vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

119 επισκέπτες, 8 χρήστες
e-akapnos, paiktaras, dkostas, anetost, ramon, Milarepa, Jorge, ZoeM

Twitter

Nitecore μπαταρίες για Mod.

Αποσυνδεδεμένος kwstaspan

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Ρεμπέτικο Φόρουμ
Nitecore μπαταρίες για Mod.
« στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 18:50 »
Καλησπέρα παιδιά. Ψάχνω αυτές τις μπαταρίες αλλά σε ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα. Υπάρχει κάποιος έμπορος από Ελλάδα που να τις φέρνει?


Ευχαριστώ.


Υ.Γ. Με ενδιαφέρουν οι 18650

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nitecore μπαταρίες για Mod.
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 19:19 »
Και γιατί θες τις συγκεκριμένες? Rebranded Panasonic είναι και όλες με προστασία που δεν είναι ότι καλύτερο για άτμισμα άσε που μπορεί να μην σου χωράνε.

Έχω Nitecore δεν είναι τιποτα το ιδιαίτερο.........μην τσιμπάς από τις φωτογραφίες τους..Κινέζοι είναι και κάνουν repackage δεν κατασκευάζουν μπαταρίες.

Για τι χρήση τις θέλεις? Μηχανικό ή ηλεκτρονικό mod?



Αποσυνδεδεμένος kwstaspan

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Ρεμπέτικο Φόρουμ
Απ: Nitecore μπαταρίες για Mod.
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 20:02 »
Για το svd της innokin το θέλω φίλε μου. Βασικά έχω πονοκεφαλιάσει από τις πολλές πληροφορίες που βρίσκω. Κατέληξα σε αυτές μετά από το συγκεκριμένο βίντεο








Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nitecore μπαταρίες για Mod.
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 20:49 »
Το SVD παίρνει ότι μπαταρία θέλεις. Έχω "ξεκοιλιάσει" ότι μπαταρία μπορείς να φανταστείς από Laptop. Σε μερικές δεν έχω αφαιρέσει ούτε τα γρέζια από το ποντάρισμα. Ότι θέλεις παίρνει αυτό το mod.

Αποσυνδεδεμένος kwstaspan

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Ρεμπέτικο Φόρουμ
Απ: Nitecore μπαταρίες για Mod.
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 20:53 »
Γιώργη το γνωρίζω ότι παίρνει ότι γουστάρεις. Το θέμα είναι να έχει ασφάλεια. Απ΄ότι βλέπω σε γενικές γραμμές οι aw προτείνονται για modakia που όμως δεν έχουν προστασία. Γι΄αυτό είπα σε πρώτη φάση να αγοράσω δύο τέτοιες μπαταρίες (και με προστασία) για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, μιας και είμαι άσχετος.

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nitecore μπαταρίες για Mod.
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 21:08 »
Το βίντεο δίνει σωστές πληροφορίες και τις προτείνει λόγω προστασίας αλλά και μεγέθους γιατί δεν χωράνε όλες σε όλα τα mod. Π.χ. η Panasonic οι Protected η 3400mah είναι γουρούνες στο μέγεθος.

Το μοντ σου έχει προστασία από μόνο του αλλά δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για το φορτιστή σου όπου είναι επίσης ένα σημείο που θέλει προσοχή. (Αν έχεις Nitecore, XTAR είσαι μια χαρά)

Αν χωράνε στο SVD οι Panasonic 3400mah Protected πάρε αυτές γιατί Nitecore εδώ δεν ξέρω αν θα βρεις κι αν βρεις θα είναι πολύ ακριβές (χωρις λόγο). Επίσης ότι μπαταρία 3400mah βλέπεις είναι Panasonic από μέσα κι απ'όσο ξέρω δεν έχει βγάλει άλλη εταιρεία ή αν δεν είναι Panasonic δεν είναι 3400mah (κάτι no name ή ότι περιέχει τη λέξη ****fire). Αν γνωρίζει κανείς κάτι άλλο ας μας ενημερώσει.

Τώρα θα μπορούσες επίσης να πας και σε unprotected όπου σίγουρα έχεις περισσότερες επιλογές και δεν θα υπάχει πρόβλημα μεγέθους. Kι εκεί για ηλεκτρονικό mod η Panasonic 3400 mah unprotected είναι η καλύτερη επιλογή για διάρκεια και τη βρίσκεις κι εδώ. Φυσικά υπάρχουν πάντα και οι AW (επίσης Panasonic μέσα) που είναι καλές, δοκιμασμένες και ακόμη καλύτερες για μηχανικά μιας και σηκώνουν και 10αμπέρ (το SVD λειτουργεί πολύ πιο κάτω).


 

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nitecore μπαταρίες για Mod.
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 21:48 »
H Panasonic ncr 18650 B με τα 3400 mah UNPROTECTED εχει τις nominal διαστασεις 18mm x 65mm που ειναι και η ελαχιστη διασταση για αυτο το ειδος μπαταριων. Αλλα το SVD ειναι τηλεσκοπικο και φαρδυ οποτε δεν σε ενδιαφερει το ακριβες μεγεθος της 18650 που θα παρεις. ΜΗΝ παρεις protected, γιατι τα προστατευτικα κυκλωματα κοβουν τα πολλα αμπερ  και τζαμπα παραπανω λεφτα θα δωσεις. Ολα αυτα καθως και πολλα αλλα χρησιμα εδω:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5559.0.html
ΥΓ: Επειδη σε βλεπω να ανησυχεις πολυ για το θεμα της ασφαλειας, παρε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ειναι ΑΣΦΑΛΟΥΣ χημειας (IMR, hybrid) και θα εχεις ησυχο το κεφαλι σου οτι ακομα και η σουπερ στραβη να γινει δεν θα κανουν.... ΚΑΜΠΟΥΜ!!! Επιπλεον δινουν πολυ καλα αμπερ οταν πεσει η ταση τους (3,6 βολτ και κατω), που θα σου ειναι πολυ χρησιμο για να σου δουλευει το SVD καλα μεχρι τα 3,3 που κλεινει μονο του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2014, 21:58 από Leon72 »

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nitecore μπαταρίες για Mod.
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 22:22 »
Την protected αν την πάρει θα την πάρει για έξτρα προστασία, δηλαδή για το λόγο που κατασκευάστηκε. Τι να τα κάνει τα αμπέρ στο SVD, μόνο σε μηχανικό έχουν νόημα κι εκεί υπάρχουν άλλες μπαταρίες γι'αυτή τη δουλειά.

Πάντως όντως το κύκλωμα προστασίας κόβει "επιδόσεις" ισχύει αλλά δεν είναι έτσι απλό. Pulse 5-6 δευτερολέπτων της τάξεως των 10Α τα αφήνει και μετά κόβει (αναλόγως της μπαταρίας και του protection) ενώ στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτές που απομένουν είναι παραπάνω από αυτές που θα χρησιμοποιεί με το SVD οπότε δεν μας νοιάζει. Επίσης αν το φορτίο είναι σταθερά μεγάλο τότε μειώνεται δραματικά και η διάρκεια της μπαταρίας. Τα mah ratings δεν είναι στο max discharge rate.

Ζήτησηε αρχικά τη Nitecore η οποία βγάζει μόνο protected μπαταρίες λιθίου και ο λόγος είναι ότι στους φακούς της για τους οοποίους και προορίζονται (το κυρίως αντικείμενο της) δεν χρειάζονται παραπάνω αμπέρ και όπου χρειάζονται αυτά τα πετυχαίνει μέσω παράλληλης διάταξης. Π.χ. Μερικοί φακοί παίρνουν 4Χ18650 2p2s (2χ παράλληλα και 2χ εν σειρά) για 7.4v διπλή δυναμική σε αμπέρ και διπλά mah σε σχέση με 1Χ18650. Έχω φως που το τρέχω με 12Χ18650 στα 7.4v (ονομαστική) και 14400mah. 


Αυτό που ενδιαφέρει στην περίπτωση του SVD είναι η μέγιστη δυνατή ασφάλεια και η μέγιστη διάρκεια. Με την protected πετυχαίνει και τα δυο και δεν βλέπω το λόγο να μην χρησιμοποιεί μια έξτρα ασφάλεια αν μπορεί αλλά δεν χάλασε και ο κόσμος αν πάρει την unprotected και θα είναι και καλύτερη αν θελήσει να τη βαλει σε κανένα μηχανικό ποτέ.


Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Nitecore μπαταρίες για Mod.
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 22:45 »
Για το svd της innokin το θέλω ...

Το δουλεύω από τον περασμένο Ιούνιο με δύο Panasonic NCR18650B 3400mAh (https://www.fasttech.com/p/1141100) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα...
Αγόρασε τες άφοβα!

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nitecore μπαταρίες για Mod.
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 23:21 »
Δεν μπορω να διαφωνησω γενικα με τα περισσοτερα που λες, περα απο το θεμα των ρευματων στα χαμηλα βολτ. Ως κατοχος του svd, αλλα και με μικρη ερευνα πανω στο θεμα, κατεληξα στο συμπερασμα, οτι παρολο που το μοντακι εχει κυκλωματακι boost με πυκνωτη, απαιτει μεγαλα ρευματα απο την μπαταρια για να κρατησει τα βολτ εκει που εχουμε επιλεξει. Οι imr τα δινουν ευκολα αυτα τα ρευματα ακομα και οταν εχει πεσει η ταση της μπαταριας και χωρις να ζοριζονται/ζεσταινονται. Και αυτο μπορει ευκολα να το διαπιστωσει κανεις δοκιμαζοντας σε αντιπαραβολη μια καλη icr και μια αντιστοιχη imr. Ειναι αλλωστε και ο λογος που η ιδια provape προτεινει αποκλειστικα χρηση imr στοιχειων:
We recommend only using the IMR High Drain battery in the ProVari. These special batteries are rated to have a higher power output than non-imr batteries. Non-IMR batteries can't flow enough energy for the conversion circuitry in the ProVari.
Για εμενα η επιπλεον προστασια του pcb ειναι περιτη για χρηση σε ενα ηλεκτρονικο μοντακι, αλλα ειναι καθαρα προσωπικη αποψη...
Αλλα ειμαστε αρκετα οφ τοπικ και για να γυρισουμε στο θεμα, καλες οι nitecore, αλλα στην πραξη σου δινουν στοιχεια πανασονικ με -φανταζομαι καλο - κυκλωματακι προστασιας σε διπλασια τιμη... Αν για καποιο λογο θελεις σωνει και καλα αυτο το στοιχειο σε προτεκτεντ εκδοση, κυκλοφορει η protected panasonic ncr18650b 3400mah σε πολυ πιο συμφερουσα τιμη και προκειται για ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ μπαταρια. (Καποιος συμφορουμιτης μαλιστα ανεφερε καπου οτι η τελευταια εκδοση εχει βελτιωμενο pcb, που δεν κοβει στα 4 - 5 αμπερ πια....)

Εσυ Ζαχαρια προλαβες - εμας μας τσιμπισε η μπαταρο -ασφαλεια του hong kong post...... :wall:

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Nitecore μπαταρίες για Mod.
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 23:28 »
Για μπαταρίες προς το παρόν:

ή από: http://www.akkuteile.de/lithium-ionen-akkus/ με λίγο  τσιμπημένα όμως μεταφορικά ειδικά για μικρές παραγγελίες...*

ή από Ελλαδα...

* Eχει και τις NiteCore: http://www.akkuteile.de/lithium-ionen-akkus/18650/nitecore/

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Nitecore μπαταρίες για Mod.
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 11:52 »
Καλησπέρα φίλε μου ...
Εξήγησε μας για ποιό λόγο ψάχνεις της συγκεκριμένες μπαταρίες ?
Απλά αναφέρω ότι υπάρχουν πολύ καλύτερες και της βρίσκεις παντού .

Αποσυνδεδεμένος kwstaspan

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Ρεμπέτικο Φόρουμ
Απ: Nitecore μπαταρίες για Mod.
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 12:59 »
Καλημέρα φίλε μου από την Κρήτη. Εξήγησα λίγο πιο πάνω γιατί ψάχνω αυτές τις μπαταρίες (λόγο βίντεο). Πάντως νομίζω ότι καλύφτηκα από τις απαντήσεις σας. Θα αγοράσω 2-3 διαφορετικού τύπου έτσι ώστε να έχω και προσωπική άποψη για το πως λειτουργούν.


Μέσα στο καλάθι μου είναι και ένας φορτιστής nitecore 2 θέσεων.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nitecore μπαταρίες για Mod.
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 13:06 »
Πολύ καλή επιλογή ο φορτιστής Nitecore ii

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nitecore μπαταρίες για Mod.
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 14:05 »
Χαλβαδιάζω τις 18500 Panasonic NCR 2000 mah.
Τις έχει χρησιμοποιήσει κανείς για να μου πει εμπειρίες.
Τις NCR 18650 τις έχω χρησιμοποιήσει και είναι πολύ καλές.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34810 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 32 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9371 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:45
από tsep12
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8818 1083991 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:41
από shadockan
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135645 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476234 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2337 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 907 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271063 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1497 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos