vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

259 επισκέπτες, 10 χρήστες
gioupi, komos, Lazy Dog, grag, Alexander20, bujinkan, maprix, camber, manoslykos, tibolaso

Twitter

Κούραση/burnout

Αποσυνδεδεμένος ivris

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #45 στις: Μαρτίου 04, 2019, 20:13 »
Εγω θα σου πω απλα πως σε καταλαβαινω, μιας και υπηρξα σε ιδια φαση καποια στιγμη,πολλες στιγμες, στο κοντινο παρελθον.
Μονο καλο μπορει να σου κανει , οταν κοντα στο νου ερχετε η γνωση, η απλά μια συνειδητοποίηση της καταστασης.
Και για να αποκτησεις την γνωση πρεπει να καταπιαστεις αλλιως εισαι απλα παρατηρητης και οχι δημιουργος της ζωης σου.

Εγω καιρο αργοτερα, αν και ναι δεν εχω δοκιμασει ολες τις υγραρες στο πτωχο εσωκλειστο ελλαδισταν, κατεληξα πως απλα δεν υπαρχουν υγραρες.Υπήρξαν,ομως οχι πια...
Τι να το κανω να μου εξηγεις (ο πωλητης,ο ρεβιουερ, ο μοστρας) τι κανει και τι δεν κανει το μοντακι +/- ο ατμοποιητης σου , οταν ολες οι γευσεις του εμποριου απο ετοιμα υγρα μεχρι snv,αρωματα κλπ ερχονται με εντελως μα με παντελως muted σε γευση.

Θελω να πω, οτι ολοι μιλανε για γευση και χτυπημα και απολαυση , οταν ειδικα στο ελλαδισταν αλλα και σε αλλες χωρες tpd εποχης ολες οι γευσεις ειναι απλα ξεπαστρεμενες.

Δωσε μου ενα odin 101 προ tpd που τραβαγες τζουρα και μοσχοβολουσε ολη η ταξη(μαθητουδι τοτε), δωσε μου ενα λεμον ταρτ που η ταρτα ηταν τοσο οργασμικη που ξανατραβαγες τζουρα για να καλυψεις την αναγκη της επιγευσης, δωσε μου ολα εκεινα τα υπεροχα υγρακια και ενα απλο ατμοποιητη και παρε μου την ψυχη.

Κοιταω και εγω τα ραφια μου , γεματα πλεον απο ατμο , μοντακια, υγρα , συρματα , driptips κλπ κλπ και βλεπω την ιστορια μου στην πορεια του χρονου,
απο τα θρυλικα καρτο by kangertech (nobacco) μεχρι το απογοητευτικο yihi sx mini mi τελευταια και προσφατη αγορα...Και να ηταν μονο αυτα?Πισω απο την μοστρα κρυβονται ουλτρα σονικ cleaners,ανεμηστηρακια,ζυγαριτσες,ενέσεις κλπ κλπ.
Οταν τα κοιτω γελαω και αναρωτιεμαι πως καπνιζα , σε δευτερη σκεψη σκεφτομαι οτι πρεπει να τα διωξω γιατι γινεται της ...π...οπης και το μινιμαλ ειναι πολυ απλο και υπερβολικα ομορφο και καποιος αλλος κεκλεισμενων των θυρων θα τα θελει.

Και δεν θα σου κανω διαφημιση το aio , θα σου πως ομως πως οι τελευταιοι μηνες τρεχουν καθημερινα με δυο ναυτιλους aio και αλατα νικοτινης.
Την γευση τη ψαχνουμε δεν την βρισκουμε , αλλα το mobility , το "vape on the go" , το "καλυπτω μια αναγκη αυτη της νικοτινοτζουρας" μια χαρα καλυπτεται.

Και για να παω την σκεψη σου πιο μακρια και ισως ετσι να λεω και εγω το δικο μου  burnout , ενα που βλεπω και θλιβομαι, με τον τελωνη να ειναι μπαστακας σε ο,τι μπορει να θες και ισως οτι μπορει να σκεφτεσαι να κανεις , σε αυτη την ατελειωτη κουρσα γευσης , ειναι παντελως απογοητευτικο και εντελως αντιθετο με το φιλελευθερο.
Σκεφτομαι απλα ποσο μαντρωμενη στα συνορα της ειναι αυτη η χωρα για οσους εμενουν να διαμενουν εντος και απο την αλλη ποσο ευκολη και ομορφη χωρα ειναι για εκεινους που ειναι απ'εξω και κλεβουν απο μεσα.

Αλλά παμε αλλού γιατι αρεκτα το καψαμε και απο vape κατασταση περναμε σε  rape κατασταση...

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #46 στις: Μαρτίου 04, 2019, 20:34 »
Πούλησε σε τα όλα και κράτησε δύο  mod και δύο καζάνια

Και εγώ έχω δοκιμάσει πολλά mod και ατμοποιητες αλλά ποτέ δεν είχα στην κατοχή μου πάνω από 2 + 2 
Αγορά τα νέα και πούλημα τα παλιά κατευθείαν, και ακόμη το κάνω όταν δω κάτι ενδιαφέρον.. βέβαια βοηθάει που είμαι εξωτερικό και φεύγουν κατευθείαν στην τιμή που αγοράστηκαν από Κίνα.
Για τον γερμανό είναι προσφορά και τα τσιμπάει

Μετά από τόσα, το βασικό μου είναι το ikuun i200 με εσωτερική μπαταρία και prince baby με Mesh coils και το δεύτερο σετ pico25 με Gear rta

Το μοναδικό χάσιμο χρόνου είναι η μια φορά την βδομάδα βαμβάκι στον επισκευασιμο

Ξεκίνησα με βασικό σετ εργοστασιακό και έχω καταλήξει σαν βασικό τον εργοστασιακό

Όλα είναι είναι κύκλος

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #47 στις: Μαρτίου 04, 2019, 20:58 »
Πολύ ενδιαφέρουσες απαντήσεις παίδες, ευχαριστώ. Είμαι εκτός χώρας και λόγο χρόνου δεν μπορώ να απαντήσω κανονικά, αλλά θα το κάνω το ΣΚ.

Αποσυνδεδεμένος iliaspcw

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #48 στις: Μαρτίου 04, 2019, 23:13 »
Σαν καπνιστής δυο πακέτων τσιγάρων την ημέρα ,και για αρκετά χρόνια  αποφάσισα ότι η όλη κατάσταση  δεν πήγαινε άλλο και ότι έπρεπε να το κόψω  . Το δούλευα αρκετό καιρό όλο αυτό μέσα στο μυαλό μου , έκανα προσπάθειες να το κόψω , ακόμα και μαχαίρι , αλλά δεν τα κατάφερνα .Έτσι αποφάσισα να δοκιμάσω το άτμισμα , με σκοπό όχι να αντικαταστήσω το τσιγάρο με αυτό , αλλά για να το χρησιμοποιώ μόνο όταν θα έχω έντονο στερητικό σύνδρομο , έτσι ώστε να μην ξαναβάλω τσιγάρο στο στόμα μου .

Έτσι λοιπόν πήρα ένα Pockex ένα καπνικό υγρό με 12αρα νικοτίνη , πέταξα τσιγάρα αναπτήρες ακόμη και το τασάκι από το γραφείο μου για να μην βλέπω ούτε αυτό , και με μια μέγιστη   κατανάλωση 2ml την ημέρα , δεν έκανα ξανά ούτε μια τζούρα καπνού . Στην πορεία και μετά από λίγο καιρό , άρχισα να ψάχνομαι για συσκευές , για υγρά , για το ένα και το άλλο , και όλα τα γνωστά , και να αφιερώνω πολύ χρόνο σε όλα αυτά .ώσπου μια μέρα έφαγα ένα φλας  και είπα , όπα μεγάλε , μάλλον ξέχασες που ήσουν και ποιος ήταν ο στόχος σου , και μπήκες σε άλλον κυκεώνα .

Το αποτέλεσμα ήταν να το πάρω διαφορετικά , να ξαναγυρίσω στο Pockex και σε ένα 12αρη δεκάμελο ανά πενθήμερο , στην συνέχεια να το γυρίσω σε σκέτη βάση , ρίχνοντας την νικοτίνη σιγά σιγά στο 3  και κρατώντας την ίδια κατανάλωση , την μέγιστη στα  2ml δηλαδή , ενώ εδώ και δυο εβδομάδες  , αποφεύγω συστηματικά να έχω μαζί μου συσκευή όταν π,χ   πάω σε εξωτερικές εργασίες όπως και σε άλλες περιπτώσεις , με αποτέλεσμα να έχω πέσει σε μια κατανάλωση του ενός ml την ημέρα , και νομίζω πια ότι έφτασε η στιγμή να  αποχαιρετίσω και το άτμισμα . 

Σίγουρα  όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες , όπως και όλοι μας δεν είμαστε ίδιοι , όπως και τα θέλω του καθενός σε σχέση με το άτμισμα δεν είναι ίδια , και όποια  και να είναι αυτά τα θέλω  δεν πρόκειται για κάτι το μεμπτό , και στο φινάλε όπως την βρίσκει ο καθένας . Άπλα από τα γραφόμενα σου θεωρώ ότι οι λόγοι που μπήκες στο ατμισμα  είναι οι ίδιοι με τους  δικούς μου , και όχι επειδή το ατμισμα είναι πιο φθηνό κ,τ.λ και ότι για αυτό κουράστηκες και έχεις αυτούς τους προβληματισμούς , και για αυτό σου έγραψα και αυτό το όντως σεντόνι . 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #49 στις: Μαρτίου 05, 2019, 13:11 »
Οι απαντήσεις που σου δόθηκαν, είναι όλες to the point που λέγαμε και στη Δαφνούλα Ηλείας. Επέτρεψέ μου να προσφέρω κι εγώ άλλη μία: από τη στιγμή που κάτι δεν σε ευχαριστεί πλέον όσο πριν (στη συγκεκριμένη περίπτωση η πολλή ενασχόληση με το "σπορ"), άλλαξέ το

Θες να αλλάξεις στυλ ατμίσματος? Θες να αλλάξεις γεύση? Θες να αλλάξεις σύρμα? Κάντο. Και σταμάτα ΧΤΕΣ να ψάχνεις το τέλειο και το απόλυτο. Δεν υπάρχει (πλέον, το 2014 υπήρχε το castle long reserve MMXIV  ;D).

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #50 στις: Μαρτίου 05, 2019, 16:52 »
Θα συμφωνήσω ίσως με όλα που έχουν αναφερθεί παραπάνω. Στη ζωή μου κι εγώ έχω περάσει φάσεις στις οποίες μπούχτισα (φαγητό –ποτό – δουλε­ιά –ξενύχτη- γυναίκα ? – μόνο τα παιδιά δεν σε κάνουν να βαρ­ιέσαι)
Έτσι έγινε και με το κτ, που έπιασα τον εαυτό μου μετά από 30 χρόνια να το αφήνω στη μέση γιατί δεν ήθελα άλλο…Έτσι ξεκίνησα το ατί­μασμα, πρώτα με εργο­στασιακούς, μετα με επισκευασιμους dl / mtl. Αναλόγως των οικον­ομικών δυνατοτήτων έψαξα το ένα, βρήκα το άλλο, έφαγα μπανάνα από το τρίτο.
Θέλω να πιστεύω πως όταν έρχεται κάποιος σε τέτοιο σημείο, είναι το σημείο της επιλογής, που αυτή η επιλογή θα σε κάνει να δεις τα πράγματα από διαφορετική σκοπ­ιά. Σίγουρα αυτή δεν πρέπει να είναι το κτ ( αλλά και πάλι ποτέ δεν ξέρεις), όμως πρέπει να είναι αυτή που μας κάνει να αισθανόμαστε καλύτ­ερα και πιο ελεύθεροι από αυτό το μπούχτ­ισμα (αν βέβαια υπάρ­χει ελευθερία μέσα σε μια εξάρτηση, όποια και αν είναι αυτή).Όταν η ενασχόληση με ένα θέμα, γίνεται έντονα και για αρκετό καιρό, επέρχεται κο­ρεσμός.
Κορεσμός ο οποίος θα εξασθενίσει μόνο αν μπούμε σε μια φάση έλλειψης / αλλαγής . Οι τρόποι πολλοί, η απόφαση μια! Αρκεί να το αποφασίσουμε.
Από προσωπική εμπειρ­ία θα πω πως δεν πρέ­πει να αφήνουμε κάτι που υποτίθεται μας ευχαριστεί να καταλή­γει βραχνάς, διότι η ζωή είναι περισσότε­ρο δύσκολη και στενά­χωρη παρά το αντίθετ­ο.

Συνατμιστή / άγνωστε φίλε @karamonde, μην κουράζεσαι, δες το σαν ευκαιρία αλ­λαγής και θεωρώ ότι όλοι εδώ μέσα μαζί σου θα είμαστε.


Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #51 στις: Μαρτίου 05, 2019, 16:59 »
όταν μπεις στην διαδικασία να ψάχνεις το τέλειο μοιραία θα έρθει και το burnout. Παραλίγο να μπω και γω σ αυτή την διαδικασία αλλά ευτυχώς συγκρατηθηκα. Βρήκα έναν ατμοποιητή που με ικανοποιούσε και έμεινα σε αυτόν και σε 3 συνταγές diy και ησύχασα. Ο ατμοποιητης είναι ο intake (με 2 είμαι κομπλέ).. οι συνταγές και οι 3 του Βλαδίμηρου :)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #52 στις: Μαρτίου 07, 2019, 08:38 »
Οι απαντήσεις που σου δόθηκαν, είναι όλες to the point που λέγαμε και στη Δαφνούλα Ηλείας. Επέτρεψέ μου να προσφέρω κι εγώ άλλη μία: από τη στιγμή που κάτι δεν σε ευχαριστεί πλέον όσο πριν (στη συγκεκριμένη περίπτωση η πολλή ενασχόληση με το "σπορ"), άλλαξέ το.

Θες να αλλάξεις στυλ ατμίσματος? Θες να αλλάξεις γεύση? Θες να αλλάξεις σύρμα? Κάντο. Και σταμάτα ΧΤΕΣ να ψάχνεις το τέλειο και το απόλυτο. Δεν υπάρχει (πλέον, το 2014 υπήρχε το castle long reserve MMXIV  ;D).
Ακριβώς, ευχαριστώ όλους που έβαλαν τις εμπειρίες τους. Στο θέμα, ένα cold reboot που λέγαμε και στο Ρέθυμνο παλιά - 3 μέρες αποχή σε ταξίδι εξωτερικού - βοήθησαν να βάλω το κεφάλι μου στη θέση του. Επιστροφή για λίγο στα απλά και βασικά με 3-4 εμπορικά υγρά στα 6mg μέχρι νεωτέρας. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110464 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159678 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515250 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146443 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530715 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801545 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40966 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet