vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

258 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, grag, lagoudakis, Doubt, manoslykos, panoskapa

Twitter

Η δύσκολη λέξη...δίαιτα

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #45 στις: Ιανουαρίου 07, 2023, 01:45 »
@ Karamonde

Ναι, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο κ πως κάθε ένας μας
μπορεί να βρεί αυτό που του κάνει ναι?

Όπως η μητέρα σου που πραγματικά κάνει ότι ταιριάζει σε εκείνη κ αυτό για μένα
είναι κ η χρυσή τομή.

Με την OMAD δεν θα αφήσεις ποτέ την γυμναστική κ μάλλον θα δεις οτι τελικά δεν είναι η
τροφή που σου δίνει την ενέργεια την συγκεκριμένη στιγμή αλλά το τι θα κάψει το σώμα σου  :)

Αυτό όμως για κάποιον που έχει φτάσει τα 87 κιλά κ έχει ήδη αρχίσει να τρώει σωστά μια φορά την ημέρα κ αφού έχει μάθει το σώμα του σε αυτόν τον τρόπο διατροφής αρχίζει αργά κ με μέθοδο την γυμναστική του.

Για παράδειγμα εγώ τον πρώτο μήνα έλεγα πως δεν τα καταφέρω γιατί πήγαινα για τρέξιμο κ στα μισά του δρόμου έβαζα τα κλάματα   :yes:  Γιατί? Γιατί απλά το σώμα μου ήθελε ενάμιση μήνα για να μάθει ότι το πάω για .....σκότωμα!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Ναι εδώ γελάμε ξανά γιατί εδώ μιλάει μια άλλη ψυχολογία που κάνει το σώμα σου να ξυπνήσει από τον λήθαργο του φαγητού που είναι άφθονο κ αντί να κάψει θερμίδες αρχίζει κ αρρωσταίνει αυτόν που δεν κάνει κάτι για αυτό.

Οταν το σώμα μας "τρομάξει" τότε αρχίζει κ αποδίδει....Ναι κ συνηθίζει κ βλέπεις ξαφνικά δλδ μετά από 4-5 εβοδμάδες να πηγαίνεις για τρέξιμο το πρωι κ μετά απο 2 ώρες να λες....ΑΧ! κρίμα περασε η ωρα ....Κ να νιωθεις οτι δεν ετρεξες ουτε μιση ώρα! Υπερβολή? Οχι!!!
Εχει μάθει το σώμα να καίει το λιπος κ να σου δινει ενεργεια απιστευτη!

Κάνω καθε μέρα προπόνηση σε ελλειπτικο (HIIT  μερα παρα μερα) γυρω στην μια ωρα
κ μετα κάνω βάρη στο όργανο. Μέχρι στιγμής δεν εχω νιωσει ασχημα η κουραση κ λυποθυμια.

Δεν κανω τα βαρη που κανεις εσυ ναι? Ομως κ τρεξιμο (Για μια ωρα συνήθως)  κ ελλειπτικο  κ έχω απιστευτη αποδοση κ διαφορα απο τοτε που έτρωγα το μεσημερι κ αφου περιμενα 4 ωρες να χωνέψω πηγαινα για προπονηση κ σερνομουν αλλα δεν ειχα μετρο συγκρισης κ νομιζα οτι ημουν πολυ καλα τρομάρα μου!  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Η διατροφή αυτη σε μαθαινει απο την αρχη το σωμα σου κ τις δυνατοτητες του!
Μπορεις να γυμναστεις αλλα οπως εχω πει ξανα οχι οπως οι αθλητες που θελουν
ωρες την ημερα ναι? Εγω μιλάω για μια δυο ωρες την ημερα χωρις προβλημα κ αφου
θα τρως ενα δυνατο γευμα με καλο συνδυασμο τροφων κ βιταμινων.


Οταν με εξετασε ενας καρδιολογος πριν λιγες μερες που χρειαστηκε να μπω στο χειρουργειο
με ρωτησε καποια πραγματα κ φυσικα του ειπα τι ακριβως κανω κ πως δεν ηθελα να μου χορηγησουν αντιβιωση αφου δεν θα ειχα φαει ναι?

Μου χαμογελασε ο άνθρωπος κ μου ειπε κατα λεξη: "Κάνεις κατι που θα έπρεπε ολοι να κάνουμε. Θα σου χορηγησουμε αντιβίωση με ορο κ δεν θα εχεις κανενα προβλημα"



 Κ  έτσι κ έγινε κ το αναφέρω αυτό για να δεις οτι με αυτόν τον τροπο διατροφης φτιάχνει κ το στομάχι μας γιατι εκεινη τη μέρα κ αντιβιωση μου εδωσαν κ στο σπιτι δυο παυσιπονα ενω ημουν νηστικη κ θα ετρωγα το βραδυ κατα τις 8!! Δεν ειχα προβλημα ουτε πονο στο στομαχι που αν θα επαιρνα αυτα τα φαρμακα οσο ετρωγα? Θα ειχα θεμα! Είναι μια μεγαλη αλλαγη για το σωμα μας αλλα κ για οτι δεν εχουμε φανταστει ναι?

Με τον Mark Hayman, (Ρυθμιστε τον μεταβολισμο σας, ενα καλο του βιβλιο) Εχασα 16 κιλα
σε 5 μήνες κ τα πηρα διπλα   :-[ :-[

Ηταν η τελευταια μου προσπαθεια κ ορκιστηκα σε εμενα πως υπαρχει τροπος κ ναι, ειναι αυτο που κανω τοσους μηνες τώρα.

Δειτε αυτο το βιντεακι εδω κ θα καταλαβετε  πολλα που ίσως θα θέλατε  να ρωτησετε.
Ακολουθησα το ενστικτο μου οταν ακουσα πρωτη φορα τον David αλλα κ τον
Dr. Pradip Jamnadas, MD κ ειλικρινά ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ.

Μιλάμε για κάτι που γνωρίζουν αιώνες οι άνθρωποι μα δυστυχως λιγοι το τολμουν νομιζοντας
οτι θα παθουν κακο. Το μονο που θα συμβει ειναι να μην πεινας κ να βλεπεις απιστευτες αλλαγες στην υγεια σου.


Κ πάλι ζηταω συγγνωμη αν εχω κουρασει με ολο αυτο μα εχω αυτο το παθος μεσα μου οταν κατι μου εχει παει καλα κ θελω κ αλλοι ανθρωποι να δουν οτι κ αυτοι μπορουν να τα καταφερουν.
Την δυναμη του σωματος σου αλλα κ του μυαλου σου θα την δοκιμασεις με το παγωμενο νερο
αλλα κ μενοντας νηστικος για λιγες ώρες......

Πιο ειναι πιο δυσκολο?

Το κρυο σε καιει........Κ δεν κρυωνεις!  Το νικας !

Η αποχή απο το φαγητο σε κανει τοσο δυνατο που οταν ερθει η ωρα να φας καταλαβαινεις
ποσο μεγαλη σημασια εχεις δώσει σε κατι που μονο κακό προκαλούσε κ φυσικά  έτσι αλλάζει ολη σου η ζωη.




Ενας πολύ όμορφος άνθρωπος .....Μετρημένα λόγια κ βασισμένα σε έρευνες.
Τον ακολούθησα κ από τότε χαμογελάω ξανΑ

Ψάξτε όσοι θέλετε κ θα βρείτε πολλές πληροφορίες όμως να θυμάστε ότι
μπορείτε τα πάντα να τα φέρετε στα μέτρα σας ναι?
Ας γνωρίζουμε τα βασικά κ μετά όλα είναι απλά  ;)



Αξίζει να ακούσετε όλη την συνέντευξη! 

ισχύουν οσα λέει αυτός ο υπέροχος γιατρός.

Απο τα 12 λεπτα λεει για την ινσουλινη κ εξηγει πολλα που δεν γνωριζουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 07, 2023, 02:14 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #46 στις: Ιανουαρίου 07, 2023, 09:08 »
Παίδες εγώ έκοψα τις βλακείες, σουβλάκια, πίτσες κλπ, προσέχω τι τρώω χωρίς υπερβολές, τρώω λίγο το βράδι και πίνω μόνο ένα - δύο τσιπουράκια.
Έχασα 8 κιλά και συνεχίζω...
Κάνω και λίγο περπάτημα και από εχτές ξεσκοόνισα και το ποδήλατο.
Από 105 έπεσα στα 97.
Στα 93 είμαι όπως πρέπει.
Επόμενος στόχος γυμναστήριο, αλλά δύσκολο λόγω χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #47 στις: Ιανουαρίου 09, 2023, 16:15 »
Για ατμοποιητές, χάζευα, σε θέμα για δίαιτα έπεσε το μάτι μου...
Εδώ και ένα μήνα περίπου έφτασα τα -50 κιλά (μείον πενήντα). Από 128 είμαι 78. Μετά από προσπάθεια 15 μηνών και αλλαγής τρόπου ζωής.

Χωρίς διαιτολόγους. Απλά έκοψα τα έτοιμα φαγητά απ έξω, τα τηγανιτά, τη ζάχαρη, τα πολλά ψωμιά και άρχισα περπάτημα 3-4 φορές την εβδομάδα από 8χλμ.

Χωρίς να ξέρω περί OMAD, ούτε τότε ουτε και τώρα, νομίζω πως εφήρμοσα κάτι παρόμοιο. Έχω ένα κυρίως γευμα την ημέρα. Γύρω στις 6 που γυρνάω απο τη δουλειά. Πρωι κουλουράκι, μεσημέρι γιαουρτάκι με φρούτα και βρώμη και το βράδυ φρούτο.

Μεγάλη υπόθεση να κόψει κάποιος το βραδινό...


Τσιγάρο έκοψα, φαγητό έκοψα, τις μ@λ@κ1ες αγορές να δω πότε θα κόψω... :))



« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 09, 2023, 16:35 από Stepeha »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33775 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59618 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8070 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237028 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 451 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13977 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136031 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084862 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35205 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9878 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478400 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy