vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

253 επισκέπτες, 6 χρήστες
Lazy Dog, lounik, Alexander20, maprix, camber, manoslykos

Twitter

Voopoo Argus XT mod

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Voopoo Argus XT mod
« στις: Νοεμβρίου 12, 2022, 14:01 »


Argus XT από τη Voopoo. Tο νέο mod της σειράς Argus, αυτή τη φορά σε έκδοση με μια μπαταρία. Μια ακόμα συσκευή κατασκευασμένη από κράμα ψευδαργύρου και ως συνήθως με δέρμα στην λαβή. Τροφοδοτείται από μια εξωτερική μπαταρία τύπου 18650,20700 ή 21700 και η μέγιστη ισχύς του φτάνει τα 100W. Με την 18650 φτάνει μόνο μέχρι τα 80W. Στο εσωτερικό του είναι τοποθετημένο το Gene.TT 2.0 Chip της Voopoo που δίνει την επιλογή λειτουργίας σε τέσσερα διαφορετικά modes:  Turbo, Smart, RBA, TC.





Διαθέτει θύρα USB Type-C στα 3A για γρήγορη φόρτισή του αλλά συνιστάται η φόρτιση των μπαταριών να γίνεται σε ειδικό εξωτερικό φορτιστή μπαταριών. Έχει επίσης πιστοποίηση IP68 που σημαίνει ότι το mod είναι ανθεκτικό σε σκόνη και νερό αλλά και σε κραδασμούς από πτώσεις. Τέλος με την προσθήκη του εξωτερικού κουμπιού κλειδώματος υπάρχει μεγαλύτερη ασφάλεια κατά τη μεταφορά αφού ο χρήστης της συσκευής μπορεί πολύ εύκολα και γρήγορα να την κλειδώσει και να την ξεκλειδώσει χωρίς κάποιον συνδυασμό μέσω πλήκτρων.




Χαρακτηριστικά:
•   Διαστάσεις: 96 x 34.5 x 37mm
•   Μπαταρία: 1x 18650 / 21700 (Δεν περιλαμβάνεται στη συσκευασία)
•   Υλικό Κατασκευής: Δέρμα + Zinc Alloy
•   Ισχύς: 5-100W
•   Output Voltage:0-8.5V
•   Εύρος αντίστασης: 0.05 - 3.00
•   Τάση φόρτισης: Type-C 5V / 3A
•   Πιστοποίηση IP68

Η συσκευασία περιλαμβάνει:
•   1x Mod Argus XT
•   1x 18650 Adaptor
•   1x USB type-C cable











Σε γενικές γραμμές το VooPoo Argus XT είναι μια εμφανισιακά αρκετά όμορφη επιλογή. Σίγουρα όμως είναι αρκετά βαριά και μάλλον αρκετά ογκώδης συσκευή σε σχέση με άλλες αντίστοιχες μονομπάταρες συσκευές. Χωρίς τη μπαταρία το βάρος του Argus XT είναι 150γρ. ενώ με μια μπαταρία 21700 το συνολικό βάρος φτάνει τα 220γρ. Αν υπολογίσουμε και το βάρος του ατμοποιητή τότε πάμε ακόμα πιο ψηλά. Συγκριτικά να αναφέρω ότι το βάρος του DRAG X PLUS Pro είναι μόλις 90γρ. και με την μπαταρία δεν ξεπερνάει τα 160γρ. Ναι, είναι όντως ένα βαρύ mod.


Με την πιστοποίηση IP68 υποτίθεται ότι έχει κατασκευαστεί για να αντιστέκεται στη φθορά της καθημερινής χρήσης, δεν είμαι ωστόσο βέβαιος ότι αυτό μπορεί να συμβαίνει και στην πράξη. Η εμπειρία μου σε σχέση με την ανθεκτικότητα των mods δείχνει μάλλον το εντελώς αντίθετο. Σε κάθε περίπτωση μόνο ο χρόνος μπορεί να δείξει. Για δοκιμή το έριξα δύο φορές κάτω (σε ξύλινο πάτωμα όμως) χωρίς να διαπιστώσω κάποια σημεία φθοράς, μπορεί να είναι όμως τυχαίο. Επίσης κάτω από το νερό ανταποκρίθηκε καλά, χωρίς κάποιο πρόβλημα στη συνέχεια.  Η οθόνη είναι πολύ φωτεινή ενώ μέσω του menu επιλογών δίνεται η δυνατότητα αυξομείωσης της φωτεινότητας και του χρόνου που η οθόνη θα μένει ανοιχτή. Τα ρεύματα του Argus XT μου φάνηκαν πολύ σωστά, χωρίς να έχω κάνει κάποιες μετρήσεις όμως και χωρίς βέβαια να είμαι ειδικός σε τέτοιου τύπου μετρήσεις. Εμπειρικά επομένως περισσότερο θα έλεγα ότι η συνολική απόδοση τάσης και ισχύος είναι σε ψηλά επίπεδα. Η διαφορά σε σχέση με το υποτονικό DRAG X PLUS είναι παραπάνω από εμφανής. Επίσης η διαχείριση της μπαταρίας είναι κατά την άποψή μου καλή, δίνοντας αυτονομία για μια ολόκληρη ημέρα χωρίς να χρειαστεί αντικατάσταση της μπαταρίας. Προσωπικά βέβαια δεν συνηθίζω γενικότερα να ατμίζω σε ψηλά watts.  Στο πάνω μέρος ο πόλος είναι ελαφρά υπερυψωμένος ώστε να μην υπάρχει περιθώριο για γδαρσίματα. Ατμοποιητές παίρνει σίγουρα μέχρι 28άρηδες (ενδεχομένως και 30άρηδες) χωρίς να προεξέχουν. Επειδή όπως προανέφερα το mod είναι σχετικά ογκώδες, μάλλον δεν ταιριάζει ιδιαίτερα με πολύ μικρού μεγέθους ατμοποιητές, δείχνει ίσως κάπως παράταιρο. Υπάρχει επίσης στο πάνω μέρος του mod μια υποδοχή για κορδόνι ή κάτι άλλο αντίστοιχο που δεν θα την αξιολογήσω και ιδιαίτερα...απλά θα έλεγα ότι θα μπορούσε να μην υπάρχει καθόλου.



Στο κάτω μέρος το καπάκι της μπαταρίας ασφαλίζει πολύ καλά. Με την  21700 μπαταρία molicel P42A, που χρησιμοποιώ συνήθως αντιμετώπισα το πρόβλημα ότι η μπαταρία ¨παίζει¨ στο εσωτερικό του mod. Χωρίς να χάνει επαφή αλλά είναι ενοχλητικό. Προσωπικά χρησιμοποιώ σε τέτοιες περιπτώσεις ένα μικρό αυτοκόλλητο διπλής όψεως στο εξωτερικό περίβλημα της μπαταρίας, κάτι που εξαλείφει το συγκεκριμένο θέμα. Με άλλες ίδιου τύπου (21700) μπαταρίες (Samsung και LG), που είναι ελάχιστα μεγαλύτερες, δεν είχα αντίστοιχο θέμα.




Αυτό λοιπόν είναι το Argus XT... μια συνολικά καλή, ποιοτική συσκευή.
Η τιμή του είναι 49,90 €. Διατίθεται επίσης και σαν kit με τον ατμοποιητή Maat tank της Voopoo. Επίσης υπάρχει και η έκδοση με ενσωματωμένη μπαταρία και την ονομασία Argus MT.


Να αναφέρω τέλος, ότι το mod της σύντομης αυτής παρουσίασης το αγόρασα σε ένα τυχαίο κατάστημα και είναι σε χρώμα Graphite, ενώ υπάρχουν και τέσσερις ακόμα χρωματικές επιλογές.
Σε καταστήματα του εξωτερικού έχω δει και δύο πρόσθετες επιλογές.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2022, 13:12 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Argus XT mod
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 12, 2022, 18:03 »
 @ Tem, σε ευχαριστουμε πολυ, για την αναλυτικη παρουσιαση !!! :yes:

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Voopoo Argus XT mod
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 30, 2022, 15:39 »
(Το προϊόν το παρέλαβα από τη Sourcemore)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Με τον κωδικό VXTM η συσκευή κοστίζει $33.39
(Αυτές τις μέρες η συσκευή κοστίζει ακόμα λιγότερο($28.49) οπότε ο κωδικός θα ισχύσει ξανά μόλις λήξει αυτή η προσφορά)
(δεν κερδίζω απολύτως τίποτα από τον εκπτωτικό κωδικό)

Αν και η παρουσίαση του @Tem είναι πλήρης και δεν έχω να προσθέσω κάτι επί της ουσίας, βάζω εδώ τις φωτογραφίες που είχα τραβήξει για το φόρουμ όταν το πήρα, τον κλασικό εκπτωτικό κωδικό της Sourcemore και 2-3 πραγματάκια που έχω παρατηρήσει στις λίγες μέρες που το χρησιμοποίησα ως βασικό μου μοντ.

Βαρύ μοντ ακόμα και για 21700 μιας και το αλουμινένιο πλαίσιο πρέπει να του προσθέτει αρκετό από το βάρος του, πολύ βολικό όμως στο χέρι και η δερματίνη πίσω μαζί με την πολύ επιφανειακή ραφή του δεν μου γεμίζουν καθόλου στο μάτι ότι θα αντέξει χτυπήματα, πτώσεις και κακομεταχείρηση.

Θετικό ότι παίρνει άνετα 28αριδες ατμοποιητές και λόγω σχεδιασμού θα βολέψει τα άτομα με μεγάλους τανκάτους ή ντρίπερ ατμοποιητές. Μου αρέσει φυσικά και ο λίγο υπερυψωμένος πόλος που μειώνει τις πιθανότητες να μείνουν γρατζουνιές στο πάνω μέρος της συσκευής από την υπερπροσπάθεια να βιδώσει κάποιος τέρμα τον ατμοποιητή του.

Το κουμπί του fire λίγο παιδικό παιχνίδι, κάνει έναν ενοχλητικό πλαστικουρέ ήχο στο πάτημα και παίζει αρκετά οπότε δεν με πείθει ότι θα αντέξει καθημερινή χρήση για καιρό. Από την άλλη τα δύο κουμπιά κάτω από την οθόνη είναι τελείως διαφορετικά. Στιβαρά, κανένα κούνημα και θέλουν λιιιγο παρπάνω πίεση όταν τα πατάς. Πάνω από το κουμπί του fire έχουμε έναν μοχλό τριών θέσεων για το κλείδωμα όλης της συσκευής, το κλείδωμα μόνο των κάτω κουμπιών και τη μεσαία θέση που ξεκλειδώνει πλήρως την συσκευή. Κουμπί χωρίς λόγο ύπαρξης εννοείται, μάλλον βαρέθηκαν τους κλασικούς συνδιασμούς κουμπιών που δουλεύουν μια χαρά τόσα χρόνια για τις ίδιες λειτουργίες ή απλά ψάχνουν νέες χαζομάρες να προσθέσουν απλά για να μοιάζει η συσκευή λίγο πιο διαφορετική από την προηγούμενη. Επίσης το συγκεκριμένο μοχλάκι θα ήθελα να δω σε τι κατάσταση θα είναι μετά από 6-8 μήνες καθημερινής χρήσης γιατί έχω μια αίσθηση ότι στο εσωτερικό του είναι πολύ πρόχειρα κατασκευασμένο. Η οθόνη κομπλέ, τίποτα το τρομερό όλα όσα θέλεις είναι εκεί.

Ένα κάτι που με παραξενεύει στην συσκευή είναι η θύρα Type-C και το πορτάκι που την ασφαλίζει. Η συσκευή θεωρητικά αντέχει νερό κλπ αλλά το συγκεκριμένο πορτάκι δεν έχει κάποιο τσιμουχάκι στο εσωτερικό οπότε είναι απλά το πλαστικό πορτάκι που θυληκώνει γύρω από τη θύρα και δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι αρκετό για να μη περάσει νερό στο εσωτερικό της συσκευής από την θύρα Type-C. Το πορτάκι της μπαταρίας είναι εξαιρετικό και ίσως από τα καλύτερα που έχω δει το τελευταίο διάστημα. Οι 21700 μπαταρίες που έχω αυτή τη περίοδο είναι όλες Samsung 30T και 40T και δεν είχα κάποιο πρόβλημα να τις βάλω-βγάλω.

Αυτά.











Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Voopoo Argus XT mod
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 30, 2022, 16:49 »
Εδώ υπάρχει αναλογια κόστους ποιότητας. Όμως αυτό με το μοχλακι είναι πολύ καλή και χρηστική ιδέα.

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Voopoo Argus XT mod
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 08, 2023, 19:11 »
Πριν από 3 ωρίτσες το "χτύπησα"! Είναι πολύ όμορφο!
Εχω όμως 2 απορίες: το Turbo mode είναι κάτι σαν preheat;


Και 2ον το δοκίμασα (με τον Zeus και την 0.4) στο smart mode και ενω όλα μου τα μοντάκια σε αυτό το mode την δουλεύουν στα 55w, αυτό επιλεγεί να την δουλέψει στα 35w. Τι μπορεί να φταίει;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Argus XT mod
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 09, 2023, 06:12 »
Η επιλογή Turbo mode αυξάνει την ένταση κατά 25% στο 1ο δευτερόλεπτο, αντιστοιχεί επομένως σε αυτό που γνωρίζουμε ως preheat.
Σε σχέση με το δεύτερο ερώτημα δεν γνωρίζω. Πιθανολογώ ότι μπορεί να διαβάζει την αντίσταση πιο ψηλά. Ίσως είναι τυχαίο. Δοκίμασε να ξεβιδώσεις και να ξαναβιδώσεις τον ατμοποιητή πάνω στο mod. Επίσης κάνε και δοκιμή με μια νέα αντίσταση του ίδιου ακριβώς τύπου.

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Voopoo Argus XT mod
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 09, 2023, 06:45 »
Η επιλογή Turbo mode αυξάνει την ένταση κατά 25% στο 1ο δευτερόλεπτο, αντιστοιχεί επομένως σε αυτό που γνωρίζουμε ως preheat.
Σε σχέση με το δεύτερο ερώτημα δεν γνωρίζω. Πιθανολογώ ότι μπορεί να διαβάζει την αντίσταση πιο ψηλά. Ίσως είναι τυχαίο. Δοκίμασε να ξεβιδώσεις και να ξαναβιδώσεις τον ατμοποιητή πάνω στο mod. Επίσης κάνε και δοκιμή με μια νέα αντίσταση του ίδιου ακριβώς τύπου.
Ευχαριστώ πολύ! Θα δοκιμάσω με καινούργια αντίσταση και θα δω. Η αλλιώς μένω και στο turbo mode ..

Συνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Argus XT mod
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 09, 2023, 12:12 »
Και 2ον το δοκίμασα (με τον Zeus και την 0.4) στο smart mode και ενω όλα μου τα μοντάκια σε αυτό το mode την δουλεύουν στα 55w, αυτό επιλεγεί να την δουλέψει στα 35w. Τι μπορεί να φταίει;
Το mod ξέρει ότι η voopoo 0,3 pnp παίζει στα 35 max 40 watt .
Στα 0,4 ohm που διαβάζει την δίκη σου (άλλης εταιρίας) δεν θα δώσει περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Voopoo Argus XT mod
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 09, 2023, 12:27 »
Το mod ξέρει ότι η voopoo 0,3 pnp παίζει στα 35 max 40 watt .
Στα 0,4 ohm που διαβάζει την δίκη σου (άλλης εταιρίας) δεν θα δώσει περισσότερα.
Σε όλα τα άλλα mod που έχω στο smart mode, όλα επιλέγουν 55w να την δουλέψουν. Τώρα εμένα μου φαίνεται ότι η το mod διαβάζει και επιλεγεί... λάθος, η αυτό που είπε ο tem και αλλάζω αντίσταση και βλέπω. Αλλά επειδή την έχω βάλει μία μέρα πριν την αγορά του mod, θα την αφήσω να πεθάνει... και μετά την καινούργια.

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Voopoo Argus XT mod
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 10, 2023, 11:03 »
Να ρωτήσω το rba mode τι κάνει;


Επίσης αυτό που μετά από αρκετή ώρα χωρίς χρήση, η πλακέτα πέφτει σε "ύπνο" και η πρώτη μετά πυροδότηση είναι τζουφια είναι σπαστικό.


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Voopoo Argus XT mod
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 12, 2023, 10:05 »
Στη λειτουργία Rba παρέχεται το πλήρες εύρος ισχύος σε watt ανεξάρτητα από την αντίσταση του ατμοποιητή. Σε αντίθεση δηλαδή με τη λειτουργία Smart που βάζει ένα ανώτατο όριο στην τιμή των watts ανάλογα με την αντίσταση που χρησιμοποιούμε.

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Voopoo Argus XT mod
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 12, 2023, 12:37 »
Στη λειτουργία Rba παρέχεται το πλήρες εύρος ισχύος σε watt ανεξάρτητα από την αντίσταση του ατμοποιητή. Σε αντίθεση δηλαδή με τη λειτουργία Smart που βάζει ένα ανώτατο όριο στην τιμή των watts ανάλογα με την αντίσταση που χρησιμοποιούμε.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110510 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159741 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515283 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146448 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303214 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12791 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530732 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801582 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11044 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40978 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet