vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

263 επισκέπτες, 9 χρήστες
nightdream, Buliwyf, face7off, grag, vag21, pngtszs1976, lagoudakis, tibolaso, bujinkan

Twitter

Αντοχη αντιστασεων και τι προτεινετε;

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Αντοχη αντιστασεων και τι προτεινετε;
« στις: Δεκεμβρίου 19, 2020, 23:45 »
Εχω παρει στο πατερα μου για να κοψει το τσιγαρο ενα zlide με τις 1.6 κεφαλές αλλα δε ξερω πως τα καταφερνει ενω εμενα μου κρατανε οι αντιστασεις με καθαρα υγρα 15 μερες plus (εχω βγαλει και μηνα) με τα βαμβακια καθαρα εκεινος στη βδομαδα πανω με 10-15 ml τιγκα μακα, ''καρβουνο΄΄ και μαυριλα λογικα και επειδη τυγχανει να τον εχω δει το εχει πιπιλα και τραβαει τερμα αποτομες τζουρες και αναρωτιεμαι εγω τωρα, υπαρχει κινδυνος να κανει ζημια στην υγεια περισσοτερη απο οτι με το τσιγαρο οταν εστω και 2-3 μερες ατμιζει με αυτη τη μακα στην αντισταση χωρις να την εχει αλλαξει? 

Και τι θα προτεινατε πανω σε αυτο, υπαρχει καποιος ατμο τσιγαρισιος παντα που να αντεχει σε τετοιες αγαρμπες τζουρες και σκληρη χρηση γενικοτερα?

Αποσυνδεδεμένος e-Zatmisi

  • **
  • 194
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αντοχη αντιστασεων και τι προτεινετε;
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 20, 2020, 00:09 »
Μήπως να δοκίμαζε κάποιον πιο αεράτο ατμοποιητή ώστε να παίρνει πιο χορταστικές τζούρες; από ότι φαίνεται κάτι δεν τον καλύπτει στην αντίσταση 1.6 . Δεν γνωρίζω την απόδοση του εν λόγω ατμο, αλλά έχει και μια πιο χαμηλή αντίσταση στα 0,48 Ohm. Αυτή την έχει δοκιμάσει; Επίσης τι νικοτίνη έχουν τα υγρά του;

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντοχη αντιστασεων και τι προτεινετε;
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 20, 2020, 00:11 »
στο ατμισμα δοκίμασες την αντίσταση σε τι κατάσταση είναι?
θέλω να πω δίνει γεύση ή καμένο?
αν έχει νορμάλ ατμισμα δεν θεωρώ ότι παίζει θέμα υγείας,πόσο μάλλον να κάνει την ίδια ζημιά με το τσιγάρο.
τώρα σαν λύση θα πρότεινα ένα ακόμη πιο καθαρό υγρό ή πιο συχνή αλλαγή τις αντίστασης ή έναν επισκευάσιμο που θα αλλάζει στήσιμο όσο συχνά χρειάζεται χωρίς μεγάλο κόστος

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντοχη αντιστασεων και τι προτεινετε;
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 20, 2020, 00:22 »
11αρα νικοτινη κανει, εχει δοκιμασει και την 0,48 αλλα το ιδιο αποτελεσμα ειχε, πιο καθαρα υγρα δε γινεται, pink mule καθαρη σκετη βαση κανουμε και οι δυο, προσωπικα ειμαι λιγο κατα του να ανεβαζω watt γι αυτο τον εχω με μεγαλυτερης τιμης αντισταση και μικροτερα ρευματα.
Απο γευση που ρωτησε ο φιλος εγω που δοκιμασα προς το παρων ειναι νορμαλ δεν εχει γευση καμμενου αν και οχι τοσο καθαρη γευση οσο το δικο μου αλλα θα μου πεις την εβαλα και προσφατα . Η μονη λυση που βλεπω ειναι μετα τα 10-15ml να αλλαζει αντισταση μεχρι δλδ να μαθει να ατμιζει κανονικα. Οσο για επισκευασιμο που προτεινε ο συμφορουμιτης πιο πανω δεν εχω καθολου χρονο και διαθεση να ασχοληθω λογω δουλειας γιατι ειμαι στο ποδι σχεδον ολη μερα.

Λετε να φταιει η μπαταρια στο mod λογω της πολυχρονης χρησης και να δινει ασταθη ρευματα?

Αποσυνδεδεμένος e-Zatmisi

  • **
  • 194
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αντοχη αντιστασεων και τι προτεινετε;
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 20, 2020, 00:35 »
Σίγουρα χρειάζεται και ένα στάδιο εκμάθησης αλλά οπωσδήποτε και να βρει και τι τον καλύπτει και τον ίδιο. Μην κοιτάς εσύ τι κάνεις και είσαι οκ με τα χαμηλότερα βατ και τις υψηλότερες αντιστάσεις. Αυτός μπορεί να έχει διαφορετική ατμιστική συμπεριφορά. Τωρα οσον αφορα στην μπαταρία περιέγραψε τι μπαταρία είναι πόσο καιρό δουλεύτηκε και αν μπορεί κάποιος να σε βοηθησει πάνω σε αυτην την απορία

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Αντοχη αντιστασεων και τι προτεινετε;
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 20, 2020, 00:55 »
εγώ θα έλεγα ότι δεν φταίνε μόνο οι αντιστάσεις,αλλά 
ότι θέλει και  παραπάνω νικοτίνη.
Βάλτου 14-16 νικοτίνη γιατί αυτό θα τον κάνει
να μην το έχει πιπίλα.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντοχη αντιστασεων και τι προτεινετε;
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 20, 2020, 01:00 »
Τη κλασικη ''LG HG2 18650 Flat Top 3000mAh'' εχει για μπαταρια αλλα τη χρησιμοποιουα ηδη κανα 3αρι+ χρονια σιγουρα.

Αποσυνδεδεμένος e-Zatmisi

  • **
  • 194
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αντοχη αντιστασεων και τι προτεινετε;
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 20, 2020, 02:29 »
Μέτα από τόσα χρόνια που χρησιμοποιήθηκε σίγουρα θα έχει πέσει η απόδοση της και θα δίνει πιο αδύναμα ρεύματα. Πρόσφατα αγόρασα από Altersmoke κάποιες μπαταρίες που τις είχε σε οικονομική τιμή μέχρι 3-4 ευρώ. Θα σου πρότεινα αυτήν @https://www.altersmoke.gr/mpataries-gia-mod/lg-hg2l-18650-3000mah-20a/ . Πάντως είναι δύσκολο να βρεις τι μπορεί να ταιριάζει σε έναν άλλον άνθρωπο. Πάντως μπράβο του πατέρα σου που το προσπαθεί

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντοχη αντιστασεων και τι προτεινετε;
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 20, 2020, 02:53 »
Καλησπέρα. η 1,6 ωμ αποδίδει τα μέγιστα στα 13 βατ. Θα σου πρότεινα να πάρεις τις 0,8 και να τις δουλεύεις στα 16 βατ. Είναι οι καλύτερες και με τις περισσότερες πωλήσεις από τις αντιστάσεις του zlide. Δίνουν καλύτερο κτύπημα και σε μένα τουλάχιστον αντέχουν 30-40 ml ανάλογα το υγρό.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Αντοχη αντιστασεων και τι προτεινετε;
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 20, 2020, 05:03 »
εγώ θα έλεγα ότι δεν φταίνε μόνο οι αντιστάσεις,αλλά
ότι θέλει και  παραπάνω νικοτίνη.
Βάλτου 14-16 νικοτίνη γιατί αυτό θα τον κάνει
να μην το έχει πιπίλα.

Συμφωνώ με τον Ντίνο.
Μήπως να δοκίμαζες και κανένα 18άρι άλας νικοτίνης?? Τουλάχιστον μέχρι να συνηθίσει.

Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 221
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αντοχη αντιστασεων και τι προτεινετε;
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 20, 2020, 11:16 »
Καλημέρα.
Το πρόβλημα προκύπτει απ' τις συνεχόμενες και απότομες τζούρες. Το βαμβάκι δεν προλαβαίνει να ξαναποτίσει και από κάποια στιγμή και μετά καίγεται. Η λύση είναι αυτή που προτάθηκε, η αύξηση νικοτίνης και τα λιγότερα Ω=αύξηση W/V. Η μπαταρία δεν μπορώ να φανταστώ καν πως μπορεί να εμπλέκεται.

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντοχη αντιστασεων και τι προτεινετε;
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 20, 2020, 17:14 »
e-Zatmisi Καλησπερα!
Οι μπαταριες που λες ειναι γνήσιες??
Γιατι η τιμη ειναι χωμα.

Αποσυνδεδεμένος e-Zatmisi

  • **
  • 194
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αντοχη αντιστασεων και τι προτεινετε;
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 20, 2020, 20:46 »
Ναι η τιμή είναι χώμα! Για το αν είναι γνήσιες παραθέτω φωτογραφία. Κάπου μέσα στο φορουμ κάποια στιγμή υπήρχε ένα λινκ για την διαπίστωση της γνησιότητας των μπαταριών αλλά τώρα πια δεν θυμάμαι που το είδα...


Edit No1:χαχαχα η τυχη μου χαμογελασε και το βρήκα:
https://batterybro.com/blogs/18650-wholesale-battery-reviews/104619270-can-you-identify-the-fake-lg-hg2-18650-battery
αλλά δεν βοηθαει κάπου ............... :-[
Edit No2: Βρήκα αυτές τις πληροφορίες σχετικά με αυτήν την μπαταρία είναι μια σχετικά χαμηλότερης απόδοσης από την καφέ LG αλλά αποδίδει σαν αυτήν. Επίσης ο δακτύλιος στον αρνητικό πόλο είναι κατα την εκτίμηση τους σχετικά επικίνδυνος ειδικά σε MOd όπως το Aegiσ που βιδώνει πάνω σε αυτόν τον πόλο.
 https://www.e-cigarette-forum.com/threads/bench-test-results-lg-blue-hg2-called-%E2%80%9Chg2l%E2%80%9D-by-some-performs-like-lower-grade-brown-hg2.926837/
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2020, 21:29 από e-Zatmisi »

Αποσυνδεδεμένος e-Zatmisi

  • **
  • 194
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αντοχη αντιστασεων και τι προτεινετε;
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 26, 2020, 02:24 »
Επανέρχομαι στο θέμα για να πω ότι το Aegis δεν ανοίγει καν με αυτην την μπαταρία μέσα!
Συνέστησα την μπαταρία γιατί την είχα δοκιμασει σε μηχανικό και έπαιξε καθώς και σε ένα Luxotic Που έχω και δεν είχε θέμα. Αλλά το Aegis ουτε να την χέσει (συγνωμη για την έκφραση ...αλλά δεν βρήκα κάτι καλύτερο .... Αν είναι προτιμήστε τις Samsung η τις Sony! 

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντοχη αντιστασεων και τι προτεινετε;
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 26, 2020, 03:10 »
Μήπως όμως δεν είχε σωστή επαφή με τους πόλους και γιαυτό δεν έπαιζε το mod ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160042 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110824 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146504 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303336 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530890 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201491 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801710 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41024 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet