vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts

Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 09:37 »
Λοιπόν την έχω καιρό αυτήν την απορία οπότε το πήρα πλέον απόφαση να ανοίξω ένα νέο θέμα να δω τι λέτε και οι υπόλοιποι αν και έχω και εγώ δυό τρεις απαντήσεις στο νου μου.

Η ερώτηση είναι η εξής: Τι διαφορά έχει να ατμίζεις (πχ) στα 5,9Volt με έναν ατμοποιητή με μία 4,5Ohm αντίσταση από το να ατμίζεις στα 3,4Volt με αντίσταση 1,5Ohm?

Στην πρώτη περίπτωση (5,9V-4,5Ω) παράγεις 7,74 Watts και το ρεύμα είναι στα 1,31 Amps.
Στην δεύτερη περίπτωση (3,4V-1,5Ω) παράγεις 7,71Watts αλλά το ρεύμα είναι στα 2,27 Amps.

Εάν τώρα έχω καταλάβει καλά αυτά που έχω διαβάσει η μπαταρία θα διαρκέσει σχεδόν το ίδιο και στις δύο περιπτώσεις ενώ τα watts είναι επίσης τα ίδια. Το μόνο που διαφέρει είναι τα amperes. Πως διαφοροποιεί αυτό την γεύση/χτύπημα κτλ κτλ?

Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 11:54 »
Θα απαντήσω πολύ απλοϊκά, στην πρώτη περίπτωση καταναλώνεις ποσότητα ενέργειας για το ίδιο παραγόμενο έργο 1,31 amp  ενώ στη δεύτερη περίπτωση έχεις κατανάλωση ενέργειας 2.27.
Δηλαδή έχεις 73% περισσότερη κατανάλωση στη δεύτερη περίπτωση ή 73% λιγότερο χρόνο ατμίσματος με την ίδια μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 12:17 »
αποτι ξερω κυριο ρολο παιζει η ενταση(αμπερ)και μετα τα (βολτ)ταση τα (βατ)ειναι μοναδα ισχυος.αρα οσο λιγοτερα αμπερ λιγοτερη καταναλωση ενεργειας

Αποσυνδεδεμένος nektarios1974

  • **
  • 258
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 12:24 »
Πάντως η διαφορά να ατμίζεις απο τα 3,7 στα 5 είναι ασύγκριτη :thumpup: :thumpup:. Φαντάσου ότι και το ry4 στα 5 ατμίζεται ευχάριστα( να΄ναι καλά ο Μatsakonas ,που με έβαλε να δοκιμάσω το provari του :laugh1: :laugh1: :laugh1: )

Αποσυνδεδεμένος djfloor

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 12:24 »
Δηλαδή αν βάλω στο Λάβα μία αντίσταση 3.5 και ατμίσω στα  5 βολτ θα έχω χαμηλότερη κατανάλωση μπαταρίας αντί με μια 2αρα στα 3.7 ?

Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 12:30 »
Ναι djfloor αυτός είναι ο λόγος (ή ένας από τους λόγους) που οι κατασκευαστές VV προτείνουν Regular or High resistance attys.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 15:40 »
Κύριοι δεν είναι σωστό να απαντάτε αν δεν γνωρίζετε το θέμα.

Το Forum κινδυνεύει να γίνει ένας απέραντος σκουπιδότοπος όπου για να καταλάβει κάποιος ποιά είναι η σωστή απάντηση θα πρέπει να την γνωρίζει, άρα δεν θα υπάρχει και λόγος να ρωτάει.

Μην σας πιάνει μανία να απαντάτε αμέσως σε κάθε ερώτηση.

Για το θέμα μας τώρα.

Υποθέτουμε ότι το άτμισμα στις 2 αυτές περιπτώσεις γίνεται με την ίδια συσκευή π.χ. Provari.

Και στις 2 περιπτώσεις στο κύκλωμα εξόδου (ατμοποιητή) έχουμε 7,7Watt

Αν υπολογίσουμε τις απώλειες από τα ηλεκτρονικά στο 10% , στο κύκλωμα εισόδου (μπαταρίας) έχουμε P=7,7+0,77=8,47Watt

I=P/V = 8,47/3,7 =2,29A Σταθερό και στην περίπτωση 1 αλλά και στην περίπτωση 2 (ίδια watt ίδια Volts και στις 2 περιπτώσεις στο κύκλωμα μπαταρίας)

Συνεπώς η μπαταρία θα έχει την ίδια διάρκεια και στο 1 αλλά και στο 2 setup αφου έχουμε τα ίδια watt

H διαφορά είναι στο κύκλωμα εξόδου όπου στην περίπτωση 1 θα έχουμε μικρότερο Ι (αμπερ) από τη περίπτωση 2

Αυτό δεν αφορά το κύκλωμα μπαταρίας.

Το Provari έχει όριο στο κύκλωμα εξόδου τα 2,5Α άρα άν θέλουμε περισσότερα watt στο κύκλωμα εξόδου επιλέγουμε ατμοποιητή στα 2,4Ω (R=V/I =6/2,5 = 2,4)
ώστε με τη μέγιστη τάση 6V και την μέγιστη ένταση 2,5Α να μπορούμε να ανεβούμε στην μέγιστη ισχύ 15W χωρίς να ξεπερνάμε το όριο των 2,5Α

Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Η απάντηση λοιπόν είναι ότι αφού και στις 2 περιπτώσεις έχουμε την ίδια ισχύ θα έχουμε και την ίδια "κατανάλωση" ενέργειας.

Γιατί η ενέργεια P*t (ισχύς * χρόνος) δεν γεννάται δεν καταναλώνεται απλά αλλάζει μορφή.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2012, 15:49 από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 15:57 »
Πως διαφοροποιεί αυτό την γεύση/χτύπημα κτλ κτλ?

Εμπεριστατωμενη απαντηση. Επιτέλους! Εσενα περιμενα να απαντήσεις για να δω ακριβώς τι σημαίνει τεχνικά kkostas αλλα αυτο δεν απανταει στο τελευταίο ερώτημα που εθεσε ο G και ειναι ακριβώς αυτο που θα ήθελα να μαθω κι εγω. Αφου τελικα συμφωνουμε οτι τα βατ ειναι το θεμα στο απτο αποτέλεσμα του ατμίσματος, τελικά ΥΠΑΡΧΕΙ διαφορά απ την μια περιπτωση στην αλλη?????

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 15:58 »
Και όσο αφορά τη γεύση κ.λ.π. Αυτό από μόνο του δεν την επηρεάζει καθόλου.

Ο διαφορετικός τρόπος κατασκευής των 2 ατμοποιητών την επηρεάζει.

π.χ. στα περισσότερα Ω έχουμε στο ίδιο πάχος σύρματος περισσότερες σπείρες άρα μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής με το φιτίλι.

Το ίδιο θα μπορούσαμε να έχουμε και με παχύτερο σύρμα και ίδιες σπείρες σε λιγότερα Ω.

Αυτά διαφοροποιούν το άτμισμα στα ίδια watt σε διαφορετικά Volt και συνεπώς Ω.

H διατομή του σύρματος, ό αριθμός των σπειρών, ή απόσταση μεταξύ τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2012, 16:10 από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 16:14 »
αυτο ειχα καταλαβει θεωρητικα κι εγω. υπαρχει ομως περιπτωση με δυο μικροτερες μπαταρίες, δεδομενης χημείας, πχ AW κοκκινες εναντι μιας μεγαλης κοκκινης παλι, να "μεινουν" περισσοτερη ωρα στην "καλη" ταση? δηλ στα 3,9 μεχρι 3,6 βολτ ας πουμε? (χωρις φορτιο) με λίγα λογια, εστω θεωρητικώς αποκομιζουμε πρακτικα κανενα οφελος απ την διαφορα των δυο?

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 16:24 »
2 μπαταρίες σε παράλληλη σύνδεση αυξάνουν τα mah x2 στα ίδια Volt

π.χ. 2χ 1600mah =3200 στα 3,7V. Έτσι μένεις περισσότερο στα 3,6-3,9V

ή 2 18500 1100mah σε παράλληλη σύνδεση = 2200mah στα 3,7V

παράλληλη σήνδεση = θετικός πόλος + Θετικό πόλο και Αρνητικός πόλος + Αρνητικό πόλο.

http://www.boxmods.net/big-daddy-3-7-fixed/

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 16:30 »
Στην παραλληλη το ξερουμε! Εν σειρά λεμε, οπως περιγραφεται το ερωτημα εδω. Μηπως υπαρχει καποια παραμετρος που δεν γνωρίζω!
Τελος παντως εγω δεν εχω πειρα απο 6βολτα αλλα εφόσον μιλαμε οτι τα παραγομενα βατ κανουν την διαφορα δεν μπορω να καταλαβω γιατι η ολη φασαρια! καποιος με πειρα και στα δύο πρεπει να μας κατατοπισει για τις απολυτα πρακτικες διαφορες.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 18:07 »
Στην εν σειρά σε VV με 2 μπαταρίες 700 mah π.χ.  έχεις μεγαλύτερη διάρκεια από 1 700mah γιατί στο κύκλωμα εισόδου υπολογίζεις π.χ.  I=P/V =8,47/7,4 = 1,14A

To V αντί 3,7 είναι 7,4 (χοντρικά χωρίς πτώσεις τάσεις) οπότε Ι = μικρότερο από την περίπτωση της 1 μπαταρίας στο κύκλωμα εισόδου.

Τα VV αν και έχουν σε σειρά τις μπαταρίες κρατάνε περισσότερο στα ίδια watt

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 18:20 »
Πως διαφοροποιεί αυτό την γεύση/χτύπημα κτλ κτλ?

Επειδη ολοι επικεντρωθηκαν στο ηλεκτρολογικο του θεματος, εγω ο ηλεκτρολογος, για ν ααπαντησω στην τελευταια σου ερωτηση θα πω το εξης:

Τι μηκος εχει η μια αντισταση (4,5 Ohm) και τι μηκος εχει η αλλη (1.5 Οhm).....πως μεταφραζεται αυτο στη θερμανση του υγρου; Ποσες σπειρες καλουνται να θερμανουν ποση εκταση φυτιλιου; Τι παχος εχει το συρμα και αρα κατ επεκτασην ποσο "ογκο" υγρου θα θερμανει πανω στο φιτιλι; Ποση αποσταση εχουν οι σπειρες της αντιστασης μεταξυ τους;

Εχω ξαναγραψει ειναι τοσες οι παραμετροι που δε μπορεις να προβλεψεις τη συμπεριφορα ενος σεταρισματος παρα μονο μεσες-ακρες και φυσικα μεσω της μεθοδου trial and error - δοκιμη και αποτυχια.

Για αυτους τους παραπανω λογους παντως θεωρω οτι ακομα και 2 σεταρισματα με ιδια watt αλλα διαφορετικα επι μερους χαρακτηριστικα (Volt, Ohm, Ampere) ειναι αναμενομενο κατ εμε να εχουν τεραστιες διαφορες στη γευση και στο χτυπημα!

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 18:32 »
Στο άτμισμα το ζητούμενο είναι τα watt που κάθε ατμοποιητής αποδίδει καλύτερα.

π.χ. ο 510D lr 2,0Ω σε τανκάκι μου αρέσει στα 4,2V =8,82watt

Αυτό δεν μπορώ να το πετύχω με μηχανικό mod.

Aν υπήρχε το κάρτο στα 1,8Ω δεν θα είχα θέμα γιατί θα είχα τα watt που του ταιριάζουν σύμφωνα με τις προτιμήσεις μου.

Το θέμα στα VV είναι ότι μπορείς να αυξάνεις ή να μειώνεις τα watt με την παράμετρο των Volts.

Με τον Α2 δεν έχω πρόβλημα γιατί πετυχαίνω τα watt με την παράμετρο της αντίστασης Ω.

Τα "ιδανικα" watt για τον Α2 είναι διαφορετικά από τον 510d (και ανάλογα με τα γούστα του καθένα και διαφορετικά για κάθε ατμοποιητή) π.χ. Α2 8watt 510D 8,8watt.

Και σε αυτή την περίπτωση όμως τα VV συγχωρούν λάθη στο setup γιατί ρυθμίζεις τα watt και από τη τάση.

Στο kick ρυθμίζεις watt και αυτό διαβάζει την αντίσταση Ω και δίνει ανάλλογη τάση Volts ώστε να έχεις τα ζητούμενα watt.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα. Πρέπει να φύγω. Συνέχεια αργότερα.

Teodor

Αυτά γράφω κι εγώ μερικά μηνύματα παραπάνω για τη γεύση. Δεν είναι όλα στα ηλεκτρικά.

Με τα ηλεκτρικά όμως παίρνεις το μάξιμουμ που ένας ατμοποιητής μπορεί να αποδώσει αν βεβαια μπορεί να αποδώσει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475247 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114268 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1227 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 879 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270873 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1461 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 810 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43060 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164753 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12279 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1519954 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap