vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

233 επισκέπτες, 2 χρήστες
Olga68, Jorge

Twitter

ΑΠΡΟΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ (ΚΑΛΕΣ Η ΚΑΚΕΣ)

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
ΑΠΡΟΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ (ΚΑΛΕΣ Η ΚΑΚΕΣ)
« στις: Αυγούστου 12, 2018, 11:19 »
Στο παρον νημα θα μπορουμε να γραφουμε συνταγες που μας ξαφνιασαν (αλλο περιμεναμε και αλλο μας βγηκε) και ισως κατα καποιο τροπο κατανοησουμε πως αντιδρουν τα αρωματα μεταξυ τους.
Καταθετω λοιπον πρωτος την πιο προσφατη εμπειρια μου(εχω πετυχει παλιοτερα σαπιο ψαρι και παστουρμα αλλα δεν θυμαμαι πως) που εχει ως εξης:
Αποφασισα να φτιαξω ενα υγρο με αρωματα που εχω στην καβατζα μου,υπολογιζοντας κατ αρχην τα ποσοστα γευσης που θελω να εχει το υγρο μου απο το καθε αρωμα.Στη συνεχεια,βαση δοσολογιας του κατασκευαστη καθε αρωματος ξεχωριστα,υπολογισα ποσο % πρεπει να βαλω απο το καθενα για να πετυχω αυτο που θελω.
Συνηθως,βαδιζοντας σε σιγουρα μονοπατια, φτιαχνω υγρα που περιλαμβανουν ξηρους καρπους και καπνικα αφου τα φρουτα και τα γλυκα τα βαριεμαι ευκολα και φραουλα (που ειναι το αγαπημενο μου φρουτο σε οποιαδηποτε μορφη) δεν καταφερα να γευτω σε κανενα υγρο που δοκιμασα σε δοκιμαστηριο ατμομαγαζου.
Κατεληξα λοιπον σε αυτο:
                                       RED PUNCH
                                Nut Mix (FA): 2%
                                Perique Black (FA): 1%
                                Σοκολατα (Ecig): 0.5%
                                DNB (Inawera): 0.5%
                                20 μερες ωριμανση
                                Βαση 50/50 2mg νικοτινη

Αρωμα απο το μπουκαλι καθαρα καπνικο.Τιποτα δεν προμηνυε αυτο που ακολουθουσε.
Βαζω υγρο στον ατμοποιητη, τραβαω την πρωτη τζουρα και παθαινω το πρωτο σοκ.Τραβαω δευτερη,τριτη,τεταρτη,τα ιδια.Αδυνατον,σκεφτηκα.Εχω απωθημενα,μου βραχυκυκλωσαν οι καλυκες,εχω καψει φλατζα η ειναι δυνατον αυτο να συμβει?
Οσο κι αν σας φαινεται απιστευτο (εμενα να δειτε) το υγρο μετα την ατμοποιηση ειναι μια απιθανη καπνικη σοκολατοφραουλα :o ακρως εθιστικη (για εμενα) :delicious2:
Δυο βδομαδες τωρα, μ εχει κολλησει στον τοιχο.Προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως εγινε,που πηγαν οι ξηροι καρποι.
Ο ατμοποιητης μυριζει φραουλα,η χαρτοπετσετα που σκουπιζω ψιλο-υγρασιες μυριζει φραουλα ενω το αρωμα απο το μπουκαλι καμια σχεση με φραουλα.

Αποσυνδεδεμένος karamonde

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΡΟΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ (ΚΑΛΕΣ Η ΚΑΚΕΣ)
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 12, 2018, 11:57 »
Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον, με κάνει να σκέφτομαι γιατί δεν έχουν κλωνοποιηθεί αρκετές κλασσικές συνταγές, ακόμα και μετά από χρόνια. Πιθανότατα ο λόγος είναι ότι κάποιες μπορεί να βγήκαν κατά τύχη, ο συνδυασμός αρωμάτων να μας "κοροϊδεύει" και να μας κάνει να πιστεύουμε ότι γευόμαστε κάτι που δεν υπάρχει στη συνταγή σαν άρωμα - σκέψου το από την οπτική του "μπλε με κίτρινο βγάζει πράσινο". Διαβάζοντας αυτή τη συνταγή σκέφτομαι κάτι πολύ δυσάρεστο, τασάκι με σοκολάτα και ίσως μια ιδέα πιπεριού από το perique αλλά με τίποτα φράουλα!

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΡΟΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ (ΚΑΛΕΣ Η ΚΑΚΕΣ)
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 12, 2018, 14:24 »
Αρωμα απο το μπουκαλι καθαρα καπνικο.Τιποτα δεν προμηνυε αυτο που ακολουθουσε.
Βαζω υγρο στον ατμοποιητη, τραβαω την πρωτη τζουρα και παθαινω το πρωτο σοκ.Τραβαω δευτερη,τριτη,τεταρτη,τα ιδια.Αδυνατον,σκεφτηκα.Εχω απωθημενα,μου βραχυκυκλωσαν οι καλυκες,εχω καψει φλατζα η ειναι δυνατον αυτο να συμβει?
Οσο κι αν σας φαινεται απιστευτο (εμενα να δειτε) το υγρο μετα την ατμοποιηση ειναι μια απιθανη καπνικη σοκολατοφραουλα :o ακρως εθιστικη (για εμενα) :delicious2:
Δυο βδομαδες τωρα, μ εχει κολλησει στον τοιχο.Προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως εγινε,που πηγαν οι ξηροι καρποι.
Ο ατμοποιητης μυριζει φραουλα,η χαρτοπετσετα που σκουπιζω ψιλο-υγρασιες μυριζει φραουλα ενω το αρωμα απο το μπουκαλι καμια σχεση με φραουλα.
Βρε?   μπας κ βάφτισες το ψάρι κρέας?  :tongue_smilie:

χρήσιμο νήμα. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: ΑΠΡΟΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ (ΚΑΛΕΣ Η ΚΑΚΕΣ)
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 12, 2018, 15:53 »
Ναι, δεν ειναι καθολου απιθανο αυτο που εγινε.
Τα αρωματα που χρησιμοποιουμε ΔΕΝ ειναι εκχυλισματα η συμπυκνωματα απο τις πραγματικες ουσιες και φρουτα η ξηροκαρπια κλπ, δηλαδη το αρωμα λεμονι δεν εχει ιχνος λεμονιου μεσα, το αρωμα φραουλα δεν εχει ιχνος πραγματικης φραουλας κλπ κλπ.
Ειναι χημικες ουσιες, γνωστες απο πολλα χρονια στην βιομηχανια τροφιμων, που με τον καταλληλο συνδυασμο προσομοιαζουν τις αναγνωρισιμες σε εμας γευσεις.
Οποτε καθολου απιθανο καποιος συνδυασμος των χημικων αυτων να βγαζει κατι τελειως διαφορετικο απο τις επιμερους "γευσεις" που τον αποτελουν, κατι που δεν θα ισχυε εαν τα "αρωματα" ηταν πραγματικα αποσταγματα η συμπυκνωματα.
Τυχερος εισαι παντως, καλοατμιστο.. ;D

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: ΑΠΡΟΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ (ΚΑΛΕΣ Η ΚΑΚΕΣ)
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 12, 2018, 15:57 »
Αυτό λέγεται bend και είναι ότι διαβάσαμε και πιο πάνω.1+1 στο μαγείρεμα ίσως να μην κάνει 2 τελικά.
Γνωστο εξίσου bend ειναι η μίξη ry4 Double με hazelnut.Δίνει πάράλληλα αυτό το μιξ μια απροσδιόριστη ζύμη.

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΡΟΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ (ΚΑΛΕΣ Η ΚΑΚΕΣ)
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 13, 2018, 09:06 »
Εχω ελπιδες δηλαδη,ισως και να μην τρελαθηκα (ακομα) :)).
Παντως οποιος εχει τη δυνατοτητα πραγματοποιησης της συνταγης,ας κανει ενα κοπο να επιβεβαιωσει η να διαψευσει τη μεταλλαξη.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΡΟΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ (ΚΑΛΕΣ Η ΚΑΚΕΣ)
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 13, 2018, 11:01 »
Αυτά τα κατά τύχη αν πετύχουν, είναι τα καλύτερα κατ' εμέ. Αν είσαι εταιρία, δεν βάζεις ούτε τα συστατικά, ούτε τις αναλογίες, προσθέτεις και μια δόση μυστηρίου, και άσε τους άλλους να ψάχνουν να το κλωνοποιήσουν...χαχαχα :))

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΑΠΡΟΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ (ΚΑΛΕΣ Η ΚΑΚΕΣ)
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 13, 2018, 13:31 »
Όσο οι διαδικασίες που λαμβάνουν χώρα όταν κάνουμε μια μίξη, γίνονται σε μοριακό επίπεδο και όσο ΔΕΝ δουλεύουμε στα εργαστήρια του CERN με τον ανάλογο εξοπλισμό, δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να είμαστε 100% σίγουροι για το αποτέλεσμα που θα πετύχουμε.


Ακόμα και αν αυτό τελικά βγαίνει ακριβώς αυτό που περιμένουμε (projection), πάλι δεν είμαστε σίγουροι ότι θα το πετύχουμε και την επόμενη. Η αγαπημένη μου ατάκα που έχω γράψει ένα καντάρι φορές: μπορεί να μιξάρουμε σοκολάτα και φράουλα και να πάρουμε αποτέλεσμα ρέγγα. Όχι που είναι άσχημη με το καλοκαιρινό μεσημεριανό ουζάκι, αλλά είναι πίκρα να περιμένεις άλλο και άλλο να παίρνεις.


Το έπαθα με τον πιο κραυγαλέο τρόπο όταν ήμουν στη φάση ανάπτυξης του Black Rock. Στην αρχή χρησιμοποίησα μια παλιά μου συνταγή του 2012. Επειδή όμως οι εταιρείες είχαν αλλάξει τη σύσταση των συμπυκνωμάτων τους, το αποτέλεσμα ήρθε τελείως διαφορετικό. Όχι που δεν μου άρεσε...

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΡΟΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ (ΚΑΛΕΣ Η ΚΑΚΕΣ)
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 14, 2018, 10:50 »
Η ιδιοκατασκευη ειναι μαγεια.Ειναι απιστευτο το ποσοι δρομοι ανοιγονται μπροστα σου ακομα και με αρωματα που ηδη εχεις.
Τιποτα δε συγκρινεται με τη χαρα της δημιουργιας.

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΡΟΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ (ΚΑΛΕΣ Η ΚΑΚΕΣ)
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 14, 2018, 11:37 »
Άνοιξη του '14...

Maple Syrup (TPA)        4%
Bavarian Cream (TPA)   4%
Pralines & Cream (CAP) 2%
Sweetener                    2%

Και το μαγικό αποτέλεσμα ήταν... τόσο στη γεύση, όσο και στον χώρο... ΠΑΣΤΟΥΡΜΑΣ


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΡΟΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ (ΚΑΛΕΣ Η ΚΑΚΕΣ)
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 14, 2018, 11:52 »
Η ιδιοκατασκευη ειναι μαγεια.Ειναι απιστευτο το ποσοι δρομοι ανοιγονται μπροστα σου ακομα και με αρωματα που ηδη εχεις.
Τιποτα δε συγκρινεται με τη χαρα της δημιουργιας.
κατι "περιεργο" εχεις ατμισει εσυ σημερα... κ δεν μας λες κ τη συνταγη λεμε. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΡΟΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ (ΚΑΛΕΣ Η ΚΑΚΕΣ)
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 14, 2018, 13:34 »
Αφου σας την εγραψα τη συνταγη,δεν κραταω τετοια μυστικα εγω.Μ' εχει τρελανει λεμε :dance2:.
Χωρις πλακα παιδια αν σας αρεσει η φραουλα δοκιμαστε το οπωσδηποτε.

Αποσυνδεδεμένος Juan Homero Solvenio

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΡΟΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ (ΚΑΛΕΣ Η ΚΑΚΕΣ)
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 02, 2019, 11:21 »
Συγγνώμη για το βρυκολάκιασμα του θέματος αλλά δεν βρήκα που αλλού να το γράψω.
Ήπιο, νόστιμο, γλυκό καπνικό υγράκι:
1/3 Νοσταλγία (το S&V)
1/3 Bronx 6,5% (το ποσοστό που μου αρέσει)
1/3 Βάση  (για μένα που δεν αντέχω τα έντονα αρώματα, κατά τα άλλα η προσθήκη της είναι προαιρετική)
Το αφήνω 5-6 μέρες με καθημερινό ανακάτεμα (μπορεί και να μη χρειάζεται αλλά το κάνω).

Υ.Γ. Τα υγρά που χρησιμοποιώ είναι έτοιμα ωριμασμένα. 

Αποσυνδεδεμένος npil

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΡΟΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ (ΚΑΛΕΣ Η ΚΑΚΕΣ)
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 16, 2020, 10:54 »
δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα για να σας ανεβασω την εμπειρια μου.
τελος παντων προχθες πηγα και πηρα απο rite vapes το καπνικο vtc. σαν πρωτη φορα μαρεσε και το τιμησα με τον slide.
εντωμεταξυ εχω και εναν ego v2 που κανω καθημερινα με old harbor.
εκει που τελειωνε λεω δεν κανω μια ιξη να δω τια θα βγει. ετσι και αλλιως ουτε 1/3 old harbor δεν ειχα στον tank μεσα .

και σταζω καποιες σταγονες απο το vtc στο tank με το old halbor...........δοκιμαζω και επαθα πλακα.
μια γευση που στην αρχη σου δινει την καπνιλα (ηρεμη) του old halbor και στο τελος την ομορφη γλυκαδα του vtc. πολυ καλη για τα γουστα μου για ολη τη μερα και με καφε παει πολυυυυυυυυ.
Το θεμα ειναι οτι δεν υπολογισα ακρ ιβως και στο περιπου μπορω να πω αναλογια 1/3 vtc 2/3 old harbor ισως και ποερισσοτερο.
εχετε καποια γνωμη για να υπολογισω ?
:)

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΠΡΟΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ (ΚΑΛΕΣ Η ΚΑΚΕΣ)
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 16, 2020, 19:38 »
Αυτο,μονο εσυ μπορεις να το υπολογισεις που σου αρεσει.
Κανε τις δοκιμες σου σ'ενα 10μελο μπουκαλακι. Aς πουμε,για αρχη, βαλε 7.5ml Old Harbor 2.5ml VTC και αν δεν τα βρεις μαζι του, στο επομενο δοκιμαστικο 10μελο, αυξομειωσε τα επιμερους συστατικα μεχρι να το φερεις εκει που θες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135807 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476546 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271197 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos