vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

214 επισκέπτες, 7 χρήστες
tibolaso, manoslykos, dvelev, marauder800, Alexander20, Buliwyf, Christos Z

Twitter

KUMA ULTON RTA clone

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 07, 2023, 09:00 »
Καλημέρα!
Όσο έχω χαρεί και ευχαριστηθεί τον KUMA, δεν είχα ευχαριστηθεί κανέναν άλλο ατμοποιητή, και έχω δοκιμάσει πάρα πολλούς (εκτός fev, skyline R)
Τι ωραία τζούρα, τι χτύπημα, τι γεύση...
Έχω καταλήξει στο αρχικό σετ, αυτό μου κάνει καλύτερα, γιατί το υγράκι μου είναι ελαφρύ Virginia.


Και μια παρατήρηση, μην αφήνετε την στάθμη του υγρού να κατέβει πάρα πολύ, γιατί δεν τροφοδοτεί σωστά και μου στέγνωσε το βαμβάκι και πήρα ελαφρώς καμένο.

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 07, 2023, 10:36 »
Καλημέρα!!! Και εγώ τον έχω ευχαριστηθεί πάρα πολύ εδώ και μια εβδομάδα που τον έχω... Και εγώ Βιρτζίνια ΝΕΤ κάνω αλλά έβαλα το τζαμάκι γιατί δεν μου άρεσε η υφή του.(αν και με το αρχικό σετ μου άρεσε περισσότερο η εμφάνιση)
 Έχω φτάσει και εγώ πολύ χαμηλά το υγρό αλλά δεν είχα θέμα με τροφοδοσία. Ίσως επειδή βάζω λίγο παραπάνω βαμβάκι από όσο είναι "σωστό" για 2.5 πύρινα ή το ότι βάζω 70\30 υγρό; Ίσως και τα 2; Ίσως και κάτι τελείως διαφορετικό.... Δεν ξέρω.. :angel:
Ένα είναι σίγουρο... Γεύση, χτύπημα, τζούρα.... Ναι... Είναι εξαιρετικός!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 07, 2023, 15:41 »
Τον έχω φτάσει στα όρια του και τα έχω ξεπεράσει κιόλας. Κατάφερα να έχω υπερτροφοδοσία, δεν έχω καταφέρει ακόμα να πάρω έστω στεγνή τζούρα. Βάζω κι εγώ αρκετό βαμβάκι γιατί έχει πολύ καλή τροφοδοσία, ίσως βοηθάει το λούκι της καμπάνας σε αυτό.
Ο αέρας μου είναι στα 0.8 πινάκια κι από τις δύο πλευρές, παρόλα αυτά, έχω αφήσει το 0.8 και το 0.9 αντίστοιχα και έτσι έχω δύο καμπάνες έτοιμες, για να μην αλλάζω πινάκια όταν θέλω για κάποιον λόγο να αλλάξω καμπάνα.


Δηλώνω κι εγώ για μια ακόμη φορά απόλυτα ικανοποιημένος, αν και πρέπει να πω ότι τις δύο τελευταίες μέρες για κάποιο λόγο, μου κάνει ένα μικρό σφύριγμα. Συνήθως συμβαίνει όταν δεν τον χρησιμοποιώ για ένα διάστημα, πχ το πρωί, στις πρώτες τζούρες δηλαδή. Δεν το θεωρώ πρόβλημα, απλά το αναφέρω. Μάλιστα μετά από δυο - τρεις τζούρες σταματάει. Δοκίμασα να βάλω λίγο πιο ψηλά την αντίσταση αλλά δεν αλλάζει κάτι. Νομίζω ότι αυτό γίνεται όταν χάνει το βαμβάκι την απορροφητικότητα του ή όσο δεν είναι καλά βρεγμένο ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 07, 2023, 17:45 »
Μπορεί Κώστα, ναι. Το έχω παρατηρήσει και εγώ το ελαφρύ σφύριγμα μετα από αρκετή ώρα που δεν τον χρησιμοποιώ. Επίσης εάν τραβήξω βιαστικά με αρκετή δύναμη την τζούρα μου κάνει πάλι ένα πολύ μικρό σφύριγμα με το ένα πινάκι του 0.9mm (νομίζω ότι είναι το 0.9 και όχι το 1mm) που έχω περασμένο και με το τυφλό. Νομίζω ότι είναι υγρασία στα πινάκια αυτό. Έτσι είναι και στον fev με μικρά πινάκια. Είχα ακολουθήσει την συμβολή του Γιώργου (treloneritis) τότε όταν μαζεύει υγρασία μέσα να φυσάω μια με δύο φορές ώστε να φεύγει η υγρασία.
Την αντίσταση την βάζω όσο χαμηλά μπορώ γιατί μου βγάζει καλύτερη γεύση. Στα πρώτα στησίματα την έβαζα πιο ψηλά αλλά δεν μου άρεσε ούτε από γεύση αλλά και ήταν πιο θορυβώδες η τζούρα για κάποιο λόγο. Προς στιγμήν παίζω μόνο με την κωνική καμπάνα γιατί το Virginia net που κάνω είναι με βανίλια και η συγκεκριμένη καμπάνα μου βγάζει στο απόλυτο αυτό το υγρό.

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουαρίου 05, 2023, 22:02 »
Πήρα και εγώ το τζαμακι από το bishop αλλά δεν κάθεται καλά. Είναι αρκετά χαλαρό εκεί που πιάνει με τα o-ring και είναι επικίνδυνο κατά την αναπλήρωση υγρού.
Διακρίνω και υγρασία στα o-ring οπότε θέλει σκούπισμα κατά την αναπλήρωση. Με το τζαμακι του bishop αυτά.
Πιστεύω με ένα λίγο μεγαλύτερο o-ring θα ήταν πολύ καλό.
Τώρα με τις καμπάνες δεν έχω βρει άκρη στο τι κάνει η κάθε μία. Όλες ίδιες μου φαίνονται.

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουαρίου 05, 2023, 23:13 »
Εμένα δεν μου το κάνει αυτό. Κάθεται καλά το τζαμάκι. Δοκίμασε τα ανταλλακτικά orings μήπως είναι ok. Με τις καμπάνες εγώ είδα διαφορά στα net υγρά που κάνω. Και στην γεύση και στο χτύπημα. Όχι τρελές διαφορές βέβαια...

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουαρίου 05, 2023, 23:21 »
Εσένα δηλαδή κουμπώνει καλά το τζαμακι; Έχω πάρει το μαύρο τζαμακι.
Θα δοκιμάσω και τα άλλα o-ring που είπες.
Αυτό λέω για τις καμπάνες ότι οι διαφορές είναι ελάχιστες από όσο καταλαβαίνω και δεν έχω βρει κάπου να αναλύουν τις διαφορές.

Στάλθηκε από το KB2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 05, 2023, 23:21 »
Εγω πήρα το κουστουμάκι που έχει στο τελος το τζαμάκι και καθεται μια χαρα.. όσο αφορά τις καμπάνες η πρώτη με τα δυο σκαλοπατια έχει λιγότερο χτύπημα η αλλη με το ένα έχει ποιο πολυ χτύπημα και η Τρίτη καμπάνα την χρησιμοποίησα όταν έβαλα ένα κλαπτον επάνω και ήταν μια χαρα..
Όλα αυτα βεβαια είναι δίκη μου αποψη σε κάποιον αλλον μπορεί να μην το καταλαβαινει η να τα βλεπει όλα ιδια.. από γευση πάντως ο συγκεκριμένος ατμοποιητης είναι παρά πολυ καλός!!!!

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 06, 2023, 01:21 »
Οι διαφορές μεταξύ των τριών καμπάνων δεν είναι τεράστιες, είναι όμως αντιληπτές. Το τζαμάκι του bishop σε μένα, μπορεί να μην είναι τέρμα σφιχτό αλλά δεν φεύγει κιόλας, ούτε έχω έστω και κάποια ελάχιστη υγρασία. Όσον αφορά αυτό το σφύριγμα που είχα, το έλυσα απλά αλλάζοντας βαμβάκι. Το βαμβάκι που χρησιμοποιούσα (bp mods pro), την έκανε τη ζημιά.

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουαρίου 06, 2023, 07:51 »
Καλημέρα, έτσι και σε εμένα που έχω το διαφανές τζαμάκι. Κάθεται καλά αλλά όχι τέρμα σφιχτά όπως του Kuma. Αλλά πρόβλημα δεν έχω. Αυτό τώρα για το βαμβάκι δεν το περίμενα. Και εγώ το ίδιο βαμβάκι χρησιμοποιώ. Μου κάνει μερικές φορές σφύριγμα αλλά όχι πάντα. Και όταν το κάνει μετά από μερικές τζούρες σταματάει. Τελειώνει το βαμβάκι έτσι και αλλιώς και ψάχνω να παραγγείλω koh gen do από εξωτερικό αλλά όχι από Ιαπωνία γιατί φοβάμαι το τελωνείο πόσο θα βγεί.

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουαρίου 06, 2023, 11:03 »
Κι όμως, συμβαίνει με το bp pro. Βέβαια, τα υγρά μου είναι 50/50, έχει κι αυτό την σημασία του, έκανα πολλές δοκιμές για να είμαι απόλυτα σίγουρος. Μάλιστα, μετά από σύντομο σχετικά διάστημα χάνει την απορροφητικότητα του και έχεις γουργουρίσματα και διαρροές.

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουαρίου 06, 2023, 17:36 »
Ευτυχώς διαρροές δεν έχω ούτε γουργουρίσματα. Τα υγρά μου εμένα είναι 70/30. Πριν από 5 λεπτά τον έστησα, αλλά είναι από τις φορές που δεν μου σφύριξε από την αρχή. Βέβαια όπως είπα πριν σπάνια μου έβγαλε σφύριγμα και όταν μόνο σε μερικές τζούρες στην αρχή. Εγώ το 2.5 το βαμβάκι από την bp mods κόβω 2 λωρίδες και βάζω στην μια παραπάνω ώστε να βγει 2.7 ο πυρήνας. (λέω εγώ τώρα 2.7. δεν ξέρω πόσο βγαίνει.... πάντως πιο χοντρό από 2.5 που είναι αρχικά αυτό.)
Περνάει αρκετά σφιχτά από μέσα στην αντίσταση που είναι 2.5 στριμμένη. Γενικός τα μονόκλωνα συρματάκια θέλουν παραπάνω βαμβάκι. Και ο kuma επωφελείται από αυτό. Για αυτό ίσως όταν φτάνει στο τέλος το τανκάκι δεν μου χαλάει την γεύση όπως αναφέρθηκε παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουαρίου 06, 2023, 19:47 »
Διπλό βαμβάκι, χμμ... Πως δεν το σκέφτηκα! Μόλις έβγαλες καλή αν δεν το κατάλαβες! Προκειμένου να το πετάξω...

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 06, 2023, 20:25 »
Ελπίζω να σε βοηθήσει.  :) 
Αν και όχι διπλό βαμβάκι. Απλώνω την λωρίδα και παίρνω το 1/3 περίπου.

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: KUMA ULTON RTA clone
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 07, 2023, 18:03 »
Δυστυχώς ράγισε το τζαμακι που είχε μέσα η συσκευασία χωρίς να πέσει κάτω ο ατμοποιητης.
Το τζαμακι που είναι σαγρε το έχει δοκιμάσει κανείς;


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110443 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159666 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515247 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146419 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12778 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 178 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530700 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801532 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11030 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40965 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet