vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

364 επισκέπτες, 7 χρήστες
Buliwyf, lagoudakis, tibolaso, camber, manoslykos, Doubt, gfilip

Twitter

Προβλήματα με το Firmware και τις Pnp κεφαλές της Voopoo

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλήματα με το Firmware και τις Pnp κεφαλές της Voopoo
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2020, 16:26 »
ΜΑ δεν τα δοκιμασαν πριν τα ριξουν στην αγορά?
Και με το vinci kai me to Dragx κάνεις μπανιο….. :confused1:

Το μικρο  pod air που χρησιμοποιώ τις τελευταίες 2-3 ημέρες , μεχρι στγμής πάντως , δεν εχει εμφανισει διαρροή.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλήματα με το Firmware και τις Pnp κεφαλές της Voopoo
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2020, 16:54 »

Όχι Μπιλ μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάτι εδώ. Μόλις το Argus μου διαβάσει την αντίσταση (με όποια διαφορά πιθανόν υπάρξει από τα υπόλοιπα mods ), η τιμή αυτή παραμένει μέχρι να αλλάξω ατμοποιητή.
Δεν σημαίνει ότι η τιμή αυτή αλλάζει κάθε φορά που "κοιμάται" το Argus.
Και φυσικά όταν χρησιμοποιώ το rba mode της συσκευής τα watts δεν αλλάζουν από μόνα τους. Όπου ρυθμίσω αρχικά, εκεί θα παραμείνει και η ρύθμιση όσες φορές κι αν μπει το Argus σε sleep mode. ;)

Αν τώρα αρχίσω να βιδωνω ξανά και ξανά τον όποιο επισκευασιμο ατμοποιητή πάνω στο Argus πιθανότατα να υπάρξουν μικρές αλλαγές στις τιμές της ίδιας αντίστασης, δεν είναι το πρώτο mod που μου το κάνει αυτό φυσικά. Ειδικά με Νi σύρματα στο στήσιμο. Το rba mode όμως δεν προτείνει από μόνο του watts σε επισκευάσιμους ατμοποιητές.. ;)
Φίλε Μάνο εάν δεν με κατάλαβες θα σου πω ξανά ότι στο δικό μου Argus και πάντα στο rba mode χωρίς φυσικά να βιδώνω -ξεβιδώνω όταν μπαίνει σε sleep mode δισβάζει μετά το ξύπνημα ξανά την αντίσταση είτε προς τα επάνω είτε προς τα κάτω και προτείνει watt και επαναλαμβάνω ακόμη μια φορά ότι όλα αυτά γίνονται στο rba mode.
Και για να σε προλάβω αυτό το κάνει σε αρκετούς ατμοποιητές που έχω δοκιμάσει, επίσης δοκίμασα και το score firmware αλλά πέρασα ξανά το πρώτο firmware.
Σε κάθε περίπτωση δεν υπήρξε καμμία βελτίωση.
Θα προτιμούσα φυσικά να μου στείλεις το δικό σου Argus που δεν κάνει τέτοια περίεργα και να σου στείλω εγώ το δικό μου (τα μεταφορικά δικά μου)  :D :D ;)

Φυσικά και έχω ενημερώσει πολλές φορές την μαμά εταιρεία και μέσω του Φόρουμ αλλά και απευθείας αλλά καμία απάντηση δεν πήρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2020, 17:10 από billythekid »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλήματα με το Firmware και τις Pnp κεφαλές της Voopoo
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2020, 18:10 »
Δεν ξέρω τι παραπάνω να πω όσον αφορά το Argus. Μου λες τα γεγονότα σου, σου λέω τα δικά μου, δεν συμβαδίζουν, θα στο έδινα αλλά άμα δεις την κατάστασή του μετά τη χρήση που του έχω κάνει.. :))

Όσο στα έγραφα το δοκίμαζα ξανά για να ξέρεις. Στο rba mode εκτος του ότι μου διαβαζει συνεχώς τα ίδια watts, δεν μου προτείνει ποτέ τα ιδανικά για εκεινο αν βιδωσω τον ατμοποιητη από την αρχή!
Δοκίμασα και με άλλο ατμοποιητή με άλλη ωμικότητα ξυπνώντας παραλληλα το mod, τα watts παρέμειναν όσο τα είχα πριν κοιμηθεί.! Θα μας τρελάνει αυτό;
Βρε μπας σου εχει ξεβιδωσει κανας 510 πάνω στο Argus και ψαχνομαστε άδικα;
Να πω ότι μας έστειλαν κάποια pro-released έκδοση και διαφέρει από το τελικό προϊόν;

Τεσπα ας τα δει κάποιος τρίτος κι ας πει την προσωπική του εμπειρία να δούμε μπας βγει κάποια άκρη τελικά.

Εννοείται ότι αν συνέβαιναν και στο δικό μου αυτά θα το ξέρατε ήδη. Και θα είχε ήδη πετάξει για κάδο. Το ότι δεν το πλήρωσα δεν θα με κάνει και να κρύψω τέτοιο χούι. Επουδενί όμως. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2020, 18:21 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλήματα με το Firmware και τις Pnp κεφαλές της Voopoo
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2020, 23:47 »
Όλα πιθανά όταν βαρεθώ τα τερτίπια του θα το ανοίξω φυσικά να δώ και τον πόλο φυσικά, διότι από firmware update δεν το βλέπω.

Αποσυνδεδεμένος azzazel

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλήματα με το Firmware και τις Pnp κεφαλές της Voopoo
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2020, 00:16 »
Ας πω και εγώ τη γνώμη μου και τις εμπειρίες μου.
Έχω το X εδώ και 2 μήνες περίπου. Το τελευταίο διάστημα το χρησιμοποιώ πρωί πριν φύγω για την δουλειά, το μεσημέρι και το βράδυ πριν κοιμηθώ. Στα ενδιάμεσα και όταν είμαι εκτός σπιτιού έχω άλλα mod, οπότε το Χ μένει ακίνητο και όρθιο στο ράφι.
Μέχρι στιγμής έχω χρησιμοποιήσει 1 αντίσταση 0.6ω, 3 στα 0.15ω και 2 στα 0.2 ω (στις οποίες και μάλλον θα μείνω).
Θέματα με διαρροές δεν είχα ποτέ. Κάθε 2-3 γεμισματα σκουπίζω αν χρειαστεί λίγο την βάση κάτω από το τανκ για τυχόν εναπομείνουσα υγρασία από συμπύκνωση (condensation). 
Αυτούς τους μήνες που το χρησιμοποιώ ζήτημα να μου έχει δακρύσει ελαφρά 2-3 φορές το οποίο δεν με προβλημάτισε μιας και δεν ήταν πάνω από 1-2 σταγόνες.
Χρησιμοποιώ τανκ των 4ml, υγρά 70/30 vg/pg και όταν το γεμίζω αφήνω καναδυό χιλιοστά αέρα.
Οι αντιστάσεις είναι από 3 διαφορετικά καταστήματα συν αυτές που είχε μέσα η συσκευασία.
Ίδια εικόνα και έχει και συνάδελφός μου με την οποία τα αγοράσαμε μαζί και αυτή κάνει σχεδόν αποκλειστική χρήση το Χ. Πριν δύο βδομάδες αγόρασε και το argus το οποίο έχει την ίδια ακριβώς συμπεριφορά.
Γενικώς είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλήματα με το Firmware και τις Pnp κεφαλές της Voopoo
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2020, 13:50 »
[member=22768]azzazel[/member]

Με λίγη χρήση, όπως αυτή που κάνεις, ίσως να μην έχει διαρροές. Δεν το έχω δοκιμάσει σε τέτοια χρήση.

Με συνεχή χρήση όμως, ο διαρροές είναι αναπόφευκτες. Και όταν λέω διαρροές, δεν εννοώ συμπύκνωση ατμού, αλλά αυτό εδώ

Και σαν "μικρή" στατιστική, στα τόπικς που είναι αφιερωμένα στα Drag X, Vinci, Navi, οι 7 στους 10 χρήστες αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα διαρροής.

Αποσυνδεδεμένος azzazel

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλήματα με το Firmware και τις Pnp κεφαλές της Voopoo
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2020, 14:29 »
Αυτό που δείχνει η φωτο σου, εγώ δεν το έχω δει ποτέ στο δικό μου.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Προβλήματα με το Firmware και τις Pnp κεφαλές της Voopoo
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2020, 15:05 »
Με συνεχή χρήση όμως, ο διαρροές είναι αναπόφευκτες. Και όταν λέω διαρροές, δεν εννοώ συμπύκνωση ατμού, αλλά αυτό εδώ
Λοιπόν, όλο το ζουμί είναι εδώ τελικά.

Έχω μπροστά μου Drag Max, Drag X, Drag S, Vinci, Aegis Boost και Aegis Boost Plus.

Τις δοκιμές τις ξεκίνησα γιατί είχα σκάσει γιατί εμένα δεν κάνουν διαρροές τα Aegis Boost ενώ έχουν πρόβλημα τόσοι πολλοί. Στα Aegis είχα κλασική υγρασία που έχω πάντα αλλά όχι διαρροές, τις Voopoo όλα ανάλογα την αντίσταση είχαν διαρροές ή υγρασία ή τίποτα.

Οπότε πήρα όλα τα ποντάκια μαζί και τα έδωσα σε δύο φίλους που πάντα ατμίζουν πιπίλα όλη μέρα και με μεγάλες και δυνατές τζούρες ακόμα σε MTL. Κατάφεραν να τα κάνουν όλα να πλημμυρίσουν στο υγρό μετά από συνεχή χρήση. Είναι οι ίδιες συσκευές και αντιστάσεις που χρησιμοποιούσα και εγώ για να είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα.

Άρα, πέρα από συγκεκριμένες αντιστάσεις που ΣΙΓΟΥΡΑ φταίνε για τις διαρροές πιστεύω έχει να κάνει με το πως και πόσο ατμίζει κάποιος. Φυσικά και δεν φταίει ο τελικός χρήστης αλλά οι εταιρείες που βγάζουν προβληματικές συσκευές.

Τώρα θα γίνω λίγο προβοκάτορας και θα σας προτείνω να δείτε αυτές τις τέσσερις συσκευές που περνάνε τα τεστ διαρροών με επιτυχία. :tongue_smilie:
OXVA ORIGIN X, Aspire Nautilus Prime, Lost Vape Gemini Hybrid, Lost Vape Thelema

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Προβλήματα με το Firmware και τις Pnp κεφαλές της Voopoo
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2020, 17:09 »
...τέσσερις συσκευές που περνάνε τα τεστ διαρροών με επιτυχία. :tongue_smilie:
OXVA ORIGIN X, Aspire Nautilus Prime, Lost Vape Gemini Hybrid, Lost Vape Thelema

αν ήταν να αγοράσεις την μία μόνον από τις τέσσερες, ποιά θα προτιμούσες? :)


Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλήματα με το Firmware και τις Pnp κεφαλές της Voopoo
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2020, 19:50 »
Αυτό που δείχνει η φωτο σου, εγώ δεν το έχω δει ποτέ στο δικό μου.

Σίγουρα. Διότι το χρησιμοποιείς ως "εφεδρικό".
Ούτε εγώ παρατηρήσει ποτέ διαρροή από το βράδυ που το αφήνω ως την άλλη μέρα το πρωί.

Σε συνεχή χρήση, όπως έδειξε και ο [member=20476]zamploutos[/member] τρέχει σαν "σιγανό ποταμάκι"... :))
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 29, 2020, 19:57 από Λοξίας »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλήματα με το Firmware και τις Pnp κεφαλές της Voopoo
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2020, 20:01 »
[member=20476]zamploutos[/member]

Μπράβο! Ένα τέτοιο τεστ ήταν ο,τι χρειαζόταν.
Το είχα υποψιαστεί, καθώς και οι 4 στην δουλειά ατμίζουμε πιπίλα με τζούρες 3 και 4 δευτερολέπτων.
Και τα δύο ποντάκια (Aegis boost & Navi), τα χρησιμοποιούσαμε με τον ίδιο τρόπο. Οι άλλοι εγκατέλειψαν κι εγώ συνεχίζω στο Drag Χ το ίδιο βιολί.


Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Προβλήματα με το Firmware και τις Pnp κεφαλές της Voopoo
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2020, 22:05 »
αν ήταν να αγοράσεις την μία μόνον από τις τέσσερες, ποιά θα προτιμούσες? :)
Βρήκες τώρα άνθρωπο να ρωτήσεις. :))
Origin X σίγουρα εκτός αν θες να παίξεις MTL τότε το Gemini Hybrid.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Προβλήματα με το Firmware και τις Pnp κεφαλές της Voopoo
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2020, 17:17 »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπλέκετε με βούπου και ποντάκια. Σε τι ακριβώς ευελπιστείτε??
Σε μικρό μέγεθος, σε καλή γεύση? Σε τι ακριβώς??

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλήματα με το Firmware και τις Pnp κεφαλές της Voopoo
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2020, 19:45 »
Αυτό τώρα είναι όντως ένα ερώτημα. :))

Σε προσωπικό επίπεδο όμως έχω βολευτεί τοσο πολύ αυτές τις συσκευές με την rba της Mechlyfe που πραγματικά θα το σκεφτόμουν πολύ να αλλάξω αυτό το σετ ώρες που βρίσκομαι στη δουλειά. Προσφέρει πολύ καλή και εντελώς απροβλημάτιστη ατμιστική εμπειρία. Για τα γούστα μου πάντα βέβαια.

Υπάρχει επίσης κόσμος και κοσμάκης που δεν τα αφήνει απο τα χέρια ενώ παράλληλα έχει παρατήσει ατμοποιητάρες στην άκρη για την ευκολία χρήσης και την ευελιξία μιας τέτοιας συσκευής. Το αν αξίζει να επιμένουν στα όποια προβλήματα αντιμετωπίζει ο καθένας ξεχωριστά.. αφού τα βρίσκουν μαζί τους με κάποιες κεφαλές γιατί όχι;

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλήματα με το Firmware και τις Pnp κεφαλές της Voopoo
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2020, 20:52 »
Έχει κάποια δίκια ο [member=4133]makis206[/member], διότι δεν πρέπει να ξεχνάμε το γούστο του καθενός.

Σε προσωπικό επίπεδο πάντα...
Κάνω σκέτη βάση, οπότε η γεύση δεν με απασχολεί.
Με ενδιαφέρει όμως το χτύπημα.
Σύρμα; Ατσάλι ή kanthal, απλά σύρματα και όχι εξωτικά πράγματα.
Όσο γίνεται χαμηλά watt για ένα χαλαρό DTL χωρίς ντουμάνια.

Με τους επισκευάσιμους, 6-7 χρόνια τώρα, τα είχα καταφέρει μια χαρά.

Έλα όμως που αυτά τα ποντάκια, και τα τρία που έχω δοκιμάσει, προσφέρουν και χτύπημα και άνετο DTL;
Και είναι πιο βολικά στην μεταφορά και στην χρήση τους, καθώς και πιο διακριτικά.
Επί πλέον, οι αντιστάσεις τους είναι σκυλιά μαύρα! 150 ml σκέτης βάσης και η 0,6 της Voopoo κρατάει ακόμα!
Την αλλάζω και το βαμβάκι έχει μια πολύ ελαφριά κιτρινίλα, το δε mesh ίσα που έχει φύγει το γυάλισμά του.
Επί πλέον, σταμάτησα το στρίψιμο/βαμβάκωμα.
Από την αλλη, θυσίασα τον έλεγχο θερμοκρασίας. Μικρό το κακό.
Αλλά σοβαρό μειονέκτημα είναι οι διαρροές.
Όσο να το κάνεις, ή θα πρέπει να συνεχίσω το ωριαίο μέσα-έξω σκούπισμα, ή να αλλάξω στυλ ατμίσματος, ή να γυρίσω στους επισκευάσιμους.

Επειδή το δεύτερο δεν το βλέπω και το τρίτο το βαριέμαι, θα περιμένω να διορθωθούν τα πράγματα.
Ή να δοκιμάσω το OXVA που λέει ο [member=20476]zamploutos[/member] και έχει δοκιμάσει ο [member=6716]Stepeha[/member]

Αλλά άμα έχεις καεί στον χυλό... :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160030 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110819 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515445 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146503 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303314 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530885 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201490 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801708 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11095 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41023 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet