vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

270 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Jorge, treloneritis

Twitter

ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΚ ΣΤΟ Η.Τ

vikos

ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΚ ΣΤΟ Η.Τ
« στις: Ιουλίου 24, 2019, 09:37 »
Πιστεύω οτι το Η.Τ έχει σαφέστατα εξελιχθεί μέσα σε μια 10ετια προς το καλυτερο με αποτέλεσμα να κερδίζει όλο και περισσότερο κόσμο , αλλά παράλληλα μας βάζει σε ένα τριπακι υπερκαταναλωτισμου με 1000λιαδες γεύσεις και προϊόντα που μας μπλέκει άλλα και μας μπερδεύει χωρίς να υπάρχει ουσιαστικός λόγος.
Άποψη μου είναι ότι είναι κρίμα να πέφτουμε θύματα του μαρκετινκ των εταιρειών , στο τέλος να ζαλιζόμαστε και να ατμιζουμε  σκέτη βάση χάνοντας τον αρχικό μας στόχο που είναι απλά η διακοπή του καπνίσματος.
Πόσο μαλλον για έναν νέο ατμιστη που μπορεί πολύ εύκολα να μπλεχτεί μέσα σε αυτήν την υπερπληθορα προϊόντων από γεύσεις , ατμοποιητες κτλ κτλ .

Αποσυνδεδεμένος haris231

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΚ ΣΤΟ Η.Τ
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 24, 2019, 09:45 »
Αφού ξόδεψα ένα σωρό λεφτά σε δοκιμές βάσεις αρώματα ατμοποιητές, πλέον και εγώ σταμάτησα μαχαίρι τις αγορές αλλά και το άτμισμα :o :o :o. Ένα πρωί βαρέθηκα και κυρίως σιχάθηκα τον εαυτό μου με τις τάσεις υπερκαταναλωτισμού που εμφάνισα. Νευρίασα τόσο που έκοψα τα πάντα και άρχισα το φαγητό. Αφού τελικά ηρέμησα, κατέληξα 5 κιλά παραπάνω και με έναν ταπεινό Ναυτίλο 2Σ και το divino σε έτοιμο υγρό. Ούτε τσαντάκια πλέον μαζί μου, ούτε βαμβακια σύρματα και κατσαβίδια αλλά και δεκάδες μπουκαλάκια και χαρτοπετσέτες. 2 πραγματάκια και έξω. Ησύχασα.

vikos

Απ: ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΚ ΣΤΟ Η.Τ
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 24, 2019, 09:50 »
Αυτη όντως είναι η αλήθεια που στο τέλος μπερδεύεσαι με αποτέλεσμα να θέλεις ακόμη και να το κόψεις.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΚ ΣΤΟ Η.Τ
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 24, 2019, 10:07 »
Κατ' αρχάς πρέπει να αποφασίσετε αν το άτμισμα για σας είναι μέθοδος πρόσληψης νικοτίνης ή χόμπυ. 
Αν είναι το πρώτο, το μάρκετινγκ δεν σας ακουμπάει. Έχω 2 συναδέλφους που τους έβαλα στο άτμισμα και εδώ και τρία χρόνια έχουν τον ίδιο εξοπλισμό και κάνουν το ίδιο diy υγρό.
Αν για σας είναι χόμπυ, τότε το χόμπυ κοστίζει, πως να το κάνουμε.
Έχω ξοδέψει (και πετάξει) πολλά χρήματα στα 4 χρόνια που ατμίζω. Δε με χαλάει καθόλου όμως γιατί είναι λιγότερα από το 1/3 αυτών που θα έδινα για τσιγάρα και δε μιλάω καθόλου για τα οφέλη στην υγεία και την ποιότητα της ζωής μου...

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΚ ΣΤΟ Η.Τ
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 24, 2019, 10:53 »
Συμφωνώ με τον αποπάνω. :thumpup: Για να το πάω & ένα βήμα παραπάνω, βρίσκω πως το Η.Τ. έχει 2πλή αντιστοιχία. 
1) Αυτός που ψάχνει να πάρει την δόση της νικοτίνης του, προσομοιάζει με τον καπνιστή τσιγάρου. Αυτός, σπάνια αλλάζει μάρκα, ακόμα & αν ξεμείνει & ζητήσει τράκα. Αγοράζει πακέτο, το ανοίγει καπνίζει & τέρμα.
2) Ο χομπίστας, που έχει κοινά με τον καπνιστή πίπας. Θα κάνει την συλλογή του από πίπες, θα δώσει μεγάλη βάση στο από τί ξύλο & άλλα υλικά είναι κατασκευασμένες, θα παίξει με τους καπνούς & τις γεύσεις (αυτός για έξω, αυτός για φαγητό, ο άλλος για ποτό, ο παρακάτω για meditation ::) , κλπ), θα προσέξει την συντήρηση του εξοπλισμού του, θα νοιώσει όμορφα (& περήφανος) με την συλλογή του.

Από κει & πέρα, ζούμε στην εποχή του υπερκαταναλωτισμού & της υπερπροσφοράς αγαθών & υπηρεσιών, που δεν είναι κάτι το εξ`αντικειμένου αρνητικό. Μεγάλα παιδιά είμαστε, ας μάθουμε επιτέλους να μην παίρνουμε ό,τι γλειφιτζούρι έχουμε μάθει να παίρνουμε από τα μικράτα μας... 

vikos

Απ: ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΚ ΣΤΟ Η.Τ
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 24, 2019, 12:07 »
Yπαρχει βεβαια μια τεραστια διαφορα σε σχεση με την Πιπα , εκει εχεις να διαλεξεις υλικο κατασκευης,  σχημα και καπνο , αντε και ενα φιλτρο ανθρακα ,στο Η.Τ τα πραγματα ειναι πολυ πιο περιπλοκα και δεν αντιλεγω γιατι ετσι ειναι το Η.Τ.

Απλα ειναι κριμα για τους νεους ατμιστες να το παρατανε λογο πολυπλοκοτητας , δεν εχουν ολοι την ορεξη να το ψαχνουν σαν και εμας που ψαχνουμε μεχρι και την τελευταια λεπτομερεια και βεβαια χρονο με τον χρονο γινεται ακομη πιο περιπλοκο.

Αποσυνδεδεμένος DaDi

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
  • NO PAIN NO GAIN
Απ: ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΚ ΣΤΟ Η.Τ
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 24, 2019, 12:19 »
Μα δεν υποχρεώνει κανείς τον νέο ατμιστή να "μπλέξει"...
Πάει, πέρνει έναν καλό τσιγαρίσιο ατμοποιητή, δοκιμάζει 4-5 υγρά, πέρνει αυτό που του κάνει κλίκ και τελειώνει η δουλειά...
Απο κει και πέρα ξεκινάει (αν το επιτρέψεις) η περιέργεια και συνεπώς το χόμπυ!  :)

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΚ ΣΤΟ Η.Τ
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 24, 2019, 12:45 »
 Συμφωνώ με τον νηματοθετη. Δεν θα πρότεινα σε κανέναν που καλύπτεται ήδη, να πάει σε επισκευασιμους και ιστορίες για αρκούδες. Θα βρεθεί να πετάει λεφτά με το τσουβαλι και θα μπλέξει με τρελές καταναλώσεις.
 Pico Nautilus και ένα στάνταρ υγρό και τέλος
   Και για εμένα θεωρώ πως το χόμπι έκανε τον κύκλο του. Τελευταία σκέτη βάση κάνω.
 Αν βρω που έχω πεταμένο τον ηρωικό Nautilus X άνετα τον βάζω μπρος!

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΚ ΣΤΟ Η.Τ
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 24, 2019, 12:59 »
Και γω όταν είχα το simca του πατέρα μου, καλυπτόμουν. Με πήγαινε από το σημείο Α στο σημείο Β.
Όταν πήρα το πρώτο leon κατάλαβα ότι δεν καλυπτόμουν με το simca...

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΚ ΣΤΟ Η.Τ
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 24, 2019, 14:03 »
Κλίνω προς την άποψη του [member=21779]treloneritis[/member]
Και νομίζω ότι όσοι ανήκουν στο 1), δεν καταλαβαίνουν αυτούς που ανήκουν στο 2) και αντίστροφα.
Αλλά, κρίνοντας εξ ιδίων, θα προσθέσω μία ενδιάμεση κατηγορία, που θα την αντιστοιχούσα στους καπνιστές στριφτού.
Αυτοί που ναι μεν ενδιαφέρονται πρωτίστως για την πρόληψη νικοτίνης, αλλά δεν θέλουν κι όλας την απόλυτη εξάρτηση από την μαζική βιομηχανοποίηση. 
Να ματζαλέψουν και λιγάκι τον ατμοποιητή τους, να έχουν την ελευθερία επιλογής του σύρματος, της θερμοκρασίας, του αέρα, κ.λπ.
Και, φυσικά, δεν επηρρεάζονται από τις διάφορες "μόδες"...

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΚ ΣΤΟ Η.Τ
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 24, 2019, 14:07 »
Όλες νομίζω οι σκέψεις και οι προβληματισμοί που ειπώθηκαν έχουν βάση.
Όντως το θέμα πάντως είναι μέθοδος διακοπής του τσιγάρου η χόμπυ.
Στη δεύτερη περίπτωση είναι πιθανό να κάνεις και κάποιες άστοχες επιλογές- αγορές.
Θα μείνω όμως στο γεγονός πως πάντα είναι στο χέρι σου το πόσα θα ξοδεύεις και γιατί.
Το η/ το στη βάση που είναι χόμπυ είναι πλήρως παραμετροποιησιμο!
Μπορεί να κάνεις 4-5 γεύσεις διαφορετικές σε διάφορους πολύ ποιοτικούς ατμοποιητες και να σου κοστίζει τίποτα.
Μπορείς επίσης να κάνεις μια γεύση με έναν εργοστασιακο και να σου κοστίζει πολύ παραπάνω το όλο κόλπο.
Επιλογές είναι και πάνω από όλα κέρδος για την υγεία μας όσο μένουμε μακριά από το τσιγάρο. Εγώ τουλάχιστον έτσι το μετράω στην τελική.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΚ ΣΤΟ Η.Τ
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 24, 2019, 17:17 »
Το marketing του ΗΤ είναι αστείο σε σχέση με του Iqos και των διαφόρων καρτοειδών που παίζουν στα βενζινάδικα.

Τα μαγαζιά προσπαθούν να σπρώξουν ό,τι είναι hyped αυτή τη βδομάδα από τα handchecks (handjobs) και καλά κάνουν. Το πραγματικό marketing του ΗΤ γίνεται από και για τους χομπίστες κι εκεί γαμ...ο Δίας, ξοδεύουμε πολλά λεφτά και στο τέλος μας σπάνε και τα νεύρα.

Σε κάθε περίπτωση κάνει τον κύκλο του, για 'μένα τουλάχιστον, όπως μου είχαν πει οι παλιότεροι ότι θα κάνει, κάπου στα 2.5 χρόνια κράτησα 10 υγρά και 5 (άντε 10) ατμοποιητές και that's all folks!

Καλό, τέλειο ίσως το χομπιστικό κομμάτι, τα σύρματα, οι ατμοποιητές, τα υγρά και το DIY αλλά ο σκοπός, και το πραγματικό όφελος παραμένει η διακοπή και μη επιστροφή στο τσιγάρο, τα υπόλοιπα είναι σάλτσες.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΚ ΣΤΟ Η.Τ
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 24, 2019, 19:32 »

Πολλά τα λεφτά Άρη  :)) :)) :))

vikos

Απ: ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΚ ΣΤΟ Η.Τ
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 25, 2019, 01:39 »
  :confused1: Μάλιστα, σοβαρό επιχείρημα .....ο από πάνω μου  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 25, 2019, 06:56 από vikos »

Απ: ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΜΑΡΚΕΤΙΝΚ ΣΤΟ Η.Τ
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 25, 2019, 11:58 »
Γιατί; Σοβαρότατο είναι. Όσο υπάρχουν άνθρωποι που είναι διατεθημένοι να ξοδέψουν χρήματα για κάτι, ό,τι και να είναι αυτό, θα υπάρχουν άνθρωποι που θα θέλουν να πάρουν τα χρήματα αυτά. Η δουλειά της διαφήμισης είναι να κάνει ό,τι μπορεί ώστε τα χρήματα αυτά, να φύγουν από την τσέπη των πρώτων και να πάνε στην τσέπη των δεύτερων.

Δεν ανακαλύψαμε το 2019 πώς λειτουργούν αυτά τα πράγματα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110677 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159882 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515346 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303277 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12797 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530811 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201476 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801640 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11067 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40996 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet