vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

225 επισκέπτες, 7 χρήστες
treloneritis, dkostas, ZoeM, Aoratix, aragiannis, I.P, Jorge

Twitter

Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #15 στις: Ιουνίου 18, 2019, 23:27 »
Ωραία. Μάλλον πρέπει να τον κατεβαζεις, λοιπόν.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 18, 2019, 23:48 από tzavardin »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #16 στις: Ιουνίου 18, 2019, 23:43 »
Όταν λύσουμε το πρόβλημα του πως να ατμίζουμε χωρίς να κατεβάζουμε τον ατμό, να λύσουμε και το πρόβλημα του πως να τρώμε χωρίς να κατεβάζουμε το φαγητό... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #17 στις: Ιουνίου 19, 2019, 00:01 »
Μια διευκρίνιση,
Όταν κουραστείς από τις πνευμονικές , προσπαθείς με τον ίδιο ατμοποιητή να κάνεις τσιγαρίσιες στα ίδια βατ και παίρνεις καμένο ;

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #18 στις: Ιουνίου 19, 2019, 00:25 »
Προσωπικά αν αισθανόμουν τα πνευμόνια μου "κουρασμένα" πάντως, το πρώτο που θα έκανα είναι μια επίσκεψη σε ένα γιατρό να εξακριβώσω το γιατί με τις κατάλληλες εξετάσεις

Αν εβλεπα οτι τελικα δεν υπηρχε οργανικο προβλημα, τοτε θα αρχιζα να κοιταω τα συρματα μου, τα υγρα(περιεκτικοτητες pg/vg κτλ) και ολα τα συναφη

Σου γραφω ακριβως οτι θα ελεγα σε εναν δικο μου ανθρωπο, ελπιζω να μην παρεξηγηθω

:)

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 723
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 19, 2019, 00:28 »
[member=20856]nick11[/member],τραβάς καθόλου αέρα ή πατάς το fire και περιμένεις να γεμίσει το στόμα με οσο ατμό θα βγάλει ο ατμοποιητής χωρίς να ρουφάς καθόλου αέρα; 

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 19, 2019, 00:44 »
Αν ισχύει αυτό που ρώτησα παραπάνω , και να τραβάει αέρα μέχρι να γεμίσει το στόμα του, θα είναι αρκετός να ψύξει ένα coil σχεδιασμένο να δουλεύει σωστά με πνευμονικές τζούρες ;
Η παραμικρή ατέλεια θα δημιουργήσει κάποιο hot spot και θα πάρει καμένο.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #21 στις: Ιουνίου 19, 2019, 00:46 »
Πάντως ,αν κ δεν είχα σκεφτεί ποτέ να το κάνω, σε 2 διαφορετικά υγρά που δοκίμασα αρχικά έχω τη γεύση του υγρού αλλά μετά μου αφήνει μια άσχημη "επιγευση" αν το λέω σωστά, ίσως λίγο καμένο, το οποίο κ δεν με ευχαριστεί, οπότε λέω να μην το ξανακάνω .
Τέλος, για την "κούραση" που αναφέρεις μου ακούγεται λογικό κατά καιρούς να συμβαίνει διότι ο αέρας που μπαίνει είναι πολύ περισσότερος απο την εισπνοή ή την τζούρα του κτ ή και ενός mtl. Ίσως ενα πιο χαλαρό ατμισμα για λίγο να ήταν μια λύση.

Αποσυνδεδεμένος nick11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 19, 2019, 01:39 »
Mtl κάνω με τον doggy. Πνευμονικές με άλλα τανκ αλλά κυρίως ντριπερ. Όσο αναφορά τον γιατρό έχω πάει αρκετές φορές τα τελευτάια χρόνια απλά από παιδί έχω μικρότερη χωρητικότητα και με επηρεάζει και αυτό. Τρελός δεν είμαι για να ψάχνω  τίποτα που δεν υπάρχει ήδη ( δλδ λιγάκι τρελό με λες ). Το να κρατάς τον ατμό στο στόμα το έχω διαβάσει να το κάνουν πολλοί χωρίς να παραπονιούντε για καμμένο. Επίσης απο ότι ξέρω κάποια  καπνικά και πίπες είναι σχεδιασμένα να καπνίζοντε έτσι εξ αρχής. Άρα τουλάχιστον εκεί δεν αλλάζει η γεύση κάτι με τους πνεύμονες. Ήδη σε αυτό το thread βρέθηκαν άτομα που μια χαρά γεύση παίρνουν. Άμα βρω τι κάνω λάθος η τι φταίει θα με βοηθούσε πολύ.
Όποιος νομίζει ότι είναι ανοησία να ασχολούμε με κάτι τέτοιο δεν με ενδιαφέρει η άποψη του οπότε ας μην την μοιράζετε καν.
Πάντως για Hot spot δεν είναι νομίζω καθώς όταν τραβάω κανονικά τον ατμό είτε Mtl είτε dtl μια χαρά γεύση έχει.
Ρουφάω κανονικά σφυχτή τσιγαρίσια δεν πατάω απλά το fire.

Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 19, 2019, 01:41 »
Καταλαβαίνεις τη γεύση όταν αυτό το οποίο γεύεσαι ενεργοποιεί αυτά τα πραγματάκια που έχεις πάνω στη γλώσσα σου (γευστικοί κάλυκες). Παίρνοντας τζούρα και κρατώντας τον ατμό στο στόμα σου, ενδεχομένως α) δεν καλύπτεται όλη η επιφάνεια της γλώσσας ομοιόμορφα όπως όταν κατεβαίνει (άλλα σημεία πιάνουν άλλες νότες της γεύσης) και β) επειδή λείπει ο έξτρα αέρας η γεύση αλλοιώνεται.

Επιπλέον, χωρίς την φουλ εισπνοή/εκπνοή χάνεις πολλή από τη μυρωδιά η οποία παίζει κι αυτή το ρόλο της στο τι γεύση καταλαβαίνεις στη γλώσσα.

Δε νομίζω ότι πρόκειται για hot spot ή ότι όντως παίρνεις καμμένο, αλλά για αλλοίωση γεύσης. Αν θες πάντως μια γνώμη, το πας λάθος. Εάν κουράζονται τα πνευμόνια σου με το ρούφα ρούφα (που φυσικό είναι αν το έχεις κάνει πιπίλα το ατμιστήρι) τότε δοκίμασε 1) να ατμίσεις λιγότερο 2) τσιγαρίσιο - όπως σκέφτηκες - και ίσως να ανεβάσεις τη νικοτίνη για λίγο καιρό ώστε να ατμίζεις λιγότερο μέσα στη μέρα.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #24 στις: Ιουνίου 19, 2019, 11:45 »
[member=20856]nick11[/member] Η πιο λογική απάντηση είναι του rosenred. Για να προσθέσω στο θέμα της γεύσης, να θυμίσω ότι στο κάπνισμα πίπας, οι καπνιστές που δεν τον κατεβάζουν, παίζουν με τη γλώσσα τους κάποια δευτερόλεπτα τον καπνό, έτσι ώστε να καταλάβουν τη γεύση. Για αυτό και σύμφωνα με έρευνες το κάπνισμα πίπας,  έχει αυξημένο ποσοστό καρκίνου στο στόμα.

Στα πειράματα που έκανα εγώ με mtl, όντως έτσι αντιλήφθηκα καλύτερα τη γεύση, από το να τον κράταγα λίγο και να τον έβγαζα. Δοκίμασέ το. Επίσης, όπως λέει και o rosenred η εκπνοή από τη μύτη ειδικά στο dtl, είναι το μισό άτμισμα.

Γενικά πάντως, είναι λίγο άτοπο αυτό που ζητάς. Αν κουράζεσαι, άτμισε λιγότερο, με πιο πολλή νικοτίνη.

Προβληματισμοί του τύπου: Γίνεται άτμισμα χωρίς εισπνοή, γίνεται σεξ χωρίς διείσδυση κλπ, όντως θα φέρουνε λίγο γέλιο, αναγκαστικά. Κανείς δεν απάντησε  κακοπροαίρετα, μην στραβώνεις. ;)


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 19, 2019, 11:52 από tzavardin »

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 19, 2019, 13:02 »
Είναι απόλυτα λογικό να παίρνεις καμμένο. Σε πνευμονικό ατμοποιητή με αντίσταση στα τάρταρα αν δεν τραβήξεις πνευμονική τζούρα και απλά τραβήξεις ελάχιστο αέρα με μικρή ταχύτητα απλά για να γεμίσεις το στόμα σου με ατμό, τότε ο αέρας που περνάει από το coil είναι ελάχιστος συγκριτικά, πιο θερμός και το coil δεν ψύχεται και παράγει καμμένο.

Το ίδιο φαινόμενο συμβαίνει και σε MTL ατμοποιητές αλλά σε μικρότερο βαθμό.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 723
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 19, 2019, 14:28 »
Απο τον doggy πάντως μη περιμένεις και πολλά στο θέμα της γεύσης εκτός και αν έχεις πέσει σε κανέναν νόστιμο σκύλο(όπως έχει γράψει ο αντμιν στο νήμα του doggy)...
Η ερώτηση που έκανα πιο πάνω δεν είχε σκοπό να κάνει μερικούς να γελάνε... :fight_knuppel:...ούτε να θίξει εσένα φυσικά,προσπαθούσα απλώς να καταλάβω τι μπορεί να συμβαίνει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135747 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084201 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34922 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 95 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476481 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114664 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1290 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271145 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos