vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

316 επισκέπτες, 11 χρήστες
Buliwyf, grag, marauder800, lounik, tibolaso, SuperSayian, petr@n, thebull, manoslykos, I.P, Jorge

Twitter

Lost Vape URSA Mini

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Lost Vape URSA Mini
« στις: Αυγούστου 20, 2021, 00:53 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την LOST VAPE)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)




Το μικρό, το πάρα πολύ μικρό αδερφάκι του URSA είναι εδώ.

Η συσκευή είναι κατασκευασμένη από zinc alloy και αλλουμίνιο, έχει διαστάσεις 30.7x26x107.22mm,
ζυγίζει 100g και έχει ενσωματωμένη μπαταρία 1200mAh.
Παίζει από τα 5 μέχρι τα 30W, έχει χωρητικότητα υγρού 3ml και οθόνη 0.69''.
Φορτίζει μέσω μιας θύρας Type-C και έχει και δαχτυλίδι για τη ρύθμιση του αέρα.



Η συσκευασία περιλαμβάνει τη συσκευή, ένα καλώδιο Type-C για τη φόρτιση και δύο αντιστάσεις.

Οι δύο αντιστάσεις της συσκευασίας είναι η UB Lite L1 στα 0.4Ω και η UB Lite L6 στα 1.0Ω.


Πέρα της UB Lite L1 και της UB Lite L6 της συσκευασίας πωλούνται ξεχωριστά και άλλες δύο αντιστάσεις.

Η UB Lite L3 στα 0.8Ω για DL άτμισμα και η UB Lite L5 στα 1.4Ω για MTL άτμισμα.


Το ποντ πωλείται στα παρακάτω οκτώ χρώματα.


Το URSA ήταν και συνεχίζει να είναι ένα από τα αγαπημένα μου ποντ, αν και είναι πολλά παραπάνω από ένα απλό ποντάκι, οπότε όταν έμαθα ότι θα βγει και μικρότερη έκδοση δεν ήμουν πολύ σίγουρος αν υπήρχε λόγος ύπαρξης εφόσον είχαν βγάλει πρόσφατα και το UB Lite ποντ που παίρνει και τις ίδιες αντιστάσεις με το URSA Mini. Τελικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και με αυτό εδώ το ποντ και βρίσκω ότι καλά έκαναν και το έβγαλαν.

Ξεκινώντας από πάνω, δεν μου άρεσε ότι το επιστόμιο είναι ένα με το ποντ και δεν μπορώ να βάλω κάποιο δικό μου. Δεν μπορώ να το θεωρήσω ακριβώς αρνητικό αυτό όμως γιατί είναι ανάλογα με τι αντίσταση θα παίξεις, όπως και τα βατ και εξηγώ. Με το συγκεκριμένο βρήκα ότι το ευχαριστιέμαι πολύ παραπάνω με τις DL αντιστάσεις οπότε δεν έχω κανένα παράπονο από το επιστόμιο του ποντ. Σωστή εσωτερική διάμετρος, όσο ψηλό θα το ήθελα και ενώ μαζεύει υδρατμούς μετά από χρήση, δεν ανεβάζει υγρά προς το στόμα αν ατμίζεις κανονικά και δεν το παρατραβάς. Από την άλλη, με τις MTL αντιστάσεις πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα ήταν μακράν καλύτερο αν είχαμε ένα λίγο πιο στενό επιστόμιο. Όμως θεωρώ ότι και πάλι το ποντάκι αποδίδει πολύ καλύτερα με τις DL αντιστάσεις, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι παίζει άσχημα με τις DL. Απλά εμένα μου αρέσει το σφιχτό MTL, κάποιος που του αρέσει το πιο χαλαρό MTL μπορεί να είναι μια χαρά ευχαριστημένος.

Το ποντ είναι αρκετά σκουρόχρωμο, διακρίνεις σχετικά δύσκολα το πόσο υγρό έχει μέσα αλλά σίγουρα έχω δει πολύ χειρότερα. Το ποντ μπαίνει και βγαίνει πάρα πολύ εύκολα και με το ένα χέρι και συγκρατείται με 6 πολύ δυνατούς μαγνήτες. Θέλει πραγματικά πολύ προσπάθεια για να βγει το ποντ από τη θέση του αν δεν το θες. Ακόμα και πεταμένο σε τσάντα πλάτης, όλες αυτές τις μέρες, δεν ξεκούμπωσε ούτε μια φορά. Το μόνο δύσκολο εδώ είναι όταν μαζεύει υδρατμούς στο εσωτερικό μετά από αρκετή χρήση, αυτό το μεταλικό που έχει γύρω γύρω μέσα για να πιάνουν οι μαγνήτες σου κάνει τη ζωή λίγο πιο δύσκολη όταν προσπαθείς να σκουπίσεις μέσα. Όχι τίποτα τραγικό, απλά θέλει ενα τσικ προσπάθειας παραπάνω στο σκούπισμα αντί του απλού ανοίγω-σκουπίζω-κλείνω.


Η τάπα σηλικόνης στην αναπλήρωση του υγρού είναι μικρή και από μια πρώτη ματιά νομίζεις ότι δεν θα αντέξει και πολύ αλλά ήμουν λάθος. Είναι σκληρή, κουμπώνει και ξεκουμπώνει εύκολα αλλά θέλει λίγο πίεση οπότε νιώθεις ότι θα αντέξει τα άνοιξε κλείσε κάθε τόσο πολύ άνετα. Η τρύπα της αναπλήρωσης ευτυχώς είναι μεγαλούτσικη οπότε και ο αέρας βγαίνει άνετα από μέσα όσο γεμίζεις και γλιτώνεις υπερχείλιση κλπ. Θα ήθελα όμως ρε γμτ η αναπλήρωση υγρού να μην ήταν στο κάτω μέρος. Καταλαβαίνω ότι το ποντ είναι μικρούλι και ίσως δεν τους έβγαινε να το έχουν στο πλάι όπως στο URSA αλλά αυτή η παραπάνω κίνηση που πρέπει να κάνεις για να γεμίσεις είναι λίγο βαρετή κάποιες φορές.

Το δαχτυλίδι του αέρα είναι πανέμορφο και γυρνάει σαν βούτηρο ακόμα και με το ένα δάχτυλο ενώ το κρατάς. Στο τέρμα ανοιχτό έχουμε μια αεράτη τζούρα, ίσως κάποιοι την χαρακτήριζαν λίγο σφιχτή πνευμονική αλλά για μένα είναι ξεκάθαρα αεράτη. Αν κλείσουμε την πρώτη μεγάλη τρύπα και μείνουμε με τις άλλες τρεις πλέον έχουμε μια ξεκάθαρη σφιχτή πνευμονική τζούρα και όταν μείνουμε με τη μία τρύπα μόνο ανοιχτή, η τζούρα είναι πλέον MTL. Δεν νιώθω ότι πνίγεται ο ατμός στο τόσο κλειστό όπως συμβαίνει σε άλλες παρόμοιες συσκευές και ανεβαίνει μπουκωμένος αλλά αν μπορούσα να βάλω ένα λίγο πιο στενό επιστόμιο, ίσως και να είχαμε μια πολύ ωραία MTL συσκευή.


Η συσκευή δεν έχει αυτόματη τζούρα οπότε το κουμπί του fire τρώει καταπόνηση συνέχεια αλλά νομίζω δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να ανταπεξέλθει. Δεν είναι πάρα πολύ σκληρό αλλά το νιώθεις στιβαρό στο πάτημα, μικρούλι σχετικά αλλά προεξέχει τόσο όσο ώστε να μη το ψάχνεις όταν κρατάς τη συσκευή στο χέρι και πατάς χωρίς να κοιτάς και κάνει έναν ελαφρύ κλικ ήχο στο πάτημα. Τα ίδια ισχύουν και στα άλλα δύο κουμπιά της συσκευής και μου δίνουν την ίδια αίσθηση όπως το κουμπί του fire.

Η οθόνη είναι ότι ακριβώς ζητάει κάποιος από μια τέτοια συσκευή. Μικρούλα, με όλες τις απαραίτητες ενδείξεις και όσο φωτεινή χρειάζεται για να βλέπεις όπου και να είσαι.


Η μπαταρία έχει νορμάλ αυτονομία και καταλαβαίνεις ότι πέφτει η τάση ενώ ατμίζεις όταν είσαι πλέον αρκετά κάτω από τη μέση με τις MTL αντιστάσεις ενώ με τις sub ohm αντιστάσεις αυτό γίνεται αντιληπτό πιο νωρίς, σχεδόν όπως όταν ατμίζεις DL με μηχανικό μοντ. Η συσκευή δεν ζεσταίνεται με παρατεταμένη χρήση αλλά ζεσταίνεται όλο το κομμάτι του ποντ και η ρύθμιση αέρα. Βέβαια αυτό είναι κάτι λογικό με μια τόσο μικρή συσκευή, ξέρεις τα όρια της και με αυτά συμβαδίζετε. Αν σας αρέσει ο πολύ ζεστός ατμός η συσκευή αυτή δεν θα σας ικανοποιήσει και προτιμήστε το μεγάλο αδερφάκι, το URSA.

Η γεύση με τις DL αντιστάσεις για μένα είναι πολύ καλή, για μια μικρή συσκευή ειδικά, ενώ με τις MTL είναι ένα σκαλάκι πιο κάτω όπως είναι λογικό. Αγαπημένη μου ρύθμιση αέρα είναι να έχω ανοιχτές μόνο τις τρεις τρύπες στο δαχτυλίδι και τη μία μεγάλη κλειστή. Γεμίζει παραπάνω ο ατμός που ανεβαίνει και παίρνω πολύ ωραία γεύση. Διαρροές μεγάλες δεν έχω δει, μόνο τους κλασικούς υδρατμούς που αν το αφήσεις όλη μέρα και δεν το σκουπίσεις θα μαζευτεί υγρό. Βέβαια, δεν το έχω ζορίσει πάρα πολύ και όλες αυτές τις μέρες που το τεστάρω ατμίζω σε πιο χαλαρή φάση αλλά το έχω πιπίλα ανα διαστήματα οπότε με το στυλ που ατμίζω εγώ αν ήταν να βγάλει θα έβγαζε. Σίγουρα κάποιος θα βρεθεί να το βγάλει νοκ άουτ, εγώ προσωπικά δεν το κατάφερα ακόμα. Στο χέρι έχει πάρα πολύ ωραία αίσθηση, είναι πανάλαφρο και χωράει άνετα ολόκληρο μέσα στη παλάμη μου. Το δερματάκι στο πλάι είναι πολύ καλής ποιότητας και δεν πιστεύω να ξεθωριάσει ή να χαλάσει εύκολα.



Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Lost Vape URSA Mini
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 29, 2021, 02:43 »
 :) :) :) 

Πολύ όμορφη παρουσίαση! Ευχαριστώ πΆντα πολΥ!

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lost Vape URSA Mini
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 07, 2022, 13:12 »
Θα συμφωνήσω ότι είναι κατι παραπάνω από ένα  ποντ  ........
Η γευση σε DL αρκετα καλη ......
Ελαχίστη υγρασία .....
Εδώ και μια εβδομάδα τον εχω καθημερνά σαν βασικο ατμο.....
το μοναδικο αρνητικο οτι δεν εχουν όλα τα καταστήματα αντιστάσεις ...

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Lost Vape URSA Mini
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 08, 2022, 15:11 »
Αν έχεις συγκεκριμένο κατάστημα που κάνεις τις αγορές σου, μπορείς τους ζητήσεις να φέρουν τις αντιστάσεις που θες.
Κάθε σοβαρό κατάστημα θα το κάνει αφού ξέρει ότι ψωνίζεις από εκεί, άλλωστε όλοι τους ίδιους χονδρέμπορες χρησιμοποιούν και δεν είναι κάτι για αυτούς.

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lost Vape URSA Mini
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 11, 2022, 11:21 »
ωραια παρουσιαση...!!! το πηρα και εγω το συγκεκριμενο και ειναι απαραδεκτο με την 0.4ohm me υγρο 70/30VG/PG πινω το υγρο και δεν το ατμιζω..... μου πεταει συνεχεια υγρο μιλησα με το καταστημα και μου λεει πρεπει να κανεις πνευμονικη τζουρα και οχι τσιγαρισια.... του λεω ασχολουμε με το ατμισμα χρονια γνωριζω πως να ατμισω.. και να μου λεει καποιο δικο σου λαθος στην τζουρα που κανεις ειναι.... εγω θα το παω να το αφησω στο καταστημα να βαλουνε ενα αλλο pod πανω να το δοκιμασουν....  δεν ειναι φυσιολογικο αυτο...  εχω παρει 3 πακετα διαφορετικες παρτιδες αντιστασεις και το ιδιο προβλημα συμβαινει....

να φταιει το  replacement pod? γιατι σαν αποδοση το mod διχνει να ειναι οκ....  τι να πω... και μου αρεσε πολυ το συγκεκριμενο γιατι οντως δινει πολυ ωραια γευση αλλα τι να το κανω αν μου ερχεται ολο το υγρο στο στομα...   απλα δεν μπορεις να ατμισεις με αυτο....  :/

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Lost Vape URSA Mini
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 11, 2022, 21:24 »
Δυστυχώς δεν έχω ιδέα, δεν μου έχει τύχει ούτε εμένα αλλά ούτε σε άτομα που το έχουν πάρει.

Πρώτη σκέψη που θα έκανα είναι ότι έπεσες σε μούφα αντιστάσεις αλλά λες ότι έχεις πάρει 3 διαφορετικές παρτίδες οπότε δύσκολα, εκτός αν είσαι τόσο γκαντέμης και είναι και οι τρεις παρτίδες για πέταμα.

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lost Vape URSA Mini
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 21, 2022, 15:35 »
ηταν ελατωματικο το mod... εδεινε λαθος ρευματα με αποτελεσμα να συμβαινει αυτο...! μου το εκαναν αντικατασταση και ολα τελεια...!!!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Lost Vape URSA Mini
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 23, 2022, 00:47 »
Χαίρομαι γιατί το ποντάκι τα σπάει!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110794 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159971 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515426 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303304 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12800 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530855 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801687 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11089 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet