vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

257 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, antre, Jorge, ZoeM

Twitter

Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....)

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Eσεις που λέτε για το πόσο καλά είναι τα mythical...
Τις έχετε βάλει ποτέ σε μπανάκι υπερήχων να δείτε τι μηχανόλαδο βγάζουν?!?!? :o

Μήπως αυτό είναι το μυστικό για να βγάζουν καλή γεύση; :))

Το τελευταίο καρούλι που πήρα της Vandy Vape 32*2+38 είχε τα μαυρα του τα χάλια, πρώτη φορά παίρνω καρούλι και είναι το σύρμα σε αρκετά σημεία  στριμμένο. Δυστυχώς δεν έχουν σταθερή ποιότητα, δεν ξαναπαίρνω.
Σε πιο χοντρά σύρματα της coilology κανένα απολύτως πρόβλημα, μάλλον για εκεί θα πάω και για fused MTL

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Της coilology είναι μακράν τα καλύτερα mtl καρούλια της αγοράς.
Τα vandy vape όπως πολύ σωστά είπες αλλάζουν απο batch σε batch και πραγματικά μερικές φορές εκτός της χάλιας πλέξης βγάζουν κάτι ωμικότητες ότι να ναι...
Ειλικρινά πιστεύω οτι δεν χρησιμοποιούν και τις διαστάσεις συρμάτων που λένε στην ετικέτα επάνω.
Μου έχει φέρει άνθρωπος 2 ίδια καρούλια και το ένα έβγαζε 0,35Ω παραπάνω απο το άλλο σε 5σπείρες...
Μιλάμε για τεράστια διαφορά και με το μάτι φαινόταν οτι ήταν διαφορετικά τα σύρματα :yes:

To fused της coilology είναι 30*2+40 στο calculator βγαίνει περίπου 0.6Ω
Είναι όντως έτσι ή βγαίνει πιο ψηλά η αντίσταση?
Θα ήθελα να φτάσω 0,8-1,0Ω περίπου.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Το τελευταίο καρούλι που πήρα της Vandy Vape 32*2+38 είχε τα μαυρα του τα χάλια, πρώτη φορά παίρνω καρούλι και είναι το σύρμα σε αρκετά σημεία  στριμμένο. Δυστυχώς δεν έχουν σταθερή ποιότητα, δεν ξαναπαίρνω.
Σε πιο χοντρά σύρματα της coilology κανένα απολύτως πρόβλημα, μάλλον για εκεί θα πάω και για fused MTL
Το mtl ΚΑ1 της Vandyvape στις διαστάσεις αυτές που δοκίμασα πρόσφατα το βρήκα πάντως καλό. Χωρίς σκασίματα και με αντίσταση γύρω στο 1.1 ohm. Mπορεί να έτυχε όμως.
Για να είμαι ειλικρινής το Ni80 fused MTL της coilology το περίμενα καλύτερο με βάση τα όσα γράφονται , όμως τελικά δεν ήταν και πολύ καλό. Και από σκασίματα δεν είχα και λίγα.

Θυμάμαι όταν ''γνώρισα'' αυτό το σύρμα ,που το είχε μέσα στην συσκευασία του berserker, και πήρα καρούλι μετά μου έκανε εντύπωση που κάποιες φορές δούλευε άψογα και άλλες γινόταν της μουρλής. Απλά κάθε φορά είναι διαφορετικό.... :thumpdown:
το προηγούμενο καρούλι που είχα, είχε βγει καλό (το περισσότερο :tongue_smilie:)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Στον berserker αν θυμάμαι καλά είχε το ss superfine mtl. To kanthal superfine mtl βγήκε τελικά καλύτερο. Αλλά δεν επιμένω καθόλου πως δεν είναι τυχαίο. Πάντως αν υπάρχουν διαφορές ακόμα και στο ίδιο καρούλι,,,  δεν ξέρω τι να πώ. Και δεν το αποκλείω και καθόλου. 

Είχε δύο, μία ss και μία N80 , το SS έβραζε δεν έκανε, εγώ δουλεύω και αναφέρθηκα  για το N80. Κάνθαλ δεν έχω δοκιμάσει.

Αποσυνδεδεμένος 4son

  • **
  • 194
To fused της coilology είναι 30*2+40 στο calculator βγαίνει περίπου 0.6Ω
Είναι όντως έτσι ή βγαίνει πιο ψηλά η αντίσταση?
Θα ήθελα να φτάσω 0,8-1,0Ω περίπου.
Σε αυτό που χρησιμοποιώ εγώ την βγάζει στα 0.796 το mod τι μετράει στα 0.82 drag Mod 6 σπείρες 2.5 

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
To fused της coilology είναι 30*2+40 στο calculator βγαίνει περίπου 0.6Ω
Είναι όντως έτσι ή βγαίνει πιο ψηλά η αντίσταση?
Θα ήθελα να φτάσω 0,8-1,0Ω περίπου.
της coilology είναι οτι λένε

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Σε πλεχτα mtl coilology δαγκωτο. Μετα πας σε χειροποιητες αν εισαι πιο απαιτητικος.

Στάλθηκε από το Lenovo TB-8704X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Xenos Konstantinos

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
ερωτηση , γιατι πρωτη φορα θα ασχολιθω με Ni80, to Ni80 παιζει στο μοντ με και με βαττ οπως τα κανθαλ , ή μονο με ελενγο θερμοκρασιας?

πηρα αυτο της φωτογραφιας, διαβασα 6 σπειρες δινουν 0,7 ωμ, καλα ειναι , ποσα βαττ αντεχει?
σε Ares θα το στησω

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Παίζει ΜΟΝΟ με watt!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος mario1985

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Τα σύρματα της coilology είναι καλύτερα από αυτά της vandyvape, αλλά δεν έτυχε ποτέ να πέσω σε ελαττωματικό σύρμα, εκτός από μία φορά που το σύρμα είχε οξειδωθεί αλλά δεν νομίζω να έφταιγε η εταιρία. Όσο για την διαφορά των ohms και παρτίδας στην τελική αντίσταση που αναφέρθηκε πιο πάνω, είστε σίγουροι πως ήταν το ίδιο superfine mtl ; H vandyvape βγάζει 3 τύπους ni80 superfine mtl:

1. 3,5  ohms/ft 30gax2+38ga όπου 7 σπείρες σε 2,5άρη πυρήνα δίνουν 0,8ohm (superfine mtl fused clapton wire)
2. 5.35 ohms/ft32gax2+38ga όπου 7 σπείρες σε 2,5άρη πυρήνα δίνουν 1.2 ohm (superfine mtl fused clapton wire)
2. 6,95 ohms/ft 30gax+38ga όπου 5 σπείρες σε 2,5άρη πυρήνα δίνουν 1,5ohm (superfine mtl clapton wire)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110717 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159945 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515416 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146487 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303284 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530833 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201477 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801670 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11077 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41004 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet