vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

359 επισκέπτες, 9 χρήστες
NikosAnt, mfk, Jorge, kostas..., Tazz, Βασίλης1966, tibolaso, Buliwyf, chara22

Twitter

Aspire Nautilus GT Mini

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Aspire Nautilus GT Mini
« στις: Ιουλίου 21, 2020, 23:05 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Aspire)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)




Ο μικρός αδερφός του Nautilus GT.


Ο ατμοποιητής είναι φτιαγμένος από ανοξείδωτο ατσάλι, έχει διάμετρο 22mm και 54mm ύψος.

Η χωρητικότητα υγρού διαφέρει ανάλογα την έκδοση που θα αγοράσουμε.
Κυκλοφορεί η TPD έκδοση με 2ml, η non-TPD με 2.8ml και μπορούμε
να προμηθευτούμε το PSU τανκάκι το οποίο ανεβάζει την χωρητικότητα υγρού σε 3.5ml.


Η συσκευασία περιλαμβάνει τον ατμοποιητή, διάφορα όρινγκ, ένα δεύτερο τζαμάκι και δύο αντιστάσεις.

Η προ-εγκατεστημένη αντίσταση μέσα στον ατμοποιητή είναι η Nautilus 2S Mesh Coil 0.7Ω
και μέσα στη συσκευασία υπάρχει ακόμα η Nautilus BVC 1.6Ω.


Ο ατμοποιητής πωλείται στα παρακάτω τέσσερα χρώματα.


Όπως ο Nautilus GT έτσι και εδώ υπάρχουν διαφορές ανάλογα το χρώμα του ατμοποιητή που θα διαλέξετε.
Για αρχή το υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένο το τανκάκι αλλάζει ανάλογα την χωρητικότητα του.
Κάθε χρώμα έχει επιστόμιο από διαφορετικό υλικό.


Θα ξεκινήσω από τα διαφορετικά επιστόμια γιατί μου έτυχε μία αστοχία σε ένα συγκεκριμένο. Έχω και τους τέσσερις ατμοποιητές με διαφορετικό χρώμα ο καθένας και τους δοκίμαζα αυτόν τον καιρό, ο μπλε ατμοποιητής που έβγαλα και τις φωτογραφίες για το φόρουμ έχει το ακρυλικό επιστόμιο το οποίο απλά έβγαλα από τον ατμοποιητή χωρίς κάποια ιδιαίτερη πίεση στα δάχτυλα και έγινε κομματάκια. Δεν είχα παρατηρήσει αν είχε κάποιο ράγισμα από πριν και τσέκαρα και όλες τις φωτογραφίες και δεν φαίνεται κάτι.

Σίγουρα το ακρυλικό, αν δεν κάνω λάθος, είναι το πιο ευαίσθητο από τα τέσσερα αλλά αυτό έγινε κομμάτια χωρίς να κάνω κάτι λάθος εγώ, πόση δύναμη να βάλεις για να βγάλεις ένα επιστόμιο πια; Ίσως ήταν απλά μια άτυχη στιγμή αλλά το γράφω για να το έχετε υπόψην σας όταν πάτε σε κάποιο μαγαζί να το τσεκάρετε πριν το πάρετε.

Γενικότερα ο σχεδιασμός του επιστόμιου είναι ίδιος με του Nautilus GT και είναι από τα πιο ωραία που έχω δοκιμάσει για αυτό το στυλ ατμοποιητών. Εμφανισιακά πολύ ωραίο και με την κατάλληλη εσωτερική διάμετρος. Το μαύρο ζεσταίνεται πιο γρήγορα από τα υπόλοιπα σε απανωτές τζούρες, προσωπικό αγαπημένο το PEI και το ακρυλικό που όμως άντεξε για λίγο.


Το τοπ καπ και εδώ είναι της ίδιας λογικής με τον μεγάλο αδερφό, δεν έχει κάποιο σπείρωμα και απλά κουμπώνει με το γύρισμα 1/4 της βόλτας του τοπ καπ προς τα αριστερά. Ναι μεν είναι αρκετά πιο εύκολο το άνοιξε-κλείσε, ειδικά άν είσαι στο δρόμο ή στο αμάξι πχ αλλά θα πρέπει ή να τσεκάρεις τα δύο σημαδάκια που έχει να είναι στην ίδια ευθεία για να μπει και να κλειδώσει ή να το γυρνάς μέχρι να κάτσει και να το κλειδώσεις.

Έχει την σαγρέ επιφάνεια για να είναι πιο εύκολο το πιάσιμο αλλά συνεχίζει να είναι αρκετά λεπτό και μπορείς πολύ εύκολα να το γυρνάς μαζί με το τανκ οπότε πρέπει να το πιάσεις πιο προσεκτικά. Μικρολεπτομέρειες για πολλούς αλλά εγώ θα ήθελα η διαδικασία να γίνεται πιο εύκολα γιατί δεν είσαι πάντα σπίτι σου στο γραφείο άνετος.

Οι εισαγωγές αναπλήρωσης υγρού εδώ είναι πολύ καλύτερες, στον μεγάλο δεν έμπαινε καλά η μύτη του μπουκαλιού και μπορούσες άνετα να στάξεις τριγύρω ενώ εδώ τις έκαναν ακριβώς όπως θα έπρεπε.

Υπάρχουν 5 διαφορετικές επιλογές για την εισαγωγή του αέρα και αυτές είναι με διάμετρο 1, 1.2, 1.5, 1.8 και 2.5mm. Ίδια σαγρέ επιφάνεια με το τοπ καπ για εύκολο κράτημα και ο χαρακτηριστικός κλικ ήχος όταν το γυρνάς και κουμπώνει σε διαφορετική ρύθμιση. Από τα πιο μεγάλα συν αυτό για μένα και μακάρι τα υπήρχε σε περισσότερους ατμοποιητές και ειδικότερα εργοστασιακούς που θα τους προτιμήσουν και άτομα μεγαλύτερης ηλικίας ή άτομα με προβλήματα όρασης.


Τελείως υποκειμενικά έχω ένα πρόβλημα με την εμφάνιση του και αυτά τα σχεδιάκια που κάνει γύρω από το τζαμάκι. Το θεωρώ τελείως κιτς και μου θυμίζει το caged ανταλλακτικό τανκ του Nautilus Mini που έβρισκα επίσης άθλιο. Σίγουρα θα προτιμήσω το PSU τανκάκι που κάνει τον ατμοποιητή νορμάλ από θέμα εμφάνισης και μεγαλώνει την χωρητικότητα του υγρού.

Όλες οι δοκιμές έγιναν με την 0.7Ω mesh, δεν μου αρέσουν οι υπόλοιπες και δεν θα ήμουν δίκαιος οπότε η γνώμη μου είναι για τον Nautilus GT Mini με την 0.7Ω αντίσταση. Αυτή τη περίοδο έχω ανεβάσει νικοτίνη και έχω αφήσει όλους τους ντουμανάτους στην άκρη οπότε δοκίμασα τον ατμοποιητή με όλες τις διαφορετικές τρύπες εισαγωγής αέρα αλλά βρήκα την τζούρα μου στην μικρότερη δυνατή, την 1mm. Πολύ ωραία τζούρα, smooth και αθόρυβη. Βασικά, εκτός από την μεγαλύτερη τρύπα που κάνει κάμποσο θόρυβο λόγω διαμέτρου, οι υπόλοιπες είναι αρκετά αθόρυβες.

Ζεσταίνει σε απανωτές τζούρες αλλά σε φυσιολογικά όρια και πιστεύω δεν έχει καμία διαφορά σε γέυση σε σχέση με τον Nautilus GT. Ανάμεσα στους δύο η διαφορά είναι στην εμφάνιση και αν θέλετε 24αρη ή 22αρη ατμοποιητή για να ταιριάξετε το μοντ σας.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2020, 18:24 από zamploutos »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Mini
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 22, 2020, 14:25 »
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2020, 20:45 από Doubt »

Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 221
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Aspire Nautilus GT Mini
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 23, 2020, 09:24 »
Εξαιρετική παρουσίαση! Μήπως θα μπορούσες να βάλεις φώτο και με το PSU?

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Aspire Nautilus GT Mini
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 23, 2020, 12:38 »
Δεν θα προλάβω σήμερα να γυρίσω να το βγάλω φώτο οπότε πάρε μία από το σάιτ για τώρα.

Απλά το PSU δεν είναι όσο διάφανο φαίνεται στην εικόνα αλλά πιο ματ(?).

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2020, 12:44 από zamploutos »

Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 221
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Aspire Nautilus GT Mini
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 23, 2020, 17:08 »
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Μια χαρά είναι κι αυτή, μην σε βάζω σε επιπλέον κόπο

Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Mini
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 16, 2020, 09:50 »
(Image removed from quote.)
ειμαι στην ιδια φαση με τον Doubt :wall:
τον εχει καποιος να μας πει εντυπωσεις?ψηνομαι να τον παρω πακετο με το psu tank.


Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Mini
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 21, 2020, 10:35 »
δεν αντεξα και τον πηρα μαζι με το εξτρα τανκ.
εφαγε το σχετικο πλυσιμο μπηκε η 0,7 mesh και ξεκινησα το ατμισμα,στης πρωτες τζουρες ομως εφαγα ξενερωμα,ειναι πιο σφυχτος απο τον 2s κατι που δεν το ηθελα.ισως καπου θα ειναι γραμμενο στο φορουμ και εγω δεν το διαβασα..
ετσι λοιπον η λυσης ηταν 2:
1-αγγελια
2-φρεζα

σαφως και επελεξα την λυση 2 :wall:
-στην τρυπα τον 2mm ανοιχτηκε μια φρεζα στο δαχτυλιδι.
-το πλαστικο σωληνακι που κουμπωνει στην αντισταση απο 2,5mm εσωτερικα εγινε 3,5.
-αποτελεσμα εγινε ιδιος αερατος με τον 2s.

Αποσυνδεδεμένος alphonse

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
  • θα μειώσω νικοτινη απο Δευτέρα
Απ: Aspire Nautilus GT Mini
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 21, 2020, 10:59 »
.....δώσ μου φρεζα να φρεζαρω και GT για να φουμαρω...

Αποσυνδεδεμένος Johnathan

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Mini
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2020, 13:14 »
Καλησπερα guys. Αγορασα χθες τον GT mini 2.8 , οπως επισης τσιμπησα και το PSU με τα 3.5ml που του φορεσα κατευθειαν. Του γεμισα σκετη βαση 50/50 με μια αντισταση 1.8, τραβηξα μερικες τζουρες και τον αφησα στην ακρη. Βλεπω λιγο αργοτερα πως γεμισε ο τοπος υγρο εκει γυρω απο το airflow. Δεν ειμαι ακομη σιγουρος αν βγαινει απο το airflow ή απο την κατω ενωση του PSU. By the way, το PSU δεν ηρθε με καποιο o ring. Στην κατω ενωση παιρνει καποιο o ring ή τον αφηνω οπως ειναι και απλα κουμπωνω οπως και εκανα?

Αποσυνδεδεμένος Johnathan

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Mini
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2020, 17:37 »
Μολις εκανα το δευτερο γεμισμα, ξανα τα ιδια... Το υγρο τελικα τρεχει μεσα απο την τρυπα του airflow. Μαλλον δηλαδη διοτι βλεπω υγρασια και ακριβως πανω απο την τρυπα! Τι στο καλο κανω λαθος? Ισως πρεπει να τον γεμιζω καπως λιγοτερο? Το τανκακι των 3.5ml το εχω τερμα σφιχτο, οπως και την αντισταση μεσα την εχω σφιξει μια χαρα. Τι φαση?

Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Mini
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2020, 19:35 »
οποτε μου εχει συμβει ηταν απο την αντισταση,δοκιμασε να την σφιξεις δυνατα.
γεμιζε εως τερμα δεν ειναι απο εκει το προβλημα.

Απ: Aspire Nautilus GT Mini
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2020, 20:18 »
Δοκίμασε με 60/40 ή αλλη αντίσταση, προσωπικά στον συγκεκριμένο βάζω 70vg/30pg με την 0.7 & 0.4.


Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Mini
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2020, 22:21 »
Στη βαση  του(εκεί που βιδώνει η αντισταση , στο κατω μερος μερος) εχει ένα oring. Ισως εχει κοπεί. Το επαθα εγω, στον μεγαλο ναυτιλο GT, k μολις αλλαξα το oring εγινε απολυτα οκ.

Αποσυνδεδεμένος Johnathan

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Mini
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2020, 14:46 »
Ετσι για την ιστορια, βρηκα την ακρη μου απλως κλεινοντας το airflow πριν γεμισω τον ατμοποιητη. Και αφου τον γεμισω το ξανα ανοιγω επειτα απο λιγα seconds! Μεχρι στιγμης μετα απο πολλα γεμισματα, δεν ετυχε να ξαναδω διαρροη!

Αποσυνδεδεμένος hlias bax

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus GT Mini
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 18, 2021, 17:41 »
καλησπερα σε ολους, εμενα μετα απο 3-4 γεμισματα δεν μου τρεχει το αιρ-φλοου, αλλα βλεπω γυρω-γυρω απο κατω στην βαση, που ακουμπαει με το μοντ υγρα. στο αιρ-φλοου δεν εχει τρεχει. μηπως μετα απο καποια γεμισματα ποτιζει το βαμβακι και περνα απο μεσα στην βαση του ατμο και ξερνα στο μοντ. λαστιχακια κομπλε ολα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110746 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159964 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515419 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146497 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303300 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530843 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801674 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet