vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

337 επισκέπτες, 7 χρήστες
vlasismiriagos, tibolaso, bujinkan, gstamatos, maprix, manoslykos, I.P

Twitter

Vapefly Holic MTL RDA

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Vapefly Holic MTL RDA
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 04, 2019, 11:54 »
Γιώργο και Αντώνη, όπως αναφέρθηκε λίγο πιο πάνω τα decks των δύο ατμοποιητών είναι σχεδόν τα ίδια. Τον RTDA τον έχω, αλλά δεν έχω προλάβει να τον δοκιμάσω ακόμη. Πιστεύω όμως πως αφού τα decks και το airflow είναι σχεδόν, αν όχι απολύτως, ίδια, δεν θα δεις μεγάλη διαφορά.

Γέμισμα με την αφαίρεση μόνο του επιστομίου μπορεί να γίνει, αλλά πρέπει να είναι κανείς πολύ προσεκτικός.

Αποσυνδεδεμένος Stratos Xilog

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vapefly Holic MTL RDA
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 04, 2019, 12:58 »
Εγω ειμαι κατοχος του Galaxies RDTA και δεν εχω κανεναν λογο να τον αντικαταστησω!!!! ειναι ευκολος κι εχει γευσαρα.

Απ: Vapefly Holic MTL RDA
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 04, 2019, 13:08 »
Συμφωνώ.
Και εγώ κάτοχος του rdta, δεν βρίσκω λόγω για αγορά του holic, φαίνεται ολόιδιος.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Vapefly Holic MTL RDA
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 04, 2019, 23:05 »
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά βρίσκω πως εκεί που οι mtl "φυσάνε"  είναι σε sqonk mode. Κατά κόρο έχουν βαθύ πηγάδι. Προσωπικά το βρίσκω μαζωχιστικό το να αφαιρείς το βαρέλι για να στάξεις. Ζουλάς & τέλος. :yes:

Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vapefly Holic MTL RDA
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 04, 2019, 23:29 »
Μα γιαυτο τον θελω. Να βαλω μπρος το τοπσαιντ μου που το εχω παροπλισει. Το εχω και σε κοκκινακι οποτε ενας μαυρος πανω του θα ειναι ταμαμ συμπολιτη

Στάλθηκε από το LG-K500n μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Vapefly Holic MTL RDA
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 04, 2019, 23:36 »
Μαυροκοκκινάκι, ε; Αρέσκειν με πολλά αυτός ο συνδυασμός!!!  :love_hearts:

Αποσυνδεδεμένος Doukakos1

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vapefly Holic MTL RDA
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 25, 2019, 17:00 »
παιδια κανενα update μετα απο τη συμβιωση μαζι του;; Αποδοση γευσης, τζουρα;; Μας αρεσει ακομα;Παιρνει το mtl rda σκηπτρο;

Αποσυνδεδεμένος Golden33

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vapefly Holic MTL RDA
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 01, 2019, 23:18 »
Ας πω και εγω την εμπειρια μου μετα απο 3 μερες συμβιωσης. Οντως η γευση του ειναι πολυ καλη και το στησιμο του γελοιο. Τον δουλευω με superfine mtl 5  σπειρες σε 2.5 πυρηνα στα 18-20 watt.
Παμε τωρα λιγο και στα θεματακια που αντιμετωπιζω και θελω την βοηθεια του [member=14633]aragiannis[/member].
Με κλειστο το εσωτερικο airflow και στη δευτερη μεγαλυτερη τρυπα που τον δουλευω ακουγεται ενα μικρο σφυριγμα, δεν ειναι αθορυβος.
Επισης νοιωθω οτι ειναι πιο αερατος απο οτι θα επρεπε στην τρυπα που τον χρησιμοποιω. Σκεφτειτε οτι οταν τον πρωτοδουλεψα ελεγξα 4-5 φορες αν το εσωτερικο airflow ειναι κλειστο γιατι μου φαινοταν πιο αερατος απο οσο θα επρεπε.
Ενα αλλο θεματακι ειναι οτι στις 5-6 απανωτες τζουρες στα 19-20 watt ζεσταινεται αρκετα ο ατμο.
Και τελος παρα την πολυ καλη γευση του, παιρνω και μια μικρη μεταλλιλα η οποια δεν ξερω αν προερχεται απο την θερμοκρασια που ανεβαζει ο ατμο η απο το γεγονος οτι δεν εχει στρωσει ακομα καθως τον εχω μονο 3 μερες.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Vapefly Holic MTL RDA
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 02, 2019, 01:31 »
Εχοντάς τον & εγώ καμιά βδομάδα, υπερθεματίζω σε όλα, εκτός της μεταλλίλας που αφήνει. Βέβαια όπως όλοι οι ατμοποιητές μου, πέρασε από ένα μπάνιο με απορρυπαντικό πιάτων/ξύδι & μετά ολονύκτιο μούλιασμα σε ρακή. Πανέμορφος, πανεύκολος, γευσάτος, άψογη κατασκευή άφθονες επιλογές παραμετροποίησης. Παρόλα αυτά όμως...
...Θα τον τοποθετούσα δίπλα στον Ammit rda σαν απόδοση με μειονέκτημα ότι δεν "σφίγγει" όσο αυτός, δεν είναι τόσο αθόρυβος & ζεσταίνεται αρκετά.
Σίγουρα όμως πίσω από τον 1928 σε όλα.
Η υποκειμενική μου κρίση, με κριτήριο το πόσο μπορεί να "σφίξει" χωρίς να ζεσταθεί ή χάσει σε γεύση (το πόσο μπορεί να "ανοίξει" δεν είναι στις προτιμήσεις μου: 
1) 1928
2) Ammit mtl rda  
3) Vapefly Holic

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Vapefly Holic MTL RDA
« Απάντηση #24 στις: Ιουνίου 02, 2019, 13:21 »
Φίλε [member=16781]Golden33[/member] για τι τιμή αντίστασης μιλάμε; 

Αποσυνδεδεμένος Golden33

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vapefly Holic MTL RDA
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 02, 2019, 13:38 »
Τη διαβαζει το pulse 0.67. Ειναι το superfine mtl 5 σπειρες σε 2.5 πυρηνα.
[member=21779]treloneritis[/member] σε γευση σε σχεση με τον 1928 πιος υπερτερει?

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Vapefly Holic MTL RDA
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 02, 2019, 13:43 »
Σε αντιστάσεις πάνω από 0,8Ω δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ θέμα υπερθέρμανσης. Η ιδανική τιμή αντίστασης για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή είναι εκεί γύρω στο 1Ω.

Αποσυνδεδεμένος Golden33

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vapefly Holic MTL RDA
« Απάντηση #27 στις: Ιουνίου 02, 2019, 14:00 »
Αρα ειναι μονο για μονοκλωνα συρματα? Γιατι αν κανω αλλη μια σπειρα με το fused θα θελει πανω απο 20 watt. Κατι που δεν βοηθαει στη θερμοκρασια.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2290
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Vapefly Holic MTL RDA
« Απάντηση #28 στις: Ιουνίου 02, 2019, 18:35 »
 [member=21779]treloneritis[/member] σε γευση σε σχεση με τον 1928 πιος υπερτερει?

Οπως έχω ήδη απαντήσει, ο 1928 υπερτερεί σε όλα. Αλλά ξανατονίζω για το δικό μου στήσιμο & για το δικό μου ατμιστικό προφίλ, όπως το έχω περιγράψει παραπάνω. Στα "ανοιχτά" τους, δεν γνωρίζω/δεν απαντώ. :).
Αντικειμενικά μπορώ να αναφέρω αυτά τα δεδομένα:
1) Η Vapefly σίγουρα δεν υλοποίησε ένα θάλαμο ατμοποίησης= θάλαμο βασανιστηρίων. Περιορισμένος σε διαστάσεις μεν, φαρδύς δε. Αντίθετα η σχεδίαση του 1928 σε αυτό το σημείο είναι αυτό που λέμε ο ορισμός του (ευρωπαϊκού; ) MTL.
2) Σε chain vaping όντως θερμαίνεται (μου θύμισε κλωνοskyfall σε mtl configuration. Στο κοντά 1Ω & 15W vandyVape mtl fused clapton, δεν είναι υπερβολικό, αλλά δεν είναι & ευχάριστο σαν αίσθηση. Αυτό ήταν το 1ο που παρατήρησα όπως & ο κάποιος παραπάνω θόρυβος που έκανε.
Ισως να φταίει το υλικό. Ο 1928 δείχνει & είναι πιό βαρύς. Το βαρελάκι είναι παχύτερο & φαίνεται με το μάτι.

Μην θεωρηθεί ότι θάβω τον ένα & προμοτάρω τον άλλο.Και οι δύο τους (βάλε & τον Ammit) είναι πολύ καλές υλοποιήσεις όσον αφορά το mtl. Από τους 3 που ανέφερα, απολαμβάνω & στην τιμή που τους βρίσκεις είναι κρίμα να μην τους έχεις & τους τρεις. :yes:

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Vapefly Holic MTL RDA
« Απάντηση #29 στις: Ιουνίου 07, 2019, 15:32 »
Έψαχνα MTL ντριπεράκι να σετάρω το μοναδικό σκουόνκ μοντ που χρησιμοποιώ και μου τον έστειλε η Vapefly, οπότε θα πω δυο λογάκια και εγώ ως ο όχι-τόσο-σφιχτοτζούρης.


Πολύ ωραίος κατασκευαστικά και χωρίς ατέλειες. Τα όρινγκς φαίνονται αξιόπιστα και με ελάχιστη λίπανση το τοπ καπ μπαίνει και βγαίνει πολύ άνετα. Το ντριπ τιπ όπως είπε και ο [member=14633]aragiannis[/member] είναι το πιο κατάλληλο για έναν τέτοιο ατμοποιητή και δεν έχω σκοπό να δοκιμάσω κάποιο άλλο. Το beauty ring είναι ευχάριστο εξτραδάκι και καλοδεχούμενο.


Μου αρέσει πάρα πολύ η λεπτομέρεια με τις δύο υποδοχές για να κάθεται το εργαλείο που στρίβουμε. Για όσους έχουν χοντρά δάχτυλα ή δεν βλέπουν καλά ή είναι καινούργιοι στους επισκευάσιμους κλπ, το στήσιμο λόγω αυτών των δύο υποδοχών είναι πραγματικά αστείο. Δοκίμασα να την βάλω πιο πάνω και πιο κάτω αλλά ξεκάθαρα το κατάλληλο ύψος είναι αυτό που προτείνει η εταιρεία.

Αρνητικό για μένα άλλα ίσως όχι για πολλούς ότι έχουμε αλένακια και όχι σταυρόβιδα ή ίσιο έστω. Το αλενάκι είναι πολύ λεπτό και σίγουρα δεν είναι για πολύ ξύλο γιατί θα κλωτσήσει. Πολύ προσεκτικά και απαλά στο βίδωμα/ξεβίδωμα.


Αγαπημένο στήσιμο στον Holic σε 3άρη πυρήνα, απλό 0.40 κανθαλάκι με ανοιχτές σπείρες και αρκετούτσικο, όχι πολύ αραιωμένο, βαμβάκι. Η αντίσταση να βγαίνει στα ~0.80+Ω και 18 με 19W.

Από αέρα στον συγκεκριμένο εγώ διαλέγω τα πάντα ανοιχτά. Δηλαδή, οι δύο υποδοχές στο εσωτερικό ανοιχτές και εξωτερικά στην μεγαλύτερη τρύπα και από τις δύο πλευρές. Θυμίζει στο λίγο πιο σφιχτό τον Hadaly με την μία τρύπα αέρα ανοιχτή.

Με το στήσιμο που παίζω εγώ ο ατμοποιητής δεν ζεσταίνεται καθόλου, η τζούρα είναι αθόρυβη, ο ατμός έρχεται χλυαρός και μπόλικος.

Οι αληθινοί σφιχτοτζούριδες έχουν πολλές επιλογές στον αέρα και μπορούν να προσαρμόσουν τον Holic ακριβώς όπως το θέλουν. Θα τον πρότεινα σε MTL ατμιστές που παίζουν με 2-3 διαφορετικά στησίματα ανάλογα την περίσταση οπότε με έναν ατμοποιητή έχεις επιλογές να παίξεις από σχεδόν τέρμα σφιχτό μέχρι το τέρμα ανοιχτό του με αρκετό αέρα.


Από γεύση κανένα παράπονο, τον έχω πιο πολύ με ΝΕΤ υγρά αλλά και σε πιο πολύπλοκες καπνικές συνταγές που του έβαλα έδειξε ότι τα βγάζει πέρα άνετα.

Δεν προτείνω να τον πάρετε αν δεν θέλετε να τον βάλετε σε σκουονκ μοντ. Το τοπ καπ πρέπει κάθε φορά να βγαίνει για να στάξεις και για μένα τουλάχιστον είναι πολύ κουραστικό. Σκουονκάρει απίθανα και είναι πολύ δύσκολο να δεις διαρροές, θέλει να το προσπαθήσεις.

Άσε που είναι πανέμορφος, σετάρα έχω κάνει.. ;D


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110798 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159985 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515427 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303305 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530861 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201483 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801690 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11090 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41016 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet