον διαθέσιμος)


Αποσυνδεδεμένος morpheas84

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Digna Factis Recipimus


Κάποιες διευκρινίσεις αν έχεις χρόνο...
Τι τόσο μπελαλίδικο έχει στο στήσιμο ο Chorus?

Τον Millennium τον είχα πολύ καιρό στα υπ όψιν,
αλλά δεν πρόλαβα της Ulton και άκουγα ότι οι άλλοι κλώνοι έχουν θεματάκια με διαρροές και στήσιμο. Δεν ισχύει?

Τον GT ONE δεν τον έψαξα ιδιαίτερα γιατί νόμιζα ότι είναι παρόμοια υλοποίηση με τον GTR της Ulton, που δεν ξέρω, δε κάλυψε ιδιαίτερα... Έχεις άποψη στη σύγκριση μεταξύ των δύο?

Sputnik και Skyline σε σύγκριση με FEV, bishop και dvarw που παίζω κυρίως (με 1 blind + 0.8-1.00 mm τους 2 πρώτους)? Έχεις άποψη?


Για να καταλάβεις σκέφτομαι να σπρώξω και διάφορους που έχω γεμίσει και δε με πολυικανοποιούν (Glaz mini, Auguse era, κλωνοι SQU arise, taifun GTR)
O Arise τρομερό χτύπημα αλλά κάτι με χαλάει στη γεύση, ίσως λόγω του peek chamber reducer, λόγω των υλικών του κλώνου, δεν ξέρω...


Εκτός αν θα μου προτείνες/ατε, να αφήσω δοκιμές κ καταναλωτισμούς, να μην την πολυψάχνω και να πάω σε κάποιον GUS (προσιτό  μεταχειρισμενο) που πολλοί λένε ότι είναι εγγύηση.

Βέβαια, δεν ξέρω ποιους απ'ολους τους GUS να έχω υπ όψιν μου αν προκύψει καμιά αγγελία, γιατί γίνεται χαμός με τα μοντέλα... Zest, Menelaus, κάποιον αλλον?


Σ'ευχαριστω και πάλι για το χρόνο σου!
[member=23237]simba88[/member]
Τον Taifun GTR της ULTON τον είχα παλαιότερα και ούτε εμένα με κάλυψε ιδιαίτερα. Είναι πολύ καλύτερος ο GT ONE από όλες τις απόψεις, αίσθηση τζούρας, γεύση και χτύπημα. Σε σύκριση με όλους τους άλλους που ανέφερα έχει πιο τραχύ αίσθηση τζούρας, σαν να δίνει λίγο πιο ξηρό τον ατμό, κάτι που στα καπνικά εμένα με κέρδισε.

Τον FEV τον έχω με τυφλο και 1.2 ή 1,4 πιν ανάλογα το υγρό και τον Bishop μόνιμα με τα πιν που ήρθε. Ο Skyline με το 1.2 πιν μου φαίνεται ελαφρώς πιο αεράτος σε σύκριση με το μικρό δίσκο στο Sputnik. Είναι τελέιως διαφορετικής φιλοσοφίας οι ατμοποιητές όμως για να τους συγκρίνω γιατί FEV/Bishop είναι αέρας από το πλάi και οι άλλοι κάτω από την αντίσταση και τελείως διαφορετικές καμπάνες μεταξύ τους οι άλλοι δύο. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι ο skyline θα σε καλύψει σε μεγαλύτερη γκάμα υγρών μιας που δίνει πιο συνολική γεύση και δεν τονίζει κάτι περισσότερο όπως οι άλλοι.  

Ο Arise για εμένα δεν μου έβγαλε ποτέ γεύση και τον έδωσα ύστερα από ένα μήνα που προσπάθησα τα πάντα για να δω αν θα με καλύψει.

Όσο αφορά το GUS, επειδή είχα μπει παλαιότερα σε αυτό το τρυπάκι και εγώ, προσωπικά δεν με κάλυψε ποτέ. Δεν πήρα τουλάχιστον αυτό που λέει άλλος κόσμος που λέει ότι είδε το φως το αληθινο. Σε σύκριση δηλαδή με Millennium, θα διάλεγα το Millennium κάθε φορά ακόμα και με blind test :D

Εννοείτε ότι όλα όσα λέω είναι βάση δικής μου εμπειρίας και γούστου

Εύχομαι να βοήθησα κάπως και να μην σε μπέρδεψα περισσότερο!


Αποσυνδεδεμένος babis1993

  • **
  • 398
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν κόψουμε την νικοτίνη δν μπορουν να μας αγγίξουν
Καλησπέρα σε όλους .
Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον bishop και με τρώει να πάρω και κάποιον δεύτερο με αντίστοιχο ντεκ ,αέρα από τα πλάγια και τροφοδοσία. Οι επιλογές είναι πρακτικά μονο o fev και ο era αλλά είναι και οι δύο κλαρίνα και με χαλάει αυτό οπτικά. Οπότε ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος συνατμιστης έχει δοκιμάσει κλωνο-kuma.

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Καλησπέρα. Ενας πολύ ενδιαφέρων ατμοποιητής (& επίσης ιταλικής σχεδίασης) που χρησιμοποιώ & τον προτείνω είναι ο Shu:
https://www.2fdeal.com/ulton-shu-style-22mm-mtl-316ss-rta-4ml-matte-silver_p15534.html 
Εδώ & ένα ρηβΓιού του από τον Μίστα Τοντ  :) , για μία εικόνα του:

Αποσυνδεδεμένος babis1993

  • **
  • 398
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν κόψουμε την νικοτίνη δν μπορουν να μας αγγίξουν
Ευχαριστώ πολύ!! To 2fdeal στέλνει πλέον στο σπίτι με acs ή στα ΕΛΤΑ?

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Με απλό ΕΛΤΑ ACS μου έρχονται στο σπίτι και πιθανόν. Το σημαντικό ότι δεν υπάρχει φόβος τελωνείου και σε τελευταία παραγγελία όπου υπήρχαν ανταλλακτικά τζαμάκια μου τα έβαλαν για προστασία σε πλαστικά κουτάκια κλώνων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 03, 2022, 18:05 από noe »

Αποσυνδεδεμένος babis1993

  • **
  • 398
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν κόψουμε την νικοτίνη δν μπορουν να μας αγγίξουν
Αν και βγαίνω εκτός θέματος. Δεν υπάρχει επιλογή που να τα στέλνει με courier? Δυστυχώς εμάς εδώ δεν τα φέρνουν ποτέ.

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Με απλό ΕΛΤΑ μου έρχονται στο σπίτι...
Επειδή έχω πάρα πολύ καιρό να ψωνίσω (δεν βγαίνουν & πολλά άξια λόγου πράγματα πια ΚΑΙ στον ατμιστικό τομέα).
Μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι η 2fdeal στέλνει πιά με ΕΛΤΑ; Θυμάμαι ότι είχα πιάσει κολλητιλίκια με την ACS...   

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Ναι έχεις δίκιο έψαξα στο ιστορικό μου και έχουν έρθει όντως με ACS.. ::)
Διόρθωσα την πιο πάνω απάντησή μου. Ζητώ συγνώμη.. :wall:


Έγινε συγχώνευση διαδοχικών μυνημάτων



Παράθεση από: babis1993 στις Ιούλιος 03, 2022, 00:03
Οι επιλογές είναι πρακτικά μονο o fev και ο era αλλά είναι και οι δύο κλαρίνα και με χαλάει αυτό οπτικά.


Για τον steame grave aromamizer classic θα πρότεινα, έλαχιστα πιο ψηλός από τον bishop, ίδια φιλοσοφία αέρα.
Και υποκειμενικά εξαιρετική γεύση και εμφάνιση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 04, 2022, 08:10 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Οι επιλογές είναι πρακτικά μονο o fev και ο era αλλά είναι και οι δύο κλαρίνα και με χαλάει αυτό οπτικά.


Για τον steame grave aromamizer classic θα πρότεινα, έλαχιστα πιο ψηλός από τον bishop, ίδια φιλοσοφία αέρα.
Και υποκειμενικά εξαιρετική γεύση και εμφάνιση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110671 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159870 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515339 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146480 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303277 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530803 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801634 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40993 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet