vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 14:25 »
Εγω κατέβασα σταδιακά την νικοτίνη απο 18mg σε 10mg όμως μου πήρε 3 χρόνια και αν και μερικές φορές με ενοχλεί η νικοτίνη στα 10mg, όταν κατεβαίνω στα 6mg, και μου φαίνεται μια χαρα, σύντομα ξανά ψάχνω την δεκάρα
Έτσι φτιάχνω 2 διαφορετικές περιεκτικότητες και ατμιζω εναλλάξ
Αυτό που είπε ο ποιητής ομος ειναι το σωστό
Κανε αυτό που σε ικανοποιεί και μην δίνεις σημασία 

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 15:00 »
6mg Νικοτίνη και χτυπημα δεν θελω καθολου :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 15:02 »
Κατ' αρχάς θα απαντήσω στο [member=2872]spectrum[/member]: Όχι Μιχάλη, δεν νομίζω ότι το χτύπημα στο λαιμό συνδέεται με το "είμαι πλήρης". Και όντως πρέπει να δοκιμάσεις άλατα για να το διαπιστώσεις και ο ίδιος.

Η νικοτίνη που υπάρχει στη βάση που φτιάχνω (και είτε την ατμίζω σκέτη, είτε τη χρησιμοποιώ σε κατασκευές υγρών), φτάνει τα 2mg μάξιμουμ. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο δεν προσφέρει και ιδιαίτερο χτύπημα. Αυτό το οποίο προσφέρει όμως, είναι διπλό: α) την ιδέα ότι το υγρό έχει νικοτίνη και β) τεράστια διαφορά στη γεύση. Οξύμωρο το ότι ένα από τα πιο ισχυρά δηλητήρια του πλανήτη είναι τόσο καλός φορέας γεύσης!

Την υγειά μου έχω βρει με τα άλατα. Όταν δω τα παραστενά (φάσεις με πολύ αλκοόλ, καμιά μπαλίτσα, κάνα γυπαετιλίκι), ντριπάρω λίγο 20ρι αλάτι και ισιώνω για αρκετή ώρα.


Δεν θυμάμαι καν πλέον πως είναι η αίσθηση του να καπνίζω. Σε ακριβώς 17 μέρες, κλείνω 7 χρόνια από την τελευταία μου τζούρα και το ότι αυτή η αίσθηση την οποία έπαιρνα επί 20 χρόνια αποτελεί πλέον μακρινή ανάμνηση, δεν με χαλάει καθόλου.

Θα συμφωνήσω με τον [member=20916]Κώστας Άλεξ[/member]: αν σε ενοχλεί στο λαιμό, τη ρίχνεις. Μακάρι να ήμασταν πίσω στο 2016 ώστε να μπορούμε να βρίσκουμε νικοτίνη σε μεγαλύτερες ποσότητες, ώστε να μην μας πιέζει και το οικονομικό στο να ρίξουμε τη νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 15:06 »

de_paizei

Ξεκινησα να ατμιζω με 11 mg νικοτινη κ σημερα μετα απο 8 χρονια + ατμιζω με 2mg κ ειμαι πολυ καλα με αυτην την δοσολογια γιατι ειχα προβλημα οσο ηταν πολυ ψηλα  ειδικα στις αρχες οταν ξεκινησα κ δεν ηξερα τι ηταν αυτο που μου εριχνε την πιεση.

Για το χτυπημα που λες, ειναι κατι που εγω το νιωθω κ στα 2 mg.
Προσωπικα νιωθω με το ατμισμα πολυ καλυτερα απο οταν καπνιζα αν δλδ μου πεις να τα συγκρινω ναι?
Το ατμισμα με ικανοποιει πολυ περισσοτερο γιατι ΔΕΝ με κουραζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 26, 2018, 15:14 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 15:10 »
Κατ' αρχάς θα απαντήσω στο [member=2872]spectrum[/member]: Όχι Μιχάλη, δεν νομίζω ότι το χτύπημα στο λαιμό συνδέεται με το "είμαι πλήρης". Και όντως πρέπει να δοκιμάσεις άλατα για να το διαπιστώσεις και ο ίδιος.

Η νικοτίνη που υπάρχει στη βάση που φτιάχνω (και είτε την ατμίζω σκέτη, είτε τη χρησιμοποιώ σε κατασκευές υγρών), φτάνει τα 2mg μάξιμουμ. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο δεν προσφέρει και ιδιαίτερο χτύπημα. Αυτό το οποίο προσφέρει όμως, είναι διπλό: α) την ιδέα ότι το υγρό έχει νικοτίνη και β) τεράστια διαφορά στη γεύση. Οξύμωρο το ότι ένα από τα πιο ισχυρά δηλητήρια του πλανήτη είναι τόσο καλός φορέας γεύσης!

Την υγειά μου έχω βρει με τα άλατα. Όταν δω τα παραστενά (φάσεις με πολύ αλκοόλ, καμιά μπαλίτσα, κάνα γυπαετιλίκι), ντριπάρω λίγο 20ρι αλάτι και ισιώνω για αρκετή ώρα.


Δεν θυμάμαι καν πλέον πως είναι η αίσθηση του να καπνίζω. Σε ακριβώς 17 μέρες, κλείνω 7 χρόνια από την τελευταία μου τζούρα και το ότι αυτή η αίσθηση την οποία έπαιρνα επί 20 χρόνια αποτελεί πλέον μακρινή ανάμνηση, δεν με χαλάει καθόλου.

Θα συμφωνήσω με τον [member=20916]Κώστας Άλεξ[/member]: αν σε ενοχλεί στο λαιμό, τη ρίχνεις. Μακάρι να ήμασταν πίσω στο 2016 ώστε να μπορούμε να βρίσκουμε νικοτίνη σε μεγαλύτερες ποσότητες, ώστε να μην μας πιέζει και το οικονομικό στο να ρίξουμε τη νικοτίνη.
Συμφνωνω απολυτα μαζι σου!
Συγγνωμη αν φανει χαζη η ερωτηση μου για ποια αλατα λες?

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 15:43 »
Πρόκειται για μια νέα ιδιαίτερη κατηγορία νικοτίνης, υπάρχει σχετικό νήμα Dark Angel αν σε ενδιαφέρει.

Αλλά αφού έχεις φτάσει στα 2mg δε νομίζω ότι θα θελήσεις να χρησιμοποιήσεις  τα άλατα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 16:06 »
Αγγελική, ρίξε μια ματιά στο θέμα που σου λίνκαρε η Μαρία Νεφέλη από πάνω.

Είναι σχετικά καινούριο προϊόν στους ατμιστικούς κύκλους το οποίο χρησιμοποιείται κυρίως με ατμοποιητές απόδοσης 2011-2012!

Χαμηλό χτύπημα, τεράστια απορροφητικότητα και ο ορισμός τους ξεχαρμανιάσματος!

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 16:35 »

Συγγνωμη που Βγαινω εκτος τωρα  :-[

Σας ευχαριστω παρα πολυ κ τους δυο!!!! @ ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ + Cruiser79 
Θα το κοιταξω γιατι δεν ειναι μονο για εμενα !!!  :yes:

Αποσυνδεδεμένος dennisgr

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 02, 2019, 11:04 »
Εγω εκανα  golden virginia πρασινο τωρα, που το γύρισα στο ηλεκτρονικό έβαλα 9 νικοτίνη πιστεύοντας οτι ειναι ποιο κοντα στο καπνο που εκανα ωστε να μην μου έρθει απότομα η αλλαγη αλλα νιωθω πονόλαιμο οχι το χτυπημα που ενιωθα με το τσιγαρο ..Μηπως δεν σηκωνω τόσο νικοτίνη η τι αλλο λαθος μπορεί να κανω ? Επισης γευστικά κατι μου λειπει ωστε να μου ερθει ποιο κοντα σε τσιγάρο .Τι μπορει να κανω λάθος ?


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 02, 2019, 11:08 »
Άμα σε βαράει στο λαιμό, ρίξε λίγο την νικοτίνη ή αύξησε την vg. 

Βέβαια πολύ αόριστη η ερώτησή σου, καθώς δεν λαμβάνουμε πληροφορίες. Σε τι ατμοποιητή γίνονται αυτά, επισκευάσιμο ή εργοστασιακό; Με τι σύσταση υγρού;

Όσον αφορά γευστικά, είτε πας σε κάποιο "καπνικό", είτε έρχεσαι στην στοά να δούμε τα ωραία :) 

Αποσυνδεδεμένος dennisgr

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 02, 2019, 11:21 »
Συγνωμη ...Εχω ματαρια τον eleaf 21700 και ατμοποιητη τον innokin zenith ..Την σύσταση να σας πω την αλήθεια δεν την ξέρω , εγω απλα δοκίμασα γεύσεις (καπνικες), εβαλα αυτη που μου αρεσε και απλα ειπα οτι το θέλω στα 9 νικοτίνη και το μαγαζί μου ανέμιξε το υγρό .Δεν εχω εχω κλεισει καλα καλα βδομαδα στο χωρο οποτε προσπαθώ να μαθω απο δω και απο φίλους.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 02, 2019, 11:34 »
Όμορφα, 9 mg/ml είναι αρκετά.  Εφόσον νιώθεις τσούξιμο όταν ρουφάς τζούρα καλό θα ήταν να κατεβάσεις την νικοτίνη. Μοιραία θα ανέβει λίγο και η κατανάλωση, αλλά αυτό είναι προσωρινό. Βάλε ένα 6άρι να δεις. 

Όσον αφορά την ποσόστωση vg/pg το βλέπουμε σε επόμενο στάδιο. Δες πρώτα αν πρέπει να κατεβάσεις νικοτίνη.

Στο μαγαζί, όταν σου έδωσαν για να δοκιμάσεις, δεν είχανε την συγκεκριμένη συγκέντρωση νικοτίνης που εν τέλει σου έφτιαξαν;

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 02, 2019, 11:35 »
Έχεις στο μυαλό σου ακόμα το τσιγάρο. Λογικό είναι. Συνέχισε με καπνικα υγρά σε 9αρα νικοτίνη για λίγο ακόμα , να δεις εάν στρώσει ο λαιμός σου, κ να συνηθίσεις το χτύπημα του ατμού που είναι πολύ διαφορετικό από αυτό του καπνού. 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 02, 2019, 11:37 »
Σε 3 μήνες κλείνω 5 χρόνια άκαπνος.
Από περιέργεια δοκίμασα την πρωτοχρονιά μισή... τζούρα από πουράκι (με φίλτρο).
Μου κατάκαψε τη γλώσσα και αισθάνθηκα σαν να με μπούκωσαν με καμμένη πίσσα.
Ούτε χτύπημα ούτε τίποτα, μόνο αηδία μου ήρθε. Μια χαρά είμαι με τον ατμό και την 6άρα νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι νικοτινη χρειαζεστε - Η σημασια του χτυπηματος
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 02, 2019, 11:54 »
[member=22626]dennisgr[/member], σωστά τα λένε τα παιδιά από πάνω.

Ο εξοπλισμός σου είναι μια χαρά για ξεκίνημα και η περιεκτικότητα νικοτίνης επίσης (αρκετοί ξεκινάνε με ακόμα περισσότερη).
Για το κάψιμο στο λαιμό μπορεί να φταίει και η σύσταση του υγρού.
Ποιό υγρό ατμίζεις ξέρεις; (ελπίζω να μην είναι Natura...)

Επίσης, κάποιες ενοχλήσεις στην αρχή είναι φυσιολογικές μέχρι να προσαρμοστεί ο οργανισμός σου και δε θα πάρεις ποτέ την ίδια αίσθηση και γεύση που είχες με το τσιγάρο, γιατί δεν υπάρχει καύση.

Κάνε υπομονή, πειραματίσου με τα υγρά και είμαι σίγουρος ότι θα βρεις αυτό που σε ικανοποιεί.
Υπάρχουν πλέον τόσες επιλογές στο άτμισμα, που μόνο όποιος δεν θέλει πραγματικά να το κόψει ξαναγυρνάει στο τσιγάρο.
Και σ' αυτό το φόρουμ θα βρεις βοήθεια για οτιδήποτε χρειαστείς.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 130 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084307 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34991 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9521 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 928 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271249 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos