vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

357 επισκέπτες, 11 χρήστες
npaolo, maprix, manoslykos, Doubt, lounik, bujinkan, Jorge, Buliwyf, ahill2, lagoudakis, tibolaso

Twitter

Vapor Storm Trip Mod 200W

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Vapor Storm Trip Mod 200W
« στις: Σεπτεμβρίου 22, 2019, 16:56 »

Το Vapor Storm Trip Mod των 200W το έχω στην κατοχή μου από τις αρχές του καλοκαιριού, αλλά με τις διακοπές και τη θερινή ραστώνη δεν εδέησα να το παρουσιάσω.


Τι έχουμε εδώ; Το Trip Mod είναι ένα διμπάταρο mod (παίρνει δύο 18650 μπαταρίες) που αποδίδει μέγιστη ισχύ 200W και είναι μια υλοποίηση της εταιρείας Vapor Storm.
Το Vapor Storm Trip Mod των 200W έρχεται στην παρακάτω συσκευασία


Η συσκευασία περιλαμβάνει τα παρακάτω
·        1x Vapor Storm Trip Mod (No battery inside)
·        1x USB Cable
·        1x User Manual


Το εγχειρίδιο των οδηγιών χρήσεις είναι γραμμένο στην αγγλική γλώσσα κι είναι αρκετά κατατοπιστικό και καλογραμμένο
Το Vapor Storm Trip Mod των 200W είναι διαθέσιμο στους παρακάτω τέσσερις χρωματικούς συνδυασμούς



Οι διαστάσεις του, το βάρος του και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του είναι τα ακόλουθα

Size: 85×51×27mm
 Material: Aerometal+PC
 Battery: two 18650 batteries (Not include)
 Voltage range: 6.4V-8.4V
 Wattage Range: 5.0W-200W
 Current range: Max 45A
 Temperature Range: 100℃-315℃ (200℉-600℉)
 Fast balance Charging: DC 5V/1.5A
 Continuous Smoking Time:10s
 Display: 0.91 inch OLED
 Thread: 510





Το Vapor Storm Trip Mod των 200W είναι κατασκευασμένο από κράμα αλουμινίου και τα κύρια χαρακτηριστικά του είναι οι μικρές διαστάσεις του και το πολύ μικρό του βάρος των 90g.


Σαν κατασκευή, είναι πολύ συμπαγές, έχει πολύ καλό κράτημα και εργονομία κι είναι κατά την προσωπική μου άποψη πολύ όμορφο.
Ο χώρος υποδοχής των μπαταριών διαθέτει την κλασική κορδέλα για την υποβοήθηση στην τοποθέτηση και την απόσπαση των μπαταριών και το πλαϊνό πάνελ που καλύπτει τον χώρο εφαρμόζει άψογα. Αποσπάται με την βοήθεια μιας εσοχής που βρίσκεται κάτω χαμηλά κι είναι σχετικά καλυμμένη και διακριτική. Η όλη κατασκευή, όπως προανέφερα, είναι πολύ συμπαγής και δεν έχουμε καθόλου παίξιμο και κακή εφαρμογή του πάνελ κάλυψης του χώρου υποδοχής των μπαταριών, ούτε ήχους κροταλίσματος κτλ από κακή εφαρμογή επιμέρους μερών του mod.


Οι ανάγλυφες ραβδώσεις στις δύο μεγάλες παράπλευρες έδρες συμβάλουν στο πολύ καλό κράτημα του mod.


Στη πάνω βάση του mod υπάρχει στο κέντρο ο ατσάλινος ελατηριωτός πόλος υποδοχής των ατμοποιητών και μπορεί να δεχτεί ατμοποιητές διαμέτρου αυστηρά μέχρι 24mm.
Στη κάτω βάση απουσιάζουν οι οπές διαφυγής αερίων που υπάρχουν στα περισσότερα mods της αγοράς.


Στην πρόσοψη του mod έχουμε το fire button, τα πλήκτρα επιλογών συν (+) και πλην (-), την θύρα φόρτισης micro usb και την φωτεινότατη και πολύ ευανάγνωστη OLED οθόνη των 0,91 ιντσών.
To fire button και τα πλήκτρα επιλογών είναι άψογα στη λειτουργία τους.
Στην οθόνη και σε επιλογή vw, αναγράφονται το επιλεγμένο mode λειτουργίας, η ισχύς, η τάση, η τιμή της αντίστασης κι η διάρκεια της τζούρας. Επίσης σε δύο ξεχωριστές στήλες φαίνεται η στάθμη φόρτισης των δύο 18650 μπαταριών.
Η φόρτιση γίνεται στα 5V με ρεύμα έντασης 1,5Α






Χαρακτηριστικό του mod είναι πως κάθε φορά που βιδώνεις έναν ατμοποιητή σου ζητά να επιβεβαιώσεις αν πρόκειται για καινούριο ή όχι. Δηλαδή αν η αντίσταση έχει νέα τιμή ή πρόκειται για την ίδια που χρησιμοποιούσες πριν.
Το chipset με το οποίο είναι εφοδιασμένο το mod, έχει μεν πάρα πολύ εύκολο μενού, αλλά για την αξιοπιστία του έχω σοβαρές επιφυλάξεις. Δεν ξέρω αν το πρόβλημα αφορά αποκλειστικά στη δική μου συσκευή ή είναι γενικότερο, αλλά η μέτρηση των αντιστάσεων είναι προβληματική. Μετράω την αντίσταση του ατμοποιητή πρώτα σε μια σειρά δοκιμασμένων και αξιόπιστων mods και διαπιστώνω σχεδόν μηδενικές αποκλίσεις στις μετρήσεις. Μετράω στη συνέχεια την αντίσταση και στο Trip Mod και πολλές φορές η απόκλιση φτάνει το 10% και 15%. Την ίδια αντίσταση, μετά από συνεχείς μετρήσεις, μπορεί και να τη μετρήσει κάποια φορά σωστά και στις επόμενες μετρήσεις να υπάρχει ξανά η απόκλιση που προανέφερα.
Ενώ στο Vapor Storm Trip Mod των 200W βρίσκει κανείς μια σειρά πολύ θετικών χαρακτηριστικών, το αναξιόπιστο chipset θεωρώ πως είναι ένα σημαντικό αρνητικό χαρακτηριστικό.
Παραθέτω αυτούσιο το εγχειρίδιο οδηγιών χρήσης για πληρέστερη ενημέρωση



Θετικά (+)
Ποιότητα κατασκευής
Εμφάνιση
Εργονομία
Συμπαγής κατασκευή
Φωτεινή και ευανάγνωστη οθόνη
Μικρές διαστάσεις και πάρα πολύ μικρό βάρος
Εύκολο μενού και πλοήγηση

Αρνητικά (-)
Αναξιόπιστο chipset
Απουσία δυνατότητας κλειδώματος επιλογών




Το Vapor Storm Trip Mod των 200W μου ήρθε γι αυτή την παρουσίαση από το κατάστημα HeavenGifts, το οποίο και ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη


Ευχαριστώ για την ανάγνωση



Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Vapor Storm Trip Mod 200W
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 17, 2022, 06:46 »
Πηρα το μοντ γιατί το βρήκα σε τιμή πάρα πολύ φθηνή, και γιατί μου άρεσε! Θα ήθελα να αναφέρω και γω κάποια αρνητικά και θετικά που βρήκα στο μοντ.

Αρνητικά:
Απουσία κλειδώματος επιλογών/πλήκτρων

Ατμοποιητες μέχρι 24mm.

Θετικά:
Σε εμένα που το δοκίμασα με τον παλιό melo4 και τις καινούργιες αντιστάσεις με το λεγόμενο σύρμα Act, μου τις διάβασε σωστά. Επίσης και με το pnp tank voopoo, αλλά και του zeus που ατμιζω τώρα τις διαβάζει και αυτές σωστά χωρίς καμία απόκλιση. Δεν ξέρω μήπως από τότε που βγήκε έκαναν κάποια αναβάθμιση στις άλλες παρτίδες και έλυσαν τυχόν θέματα.

Δίνει πολύ καλά ρεύματα.

Το καλύτερό  θετικό που του βρήκα είναι η αυτονομία του. Μου κράτησε ακριβώς 3 μέρες (πιπίλα) από 7 πρωί έως 11 βράδυ με τον zeus με την 0.4 στα 50-55w. Και στο μοντ έχω 2 mxjo 3000mah.

ΥΓ Οσο αναφορά για το κλείδωμα πλήκτρων, βρήκα την εξής λύση: το δουλεύω σε curve mode με αποτέλεσμα (λόγω mode) να μην δουλεύουν τα πλήκτρα και ας πατιούνται, οπότε μπορώ να ατμιζω χωρίς το φόβο να πατηθούν και να έχω προβλήματα.
Γενικά αν και παλιό μοντ το ευχαριστιέμαι πάρα πολύ και μου αρέσει περισσότερο από άλλα καινούργια που έχω δοκιμάσει!



Αποσυνδεδεμένος 4son

  • **
  • 194
Απ: Vapor Storm Trip Mod 200W
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 21, 2022, 18:32 »
Ξέχασες να γράψεις αρνητικά  :laugh1: :laugh1: ότι τα vapor storm είναι σαβουρες modakia και μιλάω εκ πείρας . το μόνο θετικό που έχουν είναι ότι είναι φτηνά  :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Vapor Storm Trip Mod 200W
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 21, 2022, 21:16 »
Ξέχασες να γράψεις αρνητικά  :laugh1: :laugh1: ότι τα vapor storm είναι σαβουρες modakia και μιλάω εκ πείρας . το μόνο θετικό που έχουν είναι ότι είναι φτηνά  :-[ :-[
Καθαρά υποκειμενικό αυτό που λες!

Αποσυνδεδεμένος kermitlabros

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vapor Storm Trip Mod 200W
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 23, 2022, 09:57 »
Το πήρα πριν 1 χρόνο,και σε 3μερες το επέστρεψα (δεν θυμάμαι κάν τι πρόβλημα είχε).. μία από τις χειρότερες αγορές (μαζί με τοSx gclass)

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Vapor Storm Trip Mod 200W
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 23, 2022, 13:22 »
Το πήρα πριν 1 χρόνο,και σε 3μερες το επέστρεψα (δεν θυμάμαι κάν τι πρόβλημα είχε).. μία από τις χειρότερες αγορές (μαζί με τοSx gclass)

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το έχω ένα μήνα και πάει σφαίρα! Σε όλες τις μάρκες μπορεί να συμβεί.

Αποσυνδεδεμένος 4son

  • **
  • 194
Απ: Vapor Storm Trip Mod 200W
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 23, 2022, 20:46 »
Τό ζητούμενο σέ μία αγορά δεν είναι τό αύριο αλλά τό μεθαύριο .. και για να το πάω παραπέρα σέ 5 χρόνια θα έχει ζήσει ή θα τόν κλαίμε το μακαρίτη που έφυγε νωρίς  :eyesplash: :eyesplash: :eyesplash:.. 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2022, 20:51 από 4son »

Απ: Vapor Storm Trip Mod 200W
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 23, 2022, 22:55 »
Δε νομίζω ότι τα κινέζικα της σειράς πάνε για ορίζοντα πενταετίας, πολύ, πολύ λιγότερο.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: Vapor Storm Trip Mod 200W
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 24, 2022, 02:25 »
Τό ζητούμενο σέ μία αγορά δεν είναι τό αύριο αλλά τό μεθαύριο .. και για να το πάω παραπέρα σέ 5 χρόνια θα έχει ζήσει ή θα τόν κλαίμε το μακαρίτη που έφυγε νωρίς  :eyesplash: :eyesplash: :eyesplash:..
Καταρχήν δεν κρατάω κανένα μοντακι 5ετια όπως και ο περισσότερος κόσμος.
Επίσης να σου πω ότι τυχαίνει σε εταιρείες που θεωρούνται κορυφή να βγάζουν μοντέλα και να είναι προβληματικά.
Θα συμφωνούσα μαζί σου, εαν και εφόσον είχα θέματα με συσκευές της vapor storm.
Ομως είναι η 1η μου συσκευή της εταιρείας αυτής, και μέχρι στιγμής δουλεύει υποδειγματικά! Οπότε και έχω άλλη άποψη. Εξαλλου ουδείς μπορεί να γνωρίζει το τι μπορεί να πάθει στο μέλλον η συσκευη που αγοράζει. Βέβαια όλες οι εταιρείες έχουν δείξει την ποιότητα της δουλειάς τους μέσα στα χρόνια, και έχουν βγει κάποια γενικά συμπεράσματα, αλλά ακόμα και οι αξιόπιστες βγάζουν καμία φορά "πατάτες".

ΥΓ Εμενα πάντως δουλεύει άψογα μέχρι τώρα και το ευχαριστιέμαι πολύ, και μόνο θετικά σχόλια μπορώ να του προσάψω!


Δε νομίζω ότι τα κινέζικα της σειράς πάνε για ορίζοντα πενταετίας, πολύ, πολύ λιγότερο.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μου έχει τύχει σε eleaf, joyetech, smok να μου βγουν μοντακια τους προβληματικά. Εγώ πως να τις χαρακτηρίσω τις εταιρείες αυτές; Σαβούρες, η απλά έτυχε σε εμένα;
Και η άποψη μου εκφράζει το γενικό σύνολο, η απλώς είμαι μια απο τις μεμονωμένες περιπτώσεις;
Απλά οι απόψεις σχηματίζονται με βάση το κατά πόσο λειτουργική είναι, η δεν είναι μία συσκευή, και στην δική μου περίπτωση μέχρι τώρα έχω θετική άποψη!

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 24, 2022, 22:09 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160014 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110816 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515441 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146503 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303314 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530870 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201489 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801698 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11092 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41018 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet