vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

271 επισκέπτες, 7 χρήστες
tibolaso, stsoulos, camber, Alexander20, Buliwyf, Lazy Dog, maprix

Twitter

GeekVape Legend 2 200W

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
GeekVape Legend 2 200W
« στις: Μαΐου 07, 2021, 18:18 »

Το Geekvape Legend, μετά από κάμποσα χρόνια στην αγορά, με πωλήσεις που έχουν ξεπεράσει τα επτά εκατομμύρια και διατηρώντας τη δυναμική να συνεχίσει την θρυλική πορεία του ως είχε, ανανεώθηκε και βελτιώθηκε σε πολλά σημεία.
Έχω στα χέρια μου τη νέα του έκδοση, Geekvape L200 ή Geekvape Legend 2, όπως προτιμά κανείς.
Η έκδοση που έχω είναι kit που περιλαμβάνει το Geekvape L200 και τον subohm ατμοποιητή Geekvape Z (2021).
Ο ατμοποιητής έχει παρουσιαστεί ξανά αν δεν κάνω λάθος, οπότε θα περιοριστώ στην παρουσίαση του mod. Αν κάνω λάθος, θα τον παρουσιάσω κι αυτόν μαζί με το Geekvape Obelisk 120FC.

Το kit λοιπόν, έρχεται στην παρακάτω συσκευασία



Στην συσκευασία περιλαμβάνονται τα ακόλουθα
1 x Geekvape L200 Mod
 1 x Tank(5.5ml)
 2 x Geekvape Z Series coil(Pre-installed: 0.2
Ω 70-80W; Spare: 0.25Ω 45-57W)
 1 x Coil Tool
 1 x Type-C
 1 x Spare glass tube(5.5ml)
 1 x Spare parts




Στο κουτί υπάρχει το απαραίτητο scratch για τον έλεγχο της γνησιότητας του προϊόντος.
Το εγχειρίδιο των οδηγιών χρήσης είναι καλογραμμένο και κατατοπιστικό, σε διάφορες γλώσσες, όχι όμως και στην ελληνική.


To Geekvape Legend 2 είναι διαθέσιμο στους παρακάτω έξι χρωματικούς συνδυασμούς



Τα τεχνικά χαρακτηριστικά και οι διαστάσεις των συσκευών του kit είναι τα παρακάτω
Battery: dual 18650 batteries (not included), max 200W output
 Output: 5-200W
 Output Voltage: Max 12V
 Output Current: Max 45A
 Resistance range: 0.1-3
Ω
 Screen: 1.08 inch TFT color display
 Charging Port: Type-C Port
 Low voltage warning: 3.2V±0.1V
 PCBA Temperature alarm: 80℃
 Longest vaping time: 10s
 Stand-by current: < 10uA
 Operating temperature: 0℃- 45℃
 Storage temperature: - 20℃-60℃
 Relative humidity: 45%RH-75%RH
 Cooling mode: natural cooling

Geekvape Z series coil
 Larger air slots
 Adjustable airflow
 Top airflow
 IP68 Rating, Shockproof tech
 1.08-inch TFT color screen 
 Accidental press protection



Το Geekvape Legend 2 είναι ένα διμπάταρο mod (δέχεται δύο 18650 μπαταρίες) που αποδίδει μέγιστη ισχύ 200W.




Σχεδιαστικά, έχει διατηρήσει σχεδόν ανέπαφες τις γραμμές του προκατόχου του, αλλά έχει περιορίσει τις διαστάσεις του κατά 15% και το βάρος του κατά 30%. Έχουν αντικατασταθεί, με εξαίρεση την κάτω βάση του και λίγο την πάνω βάση του, όλα τα λαστιχένια τμήματά του με πολύ όμορφα μεταλλικά. 
Επίσης οι ακμές του και οι κορυφές του είναι πολύ ωραία καμπυλωμένες, με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν αιχμές.


Η αντικατάσταση των λαστιχένιων τμημάτων της παλιάς έκδοσης με μεταλλικά, συμβάλουν στο να μη συγκεντρώνει η συσκευή πάνω της σκόνη. 
Κάποιες δακτυλιές βέβαια αποτυπώνονται όχι σε όλα τα μεταλλικά μέρη της συσκευής, αλλά μόνο στα μέρη που αναγράφονται τα δύο λογότυπα Aegis και GeekVape.
Αναβαθμισμένο είναι και το δέρμα της πλάτης της συσκευής. Δείχνει πολύ πιο ποιοτικό και όμορφο.


Γενικά, ο περιορισμός των διαστάσεων και του βάρους της συσκευής, η πιο έντονη καμπύλωση ακμών και κορυφών, η ποιοτική υφή του δέρματος συμβάλουν τα μέγιστα στο πολύ καλό, βολικό και σταθερό κράτημα της συσκευής. Αν κι η συσκευή όπως προείπα έχει διατηρήσει τις σχεδιαστικές γραμμές της προηγούμενης έκδοσης, εν τούτοις, η νέα έκδοση δείχνει και είναι πολύ πιο ποιοτική ως προς την κατασκευή της, πολύ πιο όμορφη και περισσότερο εργονομική.
Το γεγονός πως η βάση στήριξης της συσκευής έχει ελαφρά μικρότερο εμβαδόν από το μέγιστο εμβαδόν διατομής της συσκευής, κάνει τη στήριξη να μην είναι τέλεια ευσταθής. Χωρίς αυτό πραγματικά να συνιστά ιδιαίτερο πρόβλημα.



Αναβαθμισμένο επίσης είναι και το πρωτόκολλο αντοχής της συσκευής. Το δεύτερης γενιάς πρωτόκολλο  IP68, κάνει τη συσκευή αδιάβροχη μέχρι βάθος ενός μέτρου στο νερό, της δίνει αντοχή σε πτώσεις και κτυπήματα, ακόμη και στα μεταλλικά μέρη και επίσης της δίνει την ιδιότητα να μη συγκρατεί σκόνη.



Μια από τις καινοτομίες της συσκευής είναι ο συρόμενος διακόπτης κλειδώματος A-Lock. Κάποιοι ίσως τον βρουν άχρηστο, αφού δεν κάνει κάτι άλλο από γενικό κλείδωμα της συσκευής, όπως ας πούμε η απενεργοποίηση με τα πέντε κλικ. Εγώ προσωπικά βρήκα αυτό τον διακόπτη κλειδώματος πολύ ωραία κι εύχρηστη προσθήκη με την οποία γλυτώνει κανείς των μπελά των πέντε κλικ. Με το κλείδωμα αυτού του διακόπτη δεν μπορεί κανείς ούτε να ατμίσει, όχι μόνο να αλλάξει επιλογές.



Μια άλλη διαφοροποίηση αυτής της έκδοσης από την προηγούμενη είναι η μεταφορά της θύρας φόρτισης ψηλά, στην πάνω βάση. Ένα μεγάλο λαστιχένιο κάλυμμα, που σηκώνεται πολύ εύκολα χωρίς νύχι, αποκαλύπτει την θύρα φόρτισης micro usb τύπου C. Η φόρτιση γίνεται στα 5V με ρεύμα έντασης
Κατά τη διάρκεια της φόρτισης μπορεί κανείς και ταυτόχρονα να ατμίζει.



Στη πάνω βάση της συσκευής, εκτός από τη θύρα φόρτισης που βρίσκεται στην άκρη προς την πρόσοψη, υπάρχει ο 510 ατσάλινος ελατηριωτός πόλος. 
Το περίγραμμα της πάνω βάσης, όπως προσπάθησα να δείξω στις παρακάτω φωτογραφίες, κάνει τους ατμοποιητές με βάση διαμέτρου 26mm να εξέχουν ελαφρά. Και τέτοιος ατμοποιητής είναι κι αυτός του kit. Έχει διάμετρο βάσης 26mm.


Στη βάση στήριξης της συσκευής υπάρχει κι ο μηχανισμός που αποκαλύπτει τον χώρο υποδοχής των δύο 18650 μπαταριών που δέχεται η συσκευή. 
Ένας συρόμενος διακόπτης αποκαλύπτει τον χώρο και κρατιέται ανοικτός με ελατήριο. Υπάρχει σήμανση για τον θετικό και τον αρνητικό πόλο των μπαταριών και στο καπάκι που ανοίγει, αλλά και στο βάθος του χώρου. Οι μπαταρίες δεν έρχονται σε επαφή μεταξύ τους και ο όλος μηχανισμός, καπάκι, συρόμενος διακόπτης και ελατήριο δείχνουν μια συνολικά ποιοτική και ανθεκτική κατασκευή.
Η όλη συσκευή είναι υποδειγματικά συμπαγής και στιβαρή. Τα πάντα αρμόζουν στην εντέλεια και απουσιάζει κι η υποψία ανεπιθύμητου ήχου κακής εφαρμογής, κραταλισμάτων κτλ.


Στην πρόσοψη της συσκευής υπάρχουν με σειρά από πάνω προς τα κάτω το fire button, η οθόνη και τα πλήκτρα των επιλογών.
To fire button και εργονομικά και λειτουργικά είναι ένα από τα καλύτερα που έχω συναντήσει, αν όχι το καλύτερο. Άψογη και σαφέστατη πυροδότηση με ένα ανεπαίσθητο ήχο και πραγματικά ακαριαία. Και σε αυτό το χαρακτηριστικό του, δηλαδή της ακαριαίας πυροδότησης, ίσως είναι το καλύτερο που έχω συναντήσει. Αυτό βέβαια συνδυάζεται και με την ποιότητα του chipset



H ιδιαίτερη καμπύλωση των fire buttons της Geekvape είναι κάτι που εκτιμώ ιδιαιτέρως και τη βρίσκω πολύ βολική κι εργονομική.
Ανάλογης σχεδίασης και απόδοσης είναι και τα πλήκτρα των επιλογών που βρίσκονται κάτω χαμηλά στην πρόσοψη.



Πάμε λοιπόν και στην οθόνη που είναι εντυπωσιακή. Η TFT έγχρωμη οθόνη των 1,08 ιντσών παρακαλώ, είναι κατακόρυφης διάταξης, διαθέτει ρύθμιση φωτεινότητας και επιλογή χρωμάτων και είναι πολύ φωτεινή κι ευανάγνωστη. Είναι πολύ φωτεινή κι ευανάγνωστη στη ρύθμιση φωτεινότητας 100%. Δοκιμάζοντας ρύθμιση λιγότερο φωτεινή, δεν μου άρεσε τόσο πολύ. Βρίσκω ότι χάνει σε πιο χαμηλή ρύθμιση.
Στην επιλογή power mode στην οθόνη αναγράφονται το επιλεγμένο mode, η ισχύς, η τιμή της αντίστασης, η τάση και η διάρκεια της τζούρας. Υπάρχει επίσης ένδειξη κλειδώματος της συσκευής και οι δύο μπάρες που δείχνουν τη στάθμη φόρτισης των δύο μπαταριών.
Η συσκευή, όπως προανέφερα, αποδίδει μέγιστη ισχύ 200W και υποστηρίζει αντιστάσεις από 0,1Ω μέχρι 3Ω.
Τέλος αυτό που είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό, είναι το chipset με το οποίο είναι εφοδιασμένη η συσκευή. Οι μετρήσεις του είναι ακριβέστατες, τα ρεύματα που δίνει πολύ σταθερά, η διαχείριση των μπαταριών άψογη. Το chipset, πέρα από όλα τα απαραίτητα συστήματα προστασίας που διαθέτει, κάνει πραγματικά αυτά που λέει πως κάνει. Μέγιστη ισχύ 200W, ακαριαία πυροδότηση, απολύτως ακριβείς μετρήσεις και σταθερότατα ρεύματα.
Επίσης το μενού του είναι πανεύκολο πραγματικά.
Παρέχει υπερπλήρη έλεγχο θερμοκρασίας (είναι το μόνο που δεν χρησιμοποιώ και άρα δεν είμαι σε θέση να ελέγξω την αξιοπιστία του και την απόδοσή του)
Στο μενού μπαίνοντας με τρία κλικ, μπορεί κανείς να επιλέξει και να ρυθμίσει: Power, Ni, Ti, SS, TCR, VPC και Bypass.



Δεν ξέρω σε τι τιμή θα έρθει στην ελληνική αγορά, αλλά το Geekvape Legend 2 με έχει ενθουσιάσει πραγματικά και πιστεύω πως θα συνεχίσει τη θρυλική παράδοση του προκατόχου του. Και να ψάξεις, πολύ δύσκολο να του βρεις ψεγάδια (ελάχιστη αστάθεια της βάσης στήριξης και overhanging για ατμοποιητές διαμέτρου 26mm και πάνω).



GeekVape's official website


Ευχαριστώ για την ανάγνωση
 
 

Αποσυνδεδεμένος kermitlabros

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GeekVape Legend 2 200W
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 08, 2021, 08:17 »
Άσχετο.... Παντως το διμπαταρο που πήρα εγώ (το x νομίζω είναι αυτό που είναι αδιάβροχο κλπ) Εχει χάλια διαχείριση μπαταριών... Εξηγώ.. με τις ίδιες μπαταριες και τα ίδια βατ 45,στο Χ βγάζει 20 με 22 ώρες, ενώ στο dotbox 200w βγάζει άνετα 26 με 27 ώρες... Δεν είναι μικρή η διαφορά για μένα...

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: GeekVape Legend 2 200W
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 08, 2021, 15:10 »
Κάνανε ένα πολύ καλό μοντακι ακόμα καλύτερο.
Νομίζω ότι θα ξεπεράσει σε πωλήσεις το πρώτο.
Πολύ καλή επίσης για ακόμα μια φορά η παρουσίαση του [member=14633]aragiannis[/member]

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 687
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GeekVape Legend 2 200W
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 08, 2021, 19:23 »
Ποτέ δεν κατάλαβα, γιατί κάποιος να χρησιμοποιήσει 200 Watt..

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: GeekVape Legend 2 200W
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 08, 2021, 20:05 »

Κι εγώ το ίδιο. Κάτω από τα 300 βατ το άτμισμα είναι τελείως υποτονικό. Εγώ 687,5 βατ ακατέβατα.  :tongue_smilie:

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: GeekVape Legend 2 200W
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 09, 2021, 06:22 »
Αν αγοράσεις μια ζυγαριά που μετράει μέχρι 200 κιλά δε σημαίνει ότι πρέπει να την τερματίζεις όταν ζυγίζεσαι.

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GeekVape Legend 2 200W
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 09, 2021, 16:53 »
οταν ερθει το kit θα το παρω σιγουρα.....!!!! λατρευω τα προιοντα της Geekvape...!!  φανταστικα ρευματα και αμεσα...!!! επισης ο Zeus tank απιστευτος....!!!!  ειχα τον rta σετακι με το Aegis max.. χθες πηγα να παρω ενα eliquid και βλεπω στην βιτρινα οτι ειχαν τον Geekvape Zeus Z 5ml στα 28 ευρω...! και πηρα τον ατμοποιητη και ενα πακετο αντιστασεις 0.2ohm  με οσους subohm εργοστασιακους ειχα... ο zeus ειναι με διαφορα ο καλύτερος.. μπορει να μην δινει την ιδια γευση οπως ενας ατμοποιητης που εχει κατω το airflow.. αλλα και εδω το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο...! δεν μπορω να πω οτι με χαλασε... ισα ισα στο τερμα ανοιχτο τον αερα περνω φοβερη γευση...!!! πινει πολυ υγρο αλλα χαλαλι του.... το μονο που μενει ειναι να δουμε τι αντοχη θα εχει η αντισταση.. με το singalman απο steamtrain 

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: GeekVape Legend 2 200W
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 10, 2021, 16:22 »
Αν αγοράσεις μια ζυγαριά που μετράει μέχρι 200 κιλά δε σημαίνει ότι πρέπει να την τερματίζεις όταν ζυγίζεσαι.
Ακριβώς κ μάλιστα τώρα τι μου θύμισες ναι? 
Τα ελλειπτικά όργανα  που σου λένε μέχρι 140 κιλά να είναι ο χρήστης κ πάει ο άμοιρος μόνο  85 κιλά
να γυμναστεί κ ψάχνει σε ποιό σύμπαν προσγειώθηκε....... ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GeekVape Legend 2 200W
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 12, 2021, 16:51 »
δεν ξερω πως τα καταφερα.....! αλλα ειχα spitback και τρελες διαρροές απο τον geekvape Zeus Z ετρεχε υγρα απο παντου..... και ειδικα οταν το γυρνουσα απο την αναποδη μερια του.....  ετρεχαν απο το airflow.. ανοιξα ολο τον ατμοποιητη πεταξα την αντισταση.... και το επλυνα... μετα το στεγνοσα με πιστολακι  και τσεκαρα και τα orings ολα ηταν μια χαρα... περα απο ενα λαστιχακι που ειχε φαγωθει λιγακι σαν τριχα ισα ισα... δεν θα μπορουσε να εχει leaking απο αυτο το πραγμα σε καμια περιπτωση... οποτε αφου ολα ηταν μια χαρα... μετα ριχνω μερικες σταγονες στην αντισταση κλασσικα και βαζω ξανα στον zeus γεμιζω υγρο 80VG  και περα οτι εσταξε μια σταγονα κατω απο την αντισταση στην βαση του ατμοποιητη δεν ειδα τπτ αλλο.. με την πρωτη τζουρα εξαφαανιστηκε  τωρα επιτηδες εκανα τεστ και τον τιναζα σαν θερμομετρο αναποδα να δω αν σταξει... ουτε σταγονα τωρα....! τι φαση περναει?  ο Δίας  μαλλον ειχε κεφια και ηθελε να παιξει μαζι μου.....!!!   :))

update: καλημερα, τελικα το προβλημα τελικα η αντισταση.. τωρα που εχω βαλει αλλη δουλευει μια χαρα..! αλλα στο γεμισμα θελει προσοχη... δεν πρεπει να το γεμιζεις μεχρι πανω...  και οταν το γυρνας αναποδα φενεται οτι χωραει και αλλο υγρο... ετσι την πατησα και γεμιζα εγω και μαλλον το παρακανα... και ετρεχε μετα απο το airflow..  το προβλημα με το spitback ηταν απο ελατωματικη αντισταση παντως.....

παντως  ειναι ενας εξαιρετικος ατμοποιητης και πολυ ωραιο αθορυβο airflow.. μου αρεσει αυτος ο ηχος που βγαζει.. σε συγκριση με αλλα subohm tank.... τωρα η γευση ομως μου τα χαλαει λιγο.... ειναι καπως ατονη... σε αλλους ατμοποιητες περνω πολυ καλυτερη γευση...! αλλα οκ γευση βγαζει...  πως να το εξηγησω... ειναι σαν ενας καφες americano που εχει παραπανω νερο...   το singalman ακομα και σε pod να το βαλω η γευση ειναι πολυ εντονη... στον zeus ενω καταλαβαινεις οτι ατμιζεις το συγκεκριμενο υγρο... κατι με χαλαει....  απο τοτε που δοκιμασα το ιδιο υγρο στον Aspire Guroo tank που εκει ηταν λες και το ατμιζω σε dripper... αλλα δεν ξερω ακομα τι αντοχη εχουν η συγκεκριμενες αντιστασεις της aspire.... της geekvape παντως κρατανε πολυ καλα...!

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 13, 2021, 09:17 από akis_avp »

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: GeekVape Legend 2 200W
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 31, 2021, 13:10 »

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: GeekVape Legend 2 200W
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 16, 2021, 01:43 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Geek Vape)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Η ανανεωμένη έκδοση του διμπάταρου Legend.


*Η παρουσίαση κανονικά θα γινόταν πριν δύο μήνες αλλά η πανδημία είχε άλλη άποψη, οπότε έστω και καθυστερημένα την κάνω τώρα.*


Διμπάταρο μοντ που δέχεται δύο 18650 μπαταρίες, έχει διαστάσεις 29x54.12x140mm και ζυγίζει 143g χωρίς τις μπαταρίες.
Έχει μία έχρωμη TFT οθόνη 1.08 ιντσών, φορτίζει μέσω μιας θύρας Type-C και φτάνει μέχρι τα 200W.

Η συσκευασία περιλαμβάνει το μοντ, τον εργοστασιακό ατμοποιητή Z Sub-ohm 2021 Tank,
ένα καλώδιο Type-C, όρινγκ, 2 αντιστάσεις, ένα ίσιο τζαμάκι
και το εργαλειάκι για την αφαίρεση της αντίστασης.

Οι δύο αντιστάσεις της συσκευασίας είναι από τη σειρά Z Series και είναι δύο mesh αντιστάσεις
με τη μία να είναι η 0.2Ω στα 70-80W και η 0.25ohm στα 45-57W.


Το κιτ πωλείται στα παρακάτω επτά χρώματα.


To καινούργιο Legend δεν έχει κάποιες σοκαριστικές διαφορές σε σχέση με το πρώτο αλλά θεωρώ πως το πήγαν όντως ένα βήμα μπροστά. Οπτικά είναι αρκετά ίδιο με το πρώτο, απλά είναι λίγο μικρότερο σε μέγεθος, βάρος και έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Επιτέλους άλλαξαν αυτά τα ανεκδιήγητα λαστιχένια μέρη που μόνο σκόνη μάζευαν και δεν έφευγε με τίποτα και αντικαταστάθηκε με ωραία μεταλλικά. Αυτό που με χαλάει όμως είναι το δέρμα στο πίσω μέρος το οποίο στην υφή μοιάζει πολύ πιο ψεύτικο σε σχέση με αυτό που υπήρχε στα παλιά Aegis. Έχει μια αίσθηση σκληρού αφρολέξ αλλά ίσως να φταίει που έχουν βάλει μέσα κάποιο υλικό για να είναι πιο μαλακό όμως το αποτέλεσμα είναι πολύ φτηνό όταν το ακουμπάς. Φαίνεται όμως καλύτερης ποιότητας σε σχέση με το πρώτο που στους περισσότερους χάλαγε μετά από καιρό.

Θα ήθελα το πάνω μέρος να είναι λίγο πιο φαρδύ γιατί ακόμα και ένας 24αρης ατμοποιητής προεξέχει, πολύ λίγο αλλά προεξέχει και θα προτιμούσα να χώραγε αμοποιητής μέχρι 25μμ. Άλλωστε πρόκειται για διμπάταρο μοντάκι, είναι κρίμα να προεξέχει ένας ντρίπερ πχ. Το πάνω μέρος του μοντ επίσης φαίνεται να είναι επιρρεπή σε σημάδια αν βιδώσεις τέρμα τον ατμοποιητή αλλά δεν το δοκίμασα και τον έχω μόνιμα με ένα προστατευτικό για να μη κάνει γρατζουνιά. Μου αρέσει πολύ και το καπάκι σιλικόνης που κρύβει τη θύρα Type-C. Ανοίγει και κλείνει πανεύκολα και δεν χρειάζεται να γυρνάς ή να κάνεις στην άκρη καπάκια κλπ, μπαίνει το καλώδιο άνετα. Ίσως η θέση του δεν βολέψει κάποιους που είναι έτσι ψηλά γιατί θα λυγίζει το καλώδιο αλλά οκ υπερβολικό.


Στο πλάι της συσκευής έχουμε αυτό το έξτρα διακόπτη για να κλειδώνουμε την συσκευή. Σίγουρα δεν έχει λόγω ύπαρξης γιατί μπορούμε απλά να πατήσουμε 5 κλικ όπως κάνουμε μια ζωή σε όλα τα μοντ αλλά μπορώ να πω ότι ασυναίσθητα το χρησιμοποιώ και με βόλεψε. Όταν έχω το μοντάκι στο χέρι και θέλω να το πετάξω μέσα στο back pack ή το τσαντάκι, το χέρι πάει από μόνο του στον διακόπτη και κλειδώνω το μοντ πριν το βάλω μέσα. Οπότε η συγκεκριμένη καινοτομία είναι παντελώς άχρηστη στα χαρτιά αλλά στην καθημερινότητα μου χωρίς να το καταλάβω με έχει βολέψει.

Όπως σε όλα τα μοντ της οικογένειας Aegis, έτσι και εδώ, τα κουμπιά της συσκευής είναι άριστα. Έχουν πολύ ωραία ποιότητα, το κουμπί του fire δεν είναι πολύ σκληρό αλλά ούτε και μαλακό και ο κλικ ήχος όταν το πατάς δεν είναι πολύ δυνατός. Τα δύο άλλα κουμπιά είναι λίγο περισσότερο μαλακά όταν τα πατάς και είναι σχεδόν αθόρυβα. Τέλος, η καμπύλη στο κουμπί του fire όπως και σε όλα τα Aegis είναι πάρα πολύ βολική και ξεκούραστη στο πάτημα ακόμα και αν έχεις το μοντ στο χέρι όλη την ώρα. Η οθόνη είναι η ίδια όπως σε όλα τα μοντ της εταιρείας τελευταία. Πολύ καλή φωτεινότητα αλλά ίσως λίγο πιο σκοτεινή σε σχέση ας πούμε με το Obelisk που έβγαλε πρόσφατα, με όλες τις απαραίτητες ενδείξεις όμως.

Το πορτάκι των μπαταριών φαίνεται αξιόπιστο και ότι θα αντέξει για καιρό. Μπορείς να το ανοίξεις εύκολα με το ένα χέρι ακόμα και όταν έχει μέσα μπαταρίες. Κλείνει σφιχτά αλλά δεν κάνει τον κλικ ήχο στο κλείσιμο  λόγω της σιλικόνης που έβαλαν σε όλο το καπάκι και αυτό λίγο δεν μου άρεσε στην αρχή γιατί το έκλεινα, δεν άκουγα τον ήχο και κοίταγα αν όντως έκλεισε τελικά. Υπερβολές όμως, το συνηθίζεις από τη πρώτη μέρα.

Το πρώτο Aegis Legend αν θυμάμαι καλά τα είχε τα προβληματάκια του με τη διαχείριση των μπαταριών, εδώ δεν έχω παρατηρήσει τα ίδια προβλήματα. Τον έχω σετ με MTL ατμοποιητές, παίζω με 0.6-0.8Ω και μου βγάζει όσο ακριβώς μου βγάζουν και άλλα μοντάκια που ξέρω ότι είναι σίγουρα αξιόπιστα.



Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 221
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: GeekVape Legend 2 200W
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 16, 2021, 03:35 »
Κι εγώ το ίδιο. Κάτω από τα 300 βατ το άτμισμα είναι τελείως υποτονικό. Εγώ 687,5 βατ ακατέβατα.  :tongue_smilie:
[member=13885]cpbaroque[/member] Εμετικό σχόλιο. Η ειρωνεία και η δήθεν εξυπνάδα δεν χωράνε σε fora.
Υποθέτω ότι δέχεσαι τέτοιες αντιδράσεις όταν αναρωτιέσαι εσύ για κάτι που ο άλλος γνωρίζει. Λάθος, διορθώνω: σου εύχομαι να δέχεσαι κλπ κλπ.
Είμαστε σε ένα φόρουμ και πρέπει να δεχόμαστε τις αναρωτήσεις του άλλου. Εκτός αν εσύ ή κι εγώ γεννηθήκαμε γνωρίζοντες τα πάντα και δεν είχαμε απορίες ή αμφιβολίες.

ΥΓ: Τώρα το είδα καθώς εμφανίστηκε στα trends. Θα είχα σχολιάσει νωρίτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2021, 03:56 από Olga68 »

Αποσυνδεδεμένος mathimatikos1966

  • **
  • 308
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GeekVape Legend 2 200W
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 16, 2021, 13:25 »
Χωρίς να θέλω να μπω σε αντιπαράθεση με κανέναν νομίζω ότι το επίθετο εμετικό είναι βαρύ για ένα σχόλιο που μάλλον το αντιλαμβάνομαι σαν μορφή χιούμορ από τον συνατμιστή χωρίς αποδέκτη  .('Αλλωστε πολλά σχόλια του είναι κατά καιρούς άκρως χιουμοριστικά)
Και πάλι χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης με κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 718
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: GeekVape Legend 2 200W
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 17, 2021, 14:34 »

ΥΓ: Τώρα το είδα καθώς εμφανίστηκε στα trends. Θα είχα σχολιάσει νωρίτερα.


Και θα είχες κάνει το (ίδιο) λάθος νωρίτερα.Μάλλον θα πρέπει να αλλάξεις την οπτική σου γωνία.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GeekVape Legend 2 200W
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 17, 2021, 21:33 »
@Olga68

Όλγα, αδικείς τον Σιπή...πείραγμα -καλοπροαίρετο- ήταν το ποστ του.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110468 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159703 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515256 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146445 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530717 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801570 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40967 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet