vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

349 επισκέπτες, 9 χρήστες
manoslykos, redvw74, Jorge, paiktaras, Laidas, funes, tasos1976, Mimhsdr, Antiprosopos

Twitter

Berserker MTL RDA

Αποσυνδεδεμένος estorial

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Berserker MTL RDA
« στις: Απριλίου 02, 2018, 04:24 »
Aκολουθεί mini review του Berserker RDA της Vandy Vape μετά από μία εβδομάδα συνήπαρξης.

Η συσκευασία είναι η κλασσική της Vandy Vape, μπλε και παραθυράκι. Μέσα στην οποία θα βρούμε τον ατμοποιητή, το σετάκι με τα airflow tubes/inserts, μια μαύρη Delrin κεφαλή γιατο drip που είναι βιδωτό, δύο αντιστάσεις Ni80 fused clapton κατασκευής 30ga*2 + 38ga wrap, δύο beauty ring 22 και 24 χιλιοστών καθώς και ανταλλακτικές βίδες για τα ποστ, ανταλλακτικά o-rings, squonk pin μαζί με το allen key που απαιτεί και τέλος το κλασικό μικρό κατσαβιδάκι. Άφησα εκτός το εκπληκτικό  coil correction tool καθώς θα μπω σε λεπτομέρειες αργότερα.

Ο ατμοποιητής αυτός είναι τύπου RSDA( Rebuildable Squounking Dripping Atomiser) εξωτερικής διαμέτρου 18 mm και ύψους 37.5 mm (Παραθέτω το ύψος του συμπερλαμβάνωντας το drip tip καθώς θεωρώ ότι αποτελεί βασικό στοιχείο του ατμοποιητή επειδή συμπληρώνει το πάνω μέρος της καμπάνας ας το πούμε). Εδώ πρέπει να σημειωθεί ότι ο αέρας χτυπάει το coil από κάτω ενώ η εισαγωγή του αέρα είναι από κάτω.

Εξωτερικά ο ατμοποιητής απαρτίζεται από τέσσερα κομμάτια.

  • Drip Tip ( Εσωτερική διάμετρος 3 mm)
  • Top Cap
  • Airflow Cap
  • Build Deck.


Το drip tip μαζί με το top cap μπορούν να παρομοιαστούν με την καμπάνα ενώς τανκάτου καθώς δένουν μαζί για να οδηγήσουν τον ατμό στο στόμα με το drip να παίζει τον ρόλο του chimney. To top cap είναι αφαιρούμενο από το airflow και έτσι επιτρέπει το dripping χωρίς να αλλάζει την ρύθμιση του αέρα. Μια κοίλη προς το εσωτερικό καθώς και ενα ελαφρύ knurling διευκολύνει την αφαίρεση του.

Πηγαίνοντας προς τα κάτω βρίσκουμε το Aiflow Cap το οποίο είναι εφοδιασμένο με 6 τρύπες διαμέτρων 0.5mm 0.75mm 1mm 1.25mm 1.5mm 2 mm

Το deck είναι παρόμοιο με του Berkerker RDA, δηλαδή αποτελείται από δύο post με το σύρμα να πιάνει είτε κάτω από την βίδα είτε ανάμεσα στην βίδα και τα πλαινά αυτάκια. Είναι ένα αρκετά απλό deck που οι περισότεροι γνωρίζουμε από τους kayfun v5 και prime. Εδώ όμως τελειώνουν οι ομοιότητες.

Ένα από τα selling points αυτού του ατμοποιτή ήταν τα changeable airflow inserts. Τι σημαίνει αυτό δηλαδή ? Ο ατμοποιητής αυτός δεν έχει fixed airflow, κάτι σαν τον skyline ένα παράδειγμα. Μπορείς να αλλάξεις την συμπεριφορά του αλλάζοντας τον τρόπο με τον οποίο ο αέρας χτυπάει το coil. Το πρωτοποριακό την υπόθεσης είναι ότι μπορείς να αλλάξεις το insert ενώ είναι στημένος επιτρέποντας τον πειραματισμό για να βρει ο καθένας το airflow που χρειάζεται επιτρέποντας παράλληλα το bottom feeding.

Λόγω της κατασκευής και της χωροταξίας του deck το coil πρέπει να κάθεται αρκετά χαμηλά ανάμεσα από τα posts και κάτω από το lip του deck. Εδώ είναι που μπαίνει στο παιχνίδι το προαναφερθέν coil correction tool. Επιτρέπει στο ατμιστή να ρίξει το cοιλ αρκετά πιο χαμηλά από ότι θα του επέτρεπε ένα coil jig ή ένα κατσαβιδάκι.
                 


Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες από το site της Vandy Vape επειδή ο δικός μου είναι υπο συνεχή χρήση τις τελευταίες μέρες, όπως επίσης και ότι τα στησίματα μου είναι επτασφράγιστα μυστικά :tongue_smilie: Και επειδή δεν έχω κάτι να δείξω.


Πάμε τώρα στο ζουμί της υπόθεσης.



Απόδοση.
Η γεύση του είναι πολύ καλή όπως είναι αναμενόμενο από τόσο μικρή απόσταση από τα χείλια. Να σημειώσω ότι έχει δοκιμαστεί μέχρι στιγμής με Supreme και Relax. Δεν έχω άλλα έυχαιρα υγρά αυτήν την στιγμή για να μπορέσω να συγκρίνω.



Θεωρώ ότι από άποψη τζούρας θα ικανοποιήσει αρκετό κόσμο που ψάχνει για έναν σφιχτό dripper. Πάει από σφιχτό έως πολύ σφιχτό. Για mtl μιλάμε πάντα, αμα καταφέρει κάποιος πνευμονικές σε αυτόν θα είναι πολύ μεγάλο κατόρθωμα. Η τζούρα είναι αρκετά χαμηλής ηχητικής έντασης σε μερικά airflow ενώ σε άλλα ανεβάζει λίγο decibel αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό.


Από θέμα αισθητικής σε κάποιους θα αρέσει, σε κάποιους δεν θα αρέσει. Προσωπικά μου αρέσει το λιτό στύλ του και η απουσία logos. Δεν χρησιμοποιώ ούτε τα beauty rings του γιατί τα θεωρώ περιττά.

Κάτι το οποίο με προβλημάτισε ήταν μερικές φορές η θερμοκρασία που ανεβάζει το drip tip ακόμα και με την ψύκτρα που έχω διαμορφώσει αν και νομίζω ότι αυτό οφείλεται στο στήσιμο μου 0.83Ω στα 20 watt ( Είπα να δω πως συμπεριφέρεται σε τέτοια κακομεταχείρηση). Με κάποιο άλλο drip tip νομίζω δεν θα υπάρχει τέτοιο θέμα. Μιας και είμαστε στο drip tip, μετα λύπης πρέπει να αναφέρω ότι μοιράζεται το πρόβλημα του RTA,δηλαδή λόγω στενότητας μερικές φορές φέρνει υγρό στο στόμα, Αλλά αυτό μπορεί να λυθεί με αλλαγή του drip tip με κάποιο άλλο.

Περνώντας στην ποιότητα κατασκευής αξίζει να σημειωθεί ότι σε γενικές γραμμές η δουλειά στο μέταλλο είναι εξαιρετική. Απουσιάζουν σημάδια και όλες οι ανοχές είναι εκεί που πρέπει. Ο 510 δεν νομίζω ότι θα προβληματίσει κάποιον, όπως ούτε και το bottom feed pin το οποίο χρησιμοποιεί allen key μειώνοντας την πιθανότητα για διαροές όπως έχει παρατηρηθεί με το ίσιο που χρησιμοποιούν άλλοι κατασκευαστές.

Ένα μελανό σημείο όμως είναι η κατασκευή των airflow tubes. Έχει αναφερθεί σε ξένα φόρα η πιθανότητα να μην είναι στην μέση του insert η τρύπα του αέρα. Πόσο επηρεάζει αυτό δεν μπορώ να ξέρω απλά το παραθέτω. Επίσης ένα ακόμα "πρόβλημα" που κατα την γνώμη μου είναι αρκετά σημαντικό είναι η στεγανοποίηση των inserts στην τρύπα οπου μπαίνουν. Καθαρά προσωπική μου άποψη είναι ότι υπάρχει ποσότητα αέρα που περνάει ανάμεσα στο peek insert και το κανάλι όπου μπαίνουν. Νομίζω ότι με 2 ο-ring σε κάθε πλευρά που δένει το insert στο deck θα σταματούσε αυτό πρόβλημα.


Βγαίνω όμως από το θέμα μου.

Θα τον πρότεινα?

Ναι, χωρίς καμία επιφύλαξη. Θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί για mtl αυτήν την στιγμή σε αυτά τα λεφτά. Για ακόμα μία φορά η Vandy Vape ικανοποίησε τους mtlades με έναν ατμοποιητή που δεν συμβιβάζεται.

Υστερόγραφο: Παρακαλώ μην βαράτε, είναι η πρώτη μου παρουσίαση.  


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker MTL RDA
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 02, 2018, 07:26 »
Αν και πρώτη παρουσίαση τα πήγες πολύ καλά, θα πρότεινα να προσθέσεις και μερικές δικές σου φωτό ώστε να γίνει πιο πλήρης. ;)


Στα του ατμοποιητή τώρα, τον πήρα κι εγώ πριν μια εβδομάδα - και τον έδωσα μόλις χτες.. :))

 Θα μπορούσα να τα βρω μαζί του αλλά να που ο κλωνο-supersonic δεν βγαίνει με τίποτα πάνω απ' το squonkάκι μου τελικά..

Τα θεματάκια που του βρήκα. Όντως το drip tip μάζευε συνέχεια υγρό αλλά το έσωσα μόλις τον έστησα με 26άρι ss, εκεί μεταμορφώθηκε παντού.
Το μεγάλο του μειονέκτημα λοιπόν για εμένα;
Ζεσταίνεται κι αυτός και η τζούρα του, σε μεγάλο βαθμό μάλιστα λόγω του σφιχτού του αέρα και του στενού του χώρου ατμοποιησης.
Σε εξαναγκάζει λοιπόν ή:
- Στήνεις με λεπτό σύρμα και ψηλές αντιστάσεις ώστε να ζεσταίνεται το δυνατόν λιγότερο (δεν μπορεί να δουλέψει καλά σε μηχανικό squonk όμως )
- Στήνεις με χοντρά σύρματα ώστε να αποδώσει σε μηχανικό squonk (οι θερμοκρασίες όμως.. )

Δεδομένου λοιπόν ότι ο berserker mtl "απαιτεί" χρήση squonk mod λόγω του μικρού του χώρου αναπλήρωσης, συν του ότι το "στάξιμο" λόγω του στενού του drip tip είναι μπελάς (οπότε και απαιτεί αφαίρεση του πάνω μέρους κάθε φορά που θες να γεμίσεις ), ο μικρός δεν μου ταίριαξε.

Στη μία εβδομάδα που τον χρησιμοποίησα δεν κατάφερα να βρω τη γεύση που περίμενα, πόσο μάλλον για τις προσδοκίες που είχα για 18άρη dripperάκο και μάλιστα τόσο σφιχτό.. ο supersonic δίπλα του έκανε θαύματα οπότε κι έμεινε άνετα στο τέλος.

Αυτά που βάζω στα πολύ θετικά του berserker, τρομερά orings με υπέροχη αίσθηση στις ενώσεις των κομματιών του! Όλα τα του τα κομμάτια έκαναν ένα τέλειο "κλικ" σε κάθε κουμπωμα, δεν θυμάμαι άλλο "κινέζικο" τέτοιας κατηγορίας τιμής να δίνει τόσο όμορφη αίσθηση σε αυτό το κομμάτι.
Και επειδή είμαι σίγουρος ότι "έχει να κάνει", εγώ είχα πάρει τον χρυσό για να τον ταιριαξω με μηχανικό χάλκινο σωλήνα στην αρχή (μέχρι να ανακαλύψω ότι απαιτεί τόσο πολύ το squonk δηλαδή ). Φαντάζομαι λοιπόν ότι το ίδιο θα ισχύει με τα orings και στον ss αλλά και στον "rainbow" ενώ στον μαύρο berserker rda δεν ήταν το ίδιο όμορφα τα πράγματα λόγω της βαφής του ατμοποιητή που έδινε μια "αγριάδα" στον ήχο και την αίσθηση στο κούμπωμα".

Δεν θυμάμαι κάτι άλλο αυτή τη στιγμή, μόνο ότι μου έμεινε μια φωτογραφία από εκείνον. :))



Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Berserker MTL RDA
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 02, 2018, 09:45 »
Το θέμα με το στενό 510 drip tip, που συμπυκνώνει πολύ τον ατμό και έτσι δίνει την αίσθηση ότι είναι τόσο καυτός σαν να ανεβαίνει υγρό στο στόμα, ίσως θέλει μια δοκιμή με ένα άλλο drip tip, με μεγαλύτερη εσωτερική διάμετρο εισόδου και εξόδου του.
Αυτό της φωτογραφίας έχει (στο περίπου) διάμετρο εισόδου 6mm και εξόδου 8.5mm, αλλά είναι κοντό.
 

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Berserker MTL RDA
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 02, 2018, 09:58 »
Ο συγκεκριμένος ατμοποιητής μόνο με ni200 και έλεγχο θερμοκρασίας έδωσε καλό ατμιστικό αποτέλεσμα απο όσους τον έχω δοκιμάσει.Σε μηχανικό squonk και με αυτά τα MTL claptonakia της vandy vape στην δεύτερη συνεχόμενη τζούρα σε υγρά όπως το VCT και
ένα καπνικό DIY με σταφύλια ζεσταινόταν και έχανε εντελώς την γεύση του και λογικό λόγω κατασκευής.
Ο αέρας με μερικά airdisk δημιουργεί σφυρίγματα  και επίσης έτσι και ξεχαστείς και κάνεις καμία  DTL έκαψες γλωσσίτσα... :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 02, 2018, 10:14 από paloukaros »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker MTL RDA
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 02, 2018, 10:19 »
Επίσης βλέπω λίγο χαζά τα tubes με τη μακρόστενη τρύπα και το άλλο με τις 3 τρυπούλες του 1mm. Λόγω κατασκευής του ατμοποιητή τα αναγκάζουν να κάθονται κάθετα στην αντίσταση και όχι παράλληλα προς αυτήν ώστε να ψύχουν όλο της το μήκος.

Αν βοηθάει το σχέδιο.. :D


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Berserker MTL RDA
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 02, 2018, 10:22 »
Είμαι σίγουρος οτι τα βγάλανε τα συγκεκριμένα απλά για να πουν οτι σου δώσανε επιλογές στο airflow.Ειδικά τα 2 που αναφέρεις είναι και αυτά που σφυρίζουν αν θυμάμαι καλά :))

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης1964

  • **
  • 246
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker MTL RDA
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 02, 2018, 16:27 »
O συγκεκριμένος αποτελεί τον πρώτο και μοναδικό ντρίπερ που έχω (προς το παρόν).
Τον στήνω όπως στήνω και τους RTA μου.
Δηλαδή, 32άρι κάνθαλ 1,2 Ω, στα 13-14 βατ πάνω σε σκουόνκ (RSQ).
Μια χαρά γεύση μου βγάζει, καθόλου σπιτ μπακ, ούτε κρυος ούτε ζεστός ο ατμός, ούτε σφυρίγματα κλέφτικα.
Τον δουλεύω στη μεγάλη τρύπα με το air disc των τριών οπών.
Όπως προείπα, δεν έχω εμπειρία σε ντρίπερς καθώς είναι ο πρώτος μου και έτσι δεν έχω μέτρο σύγκρισης.
Αλλά σε σύγκριση με τους RTA's μου, μια χαρά τα πάει!!

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker MTL RDA
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 02, 2018, 18:42 »
Επειδή χρησιμοποίησες το κατάλληλο σύρμα αποδίδει και δεν ζεσταίνεται και επίσης τον έβαλες πάνω σε ιδανικό (ηλεκτρονικό ) mod ώστε να μπορεί να τον δουλέψει. Το 1.2ohms με kanthal σε μηχανικό squonk όμως.. ;)

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Berserker MTL RDA
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 02, 2018, 22:53 »
Kομμένος και ραμμένος πραγματικά όμως για squonk με πλακέτα ...  :yes:
[member=14827]Γιαννης1964[/member] με το στήσιμο σου,τον εξοπλισμό σου και τα λεγόμενα σου ταιριάζει άνετα στο προφίλ σου,μην αγχώνεσαι για σφυρίγματα,ζεστάματα κτλ. εσύ  :thumpup:
...Εμείς οι "λίγο" πιο αεράτοι είμαστε που δεν μπορούμε να τον δουλέψουμε τον συγκεκριμένο   :))

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Berserker MTL RDA
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 02, 2018, 22:54 »
Λίγο;  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης1964

  • **
  • 246
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker MTL RDA
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 02, 2018, 23:28 »
Ναι, η αλήθεια είναι οτι ουδέποτε ήμουν των πολλών...μποφόρ!! :)
Γι αυτό και όλοι μου οι ατμο είναι "σφιχτοί"!!
Νομίζω οτι σε εμας απευθύνεται ο συγκεκριμένος και κάνει σωστά τη δουλειά του...νομίζω..
Στο θέμα "ντρίπερς" μόλις μπήκα και απ ότι βλέπω θα το εξερευνήσω ;)

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker MTL RDA
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 02, 2018, 23:50 »
Παιδια τον πηρα και γω!δοκιμη με την αντισταση της συσκευασιας,καλος χρυσος,ωραια γευση,τζουρα με τα 2 airdisk που δοκιμασα μια χαρα!αλλα ο ατιμος ο παπιγιον μου εχει κανει ζημια!νομιζα θα τον πλησιαζε αλλα εκανα λαθος!οποτε θα βγει για πουλημα με χρηση λιγων ωρων!παντως για οποιον θα ειναι ο πρωτος του ή δεν εχει την τεραστια εμπειρια με ντριπερ καλα θα κανει να τον παρει!πιστευω θα τον καλυψει ανετα!να πω επιπλεον οτι με εντυπωσιασε η ποιοτητα του και ειδικα τα oring και η συναρμογη τους!

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker MTL RDA
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 03, 2018, 00:05 »
Απο την φωτογραφια παραπανω του makis 206 μου θυμιζει καπως τον ´the dripper´ 

Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker MTL RDA
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 03, 2018, 01:08 »
510 drip tip παιρνει?

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Berserker MTL RDA
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 03, 2018, 01:14 »
Ναι, βγαίνει το τοπ καπ με το βιδωτό ντριπ τιπ και μπορείς να βάλεις 510 ντριπ τιπ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110722 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159952 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515418 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146495 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303297 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530836 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201478 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801672 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41005 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet