vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

205 επισκέπτες, 8 χρήστες
tibolaso, tapantari, petra, noe, ΨΗΛΟΣ, lounik, camber, Buliwyf

Twitter

SMOK Rigel Kit (2x18650)

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
SMOK Rigel Kit (2x18650)
« στις: Σεπτεμβρίου 27, 2020, 19:57 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την SMOK)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Ένα από τα πιο ωραία μοντάκια για το 2020 που δεν θα του δώσετε όση σημασία του χρειάζεται γιατί σας έχει πάρει το μυαλό η Poopoo. :))

Η γνώμη μου για τον TFV9 υπάρχει εδώ οπότε δεν θα ασχοληθώ μαζί του σε αυτή τη παρουσίαση.


Έχει διαστάσεις 44×28.8×88mm, ζυγίζει 103.5g και έχει την δυνατότητα ταχείας φόρτισης μέσω της θύρας Type-C.
Δέχεται δύο 18650 μπαταρίες και μπορεί να παίξει από 1 μέχρι και 230W.
Η οθόνη του είναι μία TFT 0.96" και το τσιπ του μοντ είναι ενά πολύ απλό
και βασικό τσιπ χωρίς άλλες επιλογές πέρα από την επιλογή των βατ.

*Σημαντικό: ΔΕΝ διαβάζει αντιστάσεις κάτω από 0.10Ω
οπότε μου έβγαλε εκτός πολλούς ντρίπερ και κάποια τανκ
που ήθελα να δοκιμάσω για να δω πως τα πάει στα 120+ βατ.


Η συσκευασία περιλαμβάνει το μοντ, τον TFV9, διάφορα όρινγκ, ένα δεύτερο τζαμάκι για το τανκ,
δύο αντιστάσεις και ένα καλώδιο φόρτισης Type-C.
Οι δύο αντιστάσεις είναι ίδιες και είναι η V9 Meshed στα 0.15Ω.


Το μοντ πωλείται στα παρακάτω πέντε χρώματα.



Λοιπόν, θέλω να ξεκινήσω από την ένδειξη των μπαταριών και πιο συγκεκριμένα ότι ποτέ οι δύο ενδείξεις δεν είναι ίδιες μεταξύ τους. Έχω και τα πέντε χρώματα οπότε έχω πέντε ίδια μοντ μπροστά μου και συμβαίνει το ίδιο σε όλα. Δεν έχουν όλα τις ίδιες διαφορές σε κάποια η διαφορά είναι 1-3% αλλά σε ένα πχ η μία μπαταρία δείχνει ότι είναι στο 72% και η άλλη στο 80%. Αλλά το καλό είναι ότι μάλλον η πλακέτα δίνει λάθος πληροφοριές στην οθόνη γιατί σε τεστ των μπαταριών αυτές ξεφορτίζονται με τον ίδιο ρυθμό σε όλα. Οπότε ναι μεν είναι ένα ξεκάθαρο αρνητικό αλλά ίσως δεν ενοχλλησει κάποιους αφού δουλεύει σωστά. Εμένα όμως με ενοχλεί πάρα πολύ στο μάτι και κάθε φορά που ατμίζω με κάποιο από αυτά τα μοντ, το μάτι μου πάει συνέχεια στις μπαταρίες να δω πόση διαφορά έχουν στη στάθμη.


Αφήνοντας το θέμα με τις δύο ενδείξεις των μπαταριών στην άκρη, μιλάμε για ένα πολύ ωραίο μοντάκι. Εξαιρετικά πανάλαφρο, με ένα πολύ όμορφο και εργονομικό σχεδιασμό που το κάνει να κάθεται στο χέρι πάρα πολύ άνετα. Η υφή του πίσω μέρους του μοντ θυμίζει πάρα πολύ, είναι ίδιο βασικά, με το Gen Mod της Vaporesso ένα από τα πιο διάσημα μοντ που έχουν κυκλοφορήσει τον τελευταίο καιρό.

Όλη η πίσω μεριά είναι πάρα πολύ μαλακή πράγμα που το κάνει ευχάριστο στο κράτημα. Δηλαδή, πάω για καφέ μαζί του και δεν το αφήνω στο τραπέζι καθόλου, δεν με ενοχλεί καθόλου να το κρατάω στο χέρι. Πάρα πολύ καλός σχεδιασμός και το μέγεθος του για διμπάταρο είναι αρκετά μικρό και θυμίζει πιο πολύ ένα μεγάλο μονομπάταρο παρά ένα μοντ με δύο μπαταρίες.

Μπορεί να χωρέσει άνετα 26αρης σε διάμετρο ατμοποιητής χωρίς να προεξέχει καθόλου και είναι κρίμα που η πλακέτα δεν μπορεί να ανταπεξέλθει με ατμοποιητές που το στήσιμο είναι κάτω από 0.10Ω αφού μας δίνεται η δυνατότητα να παίξουμε μέχρι 230W.


To καπάκι των μπαταριών είναι ένα από τα πράγματα που μου άρεσουν πολύ σε αυτό το μοντ. Δεν έχει κουμπώματα, κλιπ και άλλα τέτοια αλλά είναι ένα απλό καπάκι με δύο μεγάλους δυνατούς μαγνήτες που το κρατάνε στη θέση του. Ανοίγει πάρα πολύ εύκολα με το δάχτυλο/νύχι μέσω μιας εγκοπής που έχει κάτω αριστερά και όταν κουμπώσει δεν υπάρχει το παραμικρό κούνημα γιατί εφαρμόζει τέλεια. Δεν ανοίγει με τίποτα αν δεν βάλεις το δάχτυλο στην εγκοπή και πραγματικά γίνεται ένα με το μοντ. Οι μπαταρίες μπαίνουν αρκετά στενούτσικα μέσα οπότε η κορδέλα που έχει βολεύει πάρα πολύ και βοηθάει όταν θέλεις να βγάλεις τις μπαταρίες για να τις αλλάξεις.

Όπως έγραψα και πιο πάνω, ο σχεδιασμός του μοντ είναι εξαιρετικός οπότε και η τοποθέτηση του κουμπιού του fire είναι ακριβώς στο σημείο που θα το ήθελα. Με όποιον από τους 5823 τρόπους και να πιάσω το μοντ, το fire button είναι σε σημείο που θα με βολεύει να το πατάω πολύ άνετα. Και τα τρία κουμπιά κάνουν τον χαρακτηριστικό «κλικ» ήχο, τα δύο μικρά ακούγονται πολύ παραπάνω σε σχέση με το κουμπί του fire αλλά είναι και αυτά που πατάω λιγότερο συχνά οπότε δεν με ενοχλεί και τόσο.

Λειτουργικά δεν έχω βρει να κάνει κάτι λάθος, βέβαια το έχω μόνιμα με MTL ατμοποιητές και ατμοποιητές που θα παίξουν μέγιστα στα 30 και κάτι βατ μόνο. Οπότε βάση αυτού, η απόκλιση στο διάβασμα των αντιστάσεων σε σχέση με άλλα μοντ(με Gene.chip, DNA, Dicodes, Dovpo chip) είναι 0.02-0.07Ω άρα θεωρώ ότι διαβάζει πολύ καλά τις αντιστάσεις. Η αυτονομία του είναι σε νορμάλ επίπεδα για διμπάταρο μοντ, δεν έχει την καλύτερη αλλά ούτε πέφτουν οι μπαταρίες πάρα πολύ γρήγορα.


Αποσυνδεδεμένος neoklis79

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK Rigel Kit (2x18650)
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2020, 21:46 »
Σε κινεζομάγαζο τον.. χαρίζουν και με έβαλε σε σκέψεις η αγορά του. Το πράσινο δείχνει υπέροχο.

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: SMOK Rigel Kit (2x18650)
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2020, 22:07 »
Το πράσινο είναι όντως μια ομορφιά.

Δεν είχα ιδέα ότι το έχουν τόσο φτηνό. Από Sourcemore το βλέπω στα $20, μιλάμε για τιμή χώμα για τέτοιο μοντ.

Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK Rigel Kit (2x18650)
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2020, 22:41 »
Ωραία παρουσίαση μπράβο φίλε, από διαχείριση μπαταριών και ρεύματος αυτό ή το Gen πιστεύεις ότι είναι καλύτερο? Εδώ Ελλάδα είναι σχεδόν ίδια τιμή για αυτό ρωτάω, από κινέζικα είναι όντως χάρισμα σε αυτή την τιμή. 

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: SMOK Rigel Kit (2x18650)
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2020, 23:35 »
Δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο, με τον ίδιο ατμοποιητή στα ίδια βατ παίρνω το ίδιο αποτέλεσμα. Οπότε πιστεύω είναι τι σου αρέσει οπτικά περισσότερο.

Εγώ θα προτιμούσα να πάρω το Gen νομίζω. Το μόνο αρνητικό που έχω ακούσει/διαβάσει είναι για τον 510 πόλο του Gen που κάποιοι είχαν θέματα.

Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK Rigel Kit (2x18650)
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2020, 10:42 »
Ευχαριστώ πολύ, μοιάζουν αρκετά άρα είναι θέμα γούστου νομίζω αφού λειτουργούν εξίσου καλά και τα 2.

Αποσυνδεδεμένος thanos1071

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK Rigel Kit (2x18650)
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 15, 2022, 20:03 »
Μιας και ψάχνω φθηνό, μικρό, διμπάταρο ο @zamploutos ή όποιος άλλος το έχει στην κατοχή του, ας γράψει μια γνώμη μετά από τόσο καιρό για την αντοχή του.
Ψάχνω κάτι να αντικαταστήσει το Tesla Wye 200.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135730 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084172 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34902 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 86 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9448 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476373 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114661 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271131 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos