vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

319 επισκέπτες, 10 χρήστες
Buliwyf, grag, marauder800, lounik, tibolaso, SuperSayian, petr@n, thebull, manoslykos, I.P

Twitter

Τα ΚΑΘΑΡΑ SnV

Τα ΚΑΘΑΡΑ SnV
« στις: Δεκεμβρίου 19, 2018, 23:16 »
Απτα μεγαλυτερα προβληματα μου στο ατμισμα ειναι οι βρωμικες αντιστασεις!
Θεωρω αδιανοητο μετα απο 4-5 ml να χρειαζομαι καινουργια αντισταση.
Και θεωρω επισης αδιανοητο το οτι οι εταιριες δεν αναφερουν στις ετικετες τους το βαθμο coil-ο-καταστροφης  8)

Ας ποσταρουμε λοιπον αγαπημενα SnV (ή γνωστες συνταγες) ικανα να κρατησουν τις αντιστασεις μας καθαρες!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Τα ΚΑΘΑΡΑ SnV
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 20, 2018, 23:35 »
Η απάντηση που ψάχνεις, είναι πολύ πιο απλή από όσο την κάνεις να φαίνεται.

Αν μία συνταγή περιέχει ένα τόνο γλυκαντικό, ΝΕΤ αρώματα, αρώματα αλάτι ή/και πιπέρι (δεν κάνω πλάκα στα δυο τελευταία) ή είναι γενικά σκουρόχρωμα, να περιμένεις μεγάλο coi destruction factor.

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα ΚΑΘΑΡΑ SnV
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 08, 2019, 23:09 »
Candy lace από ecig,δεν έχω δει πιο καθαρό shake 'n vape ,και μάλιστα καπνικό.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Τα ΚΑΘΑΡΑ SnV
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 08, 2019, 23:25 »
Απτα μεγαλυτερα προβληματα μου στο ατμισμα ειναι οι βρωμικες αντιστασεις!
Θεωρω αδιανοητο μετα απο 4-5 ml να χρειαζομαι καινουργια αντισταση.
Και θεωρω επισης αδιανοητο το οτι οι εταιριες δεν αναφερουν στις ετικετες τους το βαθμο coil-ο-καταστροφης  8)

Ας ποσταρουμε λοιπον αγαπημενα SnV (ή γνωστες συνταγες) ικανα να κρατησουν τις αντιστασεις μας καθαρες!
Ο οποίος βαθμός coil-ο-καταστροφης (και λαλώ τους όρους, μακάρι να μπει και στο σύστημα μονάδων)
πιθανόν να εξαρτάται από την ισχύ, την περιεκτικότητα κλπ-κλπ.
Ιδού πεδίο νέας έρευνας:
Κάθε πότε πώς πρέπει να αλλάζουμε αντίσταση;
Καθώς τα μέχρι τώρα κριτήρια είναι υποκειμενικά.
Πιστεύω ότι αυτό θα βοηθήσει και τους εκτός φόρους ατμίζοντες - το άτμισμα γενικά.

Και όχι μόνο για τα SnV...

Απ: Τα ΚΑΘΑΡΑ SnV
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 08, 2019, 23:28 »
49 by Koursaros.West
Philotimo Nostalgia
VnV Lacrema
Blaze Nemesis 

Απ: Τα ΚΑΘΑΡΑ SnV
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 09, 2019, 22:40 »
Hashtag μαλμπορια....σαν να ατμιζεις σκέτη βαση....λευκά όλα μετά από πολλά ml...

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τα ΚΑΘΑΡΑ SnV
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 10, 2019, 08:59 »
Καθαρά S&V  :hmmm:

Όλα τα φρουτώδη που έχω δοκιμάσει με ή χωρίς μενθόλη ή koolada,

για παράδειγμα το TOB Summer και φυσικά και όλες οι σχετικές ιδιοκατασκευές.

Τα "καπνικα", με μπισκότα και βούτυρα θέλουν αλλαγή αντίστασης κάθε 4-5 ml.  :eyesplash:

Από τα γλυκά καπνικά μόνο το "Vape Bros at the movies" (ποπ κορν) είναι απίστευτα καθαρό. :) (Και η καημένη κλωνοτριμπέκα μου, αξιοπρεπέστατη).

Για τα net δεν έχω προσωπική άποψη.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Τα ΚΑΘΑΡΑ SnV
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 10, 2019, 09:32 »
Όλα τα αμερικάνικα (που έχω δοκιμάσει) είναι βρώμικα.
Όλα τα ecig που έχω δοκιμάσει είναι πεντακάθαρα. Να με συγχωρείτε για τη διαφήμιση, αλλά μιλώ εκ πείρας.
Δυστυχώς όμως, μερικές φορές και ιδίως στα γλυκά αρώματα, η νοστιμιά είναι αντιστρόφως ανάλογη της καθαρότητας.

 

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τα ΚΑΘΑΡΑ SnV
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 10, 2019, 10:53 »
Συμφωνώ για την καθαρότητα των e cig, αλλά δεν ήθελα κι εγώ να θεωρηθεί διαφήμιση.

Τα χρησιμοποιεί ο σύζυγος πολύ. Ακόμη και το divino είναι πεντακάθαρο  :yes:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Τα ΚΑΘΑΡΑ SnV
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 10, 2019, 12:27 »
Divino έχω κάνει 100ml SnV με την ίδια αντίσταση και ακόμη πάει τρένο

Αποσυνδεδεμένος nipapa

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα ΚΑΘΑΡΑ SnV
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 10, 2019, 12:52 »
Θα συμφωνήσω και εγώ για το Divino, από τα βασικά μου DIY.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τα ΚΑΘΑΡΑ SnV
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 10, 2019, 20:49 »
Ο οποίος βαθμός coil-ο-καταστροφης (και λαλώ τους όρους, μακάρι να μπει και στο σύστημα μονάδων)
πιθανόν να εξαρτάται από την ισχύ, την περιεκτικότητα κλπ-κλπ.
Ιδού πεδίο νέας έρευνας:
Κάθε πότε πώς πρέπει να αλλάζουμε αντίσταση;
Καθώς τα μέχρι τώρα κριτήρια είναι υποκειμενικά.
Πιστεύω ότι αυτό θα βοηθήσει και τους εκτός φόρους ατμίζοντες - το άτμισμα γενικά.

Και όχι μόνο για τα SnV...
Πάντα αναρωτιόμουν αν το σκούρο χρώμα της αντίστασης ή/και του βαμβακιού σημαίνει ότι η αντίσταση ή /και το βαμβάκι πρέπει να αλλαχτούν.
Στα "καθαρά" υγρά, πράγματι μπορεί να ξεπεράσεις κατά πολύ το "όριο" των 20-30ml. 
Είναι όμως η καθαρότητα το κριτήριο για την αλλαγή της αντίστασης?

Υπάρχει κάποια σχετική έρευνα ή άποψη από τους φυσικούς - χημικούς της ατμοπαρέας μας?

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Τα ΚΑΘΑΡΑ SnV
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 10, 2019, 22:38 »
Καθαρο snv που ατμιζω συνεχεια ειναι το  ημικαπνικο bright tobacco της Liqua.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Τα ΚΑΘΑΡΑ SnV
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 10, 2019, 23:37 »
Πάντα αναρωτιόμουν αν το σκούρο χρώμα της αντίστασης ή/και του βαμβακιού σημαίνει ότι η αντίσταση ή /και το βαμβάκι πρέπει να αλλαχτούν.
... 
Είναι όμως η καθαρότητα το κριτήριο για την αλλαγή της αντίστασης?

Υπάρχει κάποια σχετική έρευνα ή άποψη από τους φυσικούς - χημικούς της ατμοπαρέας μας?
Το σκούρο χρώμα μπορεί  να οφείλεται στη σοκολατίτσα  :love_hearts:
σε οποιοδήποτε άλλο σκουρόχρωμο άρωμα
και βεβαίως, δεν είναι μέτρο βρωμιάς,
πέραν της εμπειρίας του ότι όσο πιο σκουρόχρωμο, τόσο πιο πολλά "άλατα" μαζεύονται στο σύρμα.
Το κριτήριο είναι υποκειμενικό εδώ, εν μέρει...
... εντελώς υποκειμενικό είναι όμως στο χρώμα του βαμβακιού, καθώς 5ml σοκολάτας μπορεί να προκαλέσουν δυσάρεστο θέαμα στο μάτι.
Μάλλον πρέπει να υπάρξει ένα κριτήριο/όριο για το πότε θα πρέπει να γίνεται μια αλλαγή.
Να λοιπόν ένα νέο πεδίο έρευνας για τον γιατρό και όχι μόνο.
Το αποτέλεσμα δεν θα ενδιαφέρει μόνο αυτούς που μόνοι τους φτιάχνουν αντιστάσεις, αλλά και την συντριπτική πλειοψηφία των ατμιστών παγκοσμίως, άρα θα επηρεάσει και τις κινέζικες και άλλες προδιαγραφές κατασκευής αντιστάσεων.
ΑΝ δεχτούμε ότι οι ταλαιπωρημένες αντιστάσεις μπορεί να προκαλούν επιπλέον παραγωγή βλαβερών ουσιών.

Αποσυνδεδεμένος Skoni

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα ΚΑΘΑΡΑ SnV
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 14, 2019, 09:23 »
Ένα καθαρό SnV που χρησιμοποιώ είναι της One Hit Wonder το Magic Man.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110794 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159971 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515426 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303304 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12800 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530855 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801687 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11089 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet