vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

274 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, xloupas, giorgos1999, 2Fdeal

Twitter

Πόσο σου καίει η μπαταρία σου?

Αποσυνδεδεμένος Leo

  • *
  • 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Customizing is my hobby
Πόσο σου καίει η μπαταρία σου?
« στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 21:07 »
Πιστεύω ότι ο καλύτερος τρόπος να μετράμε τη διάρκεια της μπαταρίας μας είναι "ml/αποφόρτηση.
Δηλαδή πόσα ml καταναλώνει η μπαταρία μέχρι πλήρους αποφόρτησής της. Δεν μπορείς να συγκρίνης χρόνους αποφόρτησης (πόσο χρόνο κρατάει η μπαταρία μεταξύ δυο ατμιστών όταν ο ένας ατμίζει 2ml την ημέρα και ο άλλος 6.
Με τον τρόπο όμως που αναφέρω ο καθένας έχει ποιό σαφή εικόνα (όσο είναι δυνατόν) για την αντοχή της μπαταρίας που του αναφέρουν. Κάτι σαν το lit/100 klm που μετράμε στα αυτοκίνητα.

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσο σου καίει η μπαταρία σου?
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 21:09 »
μιλας για σταθερa volt ομως παντα γιατι αν ατμιζεις με vv και ανεβοκατεβαζεις volt δεν γινεται αυτο :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Μ

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσο σου καίει η μπαταρία σου?
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 21:14 »
Σαν μεσο ορο σε μενα με το elips, τα 350ma ''αντεχουν'' 8-10 ωρες και 1,5ml

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσο σου καίει η μπαταρία σου?
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 21:51 »
οι μετρησεις αυτες δεν ειναι σωστες ...

Για να μετρησεις την μπαταρια πρεπει να της βαλεις διαφορα φορτια πανω και να μετρας
ταση και ρευμα κατα τη διαρκεια του χρονου.

Τα ποιο πανω ειναι εντελως μπακαλικες μετρησεις και δεν βγαζουνε ασφαλη συμπερασματα.

Αποσυνδεδεμένος Leo

  • *
  • 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Customizing is my hobby
Απ: Πόσο σου καίει η μπαταρία σου?
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 22:05 »
οι μετρησεις αυτες δεν ειναι σωστες ...

Για να μετρησεις την μπαταρια πρεπει να της βαλεις διαφορα φορτια πανω και να μετρας
ταση και ρευμα κατα τη διαρκεια του χρονου.

Τα ποιο πανω ειναι εντελως μπακαλικες μετρησεις και δεν βγαζουνε ασφαλη συμπερασματα.




Θεωρείς ότι η μέτρηση σε ώρες είναι ποιό "ασφαλές συμπέρασμα:";D
Εξάλου μπακάλικα το βλέπουμε. Δεν είμαστε όλοι επιστίμονες.
Ένα αυτοκίνητο καίει τα ίδια l/100klm με διαφορετικούς οδηγούς? Ασφαλώς όχι. Τα εργοστάσια και όλος ο κόσμος όμως έτσι μετράει το καύσιμο. Ή είναι όλοι μπακάλιδες?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2011, 22:13 από Leo »

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσο σου καίει η μπαταρία σου?
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 22:17 »
ακριβως επειδη οι ατμοποιητες εχουνε διαφορετικες αντιστασεις
και τα πατηματα του καθε ενα ειναι διαφορετικα σε χρονο και ποσοτητα
δεν μπορει να βγει ασφαλες συμπερασμα με αυτα που λετε.

Αμα εχεις 1 πολυμετρο και αντιστασεις  να προσομοιώνουν τα φορτια ειναι ευκολο μα μετρησεις τι ψαρια πιανει η μπαταρια...
Ειναι απλη η μετρηση δεν χρειαζετε να εισαι ειδικος για να την κανεις.

Ευτυχως εδω ειναι πολυ ποιο ευκολη και απλη η μετρηση απο οτι στο αυτοκινητο

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Πόσο σου καίει η μπαταρία σου?
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 22:21 »
σε τετοια περιπτωση ο καθενας θα πρεπει να λεει τι μπαταριοθηκη χρησιμοποιει, τι ατμοποιητη, ποιες μπαταριες κλπ κλπ,,, εκτος κ αν γινει εντελως ερασιτεχνικα για πλακα αλλα οποιος διαβαζει βεβαια δεν θα πρεπει να μπαινει σε διαδικασια συγκρισης.

Αποσυνδεδεμένος Leo

  • *
  • 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Customizing is my hobby
Απ: Πόσο σου καίει η μπαταρία σου?
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 21, 2011, 02:24 »
Μάλλον τα ίδια λέμε ρε παιδιά. Απλά εγώ έθεσα τη ν πρόταση γιατι γράφονται συνέχεια οι ώρες που κρατά η μπαταρία καθενός. Ποιό κοντινή στην πραγματικότητα δεν είναι η εικόνα που παιρνεις διαβάζοντας ότι η μπαταρία μου έκαψε 2 ml παρά οτι μου κράτησε 8ώρες? Με τις ώρες δεν μπορείς να υπολογίσης γιατι δεν ξέρεις τη συχνότητα που ατμίζει ο άλλος ή πόση ώρα κρατά το κουμπί πατημένο ή το έχει στο στόματου. Ενώ η καύση των ml είναι σχεδόν σταθερή άσχετα αν τα κάψεις σε 2 ή σε 12 ώρες. έτσι μπορείς να συγκρύνεις και με τη δικιά σου καύση.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσο σου καίει η μπαταρία σου?
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 21, 2011, 02:36 »
Εμενα η 1000αρα δεν εχει τυχει να μου τελειωσει ποτε μισο μηνα πο την εχω γιατι καθε μερα την συνδεω στο passthrough για καποιες ωρες χωρις να εχει "σωθει" ποτε. Η 650 μου αντεχει το μεγαλυτερο διαστημα της μερας και περιπου καυση 3-4ml. Αλλα και αυτος ο W καιει πολυ ρε παιδι μου (πχ σε συγκριση με Μ&Μ..)

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Πόσο σου καίει η μπαταρία σου?
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 21, 2011, 15:17 »
Προσωπικα κ με βαση τα ml παλι ανακριβεια εχουμε....

Και λιγο off topic αλλα κ τα reviews των ατμο........

Γιατι; Γιατι εχω διαπιστωσει απο προσωπικη εμπειρια οτι εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα υγρο απο υγρο κ ειδικα αν συγκρινουμε ενα υγρο PG based με ενα VG based. Ατμο που σε review παρουσιαστηκε να εχει τοσο σφικτη τζουρα που δεν γινεται να ατμισεις θα ειχε εντελως αλλη συμπεριφορα με ενα PG υγρο.

Και τα ml λοιπον που θα σου "καψει" μια μπαταρια εξαρτωνται πληρως απο το ειδος-τυπο του υγρου.

Αποσυνδεδεμένος Leo

  • *
  • 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Customizing is my hobby
Απ: Πόσο σου καίει η μπαταρία σου?
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 22, 2011, 22:33 »
Εμενα η 1000αρα δεν εχει τυχει να μου τελειωσει ποτε μισο μηνα πο την εχω γιατι καθε μερα την συνδεω στο passthrough για καποιες ωρες χωρις να εχει "σωθει" ποτε. Η 650 μου αντεχει το μεγαλυτερο διαστημα της μερας και περιπου καυση 3-4ml. Αλλα και αυτος ο W καιει πολυ ρε παιδι μου (πχ σε συγκριση με Μ&Μ..)



Να αμέσως μια σύγκριση. του φίλου μια 650 εργοστασιακή του καίει 3-4 ml κι εγώ με μια Ultra fire 880mah σε μόντα καιω 1 ml. και είναι παρατηρημένο 'οτι οι εργοστασιακές κρατάνε περισότερο. Η διαφορά είναι τεράστια. Αναρωτιέμει τελικά τι τις θέλουμε τις μόντες. Και πετρέλαιο να έκαιγα τέτοια διαφορά δεν θα είχα.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Πόσο σου καίει η μπαταρία σου?
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 00:18 »
Οι χιλιοταλαιπωρημένες eGo μπαταρίες μου διαρκούν όσο για να ατιμίσω 2-3 ml το πολύ. Χρησιμοποιω συνηθως η dual coil ή LR. Στην περιπτωση του LR Τα πραγματα ειναι καλύτερα και φτανω τα 3 ml, στην περιπτωση των dual coil η μπαταρια παραδίδει πνεύμα στο 4ωρο και στα 2ml...

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: Πόσο σου καίει η μπαταρία σου?
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 10:30 »
Μα και μένα που είναι ολοκαίνουριες (χρηση 1 εβδομαδας) τοσο αντέχουν! Απορώ..

Αποσυνδεδεμένος TRIKALA

  • **
  • 373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πόσο σου καίει η μπαταρία σου?
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 10:47 »
Ο

ρωτα

απο την αλλη ομως αν μετραμε σε μλ δεν υπαρχει ο κινδυνος παλι να βγουν λαθος συμπερασματα;  :-[
πχ:
σε καρτο 3 μλ το φουλαρουμε μια φορα και το ξαναφουλαρουμε οταν καταλαβαινουμε οτι θελει γεμισμα με 2,5μλ ας πουμε αλλα η μπαταρια τελειωνει μετα απο λιγη ωρα τρωγοντας ας πουμε 0,5μλ.
Δηλαδη:3μλ+2,5μλ-0,5μλ=5μλ
αλλα εμεις υπολογιζουμε:3μλ+3μλ=6μλ




Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Πόσο σου καίει η μπαταρία σου?
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 14, 2012, 10:48 »
Προσωπικα κ με βαση τα ml παλι ανακριβεια εχουμε....

Και λιγο off topic αλλα κ τα reviews των ατμο........

Γιατι; Γιατι εχω διαπιστωσει απο προσωπικη εμπειρια οτι εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα υγρο απο υγρο κ ειδικα αν συγκρινουμε ενα υγρο PG based με ενα VG based. Ατμο που σε review παρουσιαστηκε να εχει τοσο σφικτη τζουρα που δεν γινεται να ατμισεις θα ειχε εντελως αλλη συμπεριφορα με ενα PG υγρο.

Και τα ml λοιπον που θα σου "καψει" μια μπαταρια εξαρτωνται πληρως απο το ειδος-τυπο του υγρου.
μηπως επσης εχει και διαφορα ο ατμο..?? :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135838 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084295 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34979 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 117 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476833 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114742 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271247 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos