vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

128 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, vlasismiriagos, dkostas, Jorge, tasos1976, camber

Twitter

Επιστροφή στο άτμισμα. Πώς να αρχίσω;

Αποσυνδεδεμένος Green Dragon

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Επιστροφή στο άτμισμα. Πώς να αρχίσω;
« στις: Μαρτίου 22, 2022, 08:17 »
Καλημέρα σε όλους!

Μετά από 3 χρόνια από την τελευταία προσπάθεια, θέλω να δοκιμάσω πάλι, με πίστη ότι θα μείνω οριστικά στο άτμισμα.
Διαθέτω: 1 mod eleaf pico 75W, 2 ατμοποιητές ( Nautilus 5ml και Nautilus mini 2 ml, αυτούς που γεμίζουν από κάτω), 2 μπαταρίες 18500 και μερικές αντιστάσεις 1.8 ohm.

Είναι εντάξει ο εξοπλισμός για αρχή; Επειδή σίγουρα θα έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα στο μεταξύ. Να αρχίσω με αυτά και στην πορεία βλέπω για κάτι καλύτερο; Η εξαρχής να κοιτάξω ένα καλό σετάκι;

Προτιμώ καπνικά υγρά, οπότε τι θα μου συστήνατε για τσιγαρισια γεύση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και κάθε πρόταση ή συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη  :D

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Επιστροφή στο άτμισμα. Πώς να αρχίσω;
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 22, 2022, 15:18 »
Καλησπέρα, για αρχή θα ρωτήσω αν σταμάτησες το άτμισμα λόγω συσκευής ή  εμπειρίας. Έτσι κάπως θα καταλάβουμε αν χρειάζεσαι αναβάθμιση σε ατμοποιητή και μοντάκι ή σε υγρά, νικοτίνη κτλ.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιστροφή στο άτμισμα. Πώς να αρχίσω;
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 22, 2022, 15:36 »
Καλησπέρα κι από μένα .Αν οι μπαταρίες και το μοντάκι είναι σε καλή κατάσταση θα σου έλεγα να πάρεις ένα ναυτίλο 3 με αντίσταση 0,7 (κόστος λίγο πάνω από 20 ευρώ). ένα καπνικό έτοιμο απλό (ligua θα διάλεγα) με 12αρα νικοτίνη. Αργότερα θα δεις πως μπορείς να φτιάξεις πιο φθηνά το υγρό που σου αρέσει. Κυρίως πρέπει να πειστείς ότι καπνίζεις για τη νικοτίνη την οποία δε θα στερηθείς με το ηλεκτρονικό. Αρα είναι μια απόφαση με ποιο από τους δύο τρόπους θα τη λαμβάνεις. Σου εύχομαι να πετύχεις αυτή τη φορά.

Αποσυνδεδεμένος Green Dragon

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιστροφή στο άτμισμα. Πώς να αρχίσω;
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 22, 2022, 19:21 »
Καλησπέρα, για αρχή θα ρωτήσω αν σταμάτησες το άτμισμα λόγω συσκευής ή  εμπειρίας. Έτσι κάπως θα καταλάβουμε αν χρειάζεσαι αναβάθμιση σε ατμοποιητή και μοντάκι ή σε υγρά, νικοτίνη κτλ.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ. Έχω κάνει δύο προσπάθειες μέχρι τώρα, που κράτησαν λίγες εβδομάδες.
Νομίζω ότι το μεγαλύτερο λάθος ήταν ότι το είδα σαν μια προσπάθεια να ελαττώσω το τσιγάρο.
Δηλαδή οκ, θα ατμίζω, αλλά μπορώ να κάνω και 4-5 τσιγάρα την ημέρα, αντί για 1μιση πακέτο.
Δεν ήταν πολύ ισχυρό το κίνητρο.

Καλησπέρα κι από μένα .Αν οι μπαταρίες και το μοντάκι είναι σε καλή κατάσταση θα σου έλεγα να πάρεις ένα ναυτίλο 3 με αντίσταση 0,7 (κόστος λίγο πάνω από 20 ευρώ). ένα καπνικό έτοιμο απλό (ligua θα διάλεγα) με 12αρα νικοτίνη. Αργότερα θα δεις πως μπορείς να φτιάξεις πιο φθηνά το υγρό που σου αρέσει. Κυρίως πρέπει να πειστείς ότι καπνίζεις για τη νικοτίνη την οποία δε θα στερηθείς με το ηλεκτρονικό. Αρα είναι μια απόφαση με ποιο από τους δύο τρόπους θα τη λαμβάνεις. Σου εύχομαι να πετύχεις αυτή τη φορά.

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ. Οι μπαταρίες και το μοντάκι είναι σε πολύ καλή κατάσταση.
Τώρα όμως που σου απαντάω, συνειδητοποιώ ότι η σκέψη μου ήταν " να μην πάρω καινούργιο εξοπλισμό, γιατί μπορεί να μην τα καταφέρω, οπότε....".
Δεν είναι καλή προσέγγιση αυτή, για ξεκίνημα.
Μου αρέσει πολύ η σκέψη που προτείνεις ότι καπνίζω για τη νικοτίνη και ότι αυτό που χρειάζομαι θα το παίρνω από το ηλεκτρονικό. Χωρίς την πίσσα, τη τσιγαρίλα και τις βρωμιές των αποτσίγαρων.
Είναι πολύ χρήσιμο αφήγημα και πιστεύω ότι θα δουλέψει.
Επίσης τις προηγούμενες φορές ξεκίναγα με νικοτίνη 6 και προσπαθούσα μετά από 2 εβδομάδες να το κάνω 3. Λάθος και αυτό. Μου το είπε και η κοπέλα στο κατάστημα, που μου έδωσε καπνικό υγρό με 12 νικοτίνη.
Αλλά το πιο σημαντικό είναι η σκέψη και η προσήλωση στο στόχο της μετάβασης.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 29, 2022, 07:15 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιστροφή στο άτμισμα. Πώς να αρχίσω;
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 22, 2022, 20:39 »
Κάποια στιγμή θα δεις ότι θα θέλεις λιγότερη νικοτίνη. Εγώ μετά από 1 χρόνο έπεσα από το 18 στο 12. Μετά από κάτι μήνες στο 9. Αργότερα σιγά σιγα στο 8 , στο 6 και τώρα μετά από 6 έτη είμαι στο 4 και δε σκέφτομαι να κατέβω άλλο. Η αρχική προσέγγιση που έκανα για να κόψω το τσιγάρο ήταν η εξής: Όταν έδινα  στον οργανισμό μου την επιλογή τυρόπιτα ή τοστ με γαλοπούλα  αυτός διάλεγε τη τυρόπιτα. Όταν του έδινα την επιλογή τοστ με γαλοπούλα ή τίποτα τότε διάλεγε τοστ με γαλοπούλα. Αφού κατάφερες παλιότερα να μείνεις μια βδομάδα χωρίς τσιγάρο μπορείς να το κόψεις για πάντα. Μη τσιγκουνεύεσαι ένα καινούργιο ατμοποιητή (ναυτίλο 3, ναυτίλο gt ή zenith 3) θα λειτουργήσει και στη ψυχολογία σου διαφορετικά. 

Αποσυνδεδεμένος Green Dragon

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιστροφή στο άτμισμα. Πώς να αρχίσω;
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 22, 2022, 21:04 »
Κατάλαβα πως λειτουργεί η διαδικασία με τα διλήμματα. Πολύ έξυπνο.
Οπότε στην περίπτωση μας, το δίλημμα θα είναι: Θα πάρω τη νικοτίνη που χρειάζομαι από το ηλεκτρονικό ή από το κανονικό τσιγάρο;

Για τον ατμοποιητή που προτείνεις, δεν είναι θέμα τσιγκουνιάς. Είναι κυρίως επειδή δεν ξέρω αν ταιριάζουν με τον Eleaf pico και επειδή δεν θέλω να μπλέξω τώρα με αλλαγή αντιστάσεων, μπαταριών κ.λ.π. Έχουν ένα πλεονέκτημα τουλάχιστον, ότι γεμίζουν από πάνω.

Θα προτιμούσα να μου προτείνετε ένα σετάκι μοντέρνο σε μαύρο χρώμα. Το pico που έχω είναι λίγο χάλια στο χρώμα ( λευκό και λαχανί ) και οι ναυτίλοι ασημί :)) :))


« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2022, 21:18 από Green Dragon »

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 726
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Επιστροφή στο άτμισμα. Πώς να αρχίσω;
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 22, 2022, 21:55 »
Αν θέσεις το δίλημμα έτσι,μάλλον θα διαλέξεις να την πάρεις απο το τσιγάρο όπως ο φίλος μας διάλεγε την τυρόπιτα αντί του τόστ με γαλοπούλα.
Βάλε τον εαυτό σου να διαλέξει:νικοτίνη απο το ηλεκτρονικό τσιγάρο ή καθόλου νικοτίνη;
Οσο για τον εξοπλισμό που ηδη έχεις,θα έλεγα οτι είναι υπέρ αρκετός για να προσπαθήσεις πάλι.
Θέληση βρές!

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιστροφή στο άτμισμα. Πώς να αρχίσω;
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 22, 2022, 22:10 »
@Green Dragon

Καλή δύναμη και καλή συνέχεια στην οριστική, θέλω να ελπίζω, προσπάθεια απαλλαγής από το τσιγάρο.

Αν θέλεις ένα νέο σετάκι για να νιώσεις πιο ευχάριστα, έχει βγάλει η Aspire το Zelos X kit.
Δεν έχω δει παρουσίασή του στο φόρουμ, οπότε ψάξε στο ίντερνετ και υπάρχουν βιντεάκια στα ελληνικά.
Ο ατμοποιητής που το συνοδεύει, ο Nautilus 3, δεν χρειάζεται συστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Green Dragon

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιστροφή στο άτμισμα. Πώς να αρχίσω;
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 22, 2022, 22:14 »
Σε ευχαριστώ φίλε για τις ευχές!
Όσο για το σετάκι, το βάζω στα υπόψιν.


Αν θέσεις το δίλημμα έτσι,μάλλον θα διαλέξεις να την πάρεις απο το τσιγάρο όπως ο φίλος μας διάλεγε την τυρόπιτα αντί του τόστ με γαλοπούλα.
Βάλε τον εαυτό σου να διαλέξει:νικοτίνη απο το ηλεκτρονικό τσιγάρο ή καθόλου νικοτίνη;
Οσο για τον εξοπλισμό που ηδη έχεις,θα έλεγα οτι είναι υπέρ αρκετός για να προσπαθήσεις πάλι.
Θέληση βρές!
Σωστός σε όλα. Σε ευχαριστώ!

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 29, 2022, 07:18 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιστροφή στο άτμισμα. Πώς να αρχίσω;
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 22, 2022, 22:20 »
Το δίλημμα λοιπόν είναι όπως το είπε ο φίλος Chris66. Του λες του οργανισμού σου νικοτίνη με το ηλεκτρονικό ή τέρμα όλα. Αν διάλεγα τώρα κιτ (που σου προτείνω να το κάνεις αν δε είναι οικονομικό το το πρόβλημα) θα έπαιρνα : Innokin Coolfire Z80 Zenith 2 Kit (με αντίσταση 0,8 ωμ). Θα λειτουργήσει και ψυχολογικά αν αισθανθείς να κρατάς κάτι όμορφο και λειτουργικό. Μπορείς να πεις στον εαυτό σου ότι έφταιγε το προηγούμενο κιτ για τη αποτυχία διακοπής του τσιγάρου, ενώ με αυτό θα τα καταφέρεις Και το κιτ που προτείνει ο Λοξίας είναι εξαιρετικό.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Επιστροφή στο άτμισμα. Πώς να αρχίσω;
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 22, 2022, 22:25 »
...Αν θέλεις ένα νέο σετάκι για να νιώσεις πιο ευχάριστα, έχει βγάλει η Aspire το Zelos X kit...

To Zelos X είναι ένα φανταστικό πάμφθηνο μοντάκι (ίσως το πιο φθηνό στην αγορά)!  :thumpup:

Το αγόρασα για πρόχειρο (παραλίες, εκδρομές, ορειβασίες, κυνήγι, ψαροντούφεκο, κλπ) και τελικά το χρησιμοποιώ συνέχεια. Λίγη μόνο προσοχή θέλει το πλαστικό που καλύπτει την οθόνη γιατί το βλέπω λίγο εύθραυστο...


Αποσυνδεδεμένος Green Dragon

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιστροφή στο άτμισμα. Πώς να αρχίσω;
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 22, 2022, 23:37 »
Ωραίες είναι και οι δύο προτάσεις. Εμφανισιακά είναι πολύ όμορφα και μοντέρνα.
Λειτουργικά, ότι διαβάζω στις αξιολογήσεις.
Το Zelos X kit όπως βλέπω δεν είναι το φθηνότερο της αγοράς. Είναι στα 55 ευρώ, ενώ το innokin Coolfire Z80, zenith 2 kit στα 45 ευρώ. Μπορεί βέβαια να την αξίζει τη διαφορά, δεν ξέρω. Ενημερωτικά το αναφέρω.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Επιστροφή στο άτμισμα. Πώς να αρχίσω;
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 22, 2022, 23:47 »
Εδώ κάνει €40:

https://www.alterego.gr/mods/aspire-aspire-zelos-x-mod-80w_135563/


Κι εδώ κάνει €50 με τον Ναυτίλο μαζί:

https://www.e-cig.gr/hlektronika-tsigara/set-hlektronika-tsigara/mod-kits/aspire-zelos-x-kit-nautilus-3-22mm-2ml

:)

EDIT: Μίλαγες για το kit, εγώ για το μοντάκι μόνο. Σόρι. Παρανόηση...

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 23, 2022, 00:01 από cpbaroque »

Απ: Επιστροφή στο άτμισμα. Πώς να αρχίσω;
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 23, 2022, 09:39 »
[member=5289]Green Dragon[/member] πέρα από τον εξοπλισμό,κλειδι στην υπόθεση είναι η υψηλή νικοτίνη.Για μενα 18αρα και βλέπεις στη συνεχεια.

Αποσυνδεδεμένος Green Dragon

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιστροφή στο άτμισμα. Πώς να αρχίσω;
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 24, 2022, 14:16 »
[member=5289]Green Dragon[/member] πέρα από τον εξοπλισμό,κλειδι στην υπόθεση είναι η υψηλή νικοτίνη.Για μενα 18αρα και βλέπεις στη συνεχεια.
Την ώρα που μου απάντησες, είχα αγοράσει ήδη 12άρα και πάω μια χαρά για τρίτη μέρα. Στην επόμενη αγορά να πάρω και ένα μπουκαλάκι με 18 για τον άλλο ατμοποιητή και να συγκρίνω.
Θέλω να σας ρωτήσω κάτι σχετικό με τίς οπές εισαγωγής αέρα που έχει ο nautilus. Από την μικρότερη στην μεγαλύτερη σε τι επηρεάζουν τη γεύση, τη τζούρα και την κατανάλωση του υγρού;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33630 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534039 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59513 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8026 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236750 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 381 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13930 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135985 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084653 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35139 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9734 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477698 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy