vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

227 επισκέπτες, 2 χρήστες
panoskapa, manoslykos

Twitter

Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ

Αποσυνδεδεμένος supad

Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1830 στις: Οκτωβρίου 30, 2022, 13:40 »
Έχει αποχωρήσει ο Cruiser?

Θεωρητικά όχι, πρακτικά έχει να μπει στο forum από το Μάιο.

Κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί ότι αυτά που αναφέρεις είναι μία πραγματικότητα. Ετσι όπως τα διαβάζω όμως, μου φάνηκαν σαν το χαλάκι που από κάτω του κρύψαμε την υποβάθμιση των λειτουργιών του forum.
Για να το ρωτήσω απλοϊκά, δηλαδή τώρα που (και) ο χώρος του ατμίσματος τραβάει τα ζόρια του, τώρα & αποφασίσαμε να υποβαθμίσουμε την λειτουργικότητα του forum ώστε να το κάνουμε λιγότερο θελκτικό/ελκυστικό για να προσαρμοστεί στους λιγότερους (αριθμητικά & ποιοτικά) ενδιαφερόμενους;

Κανείς δεν αποφάσισε να ρίξει την ποιότητα του forum.
Απλά κανείς δεν έχει φροντίσει να την ανεβάσει και να την κρατάει σε υψηλά επίπεδα εξαρχής. Εγώ βρέθηκα στη θέση που βρέθηκα βοηθώντας τον Atmos πριν από 8 χρόνια να αντιμετωπίσει το forum κάποιες επιθέσεις που δεχόταν οι οποίες το κρατούσαν μόνιμα κάτω ή το έκαναν πάρα πολύ αργό. Έκτοτε δεν έχουμε αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα. Ουδέποτε ζήτησα ή έλαβα αμοιβή για οτιδήποτε έχω κάνει. Αντιθέτως έχω αναλάβει όλη την τεχνική συντήρηση από τότε ενώ τους τελευταίους μήνες έχω αναλάβει και το κόστος του server. Έσοδα το forum δεν έχει και στην κατάσταση που είναι δεν είναι και για να ζητήσει.

Προσπαθώ λοιπόν μόνος προς το παρόν να κάνω μία μετάβαση στην τελευταία έκδοση του forum (2.1) η οποία δεν είναι μικρό πράγμα όπως αποδεικνύεται. Αυτό αφού κατάφερα με πολύ κόπο να καθαρίσω το forum από ένα σωρό προβλήματα που μπορεί να μην ήταν ορατά στους περισσότερους αλλά δημιουργούσαν τρομερά προβλήματα τόσο στον server, στο search visibility που είπε και ο camber κ.α.

Από εκεί ελπίζω να χτίσουμε μία νέα εικόνα πολύ πιο ελκυστική έχοντας ως βάση την "ζωντανή εγκυκλοπαίδεια" που είναι το υπάρχον forum με το υλικό του αλλά φυσικά θα πρέπει και εμείς ως κοινότητα να συμβάλλουμε σε αυτό βρίσκοντας τρόπους να αναδείξουμε τα σημαντικά και να δημιουργήσουμε νέο περιεχόμενο που θα αξίζει να ...συζητηθεί.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1831 στις: Οκτωβρίου 30, 2022, 18:40 »
.... Δεν είναι ο έρημος ο προγραμματιστής που παλεύει μόνος του...

Φίλε μου, προσπαθώ (ελπίζω να τα καταφέρνω) να μην αδικώ ανθρώπους αβασάνιστα. Την μοναχικότητα του κόπου (& της αγωνίας) σου την έχω αναγνωρίσει, ενώ από μεριάς μου έχω ρωτήσει από μήνες εάν & τι βοήθεια χρειάζεται & ίσως να μοιραζόμασταν τον κόπο.
Ειλικρινά θα ήθελα να μπορούσα αλληλοεπιδράσω στο μήνυμά σου, λειτουργία βασική σε ένα forum), αλλά αυτή η λειτουργία δεν υπάρχει δυστυχώς.
Επειδή καλό είναι "ως κοινότητα να συμβάλλουμε σε αυτό βρίσκοντας τρόπους να αναδείξουμε τα σημαντικά και να δημιουργήσουμε νέο περιεχόμενο που θα αξίζει να ...συζητηθεί" (όπως πολύ εύστοχα προτρέπεις) αλλά (κατά την γνώμη μου) προέχει το να ανακτήσουμε παλιό περιεχόμενο & λειτουργίες που έχουν χαθεί.
Πίστεψέ με, στο να βοηθάω είμαι καλύτερος από το να γκρινιάζω. 😇

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1832 στις: Οκτωβρίου 31, 2022, 07:52 »
Καλημερα και καλη εβδομαδα.
Επειδη ειναι το μοναδικο φορουμ για ατμιστες που εχει παραμεινει, ας κανουμε ολοι μια προσπαθεια να το κρατησουμε ενεργο.!!!
@ Supad, Tem  :) :respect:

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1833 στις: Νοεμβρίου 20, 2022, 00:04 »
Καλησπέρα παιδιά!Θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως βάζω καρτέλες στους σελιδοδεικτες??


Αποσυνδεδεμένος Υπ ατμόν

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1834 στις: Ιανουαρίου 16, 2023, 17:30 »
Καλησπέρα παιδιά. Νέος χρήστης εδώ. Παλιός στην συμμετοχή του σε φόρουμ αλλά εδώ ομολογώ πως τα βρήκα μπαστούνια! Προσπαθώ πολύ ώρα ώστε να βρώ τον τρόπο για να ανοίξω καινούριο thread στην ​​«Περιοχή νέων μελών» και έχει σταθεί αδύνατο.

Φυσικά πριν επιχειρήσω το παρόν επισκέφθηκα το ανάλογο νήμα περί της «Χρήσης του φόρουμ» ενώ παρακολούθησα και το σχετικό βιντεάκι για το «πως ανοίγω νέο θέμα». Με τη διαφορά ότι πουθενά, σε κανένα πεδίο ουδεμίας σελίδας, δεν μου εμφανίζει layout που να περιλαμβάνει button με επιλογή για «νέο θέμα», αλλά ούτε και κανένα άλλο button.

Χρησιμοποιώ Firefox αλλά δοκίμασα και με Safari όπου πριν λίγο κατέβασα να τσεκάρω και στον Chrome (που δεν τον γουστάρω καθόλου). Σε όλα συμβαίνει το ίδιο πράγμα. Το μόνο που μοιαζει να λειτουργεί είναι η «γρήγορη απάντηση».

Κάποια ιδέα;

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1835 στις: Ιανουαρίου 16, 2023, 18:44 »
Έχει γίνει πρόσφατα αναβάθμιση στο forum και ίσως οι οδηγίες να διαφέρουν οπτικά.
Πάνω δεξιά υπάρχει ένα + για προσθήκη και από το menu επιλέγεις ‘νέο θέμα’.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1836 στις: Ιανουαρίου 16, 2023, 20:32 »
Πάνω δεξιά υπάρχει ένα + για προσθήκη και από το menu επιλέγεις ‘νέο θέμα’.
Δεν έχω δοκιμάσει να ανοίξω νέο θέμα εδώ & πάρα πολύ καιρό & είμαι & κάποιας κρίσιμης ηλικίας.  :palios:

Οντως, πώς ανοίγετΑΙ (άλφα-γιώτα) νέο θέμα; Αυτές είναι οι επιλογές που έχω, δοκιμασμένο σε Firefox, Brave, Ungoogled Chromium, Vivaldi & Falkon.  :hmmm:   

*** Σε Linux πάντα.


Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1837 στις: Ιανουαρίου 16, 2023, 20:58 »
Έχεις αυτές τις επιλογές που βλέπουμε στην φωτο γιατί είσαι ήδη μέσα σε ένα θέμα , το ‘Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ’
Εάν πας σε μια  ενότητα π.χ [Χρήση του φόρουμ] εκεί μπορείς να ανοίξεις νέο θέμα.
 
 

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1838 στις: Ιανουαρίου 16, 2023, 21:46 »
Καλησπέρα παιδιά. Νέος χρήστης εδώ.
Μήπως επειδή είσαι νέος χρήστης με ένα μόλις ποστ δεν σε αφήνει να ανοίξεις νέο θέμα?
Λέω εγώ τώρα...

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1839 στις: Ιανουαρίου 16, 2023, 22:01 »
Έχεις αυτές τις επιλογές που βλέπουμε στην φωτο γιατί είσαι ήδη μέσα σε ένα θέμα , το ‘Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ’
Εάν πας σε μια  ενότητα π.χ [Χρήση του φόρουμ] εκεί μπορείς να ανοίξεις νέο θέμα.

Δεν έχω δοκιμάσει να ανοίξω νέο θέμα εδώ & πάρα πολύ καιρό & είμαι & κάποιας κρίσιμης ηλικίας:palios:
Ντάνκε μποκού! Ο θεός να μου κόβει KWh & να σου τις δίνει σε ντουμάνια!!!!!  :thumpup: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Υπ ατμόν

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1840 στις: Ιανουαρίου 17, 2023, 16:33 »
Έχει γίνει πρόσφατα αναβάθμιση στο forum και ίσως οι οδηγίες να διαφέρουν οπτικά.
Πάνω δεξιά υπάρχει ένα + για προσθήκη και από το menu επιλέγεις ‘νέο θέμα’.
Ναι, τις έχω προσέξει τις ημερομηνίες των συγκεκριμένων αναρτήσεων και το είχα υπόψη μου ότι μπορεί να υπάρχουν διαφορές. Όπως έχω επίσης προσέξει και το button με το + που αναφέρεις και βέβαια το έχω δοκιμάσει, όπου δυστυχώς δεν μου εμφανίζει άλλες επιλογές πλήν των: «ειδοποίηση» & «σήμανση ως αναγνωσμένο». Δεν βγάζει επιλογή για καμμία άλλη ενέργεια πουθενά στο σάιτ!
Δες και το σκριν

Αποσυνδεδεμένος Υπ ατμόν

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1841 στις: Ιανουαρίου 17, 2023, 16:47 »
Μήπως επειδή είσαι νέος χρήστης με ένα μόλις ποστ δεν σε αφήνει να ανοίξεις νέο θέμα?
Λέω εγώ τώρα...
Αν και υπάρχει η σχετική δυνατότητα ορίου αναρτήσεων σε νέα μέλη πρίν αυτά μπορέσουν να ανοίξουν κάποιο νέο θέμα (και είναι κάτι που εφαρμόζεται από κάποια φόρουμ), πολύ αμφιβάλλω ότι εδώ έχουμε μια τέτοια περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1842 στις: Ιανουαρίου 17, 2023, 21:01 »
Πρέπει να έχεις τουλάχιστον 5 μηνύματα για να ανοίξεις νέο θέμα.
Δες τους κανονισμούς του φόρουμ εδώ

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1843 στις: Ιανουαρίου 17, 2023, 21:21 »
Αν και υπάρχει η σχετική δυνατότητα ορίου αναρτήσεων σε νέα μέλη πρίν αυτά μπορέσουν να ανοίξουν κάποιο νέο θέμα (και είναι κάτι που εφαρμόζεται από κάποια φόρουμ), πολύ αμφιβάλλω ότι εδώ έχουμε μια τέτοια περίπτωση.
Και όμως αυτό είναι!Δες και το ποστ του camber από πάνω...  ;)

Αποσυνδεδεμένος Υπ ατμόν

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1844 στις: Ιανουαρίου 17, 2023, 21:47 »
Πρέπει να έχεις τουλάχιστον 5 μηνύματα για να ανοίξεις νέο θέμα.
Δες τους κανονισμούς του φόρουμ εδώ
Α, ώστε λοιπόν την πάτησα!
Καθότι ο συγκεκριμένος είναι περιορισμός που δεν τον συναντάς πλέον συχνά (νομίζω συνηθίζεται για τον εντοπισμό των μπότ και πλέον υπάρχουν άλλοι τρόποι) θεώρησα σίγουρο ότι θα επρόκειτο για κάποιο άλλο ζήτημα και δεν έδωσα καθόλου βάση στο να κοιτάξω λεπτομερέστερα το πεδίο με τους κανονισμούς!
Μα, ποιός διαβάζει το μανιουαλ ή έστω ολόκληρο το «μανιουαλ»;  :eyesplash:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33726 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534224 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59587 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8053 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236940 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 416 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13962 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136008 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084758 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35176 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9808 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478129 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy