vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

183 επισκέπτες, 8 χρήστες
Jorge, lounik, Sergios, tibolaso, giorgos1999, Buliwyf, tony1976, Milarepa

Twitter

Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?

Αποσυνδεδεμένος nick11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« στις: Ιουνίου 17, 2019, 22:36 »
Γεια σε όλους. Νέος στο φόρουμ. Έχω είδη διαβάσει και βοηθηθεί πολύ και ελπίζω και εγώ στο μέλλον με την σειρά μου να μπορέσω να συνεισφέρω. Για την ώρα όμως χρειάζομαι την βοήθεια σας. Για να μπώ στο θέμα ατμίζω τα τελευταία 2 χρόνια. Στην αρχή ξεκίνησα κλασικά με Mtl εργοστασιακούς ατμοποιητές αλλά γρήγορα κατάλαβα ότι την γεύση που παίρνεις με έναν καλό πνευμονικό επισκευάσιμο δεν την παίρνεις πουθενά ( τουλάχιστον από ότι έχω δοκιμάσει ). Το θέμα μου είναι όμως το εξής , πολλές φορές νιόθω κάπως σαν "κουρασμένα " να το πω τα πνευμόνια μου και ότι χρειάζονται ένα διάλειμα από τις πνευμονικές  και το ηλεκτρονικό γενικότερα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κρατάς στο στόμα σου τον ατμό καθαρά για την γεύση καθώς η νικοτίνη αποροφάτε έτσι και αλλιώς χωρίς να εισπνέεις? ( νομίζω αυτό κάνουν με τις πίπες αν και δεν έχω δοκιμάσει ποτε) Όποτε έχω προσπαθήσει να το κάνω αυτό η γεύση γίνεται σαν καμένη να το πω? πάντως καμία σχέση με την γεύση που παίρνεις όταν εισπνέεις. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει γιατί γίνεται αυτό? Τι αλάζει με το να περάσει απο τα πνευμόνια πρώτα σε θέμα γεύσης?
Επίσης υπάρχει κάποιος πολύ καλός mtl επισκευάσιμος για γεύση. Ακόμα και τον doggstyle που είχα αγοράσει όταν έγινε το μεγάλο Hype με τους κλώνους μου φάινετε λες και η γεύση είναι μόνο στο 10% απο ότι στους πνευμονικούς μου. 
Υ.Γ Άν είμαι σε λάθος ενότητα με συγχωρείτε παρακαλώ για την μετακίνηση του όπου είναι αναλόγος.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 17, 2019, 22:57 »
Τι εννοείς κουρασμένα πνευμόνια φίλε μου; Έχεις πόνο στο στήθος; Κάποια άλλη ενόχληση; Καπνίζεις έστω και λίγο;

Γενικά πάντως για την ερώτηση που μπορώ να σου απαντήσω, αν και θα ακούσεις και αντίθετη γνώμη, προφανώς και οι dtl έχουν μεγαλύτερη ένταση στη γεύση από τους mtl, γιατί κατεβάζεις πιο πολύ άρωμα. Δεν πρόκειται να αλλάξει ιδιαίτερα αυτό.

Αλλά 1) στην ανάλυση γεύσης είναι αρκετά καλοί, μη σου πω και καλύτεροι από τους ΠΟΛΥ πνευμονικούς (όχι 30w hadaly, μιλάω για κάτι γομάρια coil 70w και πάνω), και 2) ο doggy που έφερες ως παράδειγμα δεν είναι και ότι καλύτερο σε γεύση από τους mtl. Υπάρχουν πολύ καλύτεροι, δες το σχετικό νήμα για επισκευάσιμους mtl.

Αποσυνδεδεμένος nick11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 17, 2019, 23:08 »
Δεν ξέρω εάν έχει να κάνει με το γεγονός ότι εισπνέω πού περισσότερο ατμό από ότι θα έπερνα με mtl η με το γεγονός ότι όταν ατμίζω περισσότερο κάποιες μέρες ρούφα ρούφα με τα πνευμόνια νιώθω σαν να φούσκωνα μπαλόνια όλη μέρα. Ο doggystyle δεν ξέρω εάν τα στησίματα που του έχω φτιάξει ήταν τόσο χάλια αλλά μιλάμε γεύση ίσα που καταλαβαίνω πιο υγρό ατμίζω. 
Όσο αναφορά τον τίτλο του τόπικ είναι εφικτό με έναν καλό Mtl να κρατάω τον ατμό στο στόμα μου για την γεύση και την απορόφηση νικοτίνης και μετά να τον βγάζω χωρίς να τον πηγαίνω στα πνευμόνια? Δδλ εφικτό είναι το κάνω καμιά φορά αλλά γιατί μου δίνει μία γεύση σαν καμμένο? Είναι λες και άμα δεν πάει στα πνευμόνια μου πρώτα ο ατμός δεν αποδίδετε η γεύση. Όχι σωστά δεν αποδίδετε καθόλου. 

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 17, 2019, 23:51 »
Άλλο ένα θύμα του μύθου, που κυριάρχησε για εμπορικούς λόγους τα 2-3 τελευταία χρόνια, πως οι πνευμονικοί τάχα αποδίδουν καλύτερα τη γεύση και δυστυχώς το άτμισμα πορεύεται με διαρκείς μύθους, με επίκεντρο τους ατμοποιητές και τα υγρά σε πρώτο πλάνο πάντα. 

Αποσυνδεδεμένος nick11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 18, 2019, 00:12 »
Ribot καταρήν ξεφεύγουμε του θέματος και πάνω στο κομμάτι που ζήτησα βοήθεια. Δέυτερον ούτε σε μύθους πιστεύω ούτε σε παραμύθια ούτε σε δεισιδαιμονίες. Το τι γεύομαι εγώ λέω δεν μπήκα πουθενά να διαβάζω ότι οι πνευμονικοί δίνουν καλύτερη γεύση και ξαφνηκά πίστηκα.  Επίσης πνευμονικός δεν σημάινει πάντα 500W. 

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 18, 2019, 01:15 »
Δοκίμασε κάποιον από τους mtl που συζητούνται εδώ.
Διάβασε όμως κυρίως τις τελευταίες σελίδες του νήματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 18, 2019, 01:22 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος nick11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 18, 2019, 17:41 »
Καλά ρε παιδιά πάνω από 300 άτομα έχουν δει το thread δεν υπάρχει μία ψυχή να μου πει εάν το παθαίνει και άλλος αυτό με την άσχημη γεύση εάν δεν περάσει από τους πνεύμονες πρώτα? Σε ξένα φόρουμ έχω διαβάσει για άτομα που κάνουν αυτή την τενχική για ακόμα  πιο "ασφαλή" χρήση του ηλεκτρονικού αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά εάν και άλλοι έχουν θέμα γεύσης. 

Υ.Γ Ευχαριστώ για το λινκ το διαβάζω απο την μέση και έπειτα και βλεπώ πολλές επιλογές σε mtl. Είμαι και αναποφάσιστος κάηκα. 

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 18, 2019, 18:23 »
Οι αισθητήρες γεύσης βρίσκονται στο στόμα nick11 και μυρωδιας στη μύτη όχι  στους πνεύμονες. Η γλώσσα μας αποδικοποιει τη γεύση και την στέλνει στον εγκέφαλο, γλυκο, πικρό  ξινό. Το ίδιο κάνει και η μύτη  με τις μυρωδιές. 

Αποσυνδεδεμένος nick11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 18, 2019, 18:34 »
Αυτά τα γνωρίζω Σταύρο γι αυτό μου κάνει εντύπωση γιατί συμβαίνει αυτό. Δλδ εσύ άμα ρουφήξεις μόνο στο στόμα χωρίς να τον κατευάσεις και τον βγάλεις τον αέρα παίρνεις κανονικά την γεύση του υγρού? Απλά προσπαθώ να καταλάβω εάν κάνω εγώ κάτι λάθος η παίζει τίποτα με τα στησίματα μου. Χαλασμένο μοντέλο είμαι από καιρό βέβαια σε διάφορα θέματα τώρα να χάλασε και το στόμα .... Άμα το δοκιμάσεις και μου πεις θα το εκτιμούσα.

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 18, 2019, 18:50 »
Καλή στοματικη υγιεινή χρειάζεται, και ναι  δεν  κατεβάζω πάντα  τον ατμο στα πνευμονια στο στόμα τον  κρατάω και έχω γεύση. 

Αποσυνδεδεμένος nick11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 18, 2019, 18:59 »
Θα τσεκάρω σήμερα που θα αλλάξω αντίσταση και βαμβάκια αλλά υπάρχει περίπτωση επειδή μένει στο στόμα ο ατμός οτιδήποτε φθορές έχει η αντίσταση πχ καμένο να τις γεύεσαι πιο δυνατά? Αν και την κυριακή την έστησα ....

Αποσυνδεδεμένος mathimatikos1966

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 18, 2019, 19:31 »
Πάντως εγω που δοκίμασα να κρατήσω τον ατμό στο στόμα (δεν τον κατέβασα) με Zenith όχι μόνο γεύση δεν κατάλαβα αλλά ήταν σαν να κάπνιζα τσιγάρο .

Φίλε μου αν δεν κατεβάζεις τον ατμό στα πνευμόνια τι το θες τότε το ρημάδι ?  Πέταξέ το και αυτό  και γλύτωσες !!!!
Φιλικά .

Αποσυνδεδεμένος nick11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 18, 2019, 19:53 »
Και εγώ αυτό ενοώ κάτι σαν τσιγάρο, καμένη αντίσταση κάτι τέτοιο. Απλά δνε καταλαβαίνω γιατί πρέπει πρώτα να περάσει από τα πνευμόνια για να βγει η γεύση. Το ηλεκτρονικό δεν είναι μόνο εθισμός σαν το τσιγάρο είναι και Hobby για μένα. Να έχω να ασχολούμε με υγρά με καινούργιους ατμοποιητές reviews κλπ. Δεν έχω που δεν έχω πολύ ευχάριστη καθημερινότητα αυτό είναι κάτι να με παρηγορεί και να έχω να προσδοκώ. 

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 18, 2019, 20:20 »
ni80 σύρμα, Tribeca 6mg σε Dvarw mtl(με αντίσταση ήδη καταπονημένη) 

Το δοκίμασα από περιέργεια(αν κ στα 7+ χρόνια ατμίσματος ποτέ δεν το έχω κάνει, όπως κ ποτέ δεν εκπνέω ατμό ή πριν που κάπνιζα καπνό από τη μύτη) και μια χαρά γεύση παίρνω.

Δεν είναι τόσο έντονη όπως όταν ατμίζω κανονικά αλλά είναι η ίδια γεύση.

Καμένο/τασάκι γεύση πάντως δεν παίρνω επ ουδενί

:)


Αποσυνδεδεμένος nick11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα χωρίς εισπνοή γίνεται?
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 18, 2019, 20:26 »
Πολύ παράξενο. Θα φτιάξω καινούργια αντίσταση το βράδυ και θα δοκιμάσω. Μπορεί η να φτέει η στοματική κοιλότητα κάθε ανθρώπου η τα σύρματα και το στήσιμο? Εγώ συνήθως με 26 ή 28 gauge Κanthal στείνω πάντως 5-6 σπείρες .
Όσοι το δοκιμάσουν ας συμβάλουν στο ποστ.
Ευχαριστώ ήδη σε όσους κάνατε τον κόπο.

Καινούργια αντίσταση, πάλι καμμένο γεύομαι εκτός και εαν εισπνεύσω .......

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2019, 06:37 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084132 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34888 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 80 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9424 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135688 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476312 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114646 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2342 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos