vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

179 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Jorge, Tem

Twitter

ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ

Αποσυνδεδεμένος alex-kal

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #15 στις: Ιουλίου 14, 2019, 07:26 »
Και επειδή το να παίρνω τα 10μελα 5-5 δεν είναι και το πιο οικονομικό, πήρα ένα snv 60αρι με 20 ml άρωμα και το γέμισα με μπουστερακια με άλατα. Υπόψιν ατμιζω 3 διαφορετικές γεύσεις με 3 ατμο. Sirin 2, kayfun v5, skyline.

Στάλθηκε από το ATU-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


vikos

Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #16 στις: Ιουλίου 14, 2019, 07:42 »
sakis37
Μην το φοβασε το Η.Τ ανέβασε το ποσοστό νικοτίνης και τα ml μέχρι εκεί που θα σε βοηθήσει , για αρχή , να ξεχάσεις τελείως το κανονικό τσιγάρο.

Βεβαίως ,,, αν μέσα στην ημέρα έχεις ατμισει πάρα πολύ και νιώσεις ζαλάδες και ανακατοσουρες ( σπάνια θα το νιώσεις και σε πολύ μεγάλες ποσότητες) Τότε άστο στην άκρη και μην ατμισεις περισσότερο.Θα είναι μια προειδοποίηση του οργανισμού σου ότι έχεις παραλάβει παραπάνω νικοτίνη από ότι πρέπει.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 14, 2019, 12:40 »
Δεν νομιζω να υπαρχει μελος του φορουμ, που να εναντιωνεται στη νικοτινη. Αλλωστε η νικοτινη ειναι η καλυτερη μας φιλη. Μας συντροφευει παντου. Στις καλες και στις κακες!!! Αλλα οταν ακους ενα φιλο συνατμιστη να λεει οτι ατμιζει 15ml 20αρας νικοτινης!!??

Υπάρχουν αρχαία και ιδρυτικά μέλη σ' αυτό το φόρουμ που άτμιζαν 36 ή 48mg. Ακόμη είναι ζωντανοί από όσο ξέρω και μακριά από το τσιγάρο.
Η Juul που έσπασε ταμεία και έκανε μόδα τα pods χρησιμοποιεί προγεμισμένα δοχεία των 50mg.
H EE έθεσε περιορισμό τα 20mg όχι γιατί είναι επικίνδυνο να ατμίσεις παραπάνω αλλά για λόγους ασφαλείας προς τα παιδιά. Αν ένα παιδί πιει ολόκληρο το μπουκαλάκι των 20mg δεν θα πεθαίνει.
Σ' αυτή τη θαυμάσια έρευνά του ο δρ. Φαρσαλινός αναφέρει ότι τα 20mg πιθανόν δεν είναι αρκετά για να ικανοποιήσουν ένα καπνιστή αλλά διατηρεί την ελπίδα ότι με την εξέλιξη των συσκευών αυτό μπορεί να αλλάξει.

Λάβε υπόψη ότι όταν λέμε 20mg νικοτίνης στο ηλεκτρονικό τσιγάρο εννοούμε περιεκτικότητα στο υγρό και όχι στον ατμό. Σε αντίθεση με το κανονικό τσιγάρο που τα νούμερα που γράφουν (πχ 0.8mg) αντιστοιχούν στην κατακράτηση νικοτίνης από τον οργανισμό κατά το κάπνισμα ενός τσιγάρου.
Το πόση νικοτίνη περιέχει το άκαυτο τσιγάρο φαίνεται σ' αυτή την έρευνα. Για παράδειγμα το Winzton που αναφέρει στο πακέτο 0.8mg στην πραγματικότητα έχει 14.9mg.
Επίσης στην ίδια έρευνα αναφέρεται ότι δεν υπάρχουν διαφορές στη νικοτίνη που περιέχουν τα άκαυτα κανονικά από τα light τσιγάρα. Η διαφορά βρίσκεται στο φίλτρο που δεν αφήνει να περάσει πολύ καπνός.

Το να λες σε κάποιον που κάνει 20άρα νικοτίνη να ξαναγυρίσει στο κανονικό τσιγάρο είναι τουλάχιστον άκυρο μη πω τίποτα χειρότερο και με μπανάρουν.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 14, 2019, 13:28 »
Κοψτο αγορι μου. Δεν ειναι για σενα το ηλεκτρονικο. Ξαναγυρνα στο μαλμπορακι σου!!


Εντάξει. Το είδαμε, ή καλύτερα, το διαβάσαμε κι αυτό. Ατμιστής να προτρέπει άλλον ατμιστή να γυρίσει στο κάπνισμα (με ένα ποστ καθόλου χιουμοριστικό αλλά εξόχως ειρωνικό)! Κάποτε, που το φόρουμ διέθετε διαχειριστή και έναν στοιχειώδη συντονισμό, το ποστ θα είχε διαγραφεί με συνοπτικές διαδικασίες και ο συντάκτης του θα είχε πάρει πόδι πριν προφτάσει να αναφωνήσει "μαλμποράκι". Τώρα η συντονιστική ομάδα είναι πολύ απασχολημένη να σβήνει άμεσες παραθέσεις μη και ξεφύγει καμιά και πάθουμε συμφορά μεγάλη...

Αποσυνδεδεμένος giaderty75

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 14, 2019, 13:31 »
Juul ατμιζω!! Εδω και χρονια.... Αλλο 60 mg και αλλο 300mg. Απο εκει και περα ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει.

Στάλθηκε από το SM-T230 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 14, 2019, 13:45 »
Κι εγώ ατμίζω 15ml 1.5mg
Να σου πω να γυρίσεις στο μαλμποράκι επειδή εγώ κάνω 22.5mg κι εσύ 60;
Άλλοι κάνουν μηδενική. Να πουν σε μένα τα ίδια;

Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Ο καθένας ατμίζει ότι νομίζει καλύτερο για να μη γυρίσει στο τσιγάρο. Αν πάρεις περισσότερη νικοτίνη από όσο χρειάζεσαι, ο ίδιος ο οργανισμός σου θα φωνάξει στοπ.

Αποσυνδεδεμένος giaderty75

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 14, 2019, 13:54 »
Το θεμα δεν ειναι να ερθουμε σε αντιπαραθεση. Σ αυτο ισως να συνεβαλα και γω με το πρωτο μου post, που ισως να ηταν προκλητικο. Το θεμα ειναι αν ειναι υπερβολικη η οχι η  καταναλωση 300 mg νικοτινης την ημερα. Για μενα ειναι και θα προτεινω στον συνατμιστη να προσπαθησει να το μειωσει.

Στάλθηκε από το SM-T230 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #22 στις: Ιουλίου 14, 2019, 14:09 »
Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις την έρευνα του Φαρσαλινού που παρέθεσα θα καταλάβεις ότι καμία κατανάλωση δεν είναι υπερβολική.
Υπάρχει τεράστια διαφορά στην απορρόφηση της νικοτίνης από άτομο σε άτομο. Στη μελέτη υπάρχουν άτομα που το επίπεδο νικοτίνης στο αίμα τους ήταν κατά 93% χαμηλότερο από άλλα άτομα. Ατμίζοντας την ίδια νικοτίνη σε ίδια διάρκεια ώρας, ίδια κατανάλωση κλπ.

Αν πούμε ότι εσύ και ο φίλος που ειρωνεύτηκες είστε τα δύο άκρα τότε αυτός προσλαμβάνει 300 - 93% = 21mg δηλαδή πολύ λιγότερα από εσένα.

Αποσυνδεδεμένος alex-kal

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #23 στις: Ιουλίου 14, 2019, 14:19 »
Προς το παρόν, η αλλαγή που έκανα, ήταν από 10 ml άλατα μπουκαλάκι, σε snv 60 ml με μπουστεράκια με άλατα. (άρα από τα 60 , τα 20 είναι μηδενικά) . Το παλεύω. 
Ηταν σωστό δηλαδή να κάνω 4-5 τζούρες δυνατές, και μετά να ανάβω και ένα τσιγάρο. Οχι, κάνω μεγάλη προσπάθεια να μην ξανακαπνίσω, αν και η γυναίκα μου καπνίζει , προσπαθώ....
Δεν είμαι νέο μέλος, έχω ξαναπροσπαθήσει να το κόψω. Τότε ήθελα να καπνίσω το τραπεζάκι που είχα μπροστά μου. :)

Sorry για το off topic αλλά κάθε άνθρωπος βιώνει διαφορετικά την διακοπή του τσιγάρου.
Ελπίζω να τα καταφέρω αυτή τη φορά..

Αποσυνδεδεμένος Antonio_de_la_Svouras

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
  • να θυμηθώ να γράψω κάτι ψαγμένο εδώ
Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #24 στις: Ιουλίου 14, 2019, 14:21 »

Ελπίζω να τα καταφέρω αυτή τη φορά..
...και εμείς...

vikos

Απ: ποσοστα νικοτινης κτ vs ητ
« Απάντηση #25 στις: Ιουλίου 14, 2019, 14:36 »
Έχετε μπερδέψει έναν παράγοντα κατά την γνώμη μου , αλλο τα άλατα νικοτίνης και αλλο η παραδοσιακή νικοτίνη που είχαμε ως τώρα...Η απορρόφηση από τον οργανισμό είναι τελείως διαφορετική στα άλατα ( μεγαλύτερη ) και γιαυτό συστήνουν μικρότερες ποσότητες.....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33715 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534203 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59585 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8048 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236913 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 406 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13962 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136004 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084749 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35174 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9787 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478091 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy