vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

232 επισκέπτες, 6 χρήστες
HoustonSyday, giorgos1999, bloodlessz, Jorge, taskol65, camber

Twitter

Alpha tank by GeekVape

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Alpha tank by GeekVape
« στις: Νοεμβρίου 03, 2018, 19:37 »
Κάνοντας έναν απολογισμό καθώς αυτή η χρονιά πλησιάζει προς το τέλος της, θα έλεγα πως είχα την ευκαιρία, στη διάρκειά της, να δοκιμάσω αρκετούς subohm  ατμοποιητές.

Μπορώ να πω πως δοκίμασα σχεδόν όλους όσους μου κίνησαν το ενδιαφέρον. 
Υπολείπεται ένας ακόμη, που πιστεύω πως μέχρι το τέλος της χρονιάς θα τον έχω στα χέρια μου για δοκιμή και στη συνέχεια θα σας τον παρουσιάσω.

Με την επιφύλαξη να χρειαστεί να αναθεωρήσω την τελική μου κρίση, όταν θα δοκιμάσω κι αυτόν τον τελευταίο που αναμένω, θα έλεγα πως μέχρι στιγμής ο Alpha tank της GeekVape είναι ο καλύτερος που έχω δοκιμάσει.

Η χρονιά αυτή ήταν πάρα πολύ καλή για την GeekVape λόγω της επιτυχίας του Nova mod των 200W, ποιοτική και εμπορική κι η πολύ καλή χρονιά ολοκληρώνεται με την κυκλοφορία του Alpha tank, ενός subohm ατμοποιητή διαμέτρου 25mm, που δένει πολύ όμορφα με το Nova mod.

Ο ατμοποιητής GeekVape Alpha tank έρχεται στην παρακάτω λιτή συσκευασία, μέσα σε ένα όμορφο κουτί από σκληρό χαρτόνι με τα χαρακτηριστικά χρώματα της GeekVape, μαύρο και πορτοκαλί.


Στη συσκευασία περιλαμβάνονται τα παρακάτω


Ο ατμοποιητής είναι διαθέσιμος σε πέντε πολύ όμορφους χρωματικούς συνδυασμούς και οφείλει την ξεχωριστή εμφάνισή του στα resin εξωτερικά τμήματα που τον αποτελούν (βάση, δακτυλίδι του airflow, top cap και επιστόμιο).


Αποτελείται από πέντε μέρη που είναι τα εξής: βάση, αντίσταση, tank, top cap και επιστόμιο.


Οι διαστάσεις του φαίνονται παρακάτω



Η ατσάλινη βάση του, όπως προανέφερα, περιβάλλεται εξωτερικά από ένα πολύ ποιοτικό resin περίβλημα. 
Στη βάση βρίσκεται κλασσικά η υποδοχή της αντίστασης και το δακτυλίδι της ρύθμισης του airflow που λόγω του ανάγλυφου της κατασκευής του περιστρέφεται πολύ εύκολα, η περιστροφή του περιορίζεται από δύο stops, στην εντελώς ανοικτή επιλογή και στην εντελώς κλειστή επιλογή και κρατάει απροβλημάτιστα και σταθερά την ρύθμισή του. 
Η εισαγωγή του αέρα γίνεται από δύο σχετικά μεγάλες αντιδιαμετρικές οπές.


Οι δύο mesh mellow αντιστάσεις που έρχονται στη συσκευασία είναι η ΜΜ Χ1 (single mesh) των 0,2Ω με προτεινόμενη ισχύ λειτουργίας 60-110W και η ΜΜ Χ2 (dual mesh) των 0,4Ω με προτεινόμενη ισχύ λειτουργίας 50-80W
Οι αντιστάσεις είναι σχετικά μεγάλου μεγέθους και το εξωτερικό τους περίβλημα παίζει και τον ρόλο της απαραίτητης καμπάνας.


Η εισαγωγή του υγρού γίνεται από τέσσερις μεγάλες κατακόρυφες οπές συμμετρικά κατανεμημένες περιφερειακά και μια καινοτομία των αντιστάσεων είναι η χρήση υψηλής ποιότητας και προδιαγραφών αιγυπτιακού βαμβακιού. 


Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αν κάνω λάθος διορθώστε με, αλλά νομίζω πως είναι οι πρώτες αντιστάσεις που πέφτουν στην αντίληψή μου που χρησιμοποιούν αιγυπτιακό βαμβάκι. 
Τόσο η μονή, όσο και η διπλή αντίσταση, έχουν κατακόρυφη διάταξη και παρά το μέγεθός τους, ο χώρος ατμοποίησης είναι περιορισμένος στο ελάχιστο δυνατό. 
Ο εισαγόμενος αέρας προσβάλει σε όλο τους το μήκος τις αντιστάσεις και λόγω της στενότητας του χώρου ατμοποίησης, ο ατμός ανεβαίνει ταχύτατα προς το επιστόμιο χωρίς προβλήματα υπερθέρμανσης του ατμοποιητή. 
Ο πλούσιος παραγόμενος ατμός παραμένει δροσερός, όπως κι ο ατμοποιητής, σε οποιεσδήποτε συνθήκες ατμίσματος. 
Ακόμη και σε συνεχείς διαδοχικές παρατεταμένες τζούρες σε υψηλά watts δεν διαπίστωσα το παραμικρό θέμα υπερθέρμανσης. 
Δεν ξέρω τι ρόλο παίζει η επιλογή του αιγυπτιακού βαμβακιού, αλλά η ποιότητα του παραγόμενου ατμού είναι πολύ υψηλή. 
Με την διπλή αντίσταση των 0,4Ω μάλιστα, θα έλεγα πως είναι εντυπωσιακή. 
Η ατμιστική εμπειρία μου με αυτή τη συγκεκριμένη διπλή mesh αντίσταση των 0,4Ω με κάνει να κατατάσσω  τον Alpha tank στην κορυφή των subohm ατμοποιητών που δοκίμασα μέσα σ’ αυτή την τρέχουσα ακόμη χρονιά. 
Η ένταση της τζούρας είναι ιδανικά ισορροπημένη και η ανάλυση της γεύσης είναι πάρα πολύ καλή για subohm ατμοποιητή. 
Οι αντιστάσεις παράγουν μεγάλη ποσότητα βελούδινου ατμού κι η τζούρα είναι ομαλότατη κι αθόρυβη. Αυτό που λέμε smooth στην κυριολεξία.
Ο ατμοποιητής έρχεται με δύο ίδια bubble tanks με χωρητικότητα 4ml, που ενώ η διάμετρος του ατμοποιητή είναι 25mm, η μέγιστη διάμετρος των δύο tanks φτάνει τα 27mm.


Στο top cap, που επίσης είναι resin, βρίσκεται άλλη μια καινοτομία του ατμοποιητή. 
Η ευμεγέθης εισαγωγή αναπλήρωσης του υγρού αποκαλύπτεται όχι με ξεβίδωμα του top cap, αλλά με ένα μηχανισμό που ενεργοποιείται με το πάτημα ενός κουμπιού. 
Πολύ καλή η επινόηση και πολύ εύκολη η αναπλήρωση του υγρού. Ο μηχανισμός ανοίγματος του top cap λειτουργεί άψογα με το πάτημα του σχετικού κουμπιού κι ασφαλίζει στο κλείσιμο με το άκουσμα ενός χαρακτηριστικού κλικ. Μένει φυσικά να αποδειχθεί στο χρόνο η διάρκεια ζωής του κι η μακρόχρονη αξιοπιστία του.


Τέλος, το 810 επιστόμιο που κι αυτό είναι resin, είναι πάρα πολύ όμορφο, παραμένει δροσερό σε οποιεσδήποτε συνθήκες ατμίσματος και συγκρατείται στο top cap με ένα εσωτερικό o ring σιλικόνης που βρίσκεται στο top cap. 
Μπορεί φυσικά να αντικαταστεθεί με οποιοδήποτε άλλο 810 επιστόμιο, αλλά αυτό προφανώς θα χαλάσει αισθητικά την πολύ όμορφη συνολική εμφάνιση του ατμοποιητή.


Κλείνοντας την παρουσίαση θα έλεγα επιγραμματικά πως ο ατμοποιητής Alpha tank της GeekvVape είναι η κορυφαία ίσως επιλογή, κατά την ταπεινή μου πάντοτε άποψη, για τους λάτρεις του subohm ατμίσματος. 
Ξεχωρίζει ως ένα σύνολο που συνδυάζει υψηλή ποιότητα κατασκευής, κορυφαία εμφάνιση και πολύ ποιοτική ατμιστική εμπειρία.



Ο ατμοποιητής μου ήρθε γι αυτή την παρουσίαση από το κατάστημα BuyBest, το οποίο κι ευχαριστώ πολύ για την εμπιστοσύνη.



Θετικά (+)

Ποιότητα κατασκευής
Υψηλή αισθητική
Ισορροπημένη ένταση και πολύ καλή ανάλυση γεύσης
Ποιοτικές αντιστάσεις μεγάλης διάρκειας ζωής
Σχέση τιμής προς απόδοση

Αρνητικά (-)

Δεν έχω κάτι πραγματικά να γράψω ως αρνητικό, γι αυτό απλά θα κρατήσω μια επιφύλαξη για τη διάρκεια ζωής του καινοτόμου μηχανισμού αποκάλυψης της οπής αναπλήρωσης του υγρού, χωρίς να έχω αρνητικές ενδείξεις ή υποψίες προς το παρόν.

Ευχαριστώ για την ανάγνωση
 

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Alpha tank by GeekVape
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 04, 2018, 09:42 »
Συνοπτική, εύστοχη και φωτογραφικά χορταστική παρουσίαση. :bow:
Ό,τι πρέπει για διάβασμα με τον πρωινό καφέ. :)


Πετυχημένος ο ορισμός σου της smooth τζούρας  8)


Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Alpha tank by GeekVape
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 04, 2018, 10:52 »
Υψηλή αισθητική  :confused1: :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Alpha tank by GeekVape
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 04, 2018, 12:14 »
[member=15219]karmakoma[/member], να διευκρινίσω τι εννοώ. Το τι μας αρέσει και τι δεν μας αρέσει θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι υποκειμενικό. Τόλμησα να εκφέρω την άποψή μου περί υψηλής αισθητικής, με την έννοια της διαχρονικότητας. Ο χρόνος, κατά κύριο λόγο, δίνει στην αισθητική αντικειμενικά κριτήρια. Αυτό διέβλεψα, διακινδυνεύοντας φυσικά να κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Alpha tank by GeekVape
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 04, 2018, 16:02 »
Πολύ ωραία παρουσίαση  :) Να ρωτήσω κάτι,  γνωρίζεις για πόσα ml προορίζει τις κεφαλές ο κατασκευαστής;

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Alpha tank by GeekVape
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 04, 2018, 17:56 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click



Δεν βρήκα σχετική αναφορά στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή, αλλά ούτε σε κάποιο κατάστημα. Άρα θα αναφερθώ μόνο στην προσωπική μου εμπειρία. Αφού δοκίμασα και τις δύο αντιστάσεις, τώρα χρησιμοποιώ την ΜΜ1 των 0,2Ω κι έχω ξεπεράσει αισίως τα 80ml χωρίς την παραμικρή φθορά ή αλλοίωση γεύσης. Πιστεύω πως η αντοχή της θα ξεπεράσει τα 100ml. Nα επισημάνω όμως πως κάνω εναλλάξ ένα tank σκέτης βάσης 50/50 κι ένα tank Fidel της Lamda πάλι 50/50, όλα 3mg.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2018, 17:59 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Alpha tank by GeekVape
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 04, 2018, 18:26 »
[member=14633]aragiannis[/member] Διαχρονικότητα σε εναν κινεζικο ατμο με φουσκωμενα μάγουλα που ομοιοι του βγαίνουν κάθε μέρα 100?? Δεν εισάγει και καμιά καινοτομία. Και τρελή επιτυχία να κάνει, σε 2 χρόνια δεν θα τον θυμάται ούτε ο δημιουργός του...
Περί υποκειμενικότητας δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω, άλλωστε και τη Γεωργία Βασιλειάδου κάποιος την βρήκε όμορφη και την παντρεύτηκε. Εκτός αν ήταν προικοθήρας...

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Alpha tank by GeekVape
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 04, 2018, 19:05 »
[member=15219]karmakoma[/member], δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα, ας μείνουμε λοιπόν σ' αυτά που συμφωνούμε. 
Πάντοτε φιλικά
Πέτρος

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Alpha tank by GeekVape
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 04, 2018, 22:17 »
Υπάρχει κάποιος κατασκευαστής που λέει για πόσα ml είναι οι κεφαλές του στο προτεινόμενο εύρος των watt λειτουργίας τους; Με τι είδους υγρά θα ανέφερε κάτι τέτοιο;
Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα εμφανιστεί ποτέ ως μάρκετινγκ χαρακτηριστικό στην αγορά. Μόνο κάτι γενικόλογες εκφράσεις περί μεγαλύτερης διάρκειας ζωής από άλλες κεφαλές του ίδιου κατασκευαστή μπορούν να εμφανιστούν.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Alpha tank by GeekVape
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 05, 2018, 01:01 »
Γιώργο έχεις απόλυτο δίκιο. 
Ο καθένας από εμάς όμως μπορεί να ορίσει κατά κάποιο τρόπο ένα δικό του πρωτόκολλο δοκιμών, ώστε να κάνει μια σχετικά αξιόπιστη συγκριτική αξιολόγηση στη διάρκεια ζωής των αντιστάσεων. 
Εγώ όπως έγραψα και πιο πάνω χρησιμοποιώ εναλλάξ ένα τανκ σκέτης βάσης κι ένα τανκ του ίδιου πάντοτε υγρού, pg/vg 50/50, περιεκτικότητας 3mg. 
Και κινούμαι πάντοτε στις δοκιμές της διάρκειας ζωής προς το κατώτερο όριο του προτεινόμενου εύρους ισχύος της κάθε αντίστασης. 
Άρα τα ml στα οποία αναφέρομαι αφορούν αποκλειστικά στο δικό μου σύστημα αναφοράς.

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Alpha tank by GeekVape
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 05, 2018, 10:59 »
@alexoyiorgis Ναι, υπάρχουν κατασκευαστές που δίνουν ένα όριο ζωής των κεφαλών,  όπως πχ στον freemax που ειχα κάνει παλιότερα παρουσίαση και ο κατασκευαστής έδινε ΕΩΣ και 300ml ζωής της κεφαλής.  Το έως είναι βέβαια σχετικό και ποικίλλει ανάλογα τα υγρά, αλλά  υποδηλώνει την μεγάλη διάρκεια της κεφαλής και την διαχωρίζει από τις υπόλοιπες που στη μια βδομάδα θα είναι πεθαμένες εκ των πραγμάτων.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Alpha tank by GeekVape
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 05, 2018, 11:36 »
Χρήσιμη η πληροφορία σου για τον freemax, [member=17150]truckman[/member]. Ευχαριστώ.

[member=14633]aragiannis[/member], αντίστοιχο πρωτόκολλο δοκιμών έχω κι εγώ, μόνο που προσθέτω και την δοκιμή με 70/30 VG/PG που είναι πιο "ζόρικη" από πλευράς "ποτίσματος" και "μπουκώματος". Και δεν χρησιμοποιώ εναλλάξ σκέτη βάση, γιατί θεωρώ πως ένας ατμιστής εργοστασιακού ατμοποιητή δεν θα μπει σε αυτή τη διαδικασία εναλλαγής, ενώ αντίθετα το να χρησιμοποιεί υγρά 70/30 είναι ίσως πιο συχνό. Παράλληλα, χρησιμοποιώ τα πιο "καθαρά" υγρά που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα, γιατί αν πάει κανείς σε πιο "βρώμικα", θα αλλάζει κεφαλές πιο συχνά.
 
Για να πω την "μαύρη" μου αλήθεια, το τεστάρισμα εργοστασιακών ατμοποιητών για την διάρκεια ζωής των κεφαλών τους με τέτοια πρωτόκολλα δοκιμών είναι κοστοβόρο και λόγω κατανάλωσης μεγάλης ποσότητας υγρών σε σύντομο χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Alpha tank by GeekVape
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 05, 2018, 14:14 »
[member=17150]truckman[/member], ο freemax είναι ο τελευταίος subohm ατμοποιητής που περιμένω να συγκρίνω με τον alpha. Θα τον έχω πριν τις Γιορτές. Δεν ξέρω αν είναι νεώτερη έκδοση από αυτόν του έχεις ή αν πρόκειται για την ίδια έκδοση. 
[member=20557]alexoyiorgis[/member], αυτό με την κατανάλωση των υγρών για τις δοκιμές, πες το ξανά. Πολύ μεγάλη πληγή, ειδικά αν το subohm άτμισμα δεν είναι και της αρεσκείας μας.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Alpha tank by GeekVape
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 05, 2018, 14:35 »
Tότε γιατί το κάνετε ρε παιδιά? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: Alpha tank by GeekVape
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 05, 2018, 14:42 »
Αυτό που εναλλάξ χρησιμοποιείτε σκέτη βάση για ποιο λόγο γίνεται;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135822 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084282 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34976 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476794 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114734 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271230 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos