vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Flavour-Boss αποστολή με IOSS και DHL

Αποσυνδεδεμένος webm0nst3r

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Flavour-Boss αποστολή με IOSS και DHL
« στις: Μαρτίου 31, 2022, 12:51 »
Καλημέρα σε όλους,

Αρχικά ζητώ συγγνώμη εάν το πόστ μου γίνεται σε λάθος θέση.
Αρχικά να σας πω ότι τα τελευταία 5-6 χρόνια αγοράζω αποκλειστικά υγρά από Flavour-Boss, Boss Shots και τα φτιάχνω μόνος μου οπότε καταλαβαίνεται το πλήγμα του Brexit..
Πριν κανένα μήνα το Flavour Boss ανακοίνωσε ότι πλέον στέλνει με το σύστημα IOSS που ουσιαστικά έχει προ-πληρώσει ΦΠΑ (σε περίπτωση που η παραγγελία είναι κάτω από 150€) και περνάνε αέρα πατέρα, εκτελωνίζονται στην Ελλάδα χωρίς να σε ενοχλήσει κανείς και όλα καλά.

Το σύστημα αυτό το IOSS παίζει και σε AliExpress και γενικά όσες φορές το έχω κάνει δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα, πάντα με ΕΛΤΑ.
Φτάνουμε στο σήμερα λοιπόν, έκανα αγορά από FlavourBoss πλήρωσα το ΦΠΑ κανονικά και το δέμα φτάνει Ελλάδα και έχουμε και λέμε:

1ο τηλέφωνο από DHL καλημέρα το δέμα τι έχει μέσα ; αρώματα είπα εγώ, καθώς αρώματα είναι, α μάλιστα δεν μπορεί να εκτελωνιστεί δεν μας επιτρέπει ο νόμος σαν DHL να εκτελωνίσουμε αρώματα, εάν ήταν μέχρι 3 με μια υπεύθυνη δήλωση για τον ΕΟΦ (what ?) θα μπορούσαμε να τα περάσουμε αλλά είναι 6 δεν μπορούμε, εάν θέλετε να το εκτελωνίσεται μόνος σας ή με κάποιο δικό σας εκτελωνιστή απλά τότε δεν θα ισχύει το ΦΠΑ που πληρώσατε, θα πρέπει να πληρώσετε διατακτική από εμάς και το ΦΠΑ ξανά. Λέω θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω.

2ο τηλέφωνο από DHL μετά από 2 ώρες περίπου μόνοι τους, καλημέρα έχει έρθει ένα δέμα, τι περιέχει το δέμα μέσα ; αρώματα ξανά εγώ, πάλι τα ίδια δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, λέω στην κοπέλα στο τηλέφωνο δεν είναι ακριβώς αρώματα έτοιμα προς χρήση, α μου λέει είναι πρώτες ύλες για αρώματα της λέω ναι (και στο τιμολόγιο της flavour boss, raw materials λέει) α μου λέει δεν γίνεται, μας απαγορεύει ο νόμος να εκτελωνίσουμε πρώτες ύλες, μπορείτε να το κάνετε μόνο σας είτε να στείλετε δικό σας εκτελωνιστή (πάλι διατακτική και ΦΠΑ εννοείται) της λέω μα το ΦΠΑ είναι ήδη πληρωμένο γι' αυτό έχει και νούμερο IOSS επάνω και μου λέει ναι αλλά ο νόμος ορίζει μέχρι 5 μπουκαλάκια όριο για προσωπική χρήση (από 3 γίνανε 5, μάλλον ο νόμος λέει όσα εισάγει ο ιδιώτης -1) και εσείς έχετε 6. Θα το δω και θα ενημερώσω ξανά.

Και είμαι τώρα εγώ στην μέση που έχω πληρώσει τα υγρά, πληρώσει το ΦΠΑ και την DHL να μου λέει ότι να 'ναι.
Πραγματικά εάν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία ή το οτιδήποτε που θα μπορούσε να με βοηθήσει να βγάλω μια άκρη, θα το εκτιμούσα, ειδικά αυτόν τον νόμο που μια είναι έτσι και μια αλλιώς.

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το σεντόνι :D 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flavour-Boss αποστολή με IOSS και DHL
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 01, 2022, 15:33 »
Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά (λόγω επαγγελαμτικής ιδιότητας), είναι το ότι η DHL εσκεμμένα...ναι ακριβώς όπως το έγραψα: εσκεμμένα, θα στείλει για εκτελωνισμό όποιο πακέτο περιέχει το οτιδήποτε και δεν προέρχεται από την ΕΕ.
Βρε δεν πα να έχεις προπληρώσει τον ΦΠΑ, βρε δεν πα να το έχεις εισάγει με το ειδικό καθεστώς IOSS, δεν πα να λες ό,τι θέλεις...
Η DHL θα προφασιστεί αδυναμία εκτελωνισμού. Όχι εισαγωγής, φόρων ή κάτι άλλο. Αδυναμία εκτελωνισμού!

Και αν για το προϊόν πλήρωσες 30 ευρώ, θα πληρώσεις και άλλα 70-80 στην DHL να στο εκτελωνίσει...

Από τον σχετικό νόμο:

Παράθεση
Για τον σκοπό αυτό επεκτείνονται και διευρύνονται τα δύο ειδικά καθεστώτα που αφορούσαν σε τηλεπικοινωνιακές, ραδιοτηλεοπτικές και ηλεκτρονικά παρεχόμενες υπηρεσίες ως εξής:

α) το μη – ενωσιακό καθεστώς θα καλύπτει όλες τις B2C υπηρεσίες από επιχειρήσεις που δεν είναι εγκατεστημένες στην Ε.Ε. και
β) το ενωσιακό καθεστώς θα καλύπτει όλες τις B2C υπηρεσίες και τις ενδοκοινοτικές εξ αποστάσεως πωλήσεις αγαθών που φορολογούνται σε κράτος μέλος στο οποίο ο πάροχος δεν είναι εγκατεστημένος.

Ταυτόχρονα, καταργείται η απαλλαγή από τον ΦΠΑ κατά την εισαγωγή των δεμάτων χαμηλής αξίας έως 22 ευρώ και θεσπίζεται νέο ειδικό καθεστώς για τις εξ αποστάσεως πωλήσεις αγαθών που εισάγονται από τρίτα εδάφη ή τρίτες χώρες με εσωτερική αξία που δεν υπερβαίνει τα 150 ευρώ και για προϊόντα που δεν υπόκεινται σε ειδικούς φόρους κατανάλωσης (καπνικά, αλκοολούχα και ενεργειακά προϊόντα), η Μονοαπευθυντική Θυρίδα για τις εισαγωγές (καθεστώς εισαγωγής, Import One Stop Shop - IOSS).

Ωστόσο εάν για τις εισαγωγές αγαθών μέχρι 150 ευρώ δεν επιλεχθεί το ειδικό καθεστώς εισαγωγής IOSS, τότε ο φόρος θα καταβάλλεται στο τελωνείο από το πρόσωπο που προσκομίζει τα εμπορεύματα στις τελωνειακές αρχές και αποδίδει τον φόρο για λογαριασμό του τελικού παραλήπτη του δέματος.


Άντε βγάλε άκρη...

Αποσυνδεδεμένος webm0nst3r

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Flavour-Boss αποστολή με IOSS και DHL
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 05, 2022, 18:40 »
Επανέρχομαι λοιπόν, για να ενημερώσω και τους φίλους, ότι εν τέλη δεν κατάφερα να τα περάσω από το τελωνείο, η DHL δεν τα έκανε, πήγε εκτελωνιστής από την εταιρία που εργάζομαι και με συνοπτικές διαδικασίες του ζήτησαν πιστοποιητικά (ή έγκριση ή βεβαίωση δεν θυμάμαι 100%) από τον Ε.Ο.Φ., απ' ότι φαίνεται το πρόβλημα ήταν το TARIC που ήταν δηλωμένα τα υγρά και από FlavourBoss μου είπαν ότι το TARIC it is what it is, δεν μπορούν να το αλλάξουν. Οπότε το δέμα γύρισε πίσω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 956 110842 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:36
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160063 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515463 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146507 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303344 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530898 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201500 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801712 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41026 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet