vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

134 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, dkostas, Jorge, tony1976, Buliwyf, gangelo

Twitter

Κούραση/burnout

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Κούραση/burnout
« στις: Μαρτίου 03, 2019, 11:16 »
Καλημέρες,

σήμερα με έπιασε ένα άσχημο συναίσθημα που μάλλον χτίζεται εδώ και βδομάδες, αυτό του burnout, ή της κούρασης με το άτμισμα.

Φτάχνω δικά μου υγρά και σύρματα, έχω γεμίσει ένα συρτάρι ατμοποιητές και 2 συρτάρια αρώματα και υγρά. Καταναλώνω άπειρο χρόνο και σκέψη στο άτμισμα εδώ και 2.5 χρόνια, βασικά ό,τι απομένει από τρομερά απαιτητική δουλειά, και οικογένεια.

Βαρέθηκα να σκέφτομαι αν μου τελείωνει η πυραζίνη, ή αν ένα υγρό θα παίξει καλύτερα με FLV beer nuts. Επίσης κορέστηκα από το hype τόσο των ατμοποιητών όσο και αν το twisted fused Clapton θα παίξει καλύτερα από το απλό (άρα πρέπει να φτιάξω και να δοκιμάσω και τα δύο, και μήπως στο twisted fused Clapton να βάλω λεπτότερο wrap?), η αν διπλή παράλληλη παίζει καλύτερα από ribbon ή ή ή... Και είναι δυνατόν να μη δοκιμάσω το νέο RY4 της VnV όταν 9/10 ατμίζω παραλλαγές RY4; Δεν είναι ερωτήσεις αυτά, απλά μια παρουσίαση του τρόπου σκέψης.

Είναι ώρα για ένα rollback αλλά ακόμα κι αυτό μου φαίνεται δύσκολο όταν θέλω να έχω συνεχώς σε λειτουργία ~5 ατμοποιητές και άλλα τόσα υγρά, μίνιμουμ!

Η ερώτηση είναι: έχει περάσει κανείς κάτι τέτοιο, και ποιά ήταν η λύση; Πίσω στο Ναυτίλο με βάση; Ή έστω Yoda και 12 monkeys 12 mg που 4 10μιλα μου έβγαζαν 2 βδομάδες. 

TY in advance!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 03, 2019, 11:55 από karamonde »

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 726
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 03, 2019, 11:23 »
 :yes:
Καταπληκτικά απλό,απλά καταπληκτικό!

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 03, 2019, 11:30 »
Πραγματικά, πολλές φορές αισθάνεσαι ότι σπαταλάς χρόνο που θα μπορούσες να αξιοποιήσεις πιο δημιουργικά  :yes:

Μην ξεχνάς όμως το ζητούμενο: να μην επιστρέψουμε στο κ.τ.

Ναι, πιστεύω ότι οι σημερινοί εργοστασιακοί μπορούν να καλύψουν έναν ατμιστή.

Αλλά το παιχνίδι με τα σύρματα και τις γεύσεις είναι μέρος της διαδικασίας.

Επίσης αυξάνεις και το κόστος σου.

Ίσως μπορείς να συνδυάσεις επισκευάσιμους με εργοστασιακούς.

Ζυγίζεις και αποφασίζεις.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 03, 2019, 13:37 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 03, 2019, 11:35 »
πέρασα κάτι παρόμοιο, τώρα πλέον 2 ατμο skyline  με 2 3 υγρά για ενναλαγη και αλλαγή αντίστασης μια φορά το μηνά. DIY υγρών μια φορά το τρίμηνο.

Αποσυνδεδεμένος Kosmas1987

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 03, 2019, 11:36 »
Έχω περάσει και εγώ αυτή τη φάση και ναι κατέληξα με έναν kfl+ με βάση 1.5 χρόνο . Νομίζω θα σε βοηθήσει και εσένα ένα διάλειμμα. Στο ενδιάμεσο μπορείς να κάνεις και την αγαπημένη σου γεύση όποτε θεωρείς απαραίτητο πχ σε κάποια έξοδο κλπ έτσι για να το ευχαριστηθείς .

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 03, 2019, 11:39 »
Αν και ο όρος "Burnout" δεν χρησιμοποιείται στην συγκεκριμένη περίπτωση (κύρια εργασιακό stress με μειωμένη απόδοση, μείωση ενδιαφέροντος στην εργασία και ευερεθιστότητα  με έλλειψη ύπνου συνήθως και πολλές φορές μπερδεύεται με την κατάθλιψη), νομίζω ότι η περίπτωσή σου συνοψίζεται στην λέξη "βαρέθηκα". Κάτι που ξεκινάει σαν χόμπι, αν αρχίσει να χρειάζεται όλο και μεγαλύτερο μέρος του χρόνου που διαθέτουμε μπορεί σταδιακά να μας κάνει αδιάφορους. Κάποια στιγμή χρησιμοποιούσα ταυτόχρονα 7 ατμοποιητές με τα αντίστοιχα υγρά που κατά κανόνα ήταν diy. Είχα πάνω από 60 αρώματα και τουλάχιστον 10 υγρά σε ωρίμανση ή χρήση. Σταδιακά με τα SnV σταμάτησα να φτιάχνω diy υγρά και οι 7 ατμοποιητές γίναν 3. Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ 2 επισκευάσιμους με απλά σύρματα και μονές αντιστάσεις, μαζί με ένα pod. Μπορεί αργότερα να μου ξανάρθει...

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 03, 2019, 11:49 »
Νομίζω οτι  το να ασχολείσαι τοσο χρονο με ολα αυτα δεν εχει οφελος οπως αναφερεις και θα συμφωνησω.
Η γνώμη μου είναι οτι αυτά που εχεις μέχρι τωρα ειναι υπεραρκετά και δεν χρειάζεται να αγοράσεις και άλλα
για να δοκιμασεις τι ?
Μείνε σε ενα setup που εχεις και σε ικανοποιεί και τερμάτισε το εκεί  και μην ασχολείσαι  παραπάνω .

Ασχολήσου με μια αλλη δραστηριότητα για να σε κάνει να περνάς ευχάριστα οχι με τα gadgets του ΗΤ.  


Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 03, 2019, 11:58 »
Φίλε σε καταλαβαίνω.
Πλέον έχω γυρίσει συνειδητά στα κλασσικά συμπυκνωμένα αρώματα των 10μλ με 4€ που βγάζεις τελικό υγρό πάνω από 150μλ γιατί θεωρώ κοροϊδία τα snv λόγω κόστους.
Επίσης έχω σταματήσει να κοιτώ ατμοποιητες και καλούδια γιατί με καλύπτουν απόλυτα τα δύο μοντακια που έχω με τον doggy - prime - skyline.

Και ξαφνικά κατάλαβα πως έχω ρίξει το κόστος του ατμισματος στα 10-15€ το μήνα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο αφού υπάρχουν 3-4 καλά diy υγρά στο ντουλάπι μου.
Δεν ξέρω πόσο σε βοήθησαν τα παραπάνω αλλά στην φάση σου βρέθηκα και εγώ στα 4 χρόνια ατμισματος και το πήρα αλλιώς πολύ γρήγορα επιστρεφοντας στα βασικά για να μένω μακριά από το κ.τ.


Στάλθηκε από το G3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 03, 2019, 12:01 »
Ναι, κι εγω το πέρασα, η λυση ήταν λιγότερη ασχολία με το..."αθλημα" γενικότερα.

Επισης, πολλά "διορθώθηκαν" απο μονα τους και σταματησα να κυνηγω την άπιαστη "απολυτη τελειότητα" όταν επιτελους αποδέχθηκα ότι το άτμισμα είναι απο μόνο του λιγότερο ικανοποιητικό αν και πολύ πιο αβλαβες απο το κάπνισμα. 

Στο καπνισμα αλλαξα 2-3 μαρκες τσιγαρων τα 20 χρονια που κάπνιζα, στο άτμισμα  αλλαζω υγρο 3-4 φορες την ημερα. Αυτό απο μονο του κατι λέει, αλλα ειναι λαθος να πιστευω ότι θα βρω το τελειο υγρο τον τελειο ατμοποιητη κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 03, 2019, 12:09 »
Πραγματικά, πολλές φορές αισθάνεσαι ότι σπαταλάς χρόνο που θα μπορούσες να αξιοποιήσεις πιο δημιουργικά  :yes:

Μην ξεχνάς όμως το ζητούμενο: να μην επιστρέψουμε στο κ.τ.
Δεν είναι απλώς αίσθηση, είναι πραγματικότητα! Σπατάλη χρόνου! :yes:
Με το δεύτερο όμως θα διαφωνήσω, μετά από 5 χρόνια ατμιστής ποιο κ.τ. να επιστρέψω? Αυτό έχει διαγραφεί, σαν να μην υπήρξε ποτέ και μάλιστα από το πρώτο 3ήμερο στον ατμό. Τότε δεν το πίστευα ότι δεν το σκέφτομαι, δεν ήμουν σίγουρος ότι όντως έτσι είναι αλλά πολύ σύντομα βεβαιώθηκα.
Όταν ασχοληθείς ζεστά, διαβάσεις, ψάξεις, δοκιμάσεις πολλά και διάφορα, δεν ξαναγυρνάς στο κ.τ. ακόμη κι αν έχουν περάσει λίγοι μήνες. Απλά μετά από κάποιο διάστημα θ' αρχίσεις να βαριέσαι τα πολλά ψαξίματα, ειδικά όταν συνειδητοποιήσεις ότι κάθε τι καινούργιο είναι αμφίβολο αν προσφέρει κάτι αισθητά καλύτερο απ' αυτά που ξέρεις.
Τότε καταλήγεις σε δύο σετ που σε καλύπτουν, λίγα υγρά που σου αρέσουν και είναι τα πιο ξεκούραστα για σένα, τσιμπολογώντας επιλεκτικά κι από τα καινούργια υγράκια που εμφανίζονται για να ανανεώνεις τις γεύσεις και έρχεται η ώρα να:
Ασχολήσου με μια αλλη δραστηριότητα για να σε κάνει να περνάς ευχάριστα οχι με τα gadgets του ΗΤ.

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 03, 2019, 12:11 »
Αν και ο όρος "Burnout" δεν χρησιμοποιείται στην συγκεκριμένη περίπτωση (κύρια εργασιακό stress με μειωμένη απόδοση, μείωση ενδιαφέροντος στην εργασία και ευερεθιστότητα  με έλλειψη ύπνου συνήθως και πολλές φορές μπερδεύεται με την κατάθλιψη), νομίζω ότι η περίπτωσή σου συνοψίζεται στην λέξη "βαρέθηκα". Κάτι που ξεκινάει σαν χόμπι, αν αρχίσει να χρειάζεται όλο και μεγαλύτερο μέρος του χρόνου που διαθέτουμε μπορεί σταδιακά να μας κάνει αδιάφορους. Κάποια στιγμή χρησιμοποιούσα ταυτόχρονα 7 ατμοποιητές με τα αντίστοιχα υγρά που κατά κανόνα ήταν diy. Είχα πάνω από 60 αρώματα και τουλάχιστον 10 υγρά σε ωρίμανση ή χρήση. Σταδιακά με τα SnV σταμάτησα να φτιάχνω diy υγρά και οι 7 ατμοποιητές γίναν 3. Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ 2 επισκευάσιμους με απλά σύρματα και μονές αντιστάσεις, μαζί με ένα pod. Μπορεί αργότερα να μου ξανάρθει...
Συμφωνώ με τη διόρθωση στο burnout.
Επιστροφή στο ΚΤ δεν τίθεται, με καλύπτει εντελώς το να καπνίσω πίπα μια-δυο φορές τη βδομάδα για τη γεύση του πραγματικού καπνού. 
Νομίζω η ιδέα της επιστροφής σε κάτι πιο απλό να βοηθήσει να ξαναβρώ την όρεξη για τη χομπίστικη μεριά του ατμίσματος.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 03, 2019, 12:15 »
Αν ψάχνεις την χομπίστικη πλευρά φίλε μου, συνέχεια στη γύρα θα είσαι.

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 03, 2019, 12:16 »
Ναι, κι εγω το πέρασα, η λυση ήταν λιγότερη ασχολία με το..."αθλημα" γενικότερα.

Επισης, πολλά "διορθώθηκαν" απο μονα τους και σταματησα να κυνηγω την άπιαστη "απολυτη τελειότητα" όταν επιτελους αποδέχθηκα ότι το άτμισμα είναι απο μόνο του λιγότερο ικανοποιητικό αν και πολύ πιο αβλαβες απο το κάπνισμα. 

Στο καπνισμα αλλαξα 2-3 μαρκες τσιγαρων τα 20 χρονια που κάπνιζα, στο άτμισμα  αλλαζω υγρο 3-4 φορες την ημερα. Αυτό απο μονο του κατι λέει, αλλα ειναι λαθος να πιστευω ότι θα βρω το τελειο υγρο τον τελειο ατμοποιητη κτλ.
Συμφωνώ με όλα αλλά με το τελευταίο πάνω απ'όλα.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 03, 2019, 12:47 »
Noμίζω πως αρκετοί εδώ μέσα καταλαβαίνουν απόλυτα τι λες.Όλοι άλλος λίγο άλλος πολύ περνάμε αυτή τη φάση.
Όταν είσαι χομπίστας στο η/τ υπάρχει αυτό το "πρόβλημα".Με την τεράστια ποικιλία υλικών είτε σε υγρά είτε σε hardware.
To θέμα είναι να καλύπτομαι από αυτή την επιλογή μου κ να μην σκέφτομαι το τσιγάρο.
Μετά από 2,5 χρόνια λοιπόν έχω καταλήξει σε κάποια υγρά  είτε diy είτε snv για την αλλαγή, αλλά κ να καλύπτει την ανάγκη του "καινούριου".
Έχω κάνει τον κύκλο καπνικά-φρούτα-γλυκά για να μπορώ να επιλέξω ανάλογα κ τώρα είμαι στη φάση ατμίζω τα πάντα αφού μου αρέσουν,σε περιόδους ημερών.
Κοινώς στον μήνα έχω κ τα 3 είδη υγρών να παίζουν.Σε hardware 3 μοντάκια (1 μηχανικό με 2-3 dripper,κ 2 ηλεκτρονικά με το ένα να έχει τον hastur μόνιμα κ το άλλο τον gear)
Συνολικά 4 dripper 2 tank.;Eχω επίσης από την αρχή που ατμίζω 3 βασικούς κανόνες. 1)Το μηνιαίο κόστος μου να είναι χαμηλότερο του κ.τ. που ξόδευα.2) Ότι δεν χρησιμοποιώ για καιρό είτε το πουλώ  για κάτι άλλο, είτε το χαρίζω σε κάποιο φίλο.3) Επειδή το άτμισμα συνοδεύεται από διαρκή ανακύκλωση κ marketing παρόμοιων κατά βάση προιόντων (υγρά-ατμο-mod) με εξαιρέσεις βεβαίως, προσπαθώ λοιπόν να μην ακολουθώ όσο μπορώ αυτή την τάση.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Κούραση/burnout
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 03, 2019, 13:40 »
Συμφωνώ με τη διόρθωση στο burnout.
Επιστροφή στο ΚΤ δεν τίθεται, με καλύπτει εντελώς το να καπνίσω πίπα μια-δυο φορές τη βδομάδα για τη γεύση του πραγματικού καπνού.
Νομίζω η ιδέα της επιστροφής σε κάτι πιο απλό να βοηθήσει να ξαναβρώ την όρεξη για τη χομπίστικη μεριά του ατμίσματος.
Κυνηγώντας το απόλυτα τέλειο? Χάνουμε το σημαντικότερο...τον "λόγο" που μας έκανε ευτυχισμένους!
Καταλαβαίνεις πως το λέω ναι? 

Η απόλαυση σε κάτι δεν χρειάζεται να είναι πολύπλοκη κ πιστεύω ότι  μπορεί ένας ατμιστής 
να είναι ικανοποιημένος με το άτμισμα όταν αυτό δεν του  δυσκολεύει την ζωή.

Να επιστρέψεις σε αυτά που σε έκαναν να νιώθεις καλά κ που δεν σε "βάραιναν" ναι?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33652 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59540 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8033 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236790 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13944 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135989 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084692 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35143 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477819 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy