vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

249 επισκέπτες, 6 χρήστες
Jorge, white varadero, mode plagal, camber, vlasismiriagos, Olga68

Twitter

Κούραση/burnout

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #30 στις: Μαρτίου 03, 2019, 20:42 »
Να δοκίμαζες κάτι σε ΝΕΤ; Αν θέλεις δοκίμασε το λουκούμι της Atmos και στην δεύτερη τζούρα θα σου αρέσουν όλα 😂

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #31 στις: Μαρτίου 03, 2019, 21:22 »
Στελιο μιλα με τον [member=13885]cpbaroque[/member]. Aυτος ξερει

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #32 στις: Μαρτίου 03, 2019, 21:33 »
Άσε είμαι σε απόγνωση. Νομίζω πως θα σταματήσω το άτμισμα και τις αγορές,  θα μου μείνουν λεφτά στην άκρη, θα εξοφλήσω χρωστούμενα και μετά δε θα έχω με τί να αγχώνομαι....

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος takhs90

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #33 στις: Μαρτίου 03, 2019, 21:38 »
Μιας και εγω νομιζω οτι περασα κατι τετοιο,δηλαδη πολλες περαγγελιες ,δοκιμη διαφορων αρωματων ,αλλα καλα αλλα ασχημα σε σημειο να μην ατμιζονται ,εφαγα την ξενερα μου.Αποφαση μου για να μην το σταματησω εντελως ηταν μια,IJOY EXO  6μελος ενα υγρο χωρις αρωμα και μια μονομη αντισταση στ 0,4 πυ την αλλαζω μια φορα το μηνα.Εχω την εντυπωση οτι οσο πιο πολυ ασχολεισαι τοσο πιο πολυ θα σ ερθει η βαρεμαρα.Πρεπει η να εχεις μετρο η να το δεις απλα σαν εναλλακτικη της προσληψης νικοτινης.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #34 στις: Μαρτίου 03, 2019, 21:39 »
Στελιο μιλα με τον [member=13885]cpbaroque[/member]. Aυτος ξερει

Εγώ βρίσκομαι στο άλλο άκρο αυτό το καιρό Χρίστο. Το ένα υγρό πιο ωραίο απ' τ' άλλο. Ατμιστικός παράδεισος!  :delicious:

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #35 στις: Μαρτίου 03, 2019, 22:49 »
Κων/νε :κρατάς κρυμμένα μυστικά,και ντοκουμέντα

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #36 στις: Μαρτίου 04, 2019, 00:08 »
 Η συντριπτικη πλειοψηφια των ανθρωπων που καταπιανονται με ενα χομπυ, καποια στιγμη, αργα η γρηγορα, το παρατανε.(ειτε λογω χρονου, ειτε λογω κοπου,  ειτε λογω χρηματων, ειτε απλα το βαριουνται)
Το εχω δει να συμβαινει με πολλους σε αλλα χομπυ που εχω.
Και μαλιστα, με οσο μεγαλυτερο ενθουσιασμο πεφτουν στην αρχη "με τα μουτρα", τοσο γρηγοροτερα το βαριουνται.
Γιαυτο και δεν ειμαι πολυ υπερ των παραινεσεων σε νεους ατμιστες "εισαι εξι μηνες ατμιστης, αργησες, πρεπει να πας πχ σε επισκευασιμους, να ανεβεις επιπεδο κλπ".
Το θεμα με το ατμισμα ειναι οτι αν βαρεθεις και το παρατησεις, να μην ξαναγυρισεις στο κ.τ., αλλιως ολα καλα.

Αν δεν το δεις πλεον σαν χομπυ, αλλα σαν μια συνηθεια, οπως το κ.τ., που μεσω αυτης προσλαμβανεις την νικοτινη σου και τιποτα παραπανω, ολα ρυθμιζονται απο μονα τους.
Ουτε χρονο θα σου τρωει, ουτε κοπο, ουτε σκεψη,  ουτε χρημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 04, 2019, 00:17 από haros »

Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #37 στις: Μαρτίου 04, 2019, 08:46 »
Με μπουχτισε και μενα το ητ και εβαλα και γω το θερμαινομενο ατο προγραμμα καποιες ωρες την ημερα

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #38 στις: Μαρτίου 04, 2019, 09:31 »
Οι προτροπές προς τον αρχικό ερωτώντα πάνε από το καλό στο καλύτερο. Το μόνο που δεν του έχουμε προτείνει ακόμα είναι να ξαναγυρίσει στο κανονικό τσιγάρο για να γλιτώσει από αυτό το βάσανο το ηλεκτρονικό...  :wall:

Αποσυνδεδεμένος Spiderman

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #39 στις: Μαρτίου 04, 2019, 10:04 »
Νομίζω οτι το ποσοστό των ατμιστών που έχουν περάσει ένα χρόνο με το ατμισμα και επιστρέφουν σε κ.τ, είτε επειδή του κούρασε, είτε επειδή το βαρέθηκαν πρέπει να είναι σημαντικά πολυ χαμηλό.
Δεν πιστεύω οτι ξεπερνάει καν το 2%.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #40 στις: Μαρτίου 04, 2019, 11:10 »
Αν έχεις ξεκάθαρα την θέληση να απαλλαγείς οριστικά από το τσιγάρο θα την βρεις την άκρη.
Το ατμισμα προσφερει επιλογές κ είναι απολαυστικό. Το θέμα για μένα, όπου από την αρχή έβαλα κάποια στάνταρ είναι αυτό ακριβώς. Να παραμένει απόλαυση σαφώς λιγότερο επιβλαβης από το τσιγάρο κ να μην γίνεται βραχνάς. Εμένα ο επόμενος στόχος ας πούμε είναι να μηδενίσω σχεδόν την εξάρτηση από την νικοτίνη να μην αυξησω τραγικά την κατανάλωση κ να συνεχίσω να απολαμβάνω τις γεύσεις. Δεν με νοιάζει πόσο καιρό θα μου πάρει. Είμαι σε καλό δρόμο. Επίσης το επόμενο είναι να μπορώ να βγαίνω με ένα set πανω μου κ να καλύπτομαι,η κ καθόλου για κάποιες ωρες.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #41 στις: Μαρτίου 04, 2019, 11:37 »
Νομίζω οτι το ποσοστό των ατμιστών που έχουν περάσει ένα χρόνο με το ατμισμα και επιστρέφουν σε κ.τ, είτε επειδή του κούρασε, είτε επειδή το βαρέθηκαν πρέπει να είναι σημαντικά πολυ χαμηλό.
Δεν πιστεύω οτι ξεπερνάει καν το 2%.

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά το ποσοστό που λες είναι ακριβώς 38% (στην Ελλάδα) και είναι το μικρότερο στον κόσμο αυτή τη στιγμή.
Τα στοιχεία είναι από έρευνα που πραγματοποίησε ο κ. Φαρσαλινός, σε συνεργασία με τα Πανεπιστήμια Μακεδονίας και Πατρών, το Ωνάσειο, και την Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας.

Το 62% όσων ατμίζουν τουλάχιστον έναν χρόνο ΔΕΝ ξαναγύρισε στο τσιγάρο, και αυτό είναι το υψηλότερο ποσοστό που έχει καταγραφεί παγκοσμίως, πιο πάνω ακόμα και από την τόσο υγειονομικά προηγμένη Αγγλία.

Το έχω γράψει πολλές φορές: ορισμένες φορές οι εκτιμήσεις μας βασίζονται στον στενό ή ευρύτερο κύκλο μας, και όχι στην συνολική εικόνα, και ως εκ τούτου είναι λανθασμένες.
Το πιο τρανό παράδειγμα είναι η άποψη που έχουν σχεδόν όλοι για το πόση είναι η μέση ημερήσια κατανάλωση σε ml.
Αν ρωτήσεις 10 ανθρώπους, θα ακούσεις απόψεις για 5ml, 7-8ml, 10ml, κλπ.
Η πραγματικότητα: 1,8ml
Αυτός είναι ο μέσος όρος. Επειδή περιλαμβάνει ΚΑΙ ατμιστές που δεν έχουμε γνωρίσει ποτέ. Και μάλλον οι δεύτεροι είναι η πλειοψηφία που ορίζει τον μέσο όρο. 

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #42 στις: Μαρτίου 04, 2019, 11:44 »
Τόσο το 38% όσο κ το 62%  είναι όντως εντυπωσιακό για μένα . Ομολογώ ότι κ γω δεν πίστευα ότι τόσοι πολλοί συνάνθρωποι ξαναγυρνουν στο τσιγάρο! 


Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #43 στις: Μαρτίου 04, 2019, 11:56 »
Στο θέμα μας:

Προσωπικά πάντα πίστευα (και το έχω πει πολλές φορές δημόσια) πως η εξάρτησή που δημιουργεί το τσιγάρο δεν είναι μόνο αυτή της νικοτίνης. Μάλλον της νικοτίνης είναι η μικρότερη (η απεξάρτηση του οργανισμού από την νικοτίνη γίνεται σε ελάχιστα 24ωρα). Η μεγαλύτερη εξάρτηση κατά τη γνώμη μου είναι η συμπεριφορική. Διότι εδώ εισέρχονται διάφοροι παράγοντες που θα μας έπαιρνε μέρες να αναλύσουμε.

Το τσιγάρο έχει συνδεθεί στη ζωή μας με συγκεκριμένη "τελετουργία", συγκεκριμένες κινήσεις, σε συγκεκριμένες καταστάσεις, σε συγκεκριμένες στιγμές της ημέρας. Και η απεξάρτηση από αυτά είναι εξαιρετικά δύσκολη. Ο λόγος που το άτμισμα είναι τόσο επιτυχημένο σε σχέση με άλλες μορφές πρόσληψης νικοτίνης (επιθέματα, εισπνεόμενα, τσίχλες) είναι ακριβώς αυτός: μας προσφέρει σημαντικό μέρος της "τελετουργίας".

Το γιατί έχουμε ανάγκη την τελετουργία αυτή, οφείλεται σε ψυχολογικούς παράγοντες και διαφέρει σημαντικά από άνθρωπο σε άνθρωπο, παρόλο που υπάρχουν κοινά χαρακτηριστικά. Η έντονη ενασχόληση με τις "λεπτομέρειες" του ατμίσματος, η αναζήτηση του "Άγιου Δισκοπότηρου" της γεύσης στα υγρά και τον εξοπλισμό, ακόμα και το ότι μπαίνουμε σε φόρα και ομάδες και κάνουμε ατμοσυναντήσεις κλπ. είναι πράγματα που εξυπηρετούν κάποιες ανάγκες μας, είτε τις αντιλαμβανόμαστε είτε όχι. Και σε καμία περίπτωση δεν έχουν να κάνουν με μια εξάρτηση από την νικοτίνη.

Άρα, αν φτάνεις σε ένα σημείο να σε κουράζουν αυτά, ή απλά να μην τα χρειάζεσαι, αυτό μάλλον σημαίνει πως οι ψυχολογικοί παράγοντες έχουν εκλείψει ή έχουν μειωθεί, και αυτό μόνο καλό μπορεί να είναι. Ο εγκέφαλός σου και το υποσυνείδητό σου μάλλον έχουν δώσει προτεραιότητα σε άλλα πράγματα που σε απασχολούν πραγματικά (και δεν τα αποφεύγεις πλέον με το να ασχολείσαι τόσο επίμονα με το άτμισμα) ή σε άλλες χαρές και απολαύσεις στις οποίες παλιότερα δεν έδινες την προσοχή και τον χρόνο που τους αναλογούσε.

Σε καλό δρόμο είσαι.  ;)

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #44 στις: Μαρτίου 04, 2019, 14:14 »
Στο κομμάτι που λες οτι η εξάρτηση είναι άκρως συμπεριφορικη συμφωνώ απόλυτα. Η εξάρτηση της νικοτίνης είναι όμως κι αυτή ένα κομμάτι μόνο του κ σίγουρα δεν λύνεται σε ενα 24 ωρο πιστεύω. Αν κρίνω από τον εαυτό μου, για να πέσω από τα 6mg στα 2 μου έχει πάρει 2.5 χρόνια. Δεν συνεχίζω ομως γιατί θα βγω εκτός θέματος.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135807 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476546 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271199 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos