vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Steam Crave Aromamizer Ragnar RDTA

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Steam Crave Aromamizer Ragnar RDTA
« στις: Αυγούστου 24, 2020, 23:38 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Steam Crave)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Ατμοποιητής και φονικό όπλο, δύο σε ένα.


O ατμοποιητής όπως και οι υπόλοιποι της σειράς Aromamizer, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν ντρίπερ.
Έχει διάμετρο 35mm, 58mm ύψος και αν χρησιμοποιήσουμε την επέκταση της καμπάνας και το μεγάλο τζαμάκι φτάνει τα 75mm.
Δέχεται επιστόμια 810 αλλά το επιστόμιο του ατμοποιητή είναι wide bore 810 δηλαδή τα πάρα πολύ φαρδιά.
Η χωρητικότητα υγρού είναι 18ml και 28ml με την προέκταση.


Ο Ragnar κυκλοφορεί σε δύο εκδόσεις. Η απλή που έχω βγάλει στις φωτογραφίες και στην advanced.

Η απλή έκδοση ΔΕΝ περιέχει τις επεκτάσεις για τα περισσότερα ml και περιλαμβάνει τον ατμοποιητή, ένα δεύτερο τζαμάκι,
έναν αντάπτορα που μικραίνει το εσωτερικό της καμπάνας για να μπορέσουμε να χρησιμοποιήσουμε όλα τα ντεκ της εταιρείας,
πολλά όρινγκ και ανταλλακτικές βίδες και ένα ταφ άλεν/κατσαβιδάκι.

Η έκδοση με τα έξτρα περιλαμβάνει όλα τα παραπάνω συν δύο τζαμάκια για την επέκταση(25ml),
την επέκταση της καμπάνας, ένα Velocity ντεκ και το mesh ντεκ με όλο το κιτ για το στήσιμο της αντίστασης.


Ο ατμοποιητής πωλείται στα παρακάτω τρία χρώματα.


Εξωτερικά έχει τον ίδιο σχεδιασμό με τον καινούργιο Aromamizer Plus v2 και η πιο σημαντική διαφορά μεταξύ τους είναι οι εισαγωγές του αέρα και το πώς ο αέρας χτυπάει την αντίσταση. Όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες, το ντεκ κάτω από τις αντιστάσεις έχει δύο σειρές με τρύπες για να χτυπάει ο αέρας και άπο κάτω ή μόνο από κάτω αν θέλουμε. Οπότε οι πρώτες δύο γραμμές με τις τρυπούλες στις εισαγωγές του αέρα χτυπάνε από πλάγια την αντίσταση και από την κάτω μεγάλη τρύπα ο αέρας περνάει και χτυπάει την αντίσταση από κάτω. Μπορούμε να διαλέξουμε αν θέλουμε να χτυπάει και από τις δύο μεριές ή μόνο από τα πλάγια ή μόνο από κάτω. Εγώ προσωπικά το έχω με μία ανοιχτή γραμμή από τα πλάγια και την τρύπα από κάτω επίσης ανοιχτή και παίρνω το καλύτερο αποτέλεσμα.

Αυτά τα πάρα πολύ φαρδιά, wide bore, επιστόμια ποτέ δεν με βόλεψαν οπότε και εδώ δεν μου άρεσε καθόλου το ατμιστικό αποτέλεσμα με αυτό. Οπότε το άλλαξα με ένα δικό μου 810 με κανονική διάμετρο και ο ατμοποιητής ανέβηκε αμέσως ένα σκαλί πάνω και θα προτιμούσα να είχε από την αρχή το ίδιο επιστόμιο με τον Aromamizer Plus v2 που είναι πάρα πολύ καλό.


Ανοίγοντας το τοπ καπ φυσικά έχουμε και εδώ δύο τεράστια λούκια για την αναπλήρωση του υγρού, αδειάζουμε άνετα μισό μπουκαλάκι υγρό μέσα. Όπως έγραψα και στο άλλο review καλό ειναι όταν ξεβιδώνουμε το τοπ καπ να έχουμε κλείσει την ροή των υγρών γιατί σίγουρα όταν βιδώσουμε θα δούμε υγρό από τις εισαγωγές του αέρα. Οπότε θα πρέπει να σκουπίζουμε και να τραβήξουμε δυο-τρεις καλές τζούρες με κλειστά τα υγρά για να φύγει ότι υγρό βγήκε απέξω. Δυστυχώς το δαχτυλίδι που ανοίγει και κλείνει τη ροή των υγρών στα δύο σημεία που έχει τις γραμμές για καλύτερο πιάσιμο, εδώ βγαίνουν πολύ λιγότερο προς τα έξω σε σχέση με τον Aromamizer Plus v2. Επίσης είναι και πολύ πιο σφιχτό ακόμα και αν έχουμε περάσει το όρινγκ στο εσωτερικό με μπόλικη VG με αποτέλεσμα να είναι πιο δύσκολο να γυρίσεις το δαχτυλίδι. Θέλει να πιάσεις το κάτω μέρος του ατμοποιητή με το ένα χέρι και να γυρίσεις σιγά σιγά το δαχτυλίδι με το άλλο.

Το στήσιμο και εδώ δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, προσοχή στο βαμβάκι να αφρατέψουμε καλά αλλά να είναι αρκετό και να περνάει αρκετά κάτω από τα λούκια του για να τροφοδοτεί άνετα με υγρό την αντίσταση από κάτω.

Γενικά για τον συγκεκριμένο δεν έχω να γράψω και πολλά γιατί κάνει καλά τα πάντα αλλά πρόκειται για ατμοποιητή που απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένο τύπο ατμιστών. Αν θέλετε ένα τεράστιο ατμοποιητή με πολύ καλή τζούρα, γεύση και ντουμάνια εγώ τον προτείνω άνετα.



Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steam Crave Aromamizer Ragnar RDTA
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2022, 21:28 »
Ας κάνουμε λίγο thread necromancy επιστρέφοντας στο άτμισμα μετά από 2 χρόνια. Με αυτόν τον ατμοποιητή επέστρεψα εδώ και ένα μήνα περίπου.
Λογικό που το thread δεν έχει απαντήσεις, αυτή τη φορά δε φταίει η εμμονή του ελληνικού κοινού στο να ατμίζει μέσα από υποδόρια βελόνα, παρά μάλλον στο προκλητικό μέγεθός του.


Έχοντας πάρει πακέτο τον 41mm Titan, μαζί με το PWM μοντ του σε ανταλαγή πριν από 3 περίπου χρόνια ήξερα που πήγαινα: απίστευτη γεύση, άριστη ποιότητα κατασκεύης, χουβαρντάδικια έξτρα και ανταλακτικά, και ερωτήσεις από τη γυναίκα μου αν νιώθω ανασφαλής και θέλω να αποδείξω κάτι.


Και είναι όντως έτσι, άξιος συνεχιστής του Titan, με έξυπνες βελτιώσεις, χωρίς πολλές αλλάγες στην συνταγή - που δεν χρειάζεται κιόλας: το κοινό του υπάρχει και είναι πιστό εδώ και χρόνια, δεν υπάρχει περίπτωση να τον κοιτάξει κάποιος που δεν είναι ΗΔΗ κολλημένος με αυτούς τους ατμοποιητές, άρα γιατί να ψαρεύουν σε άγνωστα MTL νερά;


Δεν χρειάζεται μαιμουδιές για να δώσει αυτά που μπορει, 2 φαρδιά 3.5mm fused Claptons, 75W και προσωπικά είμαι μια χαρά.


Εγώ προσωπικά το έχω με μία ανοιχτή γραμμή από τα πλάγια και την τρύπα από κάτω επίσης ανοιχτή και παίρνω το καλύτερο αποτέλεσμα.

Αυτά τα πάρα πολύ φαρδιά, wide bore, επιστόμια ποτέ δεν με βόλεψαν οπότε και εδώ δεν μου άρεσε καθόλου το ατμιστικό αποτέλεσμα με αυτό. Οπότε το άλλαξα με ένα δικό μου 810 με κανονική διάμετρο


Συμφωνώ απόλυτα τόσο για τον αέρα όσο και για το πραγματικά γελοίο επιστόμιο. Εγώ του φόρεσα του Brunhilde, τον οποίο παίζω με ένα Κένεντυ, και είναι μια χαρά!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160004 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110810 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515429 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303310 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530863 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201484 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801693 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11092 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41017 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet