vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

282 επισκέπτες, 9 χρήστες
th3ofilos, maprix, manoslykos, Blackwolf, Jorge, treloneritis, gfilip, zalaros, bujinkan

Twitter

Τα αποτελέσματα της δεύτερης έρευνας στα υγρά της εταιρίας Ruyan

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Στις 9 Απριλίου 2008 δόθηκαν στη δημοσιότητα τα αποτελέσματα του δεύτερου ελέγχου στο ηλεκτρονικό τσιγάρο της εταιρίας Ruyan (Ρου-Γιαν) που έγινε από το Δρ. Murray Laugesen στη Νέα Ζηλανδία. Ο Δρ. Murray Laugesen θεωρείται ένας από τους σημαντικότερους ερευνητές για το κάπνισμα στην Νέα Ζηλανδία.
Το βιογραφικό του θα το βρείτε εδώ: http://www.healthnz.co.nz/aboutus.htm

Δεν βρήκα ακόμη χρόνο να κάνω τη μετάφραση ολόκληρου του αυθεντικού κειμένου.
Σας παραθέτω προς το παρόν μερικά αποσπάσματα.
Παρότι έκανα την προσπάθεια να μεταφράσω τα αποσπάσματα όσο το δυνατόν καλύτερα, πιθανώς να υπάρχει κάποιο λάθος.
Εάν προσέξετε κάτι ενημερώστε με για να το αλλάξω.
Όσοι ξέρουν αγγλικά μπορούν να διαβάσουν το αυθεντικό κείμενο εδώ: http://www.healthnz.co.nz/2ndSafetyReport_9Apr08.pdf

Παράθεση από: 1. Απόσπασμα (σελίδα 3)
Ασφάλεια: Το ηλεκτρονικό τσιγάρο της εταιρίας Ruyan έχει σχεδιαστεί για να είναι μια ασφαλής εναλλακτική στο παραδοσιακό κάπνισμα και αυτό φαίνεται να ισχύει από όλες τις μετρήσεις που κάναμε μέχρι τώρα. Χρησιμοποιώντας την μικρο-ηλεκτρονική, ατμοποιεί μικρές ποσότητες νικοτίνης διαλυμένης σε προπυλενογλυκόλη, 2 γνωστά μόρια με ασφαλή προφίλ. Η κάθε ρουφηξιά περιέχει το ένα τρίτο έως και το μισή ποσότητα νικοτίνης που περιέχεται σε μια ρουφηξιά παραδοσιακού τσιγάρου.

Παράθεση από: 2. Απόσπασμα (σελίδα 6)
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο της εταιρίας Ruyan (Ροο-γιάν) μεταφέρει άμεσα την νικοτίνη στον πνεύμονα, όπως και το παραδοσιακό τσιγάρο, αλλά χωρίς άλλα καρκινογόνα και τοξικά στοιχεία.

Παράθεση από: 3. Απόσπασμα (σελίδα 6 και 7)
Η ασφάλεια και η τοξικότητα της νικοτίνης έχει ερευνηθεί διεξοδικά. Για την ασφάλεια της καθαρής νικοτίνης σε σχέση με το κάπνισμα δεν τίθεται ερώτηση, σαφώς όμως δεν είναι ασφαλής σε απόλυτους όρους. Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις θανάτου απο τυχαία δηλητηρίαση, όχι ομως από φαρμακευτική χρήση.
Δεν έχουν αναφερθεί περιπτώσεις δηλητηρίασης από το ηλεκτρονικό τσιγάρο της Ruyan.  Σε αντίθεση με τη χρήση του αλκοόλ ή με τo μάσιμα φύλλων καπνού, η πολύ γρήγορη απορρόφησή της δίνει στο χρήστη τη δυνατότητα να καταλάβει τα πρώτα συμπτώματα πριν οδηγηθεί σε υπερβολική δόση.

Παράθεση από: 4. Απόσπασμα (σελίδα 8)
Η πρώην χρήση (παραδοσιακού) τσιγάρου δημιουργεί προβλήματα σε ηλεκτρονικούς καπνιστές.
Οι χρήστες του ηλεκτρονικού τσιγάρου της Ruyan είναι συνήθως πρώην χρήστες (παραδοσιακού) τσιγάρου και γι' αυτό το λόγο έχουν αυξημένο κίνδυνο για ανακοπή καρδιάς ή καρκίνο του πνεύμονα. Οι καπνιστές του (παραδοσιακού) τσιγάρου έχουν κατά 2 έως 3 φορές αυξημένα ποσοστά θανάτου σε σχέση με τους μη καπνιστές και έχουν 10 φορές περισσότερο κίνδυνο να πεθάνουν από καρδιά. Σε θανάτους χρηστών ηλεκτρονικού τσιγάρου, μπορεί να θεωρηθεί λανθασμένα υπαίτιο το ηλεκτρονικό τσιγάρο και όχι η πρώην τους χρήση του παραδοσιακού.

Παράθεση από: 5. Απόσπασμα (σελίδα 10)
Λόγω του ότι (στο ηλεκτρονικο τσιγάρο) σχεδόν όλη η ποσότητα νικοτίνης του φίλτρου χρησιμοποιείται και πάνω από το 98% της αναπνεόμενης νικοτίνης απορροφάται, μπορούμε να υπολογίσουμε με ακρίβεια το επίπεδο απορρόφησής της ανά ημέρα, θεωρώντας ότι δεν χρησιμοποιείται άλλο προϊόν με νικοτίνη. Αυτό δίνει τη δυνατότητα σε ερευνητές να εκτιμήσουν με μεγαλύτερη ακρίβεια την συνολική ποσότητα κατανάλωσή της σε σχέση με την ποσότητα κατανάλωσή της μέσω του (παραδοσιακού) τσιγάρου.

Παράθεση από: 6. Απόσπασμα (σελίδα 12)
Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα της Ruyan δεν προκαλούν σε καπνιστές εθισμό στη νικοτίνη, γιατί οι περισσότεροι καπνιστές είναι ήδη εθισμένοι σε αυτή. Επίσης δεν φαίνεται να αυξάνουν την ποσότητα της νικοτίνης που έχουν ανάγκη οι καπνιστές (παραδοσιακού τσιγάρου), γιατί ο κάθε καπνιστής χρειάζεται μια συγκεκριμένη ποσότητα νικοτίνης ανά ημέρα και οι υποδοχείς νικοτίνης στον εγκέφαλο δεν μπορούν να διαχωρίσουν από που προέρχεται η νικοτίνη (παραδοσιακό τσιγάρο, μάσιμα φύλλων καπνού ή ηλεκτρονικό)...
Επιπλέον έρευνα απαιτείται πόσοι (παραδοσιακοί) καπνιστές που σταμάτησαν τη χρήση του (παραδοσιακού) τσιγάρου θα συνεχίσουν να χρησιμοποιούν το ηλεκτρονικό με την πάροδο ενός έτους.

Παράθεση από: 7. Απόσπασμα (σελίδα 13)
Οι λόγοι που οι καπνιστές θα δοκιμάσουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο θα είναι:
 1. Για να το δοκιμάσουν και στη συνέχεια να επιστρέψουν ξανά στο παραδοσιακό
 2. Να το χρησιμοποιήσουν ως βοήθεια για να σταματήσουν εντελώς το κάπνισμα
 3. Για να το χρησιμοποιούν συστηματικά (και να σταματήσουν τη χρήση του παραδοσιακού)
 4. Να χρησιμοποιούν και το ηλεκτρονικό και το παραδοσιακό

Παράθεση από: 8. Απόσπασμα (σελίδα 13-14)
  Το ποσοστό νέων ανθρώπων, που θα προτιμήσουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο σε σχέση με το παραδοσιακό και θα κάνουν μακροχρόνια χρήση του, είναι άγνωστο. Θα είναι διαφορετικό ανά κράτος. Εάν οι κυβερνήσεις θεωρήσουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο το ίδιο επικίνδυνο με το παραδοσιακό, οι καπνιστές ηλεκτρονικού τσιγάρου θα υιοθετήσουν την προσέγγιση του "Γιατί όχι" στο (παραδοσιακό) τσιγάρο και το (παραδοσιακό) κάπνισμα δεν θα μειωθεί. Εάν όμως οι κοινωνία αποδεχθεί το ηλεκτρονικό τσιγάρο ως μια εναλλακτική στο παραδοσιακό, οι χρήστες του θα μπορούν να το χρησιμοποιούν ελεύθερα, χωρίς να καταστρέφουν την υγεία τους. Θα ήταν μια πιο ασφαλής συνήθεια από το κάπνισμα παραδοσιακού τσιγάρου ή τη χρήση αλκοόλ.
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν φαίνεται να προκαλεί περισσότερο εθισμό από το παραδοσιακό, το οποίο οι περισσότεροι έφηβοι μπορούν να το αποκτήσουν με ευκολία. Από την άλλη το ηλεκτρονικό τσιγάρο δίνει ασφαλή νικοτίνη, χωρίς τον κίνδυνο πρόωρου θανάτου εξαιτίας καρκίνου του πνεύμονα, προβλήματος καρδιάς ή εμφύσιμα. Μια απλή αληθής προειδοποίηση προτείνεται παρόλα αυτά παρακάτω.
Γραφικές απεικονίσεις στα πακέτα του (παραδοσιακού) τσιγάρου θα αποθαρρύνουν το (παραδοσιακό) κάπνισμα. Η καλύτερη πληροφόρηση για τους κινδύνους στην υγεία με το (παραδοσιακό) κάπνισμα και οι αυξήσεις στις τιμές των (παραδοσιακών) τσιγάρων θα οδηγήσουν, όσο το ηλεκτρονικό θα γίνεται διαθέσιμο, σε γρήγορη μείωση του ποσοστού νέων ανθρώπων που θα καπνίζουν το (παραδοσιακό) τσιγάρο.

Πιθανή προειδοποίηση υγείας (για το ηλεκτρονικό)
Αυτό το προϊόν νικοτίνης προκαλεί εθισμό αλλά αποφεύγει τους άλλους κινδύνους του καπνίσματος

Σε πολλά κράτη στα (παραδοσιακά) τσιγάρα προειδοποιείται ο καπνιστής: "Το κάπνισμα προκαλεί εθισμό".
Παρόμοιες προειδοποιήσεις πρέπει να υπάρχουν και στις συσκευασίες των ηλεκτρονικών τσιγάρων, τονίζοντας όμως την διαφορά μεταξύ των ηλεκτρονικών και των παραδοσιακών τσιγάρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 12, 2009, 02:49 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Πολυ καλη δουλεια Κωστα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Οντως πολύκαλή δουλειά ,απλά όσο διαβάζω χτυπιέμαι  :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
...,απλά όσο διαβάζω χτυπιέμαι  :wall: :wall: :wall:

Γιατί?  :))

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Δεν χτυπιέμαι  :wall: :wall: :wall:μόνο για το παρόν άρθρο αλλά γιατι διάβασα και όλα τα άλλα που έγραψες και επειδή "είμαι" 20 χρόνια καπνίστρια και δεν είχα καταλάβει ποτέ τι έκανα. :-\ ??? :-[.
Αυτό όμως που με στέλνει κανονικά είναι πως να πείσω πλέον τα παιδιά μου να μη κάνουν αυτό που έκανα εγώ
Και να ρωτήσω μιας και φαίνεται πως το κατέχεις το θέμα,έκλεισα ένα μήνα που δεν κάπνισα καν,τσι. αλλά ατμίζω,θεωρείται πως έκοψα το τσιγάρο???
 :confused1: :confused1: ??? ???

Αποσυνδεδεμένος lights

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Και να ρωτήσω μιας και φαίνεται πως το κατέχεις το θέμα,έκλεισα ένα μήνα που δεν κάπνισα καν,τσι. αλλά ατμίζω,θεωρείται πως έκοψα το τσιγάρο???
 :confused1: :confused1: ??? ???

Ούτε κατά διάνοια. Εγώ έχω ξανακυλήσει μετά από ένα χρόνο ενώ ξέρω άτομα που έχουν ξανακυλήσει μετά από μεγαλύτερο διάστημα. Πρέπει να είσαι πολύ επίμονη και να μην ξαναβάλεις τσιγάρο στο στόμα σου για πολύ καιρό.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Ok!!Αυτό το καταλαβαίνω ,αλλά αν δεν ξανακαπνίσει κάποιος ,δεν λέω για μένα τώρα είναι πολύ νωρις,αλλά ατμίζει για όλη την υπόλοιπη ζωή του  τότε λέμε πως έκοψε το τσιγάρο???

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Ναι και βεβαια το εκοψε !!
Εκοψε το καπνισμα και αρχισε το ατμισμα :laugh1:

Παντως η ερευνα ειναι λιγο παλια (1+χρονου)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2009, 15:26 από atmistis »

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Ναι και βεβαια το εκοψε !!
Εκοψε το καπνισμα και αρχισε το ατμισμα :laugh1:
:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Ωραία ,θέλω και εύχομαι να είμαι ατμίστρια για όλη μου τη ζωή.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Πράγματι πολύ καλή δουλειά, Κώστα.  :bow:
Μπήκες φουριόζος τελευταία με πολύ καλά άρθρα και αυτό είναι πολύ ευχάριστο. :D

Νομίζω όμως ότι έχουμε και νεότερη; έρευνα για το θέμα, από ό,τι είχαμε συζητήσει και στο θέμα "Πόση νικοτίνη παίρνουμε;"
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2022, 05:02 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος luke

Αυτό όμως που με στέλνει κανονικά είναι πως να πείσω πλέον τα παιδιά μου να μη κάνουν αυτό που έκανα εγώ

Να παραπονείσαι συνέχεια μπροστά τους ότι δεν μπορείς να αναπνεύσεις, το κόστος, την μυρωδιά στα ρούχα σου, πως οι μη καπνιστές ενοχλούνται από την μυρωδιά κτλ. Αν σου πούνε κόψε το ρημάδι πες "Εύκολο είναι;".

Τώρα που είσαι αποκλειστικά σε ηλεκτρονικό μπορείς να αναφέρεις συνέχεια μπροστά τους για την διαφορά που είδες στον εαυτό σου, τι έχανες τόσα χρόνια που κάπνιζες και πως σε ενοχλεί πλέων η μυρωδιά των καπνιστών.
Δεν χρειάζεται να το λες στα παιδιά σου αλλά να το συζητάς μπροστά στα παιδιά σου.

Ένας λόγος που παρασύρθηκα είναι επειδή δεν άκουσα ποτέ τον πατέρα μου να παραπονιέται. Τόσα χρόνια καπνιστής και δεν ανέφερε ποτέ τίποτα. Ούτε αρνητικό ούτε θετικό. Και εγώ σκέφτηκα ότι για να μην έχει πρόβλημα ο πατέρας μου μάλλον μπούρδες λένε στην τηλεόραση. Και μετά άρχισε τους εμετούς το πρωί και τις δύσπνοιες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 17, 2009, 00:08 από luke »

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Πάντα παραπονόμουν μπροστά σε όλους και στα παιδιά μου για τις συνέπειες του καπνίσματος και η μόνιμη απάντηση τους ήταν "κόψτο",φυσικά δεν είχα ξεκάθαρη απάντηση,ήμουνα πολύ ανίσχυρη σ'αυτό το θέμα.Τώρα είμαστε πολύ καλύτερα και με βοηθούν πάρα πολύ ψυχολογικά και ο μόνιμος καυγάς πλέον είναι ο πατέρας τους που μας "καπνίζει" όλους κανονικά.
Αυτό που φοβάμαι πλέον είναι οι παρέες τους.Οι γονείς μου δεν κάπνιζαν,μέσα στο σπίτι δεν υπήρχε καπνιστής,έμαθα να καπνίζω στην "παρέα" κάτι που η μάνα μου δεν κατάλαβε ποτέ,που εγώ όμως τρέμω  γιατί το έζησα.
Και έτσι είμαι όλη μέρα με το κύρηγμα,ευτυχώς που με ακούν με προσοχή προς το παρόν.Και βλέπουν την προσπάθεια που κάνω και την επικροτούν.
Ασε που όταν πλέον κάποιος με "κερνάει τσιγάρο " σε παρέα μπαίνουν μπροστά και λένε "η μαμά μου δεν καπνίζει πια,πήρε ηλεκτρονικό" :yes: :yes: :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Χε χε! Καλά τα πας.  :)
Πάντως η συζήτηση για το θέμα πιάνει τόπο, αποδεδειγμένα.
Όταν κάτι συζητιέται συνέχεια γίνεται κάτι σαν ταμπού στο υποσυνείδητο.

Αποσυνδεδεμένος takis74

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ καλή δουλειά μπράβο 1000 φορές

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Ζόρικα !

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110665 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159870 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515338 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146480 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303276 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530802 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801634 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40993 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet