vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Η δύσκολη λέξη...δίαιτα

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 07, 2020, 17:36 »
Αμάν βρε Αγγελική. Το φαγητό αρχίζει στις 8 το βράδυ!!!!
Καμμένο φως έχουμε στο ψυγείο από τις βραδυνές επιδρομές!

Αλλα ναι, ο αέρας δεν παχαίνει! Κιλά σημαίνει κατανάλωση φαγητού και έλλειψη κίνησης.

Καλή ποιότητα φαγητού μεγαλύτερες ποσότητες ή μέτρια ποιότητα φαγητού μικρότερες ποσότητες συν άσκηση.
Την κακή να την αποφεύγουμε όσο μπορούμε για λόγους υγείας.

Ερευνες έδειξαν ότι οι παχύσαρκοι δεν έχουν σωστή αίσθηση του πόσο πολύ τρώνε. Ποσότητα φαγητού που οι παχύσαρκοι της έρευνας κατέγραψαν ως λίγη, οι κανονικού βάρους την κατέγραψαν ως υπερβολική.

Σημασία επίσης δεν έχει μόνο η ζυγαριά, αλλά και η μυική μάζα. Υπάρχουν άτομα με χαμηλό βάρος, αλλά υψηλά ποσοστά λίπους λόγω ανύπαρκτου μυικού ιστού.
Κάτι σαν στενοί λουκουμάδες.

Υπάρχει η κληρονομικότητα, καλή ή κακή, υπάρχει και η σωστή διάπλαση του σώματος από την παιδική ηλικία με γυμναστική.

Οπως είπε σήμερα η κόρη μου όσο ζύγιζα τη μια από τις γάτες μας, "αμάν μαμά, εσύ με γάτα και παπούτσια είσαι λιγότερο από εμένα με τις καλτσες" (όχι πολύ!)
Γυμνάζομαι πλέον ψυχαναγκαστικά και με απέχθεια, επειδή πρέπει. Μετά από πολλά χρόνια αθλητισμού τα έχω βαρεθεί όλα. Αλλά πρέπει. Για όλους μας. Οχι μόνο για το σωστό βάρος, αλλά για την ευκινησία.

Οι διαιτολόγοι κάνουν το λάθος να βάζουν πολλά μη και πολύ μικρές ποσότητες. Γι αυτο και μετά από λίγο καιρό τα κιλά ξαναμπαίνουν. Από το διαιτολόγιο κρατήστε την ουσία. Του ποιες τροφές πρέπει να τρώμε. Και μετά η δίαιτα γίνεται καλή διατροφή. Ακουσα τρεις ακραίες περιπτώσεις ατόμων που εφτασαν πάνω από 200 κιλά και μετά έκοψαν στομάχια ή έκαναν by pass για να αδυνατίσουν και τους περιμένουν πλέον πολλές πλαστικές. Η υγεία τους σε κάθε περίπτωση δεν θα είναι ποτέ καλή. Αυτό είναι κρίμα. Μια υπερβολή που έκαναν τρώγοντας, η οποία είναι άνευ ουσίας. Οπότε, ας μην στεναχωριόμαστε με τα λίγα παραπανίσια κιλά. Κάποιοι για διάφορους λόγους ποτέ δεν θα τα χάσουν. Εχει όμως ο κόσμος μας χώρο για όλους. Τους αγαπάμε και πρέπει κι αυτοί να αγαπάνε τον εαυτό τους.

Αποσυνδεδεμένος DaDi

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
  • NO PAIN NO GAIN
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 08, 2020, 09:22 »
Ιδίως μετά απο κάποια ηλικία, έλλειψη κιλών σημαίνει ... πειθαρχία!
Να μπορείς να τρώς νόστιμα φαγητά που φτιάχνεις με φαντασία και λίγες θερμίδες...
Να μπορείς να πεις όχι στην βουλιμία όταν θα βγεις με τους κολλητούς για φαγητό.
Να παρατάς το NetFlix για να πλακωθείς στην άσκηση.
Περπάτημα όπου και όσο σε πέρνει.
Να ζυγίζεσαι συχνά (τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα)...

Για την ηλικία μου λοιπόν, 3 φορές την εβδομάδα αερόβια άσκηση είναι αρκετή και αν έχω το κουράγιο να κολλήσω και λίγα βάρη...
Πολλές πρωτείνες, πολύ όσπριο και λαχανικό - το  κόψιμο αλκοόλ, γλυκών και ψωμιού είναι must!

Ντάξ μια "cheat day" την εβδομάδα την έχω για γουρουνιές :)

Αγαπημένες συνταγές:
Πρωινό: Γιαούρτι 0% με στέβια, σκόνη κακάο, ξερό σύκο, κράνα και βρώμη
Μεσημεριανό: Γιαούρτι στραγγιστό με μπόλικη μουστάρδα (γίνεται σαν dressing) ανακατεμένο με ψιλοκομμένο μαρούλι και 2 αυγά βραστα (ψιλοκομμένα και αυτά)
ή ομελέτα με πράσινη σαλάτα και μανιτάρια πλευρώτους σβησμένα με λίγο κρασί...
Απογευματινό / Μεταπροπονητικό: 1 μπανάνα
Βραδυνό: μπόλικο ποπκόρν στα μικροκύματα χωρίς αλάτι, παρέα με NetFlix

HIIT / TRX και λοιπά σκληροπυρηνικά δεν είναι για τις αρθρώσεις μου
ΥΓ το σκέφτομαι σοβαρά για pilates  :)

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 08, 2020, 14:30 »
Pilates είναι πολύ δύσκολο για το ανδρικό φύλο...λόγω κατασκευής σας και έλλειψης ευλυγισίας...θα υποφερεις να ξέρεις..

Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 08, 2020, 15:10 »
Τότε εγώ δεν ανήκω στο ανδρικό φύλο γιατί κάνω 2 χρόνια πιλάτες και δεν έχω θέμα  :happy_roll_01:

έντιτ: Το TRX είναι όσο δύσκολο το κάνεις εσύ. Υπάρχουν ασκήσεις που δεν επιβαρύνουν καθόλου τις αρθρώσεις. Στα πλας ότι γυμνάζεσαι με το βάρος του σώματός σου, στα μείον ότι είναι πανάκριβο να το πάρεις για το σπίτι, θα πας μάλλον αναγκαστικά σε γυμναστήρι.

Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΝΟΣ68

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 08, 2020, 15:11 »
οχι και ελλειψη ευλυγισιας με κουνταλινι γιογκα χελι εχω γινει 8)

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 08, 2020, 15:44 »
Καλά ο,τι πείτε....εγώ επιμένω το pilates δεν είναι για άνδρες....

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 08, 2020, 17:52 »


HIIT / TRX και λοιπά σκληροπυρηνικά δεν είναι για τις αρθρώσεις μου
ΥΓ το σκέφτομαι σοβαρά για pilates  :)
Η HIIT δεν χρειάζεται να γίνεται κατά τέτοιο τρόπο που να πιστεύεις ότι θα πεθάνεις ναι?
Μπορείς χαλαρά να κάνεις 4 λεπτά πχ ελλειπτικό κ 20 δευτερόλεπτα όσο πιο γρήγορα αντέχεις κ αυτό
να το επαναλάβεις 7 φορές (Μόνο) ναι? Με την προϋπόθεση ότι αντέχεις κ ότι ξεκινάς με το μαλακό για αρκετές μέρες.

HIIT κάνουμε μόνο 3 φορές την εβδομάδα κ τις υπόλοιπες μόνο βάρη κ περπάτημα αν θέλουμε ναι?

Το σώμα πάντα μας δείχνει τα όρια του αλλά σίγουρα γνωρίζεις ότι όσο πιο δύσκολα σου βάζεις τόσο πιο μεγάλη αντοχή αποκτάς.
Προς Θεού δεν λέω να κάνεις κάτι υπερβολικά κ να πάθεις κακό μα το πολύ ήσυχο κ ήρεμο γενικά στην γυμναστική δεν θα μας
δώσει αποτέλεσμα. Επίσης με το ελλειπτικό δεν επιβαρύνεις τα γόνατα αν δεν έχεις κάποιο σοβαρό θέμα. :)


Γυμνάζομαι πλέον ψυχαναγκαστικά και με απέχθεια, επειδή πρέπει. Μετά από πολλά χρόνια αθλητισμού τα έχω βαρεθεί όλα. Αλλά πρέπει. Για όλους μας. Οχι μόνο για το σωστό βάρος, αλλά για την ευκινησία.



Ειλικρινά πολύ λυπάμαι που σε έχει κουράσει η γυμναστική.
Είναι κάτι που αγαπώ πολύ κ που πάντα περιμένω την στιγμή να ξεκινήσω κ αυτό
γιατί με ξεκουράζει ψυχικά κ πνευματικά.

Το λάθος το δικό μου είναι που ξέρω ότι μπορώ να χάσω τα πχ 8 κιλά σε λίγο μόνο καιρό κ έτσι κάποιες φορές 
με αφήνω να φάω...

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες για τους διαιτολόγους!
Διαφωνώ με τις δίαιτες που προτείνουν οι περισσότεροι.

Ο κάθε ένας είναι διαφορετικός κ πχ εγώ θέλω 7 φρούτα την μέρα κ όχι 3!
Δεν θα μετρήσω πόσο μαρούλι θα έχει η σαλάτα μου αλλά θα προσέξω να φάω μόνο μια μικρή πατάτα.

Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα στην διατροφή κ είδα ότι για μένα πέντε σωστά (Μικρά) γεύματα την ημέρα  είναι ότι χρειάζομαι για να μην πέφτει το ζάχαρο κ η πείνα μου έτσι εξαφανίζεται.






Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 718
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 08, 2020, 21:12 »
Pilates είναι πολύ δύσκολο για το ανδρικό φύλο...λόγω κατασκευής σας και έλλειψης ευλυγισίας...θα υποφερεις να ξέρεις..
Τι έχει η κατασκεβη μας δηλαδή; :dontknow:
Και πχια έλλειψη ευλυγισίας; Εγω είμαι ευλύγιστος σαν ελατήριο! Σκέτος Τιραμόλας είμαι εγω! :yes:

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 08, 2020, 22:45 »
Σύντομα θα πω την δική μου ιστορία.

Ξεκίνησα απο τα 118 κιλά πριν απο 5 χρόνια, και τα τελευταία 2.5 χρόνια το βάρος κυμαίνεται απο 77 εως 73, ανάλογα την εποχή.
Χειμώνα περισσότερο βάρος, καλοκαίρι λιγότερο. 

Ξεκίνησα με διαιτες, κατέληξα σε υγιείνη διατροφή.
Πλέον δεν μετρώ θερμίδες, αλλά βάρος μερίδας.
Μετά τις 8 το βράδυ,....σπάνια πλεον τρώω.

Τρόποι που βοήθησαν σημαντικά ?...για να μην πω αποκλειστικά, ποδήλατο - περπάτημα, πολυ νερό ( 30 ml ανα κιλό σωματικού βάρους σαν βάση. Οχι περισσότερο απο 50 ml) 
Παντα με μέτρο και πρόγραμμα.

Το μήνυμα που θέλω να μεταφέρω προς ΟΛΟΥΣ που ενδιαφέρονται να χάσουν κιλά είναι ένα και μοναδικό. 
Το 90% της προσπάθειας, αρα και της επιτυχίας, βρίσκεται...στο μυαλό μας. 
Μόλις αυτό τιθασεύσουμε, τότε η επιτυχία είναι δεδομένη, και είναι απλά θέμα χρόνου το πότε θα φτάσουμε στον στόχο.

Καλή επιτυχία σε όσους ξεκινούν.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 03, 2023, 03:29 »
Γειά σας παιδιά κ χρΟνια πολλΑ!!!!

Ηθελα μερες εδω να γραψω αλλα δυστυχως δεν τα καταφερα μα ποτε δεν ειναι αργα ναι?
Δεν θα πω ολα οσα θελω τωρα, ομως ναι, υπαρχει τροπος για εκεινους κ εκεινες που θελουν
να χασουν τα κιλα τους κ φυσικα ΠΟΤΕ να μην τα ξανα παρουν.

Δεν θα κανω καμια διαφημιση παιδιά γιατι απλα ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΑΥΤΑ  :laugh1:
Ομως "διαφημιση" μπορει να γινεις ο ιδιος με την επιτυχια σου που ομως δεν θα ειναι για λιγους
μηνες ναι?  ;)

Οταν θα εχω χρονο θα σας γραψω πως καταφερα επιτελους να χασω τα περιττα μου κιλα αλλα κ να κρατησω ενα σωστο βαρος! Ναι κ εγω ειχα μια καλη "δικαιολογια" πολλα χρονια πριν οταν χρειαστηκα κορτιζονη....Ομως αυτο δεν εφτανε να με πειθει αλλο κ ετσι σκεφτηκα να μου λεω μονο την αληθεια οπου κ αλλαξα κ τον τροπο διατροφης μου.

Ο τροπος αυτος θα ακουστει ισως κ ο ποιοοοοοο σκληρος μα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ  :yes:
OMAD (ΟΝΕ MEAL A DAY) Επειδη δεν χρονο να συνεχισω απλα ψαξτε το λιγο κ ακουστε
καποιους καρδιολογους κ οχι καποιους τυχαιους εκει εξω ναι?

Επισης ενας καλος επιστημονας ο David Sinclair εφαρμοζει αυτον τον τροπο διατροφης κ εχει πολλα να πει σε οσους ενδιαφερονται.  Δυστυχως πρεπει οσοι δεν γνωριζουν την γλωσσα να το ψαξουν καπως γιατι ειναι λιγοι αυτοι που υποστηριζουν αυτον τον τροπο διατροφης κ μεσα σε αυτους κ εγω που εκανα το πειραμα πρωτα σε εμενα κ για αυτο μιλαω με σιγουρια.

Ομως οτι κανει σε μενα μπορει να μην κανει για αλλους ανθρωπους.
Οπως επισης εγω ανηκω στα ατομα εκεινα που μπορουν να μεινουν χωρις τροφη 24 ωρες
για να φανε μια φορα καλα (Σαλατα παντα κ καλες τροφες) αντι να τρωω οπως πρωτα.

Τα οφελη απο αυτον τον τροπο διατροφης ειναι απειρα!!! :yes:
Επισης να πω οτι η διαλειμματικη διαιτα εχει αρκετα παραθυρα κ ετσι εγω προτιμησα
την αυστηρη οδο για πολλους λογους ΑΦΟΥ ΟΜΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Κ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΝΑ ΜΕΙΩΝΩ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΤΡΩΓΑ Κ ΟΧΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΝΟΣ ΜΗΝΑ.


Οποιος καταφερει να μπει σε αυτον τον τροπο διατροφης ΔΕΝ μπορει να φαει ποτε ξανα οπως πριν γιατι αλλαζουν ολα! Είναι πολυ μεγαλο θεμα προς συζητηση για αυτο θελω οσοι ενδιαφερεστε να το ψαξετε κ φυσικα οσοι παιρνετε φαρμακα να μιλησετε με γιατρο ο οποιος ομως θα σας καταλαβει κ δεν θα σας πει να τρωτε 5 φορες την ημερα για να μην ζαλιζεστε...... ::) ::) ::)

Δεν ειμαι γιατρος κ δεν κατηγορω τους γιατρους απλα είμαι τρελα θυμωμενη που κανεις ποτε δεν μου ειπε οτι οσα τρωω με κανουν να θελω περισσοτερο να τρωω αφου επαιζα με την ινσουλινη μου!

Εμαθα πραγματα που δεν γνωριζα κ ντροπη δεν ειναι ναι?
Εμαθα οτι το συκωτι μου αλλα κ το στομαχι μου μαζι με το παγκρεας θελουν χρονο αλλα κ χωρο
για να κανουν οσα κανουν κ μετα απο 2 μηνες καταλαβα το γιατι!

Ετσι απλα αλλαζει η ζωη σου κ κανεις οσα οι αλλοι θεωρουν τρελα αλλα στο τελος της μερας εσυ ησουν ο ποιο δραστηριος στην προπονηση στο τρεξιμο στο γραφειο κ γενικα στις δουλειες σου!

Εσυ θα εισαι αυτος που δεν πεινασε μεχρι την ωρα που  επρεπε να φας γιατι γνωριζεις οτι θα φας καλο γευμα με ολα οσα χρειαζεσαι κ την επομενη μερα θα ειχει το σωμα σου τον χρονο κ την ανεση να κανει οσα εκεινο γνωριζει.

 ΕΣυ θα εισαι εκεινος που δεν ζαλιστηκε επειδη δεν εφαγε 20 ολοκληρες ωρες! Ναι οι πρωτες 4 εβδομαδες εχουν τις δυσκολιες τους που ομως τις ξεπερνας ανετα κ ευκολα!!!!!!!

Οσοι θελουν να τα καταφερουν πιστευω οτι με αυτον τον τροπο θα τα καταφερουν αφου πρωτα
το ψαξουν κ αφου σκεφτουν οτι η τροφη για εναν ανθρωπο ειναι σαν το οπλο.....
Με αυτο μπορεις να σωθεις ειτε να σκοτωθεις!

Το οπλο αυτο το κρατας εσυ παντα στα χερια σου κ κανεις αλλος δεν σου φταιει.

Μεσα σε 3 μηνες εχασα πολλα κιλα κ φυσικα ειχα απιστευτη μουρμουρα κ φοβιες απο
τους δικους μου που σημερα ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΝ να μου που....Φαε Αγγελικη πρωινο για να
μην ζαλιζεσαι κ για να μην πεινας ολη μερα!

Γιατι οποτε ετρωγα πρωινο ηθελα να φαω παιδια κ εσας ακομη!!!! Γιατι ενω τα καταφερα να χασω κιλα με τον καλο μου φιλο Mark Hayman?
Τα πηρα ξανα αφου παντα ετρωγα 5 η 4 φορες την ημερα.

Εχασα  λοιπον με την OMAD τους δυο πρωτους μηνες 12 κιλα. Δεν με ενοιαζε αρχικα ποσα θα χασω απλα φοβομουν για την υγεια μου γιατι τελευταια  ειχα ξεφυγει επικινδυνα με το φαγητο....Εκανα δυνατες προπονησεις κ νομιζα οτι αυτο ηταν καλη δικαιολογια μα οχι δεν ηταν!

Συνεχιζω την διατροφη αυτη πού δεν θεωρω διαιτα ναι?
Τρωω μετα απο 24 ωρες μια φορα μονο αλλα τρωω οπως ειπα κ πριν πολυ καλες τροφες.

Οσοι εχουν δει τι τρωω κ την ωρα που τρωω θελουν να με σκοτωσουν!
Εγω ομως κοιταζω το σωμα μου κ το μυαλο μου τι λενε ναι?

Επαψα να ακουω τις βλακειες που μονο στον θανατο σε πανε!
Τρωω λοιπον καλες τροφες που μαγειρευω στο σπιτι απλα αποφευγω τα φαγητα απο εξω χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορω να φαω μια πιτσα αν το θελησω ναι?

Ομως εχω ενα παραθυρο δυο ωρων αν εχω πιει καφε η αν δεν εχω πιει τοτε οτι φαω
ειναι σε διαστημα μονο μιας ωρας κ αυτο φυσικα ειναι οτι πιο αυστηρο για αυτο καποιες μερες
οταν εχω κοσμο στο σπιτι κ τρωμε παρεα το βραδυ δλδ κατα τις 8 με 9 τοτε αφηνω ενα παρθυρο 3 ωρων το οποιο πιστεψε με δεν κανει κακο ειδικα για οσους στην αρχη πεινανε πολυ.



Με αυτον τον τροπο φευγουν πολλα κιλα κ η διατροφη αυτη ειναι για ατομα που θελου να χανουν πολλα κιλα κ οχι απλα 5 κιλα!!! Δεν ειμαι παραλογη κ ξερω που πρεπει να σταματησω ναι?

Παιζει ρολο γιατι κανεις μια τετοια αλλαγη στη ζωη σου. Στην αρχη εισαι σαν τον λεπρο που κανεις δεν θελει.... :laugh1: :laugh1:  Μετα απο λιγους μηνες σε πλησιαζουν ατομα που ειναι ακομη παχυσαρκα κ σε ρωτανε τι εχεις κανει.........Δεν εχεις κανει κατι σπουδαιο.....Πιστεψε με!

Απλα ρυθμισες την ισνουλινη σου να λειτουργει σωστα κ οχι να ανεβαινει πανω κατω σαν το ασανσερ γιατι σου εμαθαν να τρως συνεχεια απο λιγο!  Εμαθες οτι το σωμα σου δεν ειναι να το
τα ι ζεις μονο αλλα να το αφηνεις να ξεκουραζεται κ να χωνευει!

Εμαθες οτι αν δεν πιεις καφε το πρωι δεν θα πεθανεις οταν θα τον πιεις το απογευμα αργα λιγο πριν φας κ αν δεν το αντεχεις?

Θα τον πιεις σκετο κ ετσι κανενα προβλημα! Απλα μαθαινεις να ξεχωριζεις τις πραγματικα καλες τροφες αφου θα τρως μονο μια φορα την μερα (Αυτο απο τη στιγμη που εχεις προσαρμοστει με αυτες τις ωρες νηστειας ναι?) κ  θα τις απολαμβανεις οπως ποτε!!!

Με αυτον τον τροπο δεν πεινας ολη μερα κ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΙ ΘΑ ΦΑΣ!!!!!!!
ΑΛΛΑΖΕΙ ΟΛΗ ΣΟΥ Η ΖΩΗ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ!

Κ παμε τωρα κ στους αλλους που ισως χαμογελανε.....
Ξερεις? Υπαρχουν ανθρωποι που ειναι εθισμενοι με το φαγητο κ δεν ξερουν το γιατι!
Σιγουρα δεν το ξερουν οπως δεν το γνωριζα ουτε κ εγω!!!

Ειναι ναι, μεγαλη υποθεση να μαθει κανεις να τρωει σωστα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ!!!
Συγγνωμη που    σας κουραζω με ολο αυτο μα βρηκα μια απαντηση σε οσα με εκαναν να νιωθω
πως εχω χασει το παιχνιδι κ πως εγω εδω κ λιγα χρονια απλα πειναω.....Ειναι δυνατο κατι τετοιο?
Ναι οταν εισαι γεματος τοξινες ειναι! Είναι πολλοι οι λογοι που τους μαθαινεις στην πορεια μιας
τετοιας διατροφης....

Τα παντα ομως με μετρο κ με μεθοδο!
Τιποτα χωρις την παρακολουθηση γιατρου παιδια!!!!

Αν χρειαστειτε κατι? Ειμαι στην διαθεση σας κ με πμ να σας απαντησω σε οτι μπορω.


Απλα αφου τα καταφερα εγω?
ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ Κ ΕΣΥ Κ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΝΑΙ?

ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑ ΝΕΙΣ!!!!!

Αυτος ο τροπος διατροφης δεν ειναι για αθλητες!
Αυτοι οι ανθρωποι τρωνε αλλιως κ αυτοι φυσικα ξερουν τι κ πως!

Εγώ γυμναζομαι μια ωρα την ημερα κ εκει κατάλαβα τι σημαινει το σωμα σου να καιει
λιπος!!! Ενεργεια αστματητη κ δυναμη! Αυτα ποτε? Μετα τον εναμιση μηνα!
Τις πρωτες μερες σε χτυπαει η αποτοξινωση κ σε κανει μεσα στα νευρα...

Ναι φυσικα υπαρχουν κ αυτα μα μετα? ΤΑ ξεχνας ολα κ εισαι μια χαρα αν δεν σκοτωσεις κανεναν ναι?  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:  Παιδια ας  γελασουμε λιγο γιατι το εχω αναγκη ναι?

Ολα ειναι στο μυαλο μας αλλα στην ψυχη μας!
Οτι θελουμε το μπορουμε!

Θα δειτε στην προηγουμενη μου αναρητση τι λεω.....
Αρκετα γευματα την ημερα ελεγα.... :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Γελαω γιατι τελικα εμεις κ μονο εμεις μπορουμε να μας ακυρώσουμε ......
Τι ελεγα για το ζαχαρο κ την πεινα μου?
Ολα αυτα τα ειδα τωρα με τον τροπο που τρωω Κ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ!!!!  :yes:















« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 03, 2023, 14:14 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 687
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 03, 2023, 09:08 »
Έχω παει σε 2 διατροφολογους και τα κιλα που εχασα τα ξαναπηρα μετα απο καποιο διαστημα

Στάλθηκε από το 21051182G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 03, 2023, 14:31 »
Σε νιώθω ειλικρινα κ σε καταλαβαίνω όμως;
Έχασες 2 μαχες μου λες κ οχι τον πόλεμο.

Ψάξε λιγο την μέθοδο που λεω κ δεν θα απογοητευτείς!

Θελω να συμπληρώσω απο χθες οτι όλους αυτούς τους μήνες παίρνω βιταμίνες, ωμέγα 3 κ Co q10 50mg.

Αυτα μου τα ζήτησε ο Καρδιολογος για να παίρνει σίγουρα οσα χρειάζεται το σωμα  μου.

Τις βιταμίνες τις παίρνω μόνο για 3 μήνες κ μετα σταματάω για άλλους 3.

Οπως είπα κ στην προηγούμενη μου ανάρτηση προσέχω πολυ κ τα φρούτα τα έκοψα εντελώς χωρίς όμως να απαγορεύονται.

Στο διάστημα των δυο ωρών ( οταν αφήνω παράθυρο) προσπαθώ να φαω οχι φρούτα αλλα καλο κ αρκετό φαγητο.

Κατι σημαντικο που παρέλειψα χθες ειναι οτι με αυτόν τον τροπο εξαφανίζονται περίεργοι πόνοι  απο το σωμα που οφείλονται κ στην φλεγμονή.

Πόνοι απο τα κόκαλα κ τους μυς!
Πόνοι κ ενοχλησεις που εγω ειχα μετα σπο κάθε προπόνηση κ νόμιζα οτι ηταν φυσικό!

ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ  ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΜΑ ΑΝ ΕΣΤΩ Κ ΕΝΑΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ; Τότε ναι θα ακολουθήσουν πολλοί ! 

Αποσυνδεδεμένος georgeboy

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 03, 2023, 17:40 »
Θέλω να πω τη δική μου  άποψη και θέλω να την πάρω από την αρχή....
ήμουν πάντα εύσωμο παιδί,  στο λύκειο στην εφηβεία και με τα κοριτσάκια πήγα  άρση βαρών.... κατάφερα και έχασα 45κιλα δηλαδή από 125 πήγα 80, μετά από 2 χρονιά μου είπανε ότι έσπασε ο μυς της πλάτης και έφυγα από το άθλημα.  πολλά κιλά πήρα πάλι στα 38 μου, είχα τον όγκο της άρσης βαρών πάντα αλλά δεν με έλεγες παχύ.
τώρα στο σήμερα διαγνωστικά με σκλήρυνση κατά πλάκας στα 33 μου, απολύθηκα από τη δουλειά,  μελαγχολία, κακή συνταγογραφιση λιπος στο σηκωτι διαβήτης,  χοληστερίνη και  στα 38 145 κιλά,
σήμερα στα 43 είμαι με μπαστούνι και αναπηρικό  αμαξιδιο όταν πάω κάπου πχ σε σούπερ μάρκετ λόγο έλλειψης ισορροπίας και κακού συγχρονισμού στη βαδιση. όμως είμαι 100 κιλά δεν παίρνω καμμια θεραπεία αλλά κάνω συστηματική προπόνηση 1,5 ώρα την ημέρα και κατέχω το πανελλήνιο ρεκόρ στον δίσκο στην κατηγορία μου και κάμω την διατροφή της άρσης βαρών που είναι πλούσια σε φρούτα λαχανικά , πρωτεΐνη (και λόγο έλλειψης χρημάτων μακαρόνια πρωτεΐνης) πουλιούνται στα σούπερ μάρκετ και περιπου 6 αβγα την ημερα, 3 το πρωί,  3 το βραδυ. Ο διαβήτης (τύπου 2) έφυγε, η χοληστερίνη έπεσε και η ψυχολογία μου ανέβηκε. και όλα αυτά χωρίς φάρμακα,  μόνο με διατροφή και προπόνηση. δηλαδή άλλαξα τρόπο ζωής,  όποιος θέλει βοήθεια να μου στείλει email, δεν παίρνω ούτε θέλω χρήματα, μόνο συμβουλές δίνω (το λέω γιατί για ψιλου πηδημα ζητάνε λεφτά)

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #43 στις: Ιανουαρίου 06, 2023, 14:21 »
Ωραιες απαντησεις. Αλλαζουν οι αποψεις. Οσοι γεννηθηκαμε στα τελη δεκαετιας 70, αρχες 80 ξερουμε την απαλευτη τρελα των 100 γευματων τη μερα, των υδατανθρακων ΠΑΝΤΟΥ, λιπαρων (και γευσης) πουθενα και την εμμονη με τη ατελειωτη αεροβικη γυμναστικη. Η μητερα μου μετα απο δεκαετιες μονιμης διαιτας και μονιμης γυμναστικης αλλαξε στα 70 αυτο που κανει, το γυρισε σε πρωτεινη/λαχανικα και εφτασε στο βαρος που ειχε στα 25 της.

Εδω και ενα χρονο, και μετα απο διαγνωση σπανιου αυτοανοσου κανω αρση βαρων (deadlift, barbell row, overhead press, bench press, squat, hip thrusts), και ψιιιιλοπροσεχω τη διατροφη μου. Δεν εχει αλλαξει το βαρος μου, εχει αλλαξει το σωμα μου. Στο ιδιο βαρος βλεπεις πλεον μυες αντι για λιπη, κοιμαμαι καλυτερα, σκεφτομαι καθαροτερα και ειμαι απειρως δυνατοτερος και πιο ευλυγιστος απ'οτι περσι τετοια εποχη. Αν εκοβα ψωμια, μακαρονια, πατατες, ΓΛΥΚΑ κλπ και κραταγα λαχανικα, φρουτα, γαλακτοκομικα και πρωτεινες θα ημουν αλλος ανθρωπος. Αλλα τι να κανουμε, βαριεμαι το πολυ κρεας, λατρευω το ψωμι. Ειδικα με το ψωμι μπορει να γινει μεγαλη ζημια. Ασε με με χουμους, ταραμοσαλατα και τυροκαυτερη και μπορω να φαω ενα φουρνο.

OMAD προσωπικα δε μου παει γιατι μου καταστρεφει τη γυμναστικη, αλλα μου παει το intermittent fasting (διαλυματικη διαιτα). Χωρις καποιου ειδους γευμα δεν σηκωνεις βαρη, οποιος κι αν εισαι.

Τωρα οταν πλεον βλεπω ατομα να λιωνουν στο διαδρομο, ποδηλατο κλπ λεω μεσα μου "αν θελετε να τρεξετε, να δειτε τον κοσμο, να παρετε ωραιο καθαρο αερακι βγειτε εξω, αν θελετε να αλλαξετε το σωμα σας σηκωστε κανα βαρος".
Επιπλεον, αλλαξα την λαθος αποψη μου οτι τα βαρη ειναι για τους φουσκωτους που πινουν πρωτεινες και ντοπες για πρωινο, τελος, βλεπω και πολλες γυναικες πλεον να κανουν βαρη, με μαλλον καλυτερα αποτελεσματα απ'οτι με το διαδρομο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2023, 14:32 από karamonde »

Αποσυνδεδεμένος georgeboy

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η δύσκολη λέξη...δίαιτα
« Απάντηση #44 στις: Ιανουαρίου 06, 2023, 15:26 »
σωστά karamande...
Η γυμναστική είναι τρόπος ζωής,  αλλάζεις τρόπος σκέψης,  όπως είπες ένα ελαφρύ τζοκινγκ έξω σε πάρκο ή σε παραλία μπορεί να σε αλλάξει ή λίγα βάρη , οξυγονονεται ο εγκέφαλος και η διατροφή έρχεται μόνη της μετά.
το σημαντικό είναι να μπει η γυμναστική στη ζωή μας!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160018 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110819 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515443 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146503 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303314 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12808 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530883 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201490 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801700 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11095 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41023 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet