vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ενοχλήσεις από MTL άτμισμα

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Ενοχλήσεις από MTL άτμισμα
« στις: Απριλίου 27, 2020, 16:07 »
Χαιρετώ παίδες!

Αρχικά ξεκαθαρίζω πως δεν ψάχνω ιατρική συμβουλή, αλλά τυχόν ιδέες για το τι μπορεί να κάνω λάθος αποκλειστικά από άποψη ατμίσματος.

Εδώ και χρόνια ατμίζω αποκλειστικά πνευμονικούς. Subtank, Triton, TFV, Zeus, Revvo, Profile κλπ. Είπα πρόσφατα να πάρω και τον Ammit MTL RDA μήπως για να γυρίσω έστω και σαν δευτερεύουσα λύση στις τσιγαρίσιες. Πήρα και έτοιμα coils (steampunk fused clapton 0.75 και wotofo dual core fused clapton 0.62), τον έστησα για άτμισμα γύρω στα 18-20w (γύρω στα 3v αν θυμάμαι καλά, όσα παίζω και στον πνευμονικό) και όλα οκ. Για αρχή.

Πρόσεξα όμως πως τις μέρες που ατμίζω τον Ammit έχω σοβαρό πρόβλημα στο λαιμό, ειδικά το βράδυ νοιωθω σαν να έχω καπνίσει τρία πακέτα πρινς μέσα στη μέρα. Τα ίδια ακριβώς συμπτώματα που είχα όταν κάπνιζα πολύ ή όταν άλλαζα μάρκα σε πιο βαριά: Βήχας, φλέγμα, ήπια δύσπνοια λόγω ερεθισμού, «γατάκια», συμπτώματα που είναι μεν ήπια και εξαφανίζονται πλήρως μετά από λίγες ώρες αλλά το θέμα είναι τουλάχιστον ενοχλητικό. Και ανησυχητικό εννοείται στην εποχή του κοβιντ, ήδη μπήκα σε καραντίνα (μάλλον) τζάμπα.

Έκανα κάποιες δοκιμές, για μια βδομάδα ατμιζα εναλλάξ τον πνευμονικό και τον τσιγαρίσιο, και σιγουρεύτηκα πως αυτό συμβαίνει μόνο τις ημέρες που ατμίζω τον τσιγαρίσιο.

Τωρα, το υγρό και η νικοτίνη μάλλον δεν φταίνε, κάνω το ίδιο ακριβως (3ρι) και στους δύο. Το σύρμα δεν νομίζω, Α1 και Ν80 είναι οι έτοιμες, στον profile που έχει Α1 δεν έχω θέμα. Το παράδοξο είναι πως με το mesh του profile, που εκ των πραγμάτων βγάζει πιο ξηρό ατμό, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Σκέφτηκα μήπως φταίει που μέσα στο Πάσχα για δυο τρεις ημέρες είχα καπνίσει, και αυτά είναι τα συμπτώματα που πολλοί περνούν στη διακοπή, αλλά αν ήταν έτσι λογικά θα είχα πρόβλημα κάθε μέρα, όχι μόνο στις εναλλάξ. Αν ήταν κάποια εποχική αλλεργία (με σκίζουν γενικά επειδή έχω ρινίτιδα) πάλι θα είχα θέμα και με τους δύο.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως οι αντιστάσεις που διάλεξα δεν είναι για MTL (λόγω κατασκευής ξέρω γω) ή πως απλά έχω συνηθίσει τόσο σε έναν συγκεκριμένο τρόπο ατμίσματος που οποιαδήποτε ριζική αλλαγή ερεθίζει τον λαιμό μου. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Σίγουρα η λύση, εκτός βέβαια από επικείμενη επίσκεψη σε γιατρό για να αποκλείσω θέμα υγείας, είναι η διακοπή του MTL ή στην καλύτερη η αναζήτηση διαφορετικών αντιστάσεων. Αλλά θα ήθελα και τυχόν προτάσεις για το τι μπορεί να το προκαλεί αυτό (καθαρά από θέμα ατμίσματος) αν τυχόν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία.



Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2020, 16:13 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Ενοχλήσεις από MTL άτμισμα
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 27, 2020, 16:37 »
Το σύρμα είναι νομίζω. Δοκίμασε απλά σύρματα για mtl. Όχι μοδάτες πλεξούδες. Ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία σε τοσο μικρό rda.
Επίσης, εγώ πάντα στις εναλλαγές DL με MTL είχα στο λαιμό ενοχλήσεις. Προσωπικά δε μου ταιριάζει να αλλάζω στυλ. Έμεινα στο MΤL και τέλος.

Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχλήσεις από MTL άτμισμα
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 27, 2020, 16:38 »
Δοκίμασε απλές κανθαλα αντιστάσεις. Προσωπικά έτσι όπως περιγράφεις νιώθω όταν έστηνα με Ni80 και το έκοψα. Απλό κανθαλ και θα είσαι κομπλε

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχλήσεις από MTL άτμισμα
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 27, 2020, 19:52 »
Ευχαριστώ παίδες. Άρα δοκιμάσω ότι πιο απλό βρω και βλέπουμε. Ίσως απλά πάρω σύρμα να φτιάξω δικές μου!

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Ενοχλήσεις από MTL άτμισμα
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 27, 2020, 21:44 »
Στον ammit mtl rta που είχα, έπαιζα με 28ga kanthal.
Μπορείς να πάρεις ενα καρουλακι 26ga και ένα 28 (νομίζω οι περισσότεροι σε αυτά παιζουν) με πολύ χαμηλό κόστος και να πειραματιστείς με την άνεση σου.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ενοχλήσεις από MTL άτμισμα
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 30, 2020, 15:13 »
κάνω συνεχώς εναλλαγές μέσα στη μέρα μεταξύ πνευμονικού και MTL ατμίσματος. Με διαφορετικές νικοτίνες, διαφορετικά σύρματα, διαφορετικά υγρά και σκέτη βάση. Δεν μου έχει παρουσιαστεί το παραμικρό θέμα, αλλά αυτός είμαι εγώ!

Θα φανώ λίγο προκατειλημμένος, αλλά στέκομαι στο

...

 Σκέφτηκα μήπως φταίει που μέσα στο Πάσχα για δυο τρεις ημέρες είχα καπνίσει, και αυτά είναι τα συμπτώματα που πολλοί περνούν στη διακοπή, αλλά αν ήταν έτσι λογικά θα είχα πρόβλημα κάθε μέρα, όχι μόνο στις εναλλάξ. Αν ήταν κάποια εποχική αλλεργία (με σκίζουν γενικά επειδή έχω ρινίτιδα) πάλι θα είχα θέμα και με τους δύο.
...

Αποσυνδεδεμένος teonotis

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχλήσεις από MTL άτμισμα
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 30, 2020, 16:36 »
Έχω τα ίδια συμπτώματα όταν στήνω με ni80 μόνο κανθαλακι κ σώθηκες.. 

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενοχλήσεις από MTL άτμισμα
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 01, 2020, 05:36 »
κάνω συνεχώς εναλλαγές μέσα στη μέρα μεταξύ πνευμονικού και MTL ατμίσματος. Με διαφορετικές νικοτίνες, διαφορετικά σύρματα, διαφορετικά υγρά και σκέτη βάση. Δεν μου έχει παρουσιαστεί το παραμικρό θέμα, αλλά αυτός είμαι εγώ!

Θα φανώ λίγο προκατειλημμένος, αλλά στέκομαι στο
Καταλαβαίνεις πως αυτό που λες σε κάποιους ακούγεται σαν το «τρώω ό,τι θέλω και δεν παχαίνω» ε;

Και εγώ το σκέφτηκα πρώτο, αλλά να μου βγήκε τόσες μέρες μετά;  Με αφορμή αυτό που είπε και ο teonotis θυμήθηκα πως και πιο παλιά είχα ενοχλήσεις από Ν80, οπότε ίσως απλά ήταν ένας συνδυασμός των παραπάνω, ίσως και το ότι το έσκισα λίγο, γιατί δοκιμάζοντας στησίματα κλπ σε τρεις rda άτμισα ΠΟΛΥ περισσότερο από όσο συνήθως εκείνη τη μέρα.

Ήδη πάντως είμαι καλύτερα, ακόμα με ενοχλεί λίγο το άτμισμα (με τον πνευμονικό) αλλά με ζεστά μου περνάει αμέσως. Καλού κακού μίλησα με γιατρό, βρογχίτιδα και πρότεινε βλεννολυτικό, και παραμένω σε καραντίνα, όχι τίποτα άλλο, είναι και περίεργοι καιροί

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160010 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110814 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515440 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146502 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303310 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530866 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201484 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801694 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11092 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41017 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet