vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

228 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, lounik, Tazz, Eternal, funes, Joskoil, Xameno_Skli

Twitter

Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?

Αποσυνδεδεμένος thanoulis

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Το νεότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 26, 2023, 11:12 »
Χαμηλά πιστεύω! πάντα ως εξής φτιάχνω τα υγρά μου:
250ml pg + 250ml vg + 2 συμπυκνωμένα αρώματα + 12ml από την purityclouds premium Base 100mg PG 250ml
Με πρόχειρους υπολογισμούς τα βγάζω από 2,21 (με 15άρια αρώματα) έως 2,25 (με 10άρια αρώματα).
Ας πούμε 2 για την οικονομία της συζήτησης.

Αποσυνδεδεμένος ipomonias

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
    • dOs
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 26, 2023, 11:47 »
Με πρόχειρους υπολογισμούς τα βγάζω από 2,21 (με 15άρια αρώματα) έως 2,25 (με 10άρια αρώματα).
Ας πούμε 2 για την οικονομία της συζήτησης.

Παλιά έβαζα περισσότερο, ξεκίνησα με 12, μετά 9, και τέλος 2 (2χρόνια αυτή βάζω)...

Αποσυνδεδεμένος thanoulis

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Το νεότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 26, 2023, 13:18 »
β) Αντιστάσεις: ότι χαλάει ποιο αργά τις 18650  ..1.8 /2 ohm (ψέματα ?)
Ναι φίλε μου...ψέματα...(όσο αφορά σε ρυθμιζόμενα μοντάκια).
Την ενέργεια των μπαταριών (mAh * V) την κάνουμε (με τη μηχανή που λέγεται μοντάκι) Watt * sec (διάρκεια τζούρας).
Τα Watt τα χρησιμοποιούμε για να ζεστάνουμε την ΜΑΖΑ του σύρματος. 1 κιλό ΚΑ1 θα χρειαστεί τη ίδια ενέργεια να θερμανθεί με ένα κιλό Ni80, άσχετα από ωμικότητα.

Δηλαδή, όπως σου έγραψα και παραπάνω, με ΚΑ1 26GA για να επιτύχεις 1.8Ω αντίσταση, χρειάζεσαι μάζα σύρματος που με την σειρά της χρειάζεται 41W για να θερμανθεί σε ικανή θερμοκρασία ατμοποίησης.
Αν όμως έφτιαχνες αντίσταση 0.8Ω με το ίδιο σύρμα, λόγω της μικρότερης μάζας θα το θέρμαινες με 18W, οπότε και οι μπαταρία σου θα διαρκούσε περισσότερο.
Η μόνη αντιστοιχία Ohms - Watts αφορά στις έτοιμες εργοστασιακές αντιστάσεις. Εκεί, έχουν υπολογίσει πόσα Watt θα την ατμίσεις με βάση την μάζα, αλλά σου γράφουν την ωμικότητα για ευκολότερη κατανόηση και χρήση από τον καταναλωτή.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 723
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 26, 2023, 16:07 »
Όταν έκανες υγρα με 12αρα νικοτίνη (υποθέτω αυτό εννοείς όταν λες παλιά έβαζα περισσότερο) πάλι κατανάλωνες 35ml τη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος ipomonias

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
    • dOs
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 26, 2023, 18:12 »
Ναι φίλε μου...ψέματα...(όσο αφορά σε ρυθμιζόμενα μοντάκια).
Την ενέργεια των μπαταριών (mAh * V) την κάνουμε (με τη μηχανή που λέγεται μοντάκι) Watt * sec (διάρκεια τζούρας).
Τα Watt τα χρησιμοποιούμε για να ζεστάνουμε την ΜΑΖΑ του σύρματος. 1 κιλό ΚΑ1 θα χρειαστεί τη ίδια ενέργεια να θερμανθεί με ένα κιλό Ni80, άσχετα από ωμικότητα.

Δηλαδή, όπως σου έγραψα και παραπάνω, με ΚΑ1 26GA για να επιτύχεις 1.8Ω αντίσταση, χρειάζεσαι μάζα σύρματος που με την σειρά της χρειάζεται 41W για να θερμανθεί σε ικανή θερμοκρασία ατμοποίησης.
Αν όμως έφτιαχνες αντίσταση 0.8Ω με το ίδιο σύρμα, λόγω της μικρότερης μάζας θα το θέρμαινες με 18W, οπότε και οι μπαταρία σου θα διαρκούσε περισσότερο.
Η μόνη αντιστοιχία Ohms - Watts αφορά στις έτοιμες εργοστασιακές αντιστάσεις. Εκεί, έχουν υπολογίσει πόσα Watt θα την ατμίσεις με βάση την μάζα, αλλά σου γράφουν την ωμικότητα για ευκολότερη κατανόηση και χρήση από τον καταναλωτή.

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό αγαπητέ συνατμιστή, όντως μας έμαθαν να είμαστε άσχετοι με τα ohm στις εργοστασιακές και μετά όταν συνηθίσουμε να μας τα παίρνουν από τις μαϊμουδιές-εργοστασιακές (και καλά) αντιστάσεις "υψηλού επιπέδου" με ακριβείς / τέλειες γεύσεις ..και κολοκύθια νερόβραστα!
Μου θύμισα/ες τους πελάτες που πολλές φορές μπερδεύουν το traffic με το bandwidth στους servers, τα kbps με τα mbps, είτε το κλασσικό, τα mb/sec με τα mbit κ.ο.κ...

Αποσυνδεδεμένος ipomonias

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
    • dOs
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 26, 2023, 18:18 »
Όταν έκανες υγρα με 12αρα νικοτίνη (υποθέτω αυτό εννοείς όταν λες παλιά έβαζα περισσότερο) πάλι κατανάλωνες 35ml τη μέρα;
Νομίζω λίγο λιγότερο (δεν τα μετράω), το σίγουρο είναι ότι 2 χρόνια φτιάχνω ένα βαζάκι 250+250ml, πες και 20ml τα αρώματα, πες και άλλα 12ml, σύνολο 532ml κάθε μιάμιση βδομάδα, σπανιότατα 2, άρα...

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 723
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 26, 2023, 19:34 »
Δυάρα νικοτίνη για θεριακλή φαντάζει λίγη,μάλλον χρειάζεσαι περισσότερη για να ατμίζεις λιγότερο.Ισως τα 35ml που αναφέρεις να είναι υπερβολή αφού δεν τα μετράς.
Δεν νομίζω οτι θα πετύχεις ιδιαίτερη μείωση κατανάλωσης με διαφορετικούς mtl ατμοποιητές αν τους στήνεις με παρόμοιο τρόπο,δεν υπάρχουν μαγικά.


*τώρα πρόσεξα το "κάθε μιάμιση βδομάδα",αυτό σημαίνει 45-50ml καθημερινά....ξεφύγαμε πολύ απο τα 35... :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2023, 20:35 από Chris66 »

Αποσυνδεδεμένος ipomonias

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
    • dOs
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 26, 2023, 21:25 »
Δυάρα νικοτίνη για θεριακλή φαντάζει λίγη,μάλλον χρειάζεσαι περισσότερη για να ατμίζεις λιγότερο.Ισως τα 35ml που αναφέρεις να είναι υπερβολή αφού δεν τα μετράς.
Δεν νομίζω οτι θα πετύχεις ιδιαίτερη μείωση κατανάλωσης με διαφορετικούς mtl ατμοποιητές αν τους στήνεις με παρόμοιο τρόπο,δεν υπάρχουν μαγικά.


*τώρα πρόσεξα το "κάθε μιάμιση βδομάδα",αυτό σημαίνει 45-50ml καθημερινά....ξεφύγαμε πολύ απο τα 35... :hmmm:

Ναι, τόσο κάνω. Το θέμα είναι ότι αυτό ήταν με την 1,6 του innokin, τώρα έχω μεγαλύτερη ακόμη κατανάλωση και σκέφτομαι την ιδέα εφόσον πλέον δεν υπάρχει το κόστος των 1,6 τεσσάρων αντιστάσεων την βδομάδα και έφτιαχνα το υγρό 50/50, να μπετώσω το υγρό και να το κάνω πέτρα με άλλη αναλογία, αφού οι χειροποίητες δεν κοστίζουν και δεν στεναχωριέμαι να μην χαλάσουν γρήγορα,

καμία ιδέα για «μπέτωμα» αναλογίας pg/vg ?

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2023, 21:41 από ipomonias »

Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 26, 2023, 22:49 »
Ο ιπομονίας εντω μεταξύ ψάχνει να μειώσει κατανάλωση  από το 2019.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 723
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 26, 2023, 22:52 »
2 αμμο,1 χαλικι,μισο σακι τσιμεντο και εισαι μια χαρα! ;)

Αποσυνδεδεμένος ipomonias

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
    • dOs
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 27, 2023, 00:41 »
Ο ιπομονίας εντω μεταξύ ψάχνει να μειώσει κατανάλωση  από το 2019.(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)(Image removed from quote.)

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχω υπομονή, το λέει και το nick άλλωστε! βρε ασκητής του η/τ, εμ τί νομίζεις είναι εύκολο να ατμίζεις σωστά 50ml/ημέρα, εμ τί !? ε, ε, εμ τί? ..Εμτι-ελάς ασκητής!
Δεν είναι εύκολο, χρειάζεται αρετή και άσκηση, ευσέβεια -Υπομονή- και αρετές με τις οποίες πρέπει να είσαι κεκοσμημένος για να πετύχεις ένα δύσκολο έργο,
κάτι που τώρα σου φαίνεται μάταιο
αλλά πραγματικά, πίστεψέ με, θα νιώσεις απίστευτη γαλήνη :p

Αποσυνδεδεμένος ipomonias

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
    • dOs
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 27, 2023, 00:53 »
2 αμμο,1 χαλικι,μισο σακι τσιμεντο και εισαι μια χαρα! ;)

Παρέα με τον bishop mtl rta που ακούγεται ότι έχει τις μικρότερες καταναλώσεις  :hmmm:
..λέω μήπως)

?

Αποσυνδεδεμένος thanoulis

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Το νεότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 27, 2023, 02:04 »
Παρέα με τον bishop mtl rta που ακούγεται ότι έχει τις μικρότερες καταναλώσεις  :hmmm:
..λέω μήπως)
Δεν νομίζω οτι θα πετύχεις ιδιαίτερη μείωση κατανάλωσης με διαφορετικούς mtl ατμοποιητές αν τους στήνεις με παρόμοιο τρόπο,δεν υπάρχουν μαγικά.
Αυτό ακριβώς.

Αποσυνδεδεμένος ipomonias

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
    • dOs
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 27, 2023, 12:08 »
Αν θέλετε πάντως να γίνεται σωστοί mtlάδες ασκητές (όπως εγώ δηλαδή), πρέπει:

1) Να ατμίζετε 35ml+/ημέρα.
2) Να αναμιγνύετε πάντα τα υγρά σας στα ίδια άδεια προηγούμενα καθαρισμένα όμως μπουκάλια των βάσεων (pg ή vg), με καθαρό επίσης χωνάκι του λαδιού.
3) Να χτυπάτε τουλάχιστο για 20' ελαφρά & σωστά με τα δυο πόδια το υγρό σας μέσα στο καπακωμένο μπουκάλι, ενώ γράφεται με το πληκτρολόγιο, ή μιλάτε στο τηλέφωνο (ποτέ με ηλεκτρικά μέσα) ..καθήμενοι στην καρέκλα σας.
4) Να αναμιγνύετε στις βάσεις μόνο φρούτα (διαφανή κατά προτίμηση), πάντα τα φθηνότερα που μπορείτε να βρείτε , ή/και ιδιοκατασκευάσματά σας ..ακόμα καλύτερα.
5) pg+vg από τα φαρμακεία σας (μια χαρά τιμές έχουν και καλά είναι),

και το σημαντικότερο: να έχετε υπομονή

,αιέν αριστεύειν.!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 27, 2023, 16:47 από ipomonias »

Αποσυνδεδεμένος konsgous3

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χαμηλότερη κατανάλωση υγρού σε στήσιμο 1.8ohm / 2ohm ?
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 27, 2023, 19:28 »
Πραγματικά μου φαίνονται αδιανόητα αυτά που διαβάζω  :))  Δεν ξέρω καν πόσες ώρες συνεχόμενες πρέπει να ρουφας για να πετύχεις τέτοιες καταναλώσεις. Προσωπικά ατμιζω γύρω στα 5ml την ημέρα (6αρα νικοτίνη), άντε 10 σε εξτριμ περιπτώσεις που θα συνδυαστεί με ολονύκτια έξοδο και μπόλικο ποτό. Μάλιστα το έχω ολη μέρα στο χέρι, χωρίς βέβαια να τραβάω τζουρες ασταμάτητα. Κάπου επέρχεται κορεσμός. Όσο κάπνιζα, έκανα 3 καπνούς την εβδομάδα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135751 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084204 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 96 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114664 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1290 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271147 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos