vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

373 επισκέπτες, 11 χρήστες
lounik, bujinkan, Jorge, Buliwyf, ahill2, lagoudakis, tibolaso, camber, paiktaras, Kliman, tony1976

Twitter

Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Ας γράψει ο καθένας την εμπειρία του.

Πιστεύω πως 8,5-9 watt δίνουν ευχάριστο ατμισμα και πολυ καλη γεύση.



Αλλαγή τίτλου, προσθήκη πληροφοριών

Εκτός από τον πίνακα που αναφέρεται στο μεθεπόμενο μήνυμα, έναν τέτοιον πίνακα μπορείτε να βρείτε και εδώ:
http://vaping.gr/index.php/topic,9481.msg669735.html#msg669735

Επίσης ένα παρόμοιο παλιότερο θέμα είναι κι αυτό: Γιατί είναι καλύτερα τα 3,7V από τα 6V

=============================

Από τον συντονισμό:
Μια παρατήρηση - ανασκόπηση 3 χρόνια μετά την έναρξη του θέματος:


Παρατηρώντας αυτό το θέμα  και κινούμενος από περιέργεια κατέγραψα τις απαντήσεις σε σχέση με τα W που προτιμούν οι χρήστες ητ.
Τα αποτελέσματα φαίνονται στο γράφημα.

Παρόλο που το 2014 αναφέρονται κάποιες τιμές ψηλότερες από το '12 και το '13 δεν νομίζω ότι καταγράφεται η φρενίτιδα των W που ακούγεται γενικώς.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2022, 08:26 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Δεν υπάρχουν γνώμες ? περίεργο.

συμφωνω επεισης οτι στα 9-9,5 watt ειναι ενα ικανοποιητικο ατμισμα...
απλα πιστευω οτι λιγοι μπαινουν στην διαδικασια να βλεπουν συνεχεια
σε ποσα watt ατμιζουν και περισσότερο στα ποσα volt λογω συνηθειας

Αποσυνδεδεμένος john67

  • **
  • 277
Πιστεύω ότι γύρω στα 8-8.5 watt είναι το καλύτερο από χτύπημα και γεύση, παραπάνω έχει λίγο κάψημο και χαλάει η γεύση ενώ λιγότερο έχει πιο καλή γεύση και θέλει πιο πολλές τζούρες για το χτύπημα της νικοτίνης.
Και εδώ ο σχετικός πίνακας για τα watt https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AlZnGjZRjO_UdGo3VVlnVHY0VExZLVd5aDkwUEJEZXc#gid=1

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Εγώ είμαι γύρω στα 10-11W
Σε μηχανικό μοντ, οπότε ξεκινάω με 4,15-4,20volt στην μπαταρία που δίνει ας πούμε 12-13 W και την αλλάζω όταν πέσει περίπου στα 3,5volt, δηλαδή όχι κάτω από 9-9,5W.
Τα watt αυτά που αναφέρω είναι υπολογισμένα με τις τιμές αντίστασης-μπαταρίας, όχι μετρημένα στη χρήση, οπότε μπορεί τα πραγματικά watt που ατμίζω να είναι λίγο διαφορετικά.

Edit Προσθέτω ότι κάνω υγρά με 0 - 2 mg νικοτίνη, οπότε το θέμα χτυπήματος ουσιαστικά δεν παίζει ρόλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2012, 01:24 από WileECoyote »

Αποσυνδεδεμένος zetel

  • *
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
    • Ενα λινκ απο youtube με την μουσικη που δημιουργω!!!
και εμενα η καλυτερη επιλογη μου ειναι 8,5 με 9 watts  ....και χτυπημα και ζεστος ατμος αλλα και γευση...!!!!!

παρακατω ποτε...παραπανω ισως καποια φορα....... αναλογα το υγρο που ατμιζω!!!!!

Αποσυνδεδεμένος bill888

  • **
  • 336
  • Φύλο: Άντρας
  • μωλον λαβε
επιδι ειμαι ασχετος με τα watt μπορει καποιος να πει περιλιπτικα τι γινεται
??? :respect:

Αποσυνδεδεμένος zetel

  • *
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
    • Ενα λινκ απο youtube με την μουσικη που δημιουργω!!!
αναλογα τι αντισταση εχει ο ατμο σου και ποσα βολτ παιζεις βγαινουν τα watts.....δες τον λινκ και θα καταλαβεις!!!!!!
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AlZnGjZRjO_UdGo3VVlnVHY0VExZLVd5aDkwUEJEZXc#gid=1

Αποσυνδεδεμένος tux

  • **
  • 194
  • Ανενεργός / Διεγραμμένος λογαριασμός (tux)
Δεδομένου του cartomizer μου, που είναι 2.2Ohm, η βασική μου επιλογή στο mini lavatube είναι 4-4.2 Volts, με συνηθέστερο το 4.2, κάτι που σημαίνει πρακτικά περίπου 8.2 Watts.

Παραπάνω από εκεί (νομίζω ότι για την αντίσταση αυτή το Lavatube δίνει μέχρι 4.5 Volts) αρχίζει ο ατμός να γίνεται ιδιαίτερα ζεστός κάτι που δεν μου αρέσει, αλλά αρκετές φορές συνοδία ποτού, ανεβάζω την τάση στα 4.5 για μερικές τζούρες καθώς έχω την αίσθηση ότι δίνει ένα μεγαλύτερο χτύπημα.

Συνοψίζοντας, το ιδανικό για μένα είναι 8.2-9.2 Watts. Να σημειώσω ότι και εγώ μπαταρία αλλάζω στα 3.5 καθώς εκεί αρχίζει και δουλεύει πιο "αδύναμα" το mod μου.

Αποσυνδεδεμένος zetel

  • *
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
    • Ενα λινκ απο youtube με την μουσικη που δημιουργω!!!
παρτε ενα provari βρε παιδια να βγαζετε την μπαταρια στα 3,2 αλλα μεχρι τοτε να παιζει σταθερα στα αγαπημενα σας watts.....εγω εχω βρει την υγεια μου!!!!!!

2,2 οhms στα 4,4 volt υποφορτιο αλλα provape!!!!!!!!!!

Εγώ ανάλογα με το carto που ατμίζω . Πχ σε Dct carto των 2.5Ohm δουλεύω στα 5 Volt άρα χρειάζομαι περισσότερα Watt.
Σε 510d carto (κοντά) των 2.7Ohm το χτύπημα έρχεται πιο εύκολα με μόλις 4.5 Volt ακόμα και πιο κάτω, άρα και λιγότερα Watt.

Αποσυνδεδεμένος bill888

  • **
  • 336
  • Φύλο: Άντρας
  • μωλον λαβε
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 23, 2012, 01:43 »
αναλογα τι αντισταση εχει ο ατμο σου και ποσα βολτ παιζεις βγαινουν τα watts.....δες τον λινκ και θα καταλαβεις!!!!!!
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AlZnGjZRjO_UdGo3VVlnVHY0VExZLVd5aDkwUEJEZXc#gid=1
ευχαριστω zetel :respect:

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 23, 2012, 01:53 »
παρτε ενα provari βρε παιδια να βγαζετε την μπαταρια στα 3,2 αλλα μεχρι τοτε να παιζει σταθερα στα αγαπημενα σας watts.....εγω εχω βρει την υγεια μου!!!!!!

2,2 οhms στα 4,4 volt υποφορτιο αλλα provape!!!!!!!!!!
Καλα τα λες zetel αλλα 250 € είναι αυτα, όχι αστεία!
Γιατι θα πάρεις το πρόβατο θα πάρεις και 4 μπαταρίες και το extension cap και 40 ντολαρς η αποστολή. Το τελευταίο με χαλάει περισσότερο απο όλα. Άλλωστε λιγότερα έχουμε δώσει για μπαταριοθηκες?
Έχω μηχανικό μοντακι, little syster, vv και οσωνουπο p&p. Για να μην αναφέρω πόσες ego έχουν περάσει απο τα χέρια μου.
Τελικά το πρόβατο αν δεν είχε αυτα τα παράλογα έξοδα αποστολής , μπορει και να βγαίνει οικονομικότερο , ιδίως αν υπολογιστεί και αυτο που προσφέρει.

Τώρα για τα  watt  πάνω απο 9 μου έρχεται μόνο κάψιμο εμένα.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 23, 2012, 01:56 »
...τελικά αυτή  κουβέντα είναι τόσο μεγάλη, όσες και οι επιλογές που έχει κάποιος για το η.τ που θα διαλέξει.
Για παράδειγμα, άλλα βατ χρειάζεται ένας ατμο του εμπορίου για να είναι απολαυστικός όταν είναι NR κι άλλα όταν είναι LR. Άλλα όταν μιλάμε για καρτο/τανκομάιζερ.

Το ίδιο ισχύει για τους επισκευάσιμους. Στην ίδια ονομαστική αντίσταση, άλλη συμπεριφορά έχει το 0,13 σύρμα κι άλλη το 0,20.
Επίσης διαφορετική ατμοποίηση δίνει φιτίλι 1mm με 2mm στο ίδιο σύρμα.
Αν βάλουμε και κάποιους που προτιμούν το mesh, άλλοι τόσοι συνδυασμοί κι επιλογές.

Εγώ προσωπικά δλδ, πρέπει να βάλω ένα μεγάλο εύρος σαν "προτίμηση" στα βατ που ατμίζω.
Με LR (1,5Ωμ) καρτο του εμπορίου είμαι στα 9,1-9,2 Βατ.
Με τον Οδυσσέα και το VV by SEB, έχω "καταφέρει" ν'ατμίσω αξιοπρεπέστατα και στα 6,5-7,5 Βατ.

Είναι θέμα που μπορεί να το συζητάμε...

και να το συζητάμε...

και να το συζητάμε...

...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2012, 02:16 από Vangos »

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1930
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 23, 2012, 02:02 »
Πράγματι ΠΟΛΥ ενδιαφέρον θεματάκι!
Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη, είναι ότι παίζει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ στην ποιότητα του ατμού (άρα και στην ατμιστική εμπειρία που βιώνουμε) ΚΑΙ ο τύπος του ατμοποιητή  (ΟΧΙ τα Ohms) και ο τρόπος λειτουργίας του.
Ομως, ο σημαντικότερος παράγοντας, είναι η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΑΣ κρίση, όπως και σε οτιδήποτε έχει να κάνει με τη συνήθειά μας.
Προσωπικά, με καλύπτει σε γεύση (κυρίως αυτό με ενδιαφέρει) το άτμισμα κάπου στα 7-8 Watts, εξαρτώμενο βέβαια από τον ατμοποιητή (και επισημαίνω πάλι, ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΑ Ohms)

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 23, 2012, 02:03 »
κατο απο 11-14 watt δεν εχω ατμιση απο τοτε που πηρα το μηχανικο μοντ και τον επισκευασιμο μου :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160014 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110816 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515440 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146503 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303313 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530869 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201489 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801696 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11092 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41018 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet