vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

200 επισκέπτες, 9 χρήστες
Buliwyf, maprix, camber, giorgos1999, petr@n, Jorge, tibolaso, djfloor, longjohn

Twitter

Hellvape Dead Rabbit M RTA

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Hellvape Dead Rabbit M RTA
« στις: Αυγούστου 29, 2022, 13:40 »
(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Hellvape)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



O Dead Rabbit M είναι ακόμα ένας ατμοποιητής στην οικογένεια των Dead Rabbit.

Πρόκειται για έναν αεράτο αμτοποιητή μονής αντίστασης που μπορει να στηθεί με mesh αλλά και κανονική αντίσταση.
Έχει ύψος 46.5mm, διάμετρο 25mm, επιστόμιο τύπου 810 και χωρητικότητα υγρού 3 ή 4.5ml ανάλογα το τζαμάκι.

Η συσκευσασία περιλαμβάνει τον ατμοποιητή, όρινγκ, ανταλλακτικές βίδες και ελλατήριο,
2 σετ αντιστάσεων, βαμβάκι και ένα κατσαβιδάκι που λειτουργεί και σαν οδηγός για τις mesh αντιστάσεις.
Οι mesh αντιστάσεις της συσκευασίας είναι δύο στα 0.15Ω από ατσάλι 316L και δύο στα 0.25Ω από κάνθαλ.


Ο ατμοποιητής πωλείται στα παρακάτω έξι χρώματα



Σύντομη παρουσίαση:
Αν ανήκετε σε αυτή την μικρή μερίδα ατμιστών, την πολύ μικρή αυτή μερίδα ατμιστών που τους έπεισε η βιομηχανία ότι αξίζουν οι ατμοποιητές τύπου mesh, τότε σίγουρα αξίζει να τον δοκιμάσετε.


Λιγότερο σύντομη παρουσίαση:
Κάτι που δεν είχα ιδέα ότι συμβαίνει είναι ότι μπορεί στην Ευρώπη για παράδειγμα οι mesh αμτοποιητές να μην είναι ιδιαίτερα διάσημοι αλλά δεν συμβαίνει το ίδιο και σε μια άλλη μεγάλη αγορά, την Λατινική Αμερική. Εκεί, είναι πάρα πολύ διάσημοι και υπάρχει μια μεγάλη μερίδα ατμιστών που θα προτιμήσει έναν mesh ατμοποιητή και για αυτό ο συγκεκριμένος έγινε σε συνεργασία και με τον Vapers Brazil.

Ξεκινώντας τώρα όπως πάντα από ψηλά, έχουμε το ίδιο κλασικό επιστόμιο που χρησιμοποιεί η εταιρεία. Ευτυχώς και εδώ η εταιρεία προτίμησε να μείνει σε ένα χρώμα, το μαύρο, χωρίς να δοκιμάσει διάφορα φανταχτερά χρώματα που χαλάνε την αισθητική. Έτσι, παρέα με το Triade έχω ένα εξαιρετικό total black σετάκι που δεν χάνει χαχα. Το τοπ καπ τώρα ξεβιδώνει γυρνώντας 1/4 της βόλτας και έχει δύο αυτάκια για να μπαίνει σε συγκεκριμένο σημείο. Εξωτερικά έχει κάποιες εγκοπές σαν σχέδιο αλλά και για να μπορώ πολύ εύκολανα το πιάσω και να το γυρίσω όταν θέλω να γεμίσω με υγρό τον ατμοποιητή. Από μέσα τώρα, ειδικά μετά από χρήση αλλά όχι ιδιαίτερα αρκετή χρήση, μαζεύει αρκετό υγρό και εγώ προσωπικά το σκουπίζω που και που. Δεν ενοχλεί κάπου, δεν ανεβάζει υγρό προς το επιστόμιο και είναι κάτι που συμβαίνει σε όλους τους αεράτους ατμοποιητές αλλά είναι κάτι που συμβαίνει και ίσως κάποιους τους ενοχλεί.

Το δαχτυλίδι του αέρα που βρίσκεται ακριβώς από κάτω έχει σαγρέ σχεδιασμό οπότε είναι έξισου εύκολο να το γυρίσεις και να παίξεις με τον αέρα. Έχει στοπ και στις δύο πλευρές και δεν γυρνάει ανεξέλεγκτα. Ο αέρας οπότε μπαίνει από πάνω, ταξιδεύει προς τα κάτω και χτυπάει την mesh αντίσταση από τα πλάγια. Ενώ ο αέρας μπαίνει από τις δύο ανοιχτές οπές στο δαχτυλίδι του άερα, στο εσωτερικό μέσα στην μεγάλη καμπάνα υπάρχει και μια δεύτερη μικρότερη στην οποία οι οπές για να μπει ο άερας μέσα είναι τύπου honeycomb οπότε κόβει κάπως τον αέρα για καλύτερα αποτελέσματα στην γεύση.


Το ντεκ τώρα ξεβιδώνει πολύ εύκολα από το κάτω μέρος και μπορούμε να τσεκάρουμε αντίσταση ακόμα και με γεμάτο το τανκ μας. Το ντεκ είναι έτσι φτιαγμένο ώστε να μπορούμε να στήσουμε εύκολα και με κανονική αντίσταση αλλά θεωρώ πως η εταιρεία έχει πολύ καλές επιλογές αν θέλουμε έναν αεράτο ατμοποιητή και καλύτερα τον συγκεκριμένο να τον προτιμήσουν ατμιστές που θέλουν να δοκιμάσουν ή τους αρέσει ήδη η φάση με το mesh. Το στήσιμο είναι εύκολο και γνωστό πλέον. Με το ειδικό εργαλειάκι, το κατσαβιδάκι στη προκειμένη περίπτωση, δίνει καμπύλη στην αντίσταση και απλά την τοποθετείς στα ειδικά clamps του ντεκ.

Βιδώνεις και αν θες την ανάβεις λίγο για να δεις ότι παίρνει σωστά από μέσα προς τα έξω. Αυτό που θέλει χρόνο και θέλει να ασχοληθείς πιο σοβαρά για να γλιτώσεις τα άσχημα είναι το βαμβάκωμα. Θέλει μπόλικο βαμβάκι και βολεύει το βαμβάκι που έχει βγάλει η ίδια η Hellvape και είναι ακριβώς όσο πρέπει για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή. Οπότε, το βαμβάκι πρέπει να είναι μπόλικο κάτω από την αντίσταση και να περνάει σχετικά δύσκολα για να πιάνει όλα τα σημεία της αντίστασης. Το παιρνάμε και ελέγχουμε ότι έχει επίσης γεμίσει και τα λούκια και μετά αρχίζει το αφράτεμα. Δεν θέλει να βγάλεις βαμβάκι με το αφράτεμα αλλά να το κάνεις με το ψαλιδάκι ή την τσιμπίδα ώστε να αφρατέψει και να ανοίξει χωρίς να χάσεις βαμβάκι όμως. Έτσι το υγρό θα ταξιδεύει σωστά και εύκολα προς την αντίσταση και θα γλιτώσεις τζούρες που θα σου πεθάνουν τον λαιμό γιατί δεν έχει τροφοδοτηθεί σωστά η αντίσταση.

Προσωπικά δεν παρατήρησα τρομερές διαφορές μεταξύ των δύο διαφορετικών αντιστάσεων, πάνω κάτω πήρα ακριβώς ότι περίμενα. Βγάζει πολύ ντουμάνι χωρίς να χρειαστεί να είναι στα 100+ βατ και έχει όση γεύση περιμένεις χωρίς να μου πετάει τα μάτια έξω και δεν πρόκειται να δεις διαρροές. Είχα κάποια dry hit αλλά φταίει ξεκάθαρα το γεγονός ότι δεν έδωσα όσο χρόνο έπρεπε στο βαμβάκωμα μου και δεν ξέρω πόσο καλά τα πάει στις πάρα πολλές απανωτές τζούρες γιατί πλέον έχω κόψει να ατμίζω έτσι οπότε και δεν το δοκίμασα καν. Γενικά δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο παράπονο από τον συγκεκριμένο αλλά δεν ξέρω πόσο μπορεί να περπατήσει ο συγκεκριμένος ατμοποιητής στις περισσότερες αγορές το 2022. Αυτά.


Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Hellvape Dead Rabbit M RTA
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 13, 2022, 01:34 »
Καλησπέρα @zamploutos,
γνωρίζεις αν ταιριάζουν mesh αντιστάσεις από άλλες εταιρείες όπως wotofo, vandy vape, geekvape κ.α?

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Hellvape Dead Rabbit M RTA
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 15, 2022, 15:11 »
Καλησπέρα, δυστυχώς δεν γνωρίζω να σου πω.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Hellvape Dead Rabbit M RTA
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 08, 2023, 17:59 »
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135719 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084166 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34900 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 84 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9444 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476370 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114660 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271125 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos