vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

328 επισκέπτες, 5 χρήστες
grag, Buliwyf, lagoudakis, tibolaso, camber

Twitter

Caliburn KOKO Prime Vision

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Caliburn KOKO Prime Vision
« στις: Αυγούστου 04, 2021, 17:09 »

(Το προϊόν το παρέλαβα από τη Sourcemore)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)




Με τον κωδικό KPVK η συσκευή κοστίζει $20.99
(δεν κερδίζω απολύτως τίποτα από τον εκπτωτικό κωδικό)



Η τρίτη έκδοση της ΑΙΟ συσκευής Caliburn KOKO.
Εν αρχή ήτο το Caliburn, για πάρα πολύ καιρό το καλύτερο ποντ εκεί έξω μέχρι που ήρθε το Caliburn G.
Μετά ήρθε μια ανανεωμένη προσπάθεια με το Caliburn KOKO, μετά το Caliburn KOKO Prime και τώρα το Caliburn KOKO Prime Vision.

Το ποντάκι είναι κατασκευασμένο από PCTG, PC+ABS, έχει διαστάσεις 45.6x16x68mm και ζυγίζει 48g.
Έχει χωρητικότητα υγρού 2ml, φτάνει μέχρι τα 18W, ενσωματωμένη μπαταρία 690mAh και φορτίζει μέσω μιας θύρας Type-C.


H συσκευασία περιλαμβάνει το ποντάκι, ένα καλώδιο φόρτισης, ένα λουράκι για το λαιμό και δύο αντιστάσεις.
Οι αντιστάσεις της συσκευασίας είναι μία FeCrAI στα 1.0Ω και μία UN2 Meshed-H στα 0.8Ω.


Η συγκεκριμένη έκδοση της συσκευής πωλείται στα παρακάτω τέσσερα χρώματα.



Πρόκειται για ένα πολύ μικρό και πάρα πολύ βολικό ποντάκι που η βασική του χρήση πρέπει να είναι η πρόσληψη νικοτίνης. Είμαι μεγάλος υποστηρικτής της συγκεκριμένης σειράς ποντ της εταιρείας, τα έχω όλα και τα χρησιμοποιώ κατα καιρούς αλλά με ένα πολύ συγκεκριμένο τρόπο. Σκέτο μπουστεράκι νικοτίνης μέσα, από αυτά που λένε 20mg αλλά είναι 12ρια και ατμίζω. Για αυτό και δεν έχω παρουσιάσει κανένα προηγούμενο στο φόρουμ, το συγκεκριμένο όμως το δοκίμασα και με κανονικά υγρά για μια πιο ολοκληρωμένη παρουσίαση.

Βασική του διαφορά από το πρώτο Caliburn KOKO είναι ότι εκείνο ήταν όλο κατασκευασμένο από αλουμίνιο ενώ αυτό είναι πλαστικούρα και πιο χοντρούλι. Προσωπικά εμένα με βόλεψε πολύ παραπάνω αυτό γιατί μια τόσο μικρή συσκευή μου κάθεται πιο καλά στο χέρι και δεν έχει αυτό το κρύο αίσθημα που βγάζει το πρώτο ΚΟΚΟ.

Το μεγαλύτερο συν για μένα είναι ότι χρησιμοποιεί το ίδιο ποντ και αντίσταση με το Caliburn G και τα προηγούμενα ΚΟΚΟ οπότε αν έχετε απόθεμα από αυτές τις συσκευές μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε και εδώ. Έχουν ένα ποντ και αντιστάσεις που βολεύουν και δουλεύουν καλά οπότε δεν βάζουν σε κάθε καινούργια συσκευή και διαφορετικές αντιστάσεις αλλά κρατάνε την ίδια καλή συνταγή και βγάζουν απλά διαφορετικές συσκευές για να καλύψουν περισσότερα γούστα.

Ένα από τα βασικά μου προβλήματα με τόσο μικρές συσκευές είναι πάντα η αναπλήρωση το υγρού γιατί στη προσπάθεια να φτιάξουν το ποντ όσο πιο μικρό γίνεται, οι εταιρείες καταλήγουν να κάνουν την τρύπα αναπλήρωσης πάρα πολύ μικρή ή χωρίς δεύτερη τρύπα για να ξεφεύγει ο αέρας στην αναπλήρωση ή το χειρότερο να θέλεις μπουκαλάκι με βελόνα για να γεμίσεις. Η UWELL όμως βρήκε τη λύση, είναι πανέξυπνη και δουλεύει τέλεια. Βγάζεις το ποντ από τη συσκευή και στην ουσία το πάνω μαύρο μέρος που είναι το επιστόμιο, είναι αποσπώμενο οπότε απλά το τραβάς και από κάτω μπορείς να δεις την τρύπα αναπλήρωσης υγρού στα αριστερά. Η τρύπα αναπλήρωσης έχει σιλικόνη στο εσωτερικό για να τη κρατάει μόνιμα κλειστή, η τρύπα έχει το κατάλληλο μέρος για να χωράει άνετα η μύτη του μπουκαλιού και στα δεξιά έχουμε και μια μικρή τρύπα διαφυγής του αέρα όταν γεμίζουμε με υγρό. Πανέξυπνο και δουλεύει τέλεια, δεν είχα ποτέ υπερχείλιση στην αναπλήρωση ακόμα και όταν το γεμίζω μέχρι τέρμα.


Η συσκευή δεν έχει κάποιο κουμπί οπότε έχουμε αυτόματη τζούρα η οποία ενεργοποιείται στιγμιαία και δεν έχω νιώσει να αργεί ποτέ. Αφού δεν υπάρχει κάποιο κουμπί ή οθόνη, η μοναδική ένδειξη που μας ειδοποιεί για τη μπαταρία είναι ένα μικρό λεντ στα πλάγια της συσκευής το οποίο ανάβει πράσινο όταν η συσκευή είναι φορτισμένη από 60% και πάνω, μπλε όταν η στάθμη της μπαταρίας είναι 30-59% και κόκκινο όταν πέσει κάτω από 29%. Δεν έχω παρατηρήσει να πέφτει πάρα πολύ η απόδοση της συσκευής όταν πέφτει και η στάθμη της μπαταρίας αλλά σπάνια να το αφήσω να πέσει πολύ, συνήθως όταν φτάσει να ανάψει κόκκινο το έχω ήδη στη φόρτιση ή το σύνηθες ότι ξεκινάω τη μέρα μου με τη συσκευή πλήρως φορτισμένη και επειδή δεν το έχω πιπίλα, δεν προλαβαίνει να φτάσει μέχρι το κόκκινο.

Οι επιλογές του αέρα που έχουμε είναι δύο και αλλάζει ανάλογα από ποια μεριά θα βάλουμε το ποντ στη συσκευή. Η εισαγωγή του αέρα βρίσκεται στην μια πλευρά του ποντ και αυτό που αλλάζει είναι η διαδρομή που ακολουθεί ο αέρας όταν μπει και μέχρι να φτάσει στην αντίσταση. Η αεράτη πλευρά είναι τσιγαρίσια αεράτη και δεν μπορείς να πάρεις πολύ μεγάλη αεράτη τζούρα αλλά την ίδια στιγμή για MTL είναι αρκετά αεράτη. Δυστυχώς δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα αλλά ευτυχώς από την άλλη πλευρά έχουμε μια κανονική MTL τζούρα που είναι ότι πρέπει για τη συσκευή αυτή. Δεν είναι πάρα πολύ σφιχτή, δεν θα αρέσει στους αληθινούς σφιχτοτζούρηδες, είναι όμως όσο πρέπει για κανονική MTL τζούρα γεμάτη ατμό για να πάρεις και το χτύπημα και μια κάποια γεύση.


Στα δύο βασικά τώρα, έχει γεύση και δεν κάνει διαρροές. Όταν γράφω ότι έχει γεύση εννοώ ότι πχ έχω πάρει το καινούργιο υγρό της VNV, το Ice Lance, που έχει ήδη το χτυπηματάκι του λόγω του παγωτικού και καταλαβαίνω ποιο υγρό κάνω. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω τα φρούτα και τις ζύμες αλλά μπορώ να ξεχωρίσω το υγρό και αυτό εμένα προσωπικά μου φτάνει από μια τέτοια συσκευή. Εγώ ατμίζω με αυτές τις συσκευές με πολύ συγκεκριμένο τρόπο, υψηλή νικοτίνη και κάποιες συνεχόμενες τζούρες ανά κάποιες ώρες για να με γεμίζει όταν νιώσω την ανάγκη. Όμως το συγκεκριμένο λόγω και της παρουσίασης το έχω με μικρότερη νικοτίνη, κανονικό υγρό και παραπάνω χρήση μέσα στη μέρα.

Ίσως λόγω του τρόπου αναπλήρωσης, ίσως επειδή η αντίσταση κουμπώνει όπως κουμπώνουν σε εργοστασιακούς ατμοποιητές ή επειδή είναι καλά μελετημένο, δεν μου κάνει διαρροές. Όχι μόνο αυτό αλλά όλα τα ποντάκια της σειράς Caliburn και το ίδιο ακούω και από άλλους που έχουν τις συσκευές αυτές οπότε πιστεύω ότι ισχύει. Τώρα, αν κάποιος το πάρει και το πηγαίνει τραίνο με απανωτές τζούρες των 8 δευτερολέπτων δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά θέλει και λίγο κοινή λογική και να καταλαβαίνεις τα όρια της συσκευής που κρατάς.

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2021, 17:37 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Caliburn KOKO Prime Vision
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 05, 2021, 16:17 »
Ενα μεγΑλο ευχαριστΩ για όλες τις παρουσιάσεις που κάνεις !!!
:respect: :respect: :respect:  

Εσύ κ τα άλλα μέλη του forum αφιερώνετε αρκετό χρόνο κ θέλω να γνωρίζετε
ότι αυτός ποτέ ΔΕΝ πάει χαμένος γιατί ειλικρινά μας βοηθάτε απίστευτα στην επιλογή
η κ στην αποφυγή...πολλών η.τ. που σίγουρα εγώ (Αν δεν σας διάβαζα) δεν θα  γνώριζα .....

Κ πάλι ευχαριστΩ!

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Caliburn KOKO Prime Vision
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 05, 2021, 18:16 »
@ zamploute, συμφωνω με την Αγγελικη . Σε ευχαριστουμε πολυ για τις παρουσιασεις και την ενημερωση., 
Μας ειναι πολυ χρησιμες !!!!! :respect: :thumpup:
 

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Caliburn KOKO Prime Vision
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 07, 2021, 22:36 »
[member=1000]DARK ANGEL[/member]  [member=17651]ThioVag[/member]

Να'στε καλά παιδιά, χαίρομαι να βοηθάω όσο μπορώ. :_love_heart:

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Caliburn KOKO Prime Vision
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 18, 2021, 00:20 »
Ευχαριστούμε για την παρουσίαση. Θα το φέρει άραγε κανένα ελληνικό κατάστημα;

Sent from my M2101K6G using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160030 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110819 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515445 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146503 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303314 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530885 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201490 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801708 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11095 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41023 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet