vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

315 επισκέπτες, 6 χρήστες
Milarepa, dkostas, Mulder, Alexander20, billythekid, Giannis.B

Twitter

Geekvape ZEUS subohm tank

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Geekvape ZEUS subohm tank
« στις: Σεπτεμβρίου 18, 2019, 02:12 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Geekvape)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Ξανά μανά με καινούργιο Zeus αλλά με εργοστασιακές αντιστάσεις αυτή τη φορά.


Ο ατμοποιητής έχει διαστάσεις 25x42.5mm, έχει χωρητικότητα 3.5ml με το ίσιο τζαμάκι και 5ml με το bubble, παίρνει 810 στυλ επιστόμιο και έχει δύο ειδών αντιστάσεις.


Η συσκευασία περιλαμβάνει τον ατμοποιητή με εγκατεστημένη την Z2 mesh αντίσταση στα 0.2Ω(70-80W), την Z1 mesh αντίσταση στα 0.4Ω(60-70W), ένα ίσιο τζαμάκι, πολλά όρινγκς, το μάνουαλ και ένα εργαλειάκι για να βγάζουμε την αντίσταση πιο εύκολα.


Όπως και στον Zeus X(ίσως και στους προηγούμενους αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα) το δαχτυλίδι για την ρύθμιση του αέρα βγαίνει πάρα πολύ εύκολα και ειδικά όταν ξεβιδώνεις το πάνω μέρος για να να βάλεις υγρό είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα το πάρει η μπάλα και αυτό.


Το top cap βγαίνει ξεβιδώνοντας μισή στροφή αριστερά και έχει στοπ όπως το δαχτυλίδι του αέρα. Οι τρύπες για την αναπλήρωση του υγρού είναι χωμένες αρκετά πιο μέσα από ότι θα το ήθελα αλλά δεν νομίζω να έχει κανείς πρόβλημα όταν γεμίζει.


Η αντίσταση μπαίνει πρεσαριστά και έχει δύο εξογκώματα που μπαίνουν στα δύο αντίστοιχα αυλάκια. Δεν είχα κάποιο θέμα να βγάλω την αντίσταση και πιστεύω ότι δεν χρειάζεται το εργαλειάκι που δίνουν μαζί..


Στυλ mesh και οι δύο αντιστάσεις αλλά με διαφορετικό σχεδιασμό. Ατμίζοντας εγώ δεν κατάλαβα καμία απολύτως διαφορά μεταξύ τους παρά τις διαφορές τους.


Ευτυχώς δεν είναι πάρα πολύ αεράτος και έχει ωραία και απαλή τζούρα. Βέβαια, κάνει έναν παράξενο θόρυβο στο φουλ ανοιχτό αλλά αν κλείσεις λίγο τον αέρα εξαφανίζεται.

Από κατανάλωση βρίσκεται μέσα σε λογικά πλαίσια και οι διαρροές είναι ανύπαρκτες, ενώ δεν είχα θέματα με υγρά στο στόμα κλπ που άκουσα από άλλους.

Η γεύση υπάρχει, ειδικά για εργοστασιακό ατμοποιητή με τις εισαγωγές του αέρα να βρίσκονται πάνω αλλά δεν είναι τίποτα το τρομερό.

Γενικά, πολύ αδιάφορος ατμοποιητής.


Αποσυνδεδεμένος vlasismiriagos

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape ZEUS subohm tank
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2019, 13:06 »
Έχω τον smok tfv16 και τον vaporesso veco και θέλω να πάρω κάτι που να είναι ανάμεσα σε αυτούς τους 2. Τον έχει πάρει κανείς τον συγκεκριμένο; Όντως από γεύση δε λέει πολλά;

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kermitlabros

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape ZEUS subohm tank
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2019, 19:55 »
Χαχα.. Εχεις τις 2 άκρες!!
Άκου τώρα, επειδή μετά από 12 χρόνια βαρέθηκα να στριβω, εδώ και καιρό ψάχνω για κάποιον με έτοιμες.
Πέρασαν  αρκετοί από τα χέρια μου (Vaporesso cascade, smok ο baby και ο μεγάλος αλλά και ο 12, orfr nexmesh και άλλοι).
Αυτή την στιγμή λοιπόν είμαι με τον εν λόγω ατμοποιητη και μπορώ να πω ότι είναι εξαιρετικός στην γεύση παρόλο που ήμουν κουμπωμένος λόγω του παραπάνω review.. Το μόνο μείον θεωρώ ότι είναι λίγο η κατανάλωση... κατά τα άλλα σούπερ.
Μαζί με τον Aspire Nepho (που δεν τον βλέπω και πολύ να ακούγεται και ο οποίος βγάζει εξαιρετική γεύση) είναι οι 2 καθημερινοί μου ατμοποιητές
Τελικά από ότι καταλαβαίνω, χρήσιμα πολύ είναι τα Reviews αλλά αν δεν το δοκιμάσεις ο ίδιος.... Πόσες φορές έχουμε ακούσει διθυραμβικές κριτικές για υγρά (που κατέληξαν στον νεροχυτη), ή για ατμό που τελικά τους πουλησαμε μετά από 5 μέρες.. Δοκιμή, δοκιμή δοκιμή.

Sent from outer space..


Διαγραφή άμεσης παράθεσης


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 29, 2019, 01:21 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος vlasismiriagos

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape ZEUS subohm tank
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2019, 21:27 »
Οι αντιστάσεις αντέχουν; Γιατί έχω κακομαθει με τον tfv16 και αλλάζω ανά 200ml... Επίσης κάνει πολύ θόρυβο όταν τραβάς τζούρα;;;;

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kermitlabros

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape ZEUS subohm tank
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2019, 21:30 »
Ακόμα είμαι στα 50 ml και είναι μια χαρά..με γλυκό υγρό που όπως φαντάζεσαι δεν είναι και ότι καλύτερο.

Sent from outer space..


Αποσυνδεδεμένος vlasismiriagos

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape ZEUS subohm tank
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2019, 21:35 »
Ξέρω ξέρω... Κι εγώ γλυκατζης είμαι . Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Λογικά από βδομάδα θα τον πάρω, οπότε θα πω και γω την γνώμη μου!

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος rott1914

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape ZEUS subohm tank
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2019, 19:06 »
σαν λατρης των subohm να πω και εγω την γνωμη μου
οταν τον πηρα και ειδα ποσο μικρες ειναι οι αντιστασεις απορησα . εβαλα την 0.2 και την δουλευω εδω και μια βδομαδα στα 70w
παρα πολυ καλη γευση ,ο αερας του μου αρεσει , ο θορυβος καθολου ενοχλητικος και η αντισταση αντεχει
γενικα καλυτερος απο οσους vaporesso eleaf smok( εκτος απο tfv16 που ειναι αλλη κατηγορια) εχω δοκιμασει
χανει μονο απο falkon και crown iv

Αποσυνδεδεμένος vlasismiriagos

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape ZEUS subohm tank
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2019, 19:08 »
Όταν λες άλλη κατηγορία;;; Εννοείς πιο πολλά σύννεφα πχ; Η και καλύτερη γεύση;

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος rott1914

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape ZEUS subohm tank
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2019, 19:11 »
ναι σαφως , εκει στα 120w εχουμε πιο πολλα ντουμανια και λιγο καλυτερη γευση

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape ZEUS subohm tank
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 14, 2020, 20:13 »
Χαιρετώ παίδες! Είμαι και εγώ σε αναζήτηση πνευμονικού εργοστασιακού γιατί ψιλοβαρέθηκα το στήσιμο και το πάτημα, και νομίζω έχω καταλήξει στον συγκεκριμένο, μάλλον θα τον συνδυάσω με το Aegis Max. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ο θόρυβος που διάβασα. Φαντάζομαι με smooth τζούρα δεν είναι κάτι τόσο ενοχλητικό όμως, αλλά προερχόμενος από RDA ίσως αρχικά με ξενίσει.

Σίγουρα δεν περιμένω να πλησιάζει σε απόδοση τον Profile, αλλά για εμένα ο ιδανικός πνευμονικός εργοστασιακός ήταν ο Revvo, ο οποίος δυστυχώς δεν παρασκευάζεται πια και από ότι μου είπαν από την Aspire ούτε αντιστάσεις φτιάχνονται. Οπότε ψάχνω κάτι κοντά σε αυτόν, για να τον συγκρίνει ο [member=5709]kermitlabros[/member] με τον Nepho που είναι πάνω κάτω ίδιος, μάλλον τον βρήκα ;)

Αποσυνδεδεμένος kermitlabros

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape ZEUS subohm tank
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 14, 2020, 22:56 »
Πάρε τον και δεν θα το μετανιώσεις... Εγώ είμαι με αυτόν από τότε που βγήκε( χ2) πήρα στον γιό μου 2,στη κόρη μου, να φανταστείς προχθές έκανα εκκαθάριση και πέταξα ότι είχε σχέση με επισκευασιμους.. Από βαμβακια μέχρι εργαλειακια... Φίλε, η ευκολία χρήσης είναι μεγάλο πράμα.. Ας χάνω και λίγο από γεύση.. Εξάλλου κάποια στιγμή θα το κόψουμε και αυτό... Είχα ελπίδες μεγάλες για τον falcon 2 της horizontech... Τον πήρα αλλά αφενός ήταν αρκετά πιο σφιχτός, σε σημείο που μου έπρηζε την κοιλιά και αφετέρου ενώ είχα προσδοκίες για μεγαλύτερη διάρκεια των αντιστασεων διαψευστηκα... κραταγανε όσο και του zeus.. Άσε που έπρεπε να δουλεύεις πιο ψηλά με ακόμα μεγαλύτερη κατανάλωση υγρού αλλά και μπαταρίας... Αυτά τα ολίγα.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape ZEUS subohm tank
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 25, 2020, 15:06 »
Αυτό ακριβώς! Όχι πως δεν είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το τωρινό setup μου, αλλά μια η ευκολία που λες, μια η 21700, δεν υπάρχει λόγος να μην γυρίσω σε εργοστασιακό.

Θα τον περιμένω να κυκλοφορήσει με το Max kit μάλλον, ελπίζω να μην αργήσει  8)

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape ZEUS subohm tank
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 22, 2020, 21:37 »
Γρήγορη ερώτηση, στον Sub ohm ταιριάζουν τα παρελκόμενα του Zeus X/Zeus X Mesh, π.χ. τζαμάκι, η βάση του Χ/Χ Mesh κλπ;

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape ZEUS subohm tank
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 29, 2020, 17:49 »
Τελικά δεν ταιριάζουν...

Τον παρέλαβα πριν από τρεις μέρες, στο κιτ του Aegis Max, απλά επειδή με ενθουσίασε ο ατμοποιητής πολύ περισσότερο από το μοντάκι θα επικεντρωθώ σε αυτόν.

Ένας φίλος πιο πάνω έγραψε ότι συγκρίνεται άνετα με το νέφο, εγώ θα διαφωνήσω. Είναι σκάλες ανώτερος!

Η σύγκριση με τον profile (και ελάχιστα με τον profile 1.5) είναι αναπόφευκτη για μένα γιατί ήταν οι μοναδική ατμοποιητές που χρησιμοποιούσα τον τελευταίο χρόνο. Αν εξαιρέσουμε τον λιγο περιορισμένο αέρα, συγκριτικά, τόσο σε γεύση όσο και σε παραγωγή ατμού τους αφήνει πολύ πίσω. Προς το παρόν ατμιζω την 0.2 στα 75 watt και παίρνω αποτέλεσμα που δεν είχα πάρει στον profile ποτέ. Εντάξει, ξέρω, ο profile είναι πολύ ιδιαίτερος ατμοποιητής αλλά και πάλι δεν περίμενα τόση διαφορά.

Δεν έχω κανένα super υγρό, 90/10 virginia με ελάχιστο famous (snv όχι άρωμα), το οποίο famous όμως ο Zeus το αποδίδει πολύ πιο καθαρά από τον profile, κι ας ρίχνω απλά το snv στο έτοιμο υγρό. Σίγουρα παίζει ρόλο και ο τύπος της αντίστασης (η ιδιαιτερότητα που λέγαμε) αλλά ειδικά με τη γεύση εξεπλάγην ευχάριστα. Το ίδιο με την ποσότητα του ατμού, τον ατμό που μου έδινε ο profile στα 60 watt, μου τον δίνει ο Zeus στα 40, 20 watt κάτω από την ελάχιστη προτεινόμενη τιμή. Στα 70 απλά δεν ατμιζεται μέσα σε εσωτερικό χώρο.

Βέβαια αυτή έρχεται και με ένα κόστος, αφού με το ιδιο άτμισμα ανέβηκε η κατανάλωση μου, τις πρώτες δύο μέρες πρέπει να έκανα περίπου 20 ml (στο παρελθόν ήμουν στα 13 με 15).

Αναπλήρωση υγρού πανεύκολη χωρίς να χρειαστεί να κλείσω την εισαγωγή του αέρα, μια-δυο φορές μόνο που άφησα το καπάκι ανοιχτό περισσότερο από όσο χρειαζόταν είδα δυο-τρεις σταγόνες να μαζεύονται στον πάτο του ατμοποιητή, με την πρώτη τζούρα όμως εξαφανίστηκαν χωρίς μπουρμπουλήθρες και λοιπά ηχητικά εφέ.

Πραγματικά το μόνο αρνητικό που μπορώ να το βρω είναι πως το λογότυπο του Δία δεν είναι κεντραρισμένο στην καμινάδα, με αποτέλεσμα με γεμάτο το βαρελίσιο γυαλάκι να φαίνεται παραμορφωμένο...

(ναι προσπάθησα πολύ για να βρω κάτι αρνητικό)

Θα μπορούσα να πω και για τον αέρα, είναι αισθητά πιο περιορισμένος από ότι είχα συνηθίσει στον profile, και ακούγεται περισσότερο αλλά βέβαια αυτό δεν είναι σε καμία περίπτωση αντικειμενικό αφού είχα συνηθίσει σε dripper με φουλ αέρα.

Πίστευα πως μετά τον profile δεν θα έβρισκα εργοστασιακό ατμοποιητή που σίγουρα θα κρατούσα για πολλούς μήνες, τελικά έκανα λάθος

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Geekvape ZEUS subohm tank
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 29, 2020, 18:43 »
Εχω και εγω τον συγκεκριμένο και είμαι πολύ ευχαριστημένος, τον πήρα γιατί δεν έβρισκα αντιστάσεις για τον Falcon King και απο τότε άφησα στην άκρη τον Falcon και χρησιμοποιώ κυρΙως τον Zeus, το μονο μου παράπονο είναι οτι θα ήθελα λίγο περισσότερο αέρα γιατί είχα συνηθίσει τον Falcon που έδινε αρκετά παραπάνω αέρα.

Να αναφέρω οτι είναι εφάμιλλος με τον Falcon σε γευση επίσης σε δοκιμή που έκανα μεταξύ των δύο ίδιο υγρό και αντίσταση στα ίδια Watt, με τον Falcon νοιώθω ενα ελαφρύ γρατζούνισμα στο λαιμό που κάποιες φορές γίνετε ενοχλητικό ενώ με τον Zeus τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110537 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159771 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515293 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146452 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303232 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530739 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201467 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801586 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet