vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

130 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, dkostas, Jorge, tony1976, Buliwyf, gangelo, Aspirecigs

Twitter

Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 23, 2012, 02:03 »
Καλα τα λες zetel αλλα 250 € είναι αυτα, όχι αστεία!
Γιατι θα πάρεις το πρόβατο θα πάρεις και 4 μπαταρίες και το extension cap και 40 ντολαρς η αποστολή. Το τελευταίο με χαλάει περισσότερο απο όλα. Άλλωστε λιγότερα έχουμε δώσει για μπαταριοθηκες?
Έχω μηχανικό μοντακι, little syster, vv και οσωνουπο p&p. Για να μην αναφέρω πόσες ego έχουν περάσει απο τα χέρια μου.
Τελικά το πρόβατο αν δεν είχε αυτα τα παράλογα έξοδα αποστολής , μπορει και να βγαίνει οικονομικότερο , ιδίως αν υπολογιστεί και αυτο που προσφέρει.

Τώρα για τα  watt  πάνω απο 9 μου έρχεται μόνο κάψιμο εμένα.

αν μπορουσες να παρεις κ το κυκλωμα του svoemesto σκετο μια χαρα παιζει σε ενα boxaki
και εχεις κ volt και watt σε ενα.... :)

Αποσυνδεδεμένος zetel

  • *
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
    • Ενα λινκ απο youtube με την μουσικη που δημιουργω!!!
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 23, 2012, 02:11 »
ναι βασιλη αυτο το πλακετακι ειναι παρα πολυ καλο....!!!!

ισως να ειναι λιγο καλυτερο απο το πλακετακι του προβαρι!!!!

αλλα το προβαρι το παιρνεις και πολυ ποιο ευκολα και εισαι και λιγο καλυμενος απο την πλευρα εταιριας!!!!

omega εμενα και νεοι ατμιστες που μου λενε βαρεθηκαμε τις μπαταριες ego τι να παρουμε......προβαρι τους λεω να παρουνε γιατι στο τελος εκει θα καταληξουνε....!!!!

Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 23, 2012, 02:46 »
λένε ότι 6-8 είναι το καλύτερο και ασφαλέστερο άτμισμα.
ε οι κανόνες είναι και για να καταπατούνται :))

Αποσυνδεδεμένος stelakis1

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάρκιζα τέλος...
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 23, 2012, 08:48 »
κατο απο 11-14 watt δεν εχω ατμιση απο τοτε που πηρα το μηχανικο μοντ και τον επισκευασιμο μου :thumpup:

Ποσες μπαταριες παιρνει το μηχανικο σου mod και ποση ειναι η αντισταση του ατμο/καρτο?

Συγνωμη που ρωταω αλλα δε μου βγαινουν τα νουμερα...


Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 23, 2012, 17:45 »
Μπορεί να κάνει setup με μηδενικής αντίστασης σύρμα στα 4 volt έχει 16 watt !

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 23, 2012, 17:53 »
Πέρσοναλλυ, 7,5 με 8 βατ στο συγκεκριμενο μου μοντ! γιατι καθε ατμο εχει τα δικα του τερτίπια!

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #21 στις: Απριλίου 23, 2012, 21:40 »
Πιστεύω πως δεν είναι σωστό το θέμα .
Δεν πρόκειται να βγει κανένα συμπέρασμα .
κάθε ατμό θέλει τα δικά του Watt.

Έτσι για να απόδοση κάποιος ατμό στο μέγιστο του :

1. Εξαρτάται από την διατομή σύρματος.
2. Από το φιτίλι.
3. Από το πόσο καλή τροφοδοσία υπάρχει.
4. από την αντίσταση σε Om και σε συνδυασμό με την διατομή.
5. Από τον χορό ατμοποίησης και το που είναι αυτός όπως και πόσο μεγάλος η μικρός είναι αυτός.
6. Γενικά από το τι θέλει ο καθένας να πάρει από έναν συγκεκριμένο ατμό , επισκευάσιμο η μη .
7. Άλλος θέλει γεύση με ανάλογο χτύπημα .
8. Άλλος θέλει περισσότερο χτύπημα και λιγότερη έμφαση στην ποιότητα του ατμού.
9. Άλλος μικρή ποσότητα ατμού και άλλος υπερπαραγωγή ατμού.
10. Όλα αυτά είναι και σε συνδυασμό για κάποιους ακόμα και κατά την διάρκεια τις μέρας πχ πρωινό άτμισμα , με τον καφέ ,
       με την παρέα , ένα βραδινό άτμισμα πριν τον ύπνο , εναλλαγή αρωματικού υγρού και περιεκτικότητα νικοτίνης.
11. Από την τάση (volt η Watt) που του δίνουμε και κατά πόσο αυτή είναι σταθερή .
 12. και άλλα πολλά με λιγότερη σημασία !!!
     
Δεν πρόκειται λοιπόν να βγει ένα συμπέρασμα για αυτό άλλωστε δεν συμφωνούν όλοι με την επιλογή ενός συγκεκριμένου ατμό .

Το ζητούμενο για τον κάθε έναν από εμάς είναι να μπορεί να εναλλάσσει όποτε θέλει την ποιότητα - ποσότητα ατμού όποτε
    το  κάνει κέφι , και αυτό γίνετε μόνο με vv Mod και ειδικά vvw .

Βάση λοιπόν όλον τον παραπάνω επιμένω να λέω σε φίλους και γνωστούς πως πρέπει να έχεις σταθερά υψηλή τάση και να χαμηλώνεις τα Watt ανάλογα τις προτιμήσεις σου την διάθεση σου οποιαδήποτε στιγμή θελήσεις.

Έτσι λοιπόν προέκυψε και το Koss vvw.

Ελπίζω να σας βοήθησα !!  ;)


Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #22 στις: Απριλίου 23, 2012, 21:47 »
Ωραίος. :thumpup:
Είναι μια πολύ καλή άποψη αυτή. Άρα μιλάς για τον ρόλο των Watt και την ατμιστική σου εμπειρία.

Έκανες μια πολύ ωραία τοποθέτηση που θα φανεί χρήσιμη σε πολλούς συνατμιστές, οι οποίοι θα βγάλουν και αυτοί με τη σειρά τους τα συμπεράσματά τους.

Συνεπώς γιατί δεν είναι σωστό το θέμα, τη στιγμή που και η δική σου συνεισφορά παρουσιάζει μια ολοκληρωμένη εμπειρία?


Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #23 στις: Απριλίου 23, 2012, 22:22 »
Θέλω να πω πως είναι διαφορετικές οι συνιστώσες τόσο για τους ατμό τόσο και για τον κάθε έναν από εμάς .
Δηλαδή συμπέρασμα δεν πρόκειται να βγει και αν βγει θα είναι πολύ γενικευμένο .

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #24 στις: Απριλίου 26, 2012, 04:56 »
Πιασ' το αυγο και κουρευ' το με τοσες παραμετρους, οντως...

Οσο για τον απαραιτητο εξοπλισμο για να πετυχει κανεις την "απολυτη" εμπειρια του, και αυτος ποικιλλει.

Σιγουρα παραμετροποιησιμες συσκευες οπως επισκευασιμοι, VV, VW, κλπ, βοηθουν στην αναζητηση, χωρις ομως να ειναι και ολες τους μαζι παντα απαραιτητες. Μπορει κανεις κρατωντας καποιες σταθερες να ξεκινησει τους πειραματισμους του ακομη και χωρις να απαιτουνται τεραστιες επενδυσεις, η εμπειρια και οι δοκιμες οδηγουν τα βηματα.

Για ευκολους υπολογισμους ωστε να γνωριζει κανεις που κυμαινεται το ατμισμα του απο ηλεκτρικα μεγεθη, παραθετω το παρακατω εργαλειο: ohm's law calculator. Δινοντας 2 απο τα 4 μεγεθη υπολογιζονται τα υπολοιπα κλπ.  ;)

Αποσυνδεδεμένος ahilleas

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #25 στις: Απριλίου 26, 2012, 08:34 »
για μενα η ισοροπια γευσης χτυπήματος ειναι τα 10 watt.αλλα συμφωνω με τους πρωλαλήσαντες,οτι δηλαδη,παιζουν κι αλλοι παραγοντες ρολο (και ειναι πολλοι)
για παραδειγμα,μπορώ να πεσω στα 8 watt αλλα να αυξήσω την περιεκτηκότητα της νικοτίνης,η και το αντιστροφο.

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Ο τρόπος λοιπόν για να λαβεις την σταθερή αξία των watt επιτυγχάνεται πανευκολα με το kick.
Αργότερα με το gg p&p που θα σου έχει σταθερή έξοδο, αλλα πάντα με την ίδια αντίσταση το οποίο είναι λίγο πιο δύσκολο απο το πρωτο.

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
κατο απο 11-14 watt δεν εχω ατμιση απο τοτε που πηρα το μηχανικο μοντ και τον επισκευασιμο μου :thumpup:
έτσι κι εγώ. Μέχρι 12 θα έλεγα, πιο κάτω δε μου λέει κάτι. Νικοτίνη 0.5

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
10W με το DNA 12 by evolv :respect: :thumbup_move_3:


Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #29 στις: Οκτωβρίου 20, 2012, 06:13 »
Από 8 έως 10 watts πιστεύω πως είναι το ιδανικότερο και εξηγώ πως καλός είναι ο πλούσιος ατμός
αλλά μην ξεχνάμε πως αυτά τα watts επιτυγχάνονται με αντίσταση ας πούμε 1,8-2 Ohms και
volts 4-4,5 οπότε και εκεί πιστεύω δεν αλλοιώνεται η γεύση των υγρών και ο ατμός είναι προς τέρψιν :)

Πινακάκι υπολογισμού

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33652 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59540 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8033 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236790 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13944 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135989 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084692 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35143 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9753 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477819 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy