vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

225 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, camber

Twitter

Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« στις: Μαΐου 13, 2018, 16:07 »
Ξερω απο αυτα που εχω διαβασει εδω ....οσα μπορεσα δηλαδη  ;)  οτι καλο ειναι να αλλαζουμε συχνα την αντισταση.. (αλλος λεει καθε 20ml αλλος καθε μια βδομαδα κλπ το νοημα παραμενει το ιδιο ...) 

Εγω την αντισταση την κραταω οσο παει (μπορει και 100ml υγρου- χοντρικα κανα μηνα)....και δεν βλεπω καποιο λογο να την αλλαξω αν δεν μυριζει καμενο ... (τωρα βεβαια η αληθεια ειναι οτι καποιες φορες δεν μου δινει γευση , αλλα αυτο δεν ξερω αν οφειλεται στην ξηροστομια που μου προκαλει το η.τ)

Ρωταω το εξης λοιπον υπαρχει καποιος κινδυνος για την υγεια μου απο αυτο που κανω ,  η ειναι απλα θεμα γευσης καλυτερης αποδοσης κλπ.....?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 13, 2018, 16:15 »
Αν είχες την ευκαιρία να δεις πως γίνονται οι αντιστάσεις, θα άλλαζες στην πρώτη ευκαιρία.

Κοντολογίς, το "καμμένο" που λες δεν είναι μια διαδικασία που συμβαίνει ξαφνικά και άπαξ, αλλά για μια επεκτεινόμενη διεργασία. Αυτό στην περίπτωση που δεν καεί η αντίσταση από κακό priming - προετοιμασία. Σε φυσιολογικές περιπτώσεις, το "καμμένο" είναι το τελικό στάδιο μιας διεργασίας που περιλαμβάνει την ταλαιπωρία του βαμβακιού (μικρά καψιματάκια, συσσώρευση καταλοίπων και άλλα τέτοια).

Αν κοιτάξεις μελέτες του Φαρσαλινού, το άτμισμα είναι κατά πολύ ασφαλέστερο του καπνίσματος και η μόνη περίπτωση που έχουμε βλαβερές ουσίες να εισέρχονται στον οργανισμό σε ανησυχητικές ποσότητες, είναι το "καμμένο".

Οπότε, θεωρώ καλή πρακτική να αλλάζεται η αντίσταση στην πρώτη αλλοίωση της γεύσης, πολύ πριν το καμμένο. Εγώ προσωπικά αλλάζω αντίσταση και πιο νωρίς (πολύ πιο νωρίς), αλλά με επισκευάσιμο δεν μου κοστίζει κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 13, 2018, 16:24 »
Δηλαδη απο οτι καταλαβα , οσο πιο συχνα αλλαζω αντισταση τοσο πιο ασφαλες γινεται το ατμισμα :)
Ευχαριστω γιατι ειχα την εντυπωση οτι ειναι θεμα γευσης και μονο , η για να το παω παραπερα θεμα .....πωλησεων  ;)

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 13, 2018, 17:09 »
...χοντρικα... εκει που αρχιζει να σου χαλαει η γευση του υγρου, πας για αντικατασταση.
αναλογα το ποσο "βρωμικο" ειναι το υγρο που ατμιζεις.

Αποσυνδεδεμένος konmac

  • **
  • 405
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 13, 2018, 17:35 »
Χοντρικά και εγώ θα συμφωνήσω με τους από πάνω στην γεύση και θα προσθέσω και την παραγωγή ατμού που μειώνεται στην παλιά αντίσταση.
Το βαμβάκι μεταφέρει αλλά και ταυτόχρονα κατακρατεί κατάλοιπα από το υγρό.
Όσο ποιο πολύ υγρό καταναλώσει  τόσο πιο δύσκολα φτάνει στην αντίσταση .
Δείτε την παραγωγή ατμού σε μια καινούργια αντίσταση και ποια είναι μετά από 30 μλ. 

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 13, 2018, 17:53 »
[justify]Με μία γραμμή του drum είναι όλα όσα πρέπει μέσα. Το όποιο καμένο έρχεται αργά και καταϊδρωμένο, και η αλλοίωση έρχεται με την άλωση της αντίστασης, δηλ. πολύ πιο γρήγορα. Την πρώτη φορά που είδα ξεκοιλιασμένη μία εργοστασιακή κεφαλή στάθηκα σαν χάνος. Μία βρομερή λάσπη σε κατράμι σύρμα, με “καθαρό” υγρό αναπλήρωσης και περίπου 30 με 40ml. [/justify]

[justify]Η αφεντιά μου, αλλάζει αντίσταση σε επισκευάσιμο κάθε 24 ώρες, ανεξάρτητα την όποια κατανάλωση ή υγρό, (πολύ σπάνια να χρησιμοποιήσω τόσο βρόμικο υγρό όπου θα πάω νωρίτερα σε νέο στήσιμο), ενώ σε εργοστασικό ατμοποιητή, με την πρώτη εντύπωση αλλοίωσης γεύσης, (πολύ γενικά, σε μένα ήταν περίπου στα 30 με 40ml / χωρίς βέβαια να αφήνω τον ατμοποιητή μέρες ή μήνες). [/justify]

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 13, 2018, 18:08 »
Και εγώ αλλάζω αντίσταση (σύρμα και βαμβάκι), κάθε 24-48 ώρες, εκτός από τον ντριπερ. Εκεί λόγω ΝΕΤ κάθε 4-6 ml. 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 13, 2018, 20:27 »
Ακόμα και να ισχυριστεί κάποιος ότι αλλάζει αντίσταση κάθε χ ml για λόγους υγείας, πρόκειται για εντελώς αυθαίρετο ισχυρισμό που έχει τη βάση του μόνο στην προσωπική επιλογή καθώς δεν έχει υπάρξει κάποια διερεύνηση του θέματος.

Εννοείται πως αυτό δεν είναι καθόλου κακό, βάση κοινής λογικής τουλάχιστον. Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε κατά τη γνώμη μου, είναι να μην θέτουμε όρια είτε χρόνου, είτε όγκου παρά να αλλάζουμε την αντίσταση τη στιγμή που το αποτέλεσμα σταματήσει να μας ικανοποιεί. Αυτό είναι κάπως πιο δύσκολο στους επισκευάσιμους, καθώς λίγο πολύ όλοι τσεκάρουμε την αντίσταση που και που και αν δεν μας αρέσει οπτικά, την ξεφορτωνόμαστε στα γρήγορα και ας μην μας ενοχλεί η απόδοσή της. Να πούμε εδώ ότι το κόστος αλλαγής στον επισκευάσιμο είναι απλά αστείο ενώ η αλλαγή σε εργοστασιακό μπορεί να κοστίζει μέχρι αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 13, 2018, 20:35 »
Τρύφωνα..εγώ προσωπικά την αλλάζω όταν δεν με ικανοποιεί το αποτέλεσμα..πχ το ντουμάνι και η γεύση..γιατί για παράδειγμα ένα άρωμα μπορεί να "λερώνει" και να καταστρέφει πιο γρήγορα την αντίσταση από άλλα υγρά..οπότε δεν μπορούμε να πούμε στάνταρ πχ ανα 3 ημέρες.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 13, 2018, 21:01 »
[justify][member=7454]Cruiser79[/member], καλησπέρα. Ασφαλώς και είναι έτσι όπως τα λες, δεν υπάρχει κανόνας ή σταθερή οδηγία χρήσης, δεν θα μπορούσε άλλωστε, με τόσες επιλογές και ρυθμίσεις από τον χρήστη επάνω στην όποια αντίσταση, καθώς και τα αμέτρητα σχετικά προϊόντα και αναλώσιμα, όπως είναι μία αντίσταση ατμοποιητή. [/justify]

[justify]Πιστεύω πως πριν από μία σωστή χρήση κάποιου αναλώσιμου πρέπει να προηγείται η γνώση του τι θέλω να κάνω, τι κρατάω στα χέρια μου, ποια τα όρια κ.ο.κ., π.χ. αν είμαι σε εργοστασιακό ατμοποιητή, δεν πρέπει να βάζω σε προτεραιότητα την οικονομία στην τσέπη μου από την ασφαλή χρήση και την υγεία μου. Πολύ γενικά, όσο είχα/έχω σε χρήση έναν εργοστασιακό, εντόπιζα τα προσωπικά μου όρια στην όποια αλλοίωση κάπου στα 30 με 40ml. Ακόμα κι αν δεν είχαν έρθει αυτά τα χι ψι όρια, φρόντιζα να αλλάζω κεφαλή ακόμα και χρονικά, π.χ. στις 4, 5 ημέρες πήγαινε κάλαθο. Όπως λες κι εσύ, με κοινή λογική και χωρίς τάχα επιστημοσύνες ή φανφάρες, δεν βρίσκω λογικό τη χρήση πέρα από κάποια ml ή και χρονικά π.χ. ίδια κεφαλή για εβδομάδες ή μήνα. [/justify]

[justify]Σε επισκευάσιμο αλλάζουν πολλά από τα δεδομένα. Υποτίθεται πως γνωρίζουμε τι κάνουμε και πως καλώς ή κακώς αλλάξαμε και ατμιστικό επίπεδο. Πρέπει να ξέρω κι εδώ τι κάνω, είμαι σε θέση πλέον να επεμβαίνω σε παραπάνω ρυθμίσεις, με ακόμα περισσότερες επιλογές και “ελευθερίες”. Για παράδειγμα, σε ντρίπερ, τα γνωρίζεις πολύ καλύτερα από εμένα, δεν είναι τόσο απλά όσο πολλοί θέλουν. Θα χρειαστεί ν’ αλλάξω πολλά, ακόμα και με αλλαγή μερικών σταγόνων υγρού, με ελάχιστα ml. Άμεση πρόσβαση, ατελείωτες δοκιμές, πιο ζόρικα και τα βατ, πιο εξειδικευμένο άτμισμα από το τανκ του Joe. Και τέλος, φυσικά και το τανκ του Joe απαιτεί να βάζω όρια ασφαλείας ακόμα κι αν δεν έχει έρθει η αλλοίωση γεύσης. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 13, 2018, 21:08 »
Εγώ παρόλα αυτά θέλω να βάλω και ένα χρονικό στοιχείο: ας πούμε ότι έχουμε έναν MELO III με την 0.5 αντιστασάρα (BTW η καλύτερη από όλες τις επιλογές για τον συγκεκριμένο), την στρώνουμε καλά, ατμίζουμε ένα τανκ με ένα σχετικά καθαρό υγρό, ξαναγεμίζουμε και... την ξεχνάμε ως έχει για κανένα μήνα. Θα παρατηρήσουμε ότι αν και στην ουσία αχρησιμοποίητη, δεν θα έχει απόδοση της προκοπής. Μιλάω εκ πείρας στο συγκεκριμένο και άκρη δεν έχω βρει για το λόγο για τον οποίο συμβαίνει!


Το μόνο που χρειάζεται κατά τη γνώμη μου, είναι η σχετικά φυσιολογική λύση χωρίς να προσπαθούμε να κάνουμε διάφορα για να επεκτείνουμε τη λειτουργία μιας αντίστασης για ένα δυο ml ακόμα.

Όταν πέφτει απόδοση, και δεν χρειάζεται να είσαι ατμιστής με μετάλλια, περγαμηνές και 280 λίτρα VG στην πλάτη σου για να το καταλάβεις, αλλάζουμε αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 13, 2018, 23:51 »
Αν το βαμβακι της αντιστασης παραμενει υγρο για μεγαλο διαστημα χωρις να μεσολαβει ανοδος θερμοκρασιας για να στεγνωσει εστω προσωρινα, ειναι λογικο μετα απο καποιο διαστημα να μην εχει την ιδια αποδοση.
Σε επισκευασιμους εχω δει  επικες πλημμυρες στο συρταρι επειδη τους ξεχασα με  υγρο μεσα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 13, 2018, 23:57 από robbinsrules »

Αποσυνδεδεμένος angelospower

  • **
  • 229
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 21:07 »
Παιδιά σε επισκευάσιμο mtl ή rta εχω τις εξης απορίες για θεματα που αφορουν την υγεια μας. Ειναι καλύτερα όταν βρωμίζει η αντίσταση να της κάνουμε ενα "ήπιο" dry burn για να καθαρίσει ή να το αλλάζουμε? Με το βαμβάκι ειναι πιο εύκολα τα πράγματα γιατί αλλάζει εύκολα και γρηγορα κ οικονομικά. Αλλά η αντίσταση κ ειδικά όταν είναι microcoil άντε να την ξαναφτιάξεις τοσο τέλεια....
Το dry burn μεχρι το σημείο να γινεται "πορτοκαλί" ειναι ασφαλές? Ήθελα να αποφύγω τις ανοιχτές σπείρες γιατί η γευση που παίρνω είναι επιεικώς τραγική.

Ποιό σύρμα είναι πιο "αθώο" στα dryburn? Ποιό είναι επίσης πιο αθώο στο πέρασμα του χρονου? Αν το έχει ψάξε κανεις παρακαλώ ας μου απαντήσει.

Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 22:27 »
Δυστυχώς κανένας δεν μπορεί να σου απαντήσει σε αυτό διότι δεν υπάρχουν έρευνες.Το dry burn είναι μία διαδικασία που μπορεί να αλλοιώνει τη δομή του μετάλλου όμως δεν ξέρουμε πόσο και επίσης δεν ξέρουμε κατά πόσο εγκυμονεί κινδύνους.Αρα εσύ αποφασίζεις.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή Αντιστασης - Υγεια
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 21, 2018, 23:05 »
σε Νι200 μην κάνεις ποτέ dry burn...  
κατά τα άλλα, όπως στα είπε ο Αθανάσιος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084272 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34975 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 112 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9500 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476610 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114731 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271224 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1517 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos