vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

230 επισκέπτες, 6 χρήστες
Alexander20, maprix, aragiannis, manoslykos, tibolaso, camber

Twitter

GeekVape Nova Kit 200W

Συνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
GeekVape Nova Kit 200W
« στις: Αυγούστου 31, 2018, 20:05 »
“Less is more”
Ludwig Mies van der Rohe

Αυτή ακριβώς η ρήση του μεγάλου Γερμανού αρχιτέκτονα ήταν το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό όταν είδα από κοντά κι έπιασα στα χέρια μου το GeekVape Nova Kit, το starter kit της GeekVape που αποτελείται από το διμπάταρο (παίρνει δύο 18650 μπαταρίες) Nova Mod των 200W και τον ατμοποιητή Cerberus sub ohm tank, που πωλούνται και σαν kit, αλλά και ξεχωριστά.

Το kit έρχεται στην παρακάτω, εντελώς απέριττη εικονιζόμενη συσκευασία. Στο κατάμαυρο κουτί ίσα που διακρίνεται στο κέντρο της πάνω μεγάλης έδρας, καθώς και στις δύο μικρές παράπλευρες έδρες το λογότυπο της εταιρείας. Τίποτα άλλο. Η πρώτη υποψία μινιμαλισμού.


Το βάρος του mod χωρίς τις μπαταρίες είναι 120g και του ατμοποιητή 60g.

Διατίθεται στα παρακάτω χρώματα


Οι διαστάσεις τους εικονίζονται παρακάτω.



Ξεκινώ αμέσως με την περιγραφή και τις εντυπώσεις που μου άφησαν οι δύο ξεχωριστές μονάδες που απαρτίζουν το σύνολο.

Nova Mod


Αμέσως, με την πρώτη ματιά, είναι εμφανής η ποιότητα κατασκευής του.

Εξωτερικά είναι κατασκευασμένο από κράμα αλουμινίου υψηλής ποιότητας κι εξίσου υψηλής ποιότητας resin.
Η γραμμή του είναι λιτή, μινιμαλιστική, αυστηρά γεωμετρική θα έλεγα. Αποπνέει μια αίσθηση ρετρό κι αναδεικνύει μια κλασσική ομορφιά.
Το σχήμα του είναι ένα απόλυτο ορθογώνιο παραλληλεπίπεδο, με καμπυλωμένες τις κορυφές του και ανεπαίσθητα καμπυλωμένες τις ακμές του.
Είναι σχετικά βαρύ, αφού χωρίς τις μπαταρίες ζυγίζει 120g.
Η έμφαση κι η προσήλωση στον μινιμαλισμό και την κλασσική αυστηρότητα έχει σαν τίμημα την υστέρηση στην εργονομία.
Θα αναφερθώ παρακάτω σ’ αυτό.

Στην πάνω βάση του υπάρχει ο 510 ατσάλινος ελατηριωτός πόλος, σχεδόν στο κέντρο, πλαισιωμένος μέσα σε ένα πρωτότυπο ελλειπτικό πλαίσιο που συγκρατείται με δύο βίδες. Δέχεται ατμοποιητές διαμέτρου μέχρι και 25mm.


Στην κάτω βάση απλά αναγράφονται τα παρακάτω.


Στην πρόσοψη και σε αυστηρά κατακόρυφη διάταξη έχουμε κατά σειρά.


Το αθόρυβο και σαφέστατο fire button, την μεγάλη, φωτεινή (η φωτεινότητα ρυθμίζεται από το μενού) και έγχρωμη οθόνη, τα πλήκτρα συν (+) και πλην (-) και την θύρα φόρτισης micro usb.
Οι μεγάλες παράπλευρες έδρες καλύπτονται κατά το δύο τρίτα τους περίπου από τα resin panels, πραγματικά πολύ υψηλής ποιότητας, που έχουν κυματοειδή ανάγλυφη επιφάνεια, που αφενός προσθέτει ομορφιά κι αφετέρου βοηθά στο πολύ καλό και ασφαλές κράτημα.
Τα resin panels δεν μπορούν να αντικατασταθούν, αφού μόνο η μια μεγάλη παράπλευρη έδρα αποσπάται. Αυτή που καλύπτει τις μπαταρίες.
Αυτή η έδρα συγκρατείται με ισχυρούς μαγνήτες, αποσπάται με τη βοήθεια μιας πολύ διακριτικής εγκοπής στην πίσω αριστερή και πάνω κορυφή και δεν παίζει καθόλου.


Το mod είναι πολύ συμπαγές, χωρίς τίποτα να κουδουνίζει και να μην εφαρμόζει στην εντέλεια.
Το τίμημα που πληρώνει στην εργονομία λόγω της προσήλωσης στην κλασσική αυστηρότητα που προανέφερα έχει να κάνει μόνο με την αίσθηση των ακμών στο κράτημα. Λόγω μεγέθους, σε μια σχετικά μικρή παλάμη, η έλλειψη έντονης καμπυλότητας των ακμών γίνεται αισθητή. Όχι τόσο που να γίνεται δυσάρεστη, αλλά γίνεται αισθητή. Αυτό μόνο.

Το mod είναι εφοδιασμένο με το AS chip της GeekVape. Δεν ξέρω κάτι περισσότερο γι αυτό το chipset, αλλά το γεγονός ότι είναι ταχύτατο (χρόνος απόκρισης μόνο 10ms) και ακριβές το διαπίστωσα. Το ότι φτάνει σε ισχύ τα 200W, δεν το διαπίστωσα, γιατί δεν ξεπερνώ και δεν έχω την πρόθεση να ξεπεράσω τα 70-80W. Ίσως κάποιος άλλος φίλος να μπορέσει να μας επιβεβαιώσει ή να μας διαψεύσει αυτά τα 200W.

To μενού του είναι πανεύκολο και διαθέτει όλες τις επιθυμητές ρυθμίσεις και modes και όλες τις σύγχρονες και προηγμένες προστασίες.


Οι δύο 18650 μπαταρίες που δέχεται, συγκρατούνται άψογα στις υποδοχές τους και βγαίνουν με την βοήθεια μιας κοδρέλας.
Διαθέτει σύστημα ταχείας φόρτισης των μπαταριών, αλλά ως γνωστόν, συνίσταται η φόρτισή τους σε εξωτερικό φορτιστή.

Cerberus sub ohm tank


Ο ατμοποιητής που ζυγίζει 60g αποτελείται από έξι μέρη, μαζί με την αντίσταση.

Από πάνω προς τα κάτω έχουμε
Ένα 810 μαύρο επιστόμιο ύψους 5mm, που θα έλεγα πως δεν ταιριάζει και πολύ με τα resin panels. Το επιστόμιο δεν έχει o ring, αλλά συγκρατείται με ένα o ring που βρίσκεται εσωτερικά του top cap.

To top cap που έχει ένα ελαφρώς πολυγωνικό σχήμα, γεγονός που βοηθά στην εύκολη περιστροφή του. Στο κέντρο του είναι υπερυψωμένο κατά 3mm κι έτσι συνολικά θα έλεγα πως το επιστόμιο αποκτά ύψος 8mm. Με μισή αριστερόστροφη περιστροφή το top cap αποσπάται, ώστε να γίνει από πάνω η αναπλήρωση του υγρού. Στο top cap αναγράφεται διακριτικά και το όνομα Cerberus του ατμοποιητή.



Το τρίτο κατά σειρά τμήμα του ατμοποιητή είναι ένα είδος μικρής καμινάδας  που στο πάνω μέρος της βρίσκονται οι δύο ευρύχωρες οπές αναπλήρωσης του υγρού. Η αναπλήρωση μπορεί να γίνει με οποιουδήποτε είδους ακροφύσιο πολύ άνετα κι απροβλημάτιστα.  

Το γυάλινο tank που είναι αρχικά τοποθετημένο στον ατμοποιητή έχει το γνωστό σχήμα βαρελιού κι έχει χωρητικότητα 5,5ml, ενώ στη συσκευασία περιλαμβάνεται και το κλασσικό κυλινδρικό tank με χωρητικότητα 4ml.

To τέταρτο μέρος του ατμοποιητή είναι η αντίστασή του.
Ο ατμοποιητής δέχεται τις θηριώδεις αντιστάσεις Super Mesh X1 KA1 των 0,2Ω που διαθέτουν πολύ μεγάλη θερμαινόμενη επιφάνεια μορφής πλέγματος για την παραγωγή πλουσιότερου ατμού. Οι αντιστάσεις αυτές πράγματι παράγουν πολύ μεγάλη ποσότητα ατμού και το εύρος λειτουργίας τους κυμαίνεται μεταξύ 30W και 90W. Η χρυσή τομή των 60W μου έδωσε πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα. Και πλούσιο ατμό και γευστικότατο.  Οι αντιστάσεις αυτές έχουν μεγάλο χρόνο ζωής και αντέχουν σε πολλά πολλά ml υγρού.  Η γευστική τους απόδοση όμως πέφτει σταδιακά πολύ πριν να χρειαστούν αντικατάσταση.
Θέλω να επισημάνω εδώ ένα πολύ θετικό στοιχείο. Ο ατμοποιητής δέχεται και τις απόλυτα συμβατές αντιστάσεις Smok TFV8 baby coil ευρέως διαδεδομένες και ποιοτικές.


Τέλος η βάση είναι ουσιαστικά η υποδοχή της αντίστασης και το σύστημα airflow. Το airflow έχει αρκετά περιθώρια ρύθμισης με περιστροφή που σταματάει με δύο stop. Ένα όταν είναι εντελώς ανοικτό κι ένα όταν είναι εντελώς κλειστό. Το περιστρεφόμενο δακτυλίδι του airflow έχει κι αυτό ένα ελαφρώς πολυγωνικό σχήμα, ομοιόμορφο με του top cap, που βοηθά στην εύκολη περιστροφή του.

Όλα τα o rings που χρησιμοποιούνται φαίνονται ποιοτικά κι εφαρμόζουν άψογα.

Ο ατμοποιητής δεν παρουσιάζει καθόλου φαινόμενα διαρροών, είναι αθόρυβος, παράγει πλούσιο ατμό, δίνει ικανοποιητική  ένταση και ποιότητα γεύσης, που όμως κυμαίνεται στα επίπεδα του μέσου όρου της συγκεκριμένης κατηγορίας.

Κλείνοντας θα ήθελα να αξιολογήσω συνολικά το kit, αλλά και ξεχωριστά τις δύο μονάδες του το αποτελούν.

Σαν starter kit η εκτίμησή μου είναι πολύ θετική. Σαφώς πάνω από τον μέσο όρο των αντίστοιχων kits.

To mod είναι για τη δική μου αισθητική πανέμορφο και λειτουργικά άψογο. Αλλάζοντας τον Cerberus και τοποθετώντας πάνω του άλλους σαφώς πιο αγαπημένους μου ατμοποιητές θα γίνει βασικό mod στον εξοπλισμό μου. Επειδή σχεδόν αποκλειστικά για δική μου χρήση κι όχι για δοκιμές χρησιμοποιώ επισκευάσιμους mtl ατμοποιητές, θα μου δώσει την αυτονομία και την αξιοπιστία που χρειάζομαι μακριά από το σπίτι.

Ο ατμοποιητής είναι καλός σας μέρος ενός starter kit, αλλά δεν μπορώ να πω πως είναι κάτι ιδιαίτερο και ξεχωρίζει προς τα πάνω από τον μέσο όρο. Σαν μέρος ενός starter kit όμως είναι αξιοπρεπής. Δεν μπορώ να πω όμως πως ανταποκρίνεται στα δικά μου ατμιστικά γούστα και τις απαιτήσεις μου. Γι αυτό και μάλλον θα παροπλιστεί.




Θετικά (+)

Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής
Ταχύτατη απόκριση (μόνο 10ms)
Πανέμορφη σχεδίαση κι εμφάνιση (για τα δικά μου πάντα γούστα)
Απλό κι εύχρηστο μενού
Φωτεινή έγχρωμη οθόνη
Ακριβής λειτουργία
Πλούσια παραγωγή ατμού
Αθόρυβος ατμοποιητής
Ικανοποιητική στο μέσο όρο ένταση και ποιότητα γεύσης
Μηδενικές διαρροές


Αρνητικά (-)

Υψηλή τιμή αγοράς
Στα όρια του ανεκτού οι ελλιπώς καμπυλωμένες ακμές
Σχετικά υψηλή κατανάλωση υγρού για την κατηγορία του συγκεκριμένου ατμοποιητή
Resin panels που δεν μπορούν να αλλαχτούν
Έλλειψη αντάπτορα για 510 επιστόμιο
Έλλειψη εγχειριδίου χρήσης (Έχω την εντύπωση πως στην κανονική έκδοση του kit θα περιλαμβάνεται. Αυτό που έχω εγώ είναι από την πρώτη παρτίδα των δοκιμών)

Το kit μου ήρθε από την γι αυτή τη δοκιμή την  HeavenGifts την οποία κι ευχαριστώ πολύ

Ευχαριστώ για την ανάγνωση κι εύχομαι καλό Φθινόπωρο σε όλους.




Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: GeekVape Nova Kit 200W
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2018, 09:50 »
Υπερπλήρης παρουσίαση και για ωραιότατο οφθαλμότρουτρο επανόδου! :respect:
Ευχαριστούμε :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110472 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159708 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515260 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146446 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530721 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201457 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801571 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40968 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet