vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

255 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Alexander20, grag, zamploutos, Tazz

Twitter

Περί... High-End ο λόγος

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #30 στις: Μαρτίου 06, 2018, 12:50 »
[justify][member=15018]GRat[/member], καλημέρα και σε σένα. Μην επιμένεις γιατί δεν διαφωνείς, όπως κι εγώ. Δεν υπάρχει, μαζί σου, αυτό είπε και η αφεντιά μου. Μείνε σε κλώνο, πάλι μάγκας θα είσαι. Μείνε σε κοσμοναύτη, το ίδιο. Μείνε σε 200 γνήσιους, ξανά μανά σωστός. Και; [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #31 στις: Μαρτίου 06, 2018, 12:53 »
Δηλαδή κάτι που έχει υψηλή ποιότητα κατασκευής, εισάγει καινοτομίες και είναι σχετικά ή απολύτως δυσεύρετο (άρα και ακριβό), δε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί hi end και γιατί? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #32 στις: Μαρτίου 06, 2018, 12:54 »
ξέρω θα βγω εντελώς off topic αλλα θέλω να ρωτήσω τον φίλο grat, τι ακριβώς είναι αυτό που κάνει λάθος το pico σε σχέση με μια αξιόπιστη κατά την άποψη σου πλακέτα?
1 μονο πράγμα αν βρείς, εμενα μου φτάνει

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #33 στις: Μαρτίου 06, 2018, 13:08 »
@kotsos75

 Proprietary chip εννοούσα εδώ, σαν του pico έγραψα για να γίνει πιο κατανοητό, ότι είναι ενα κοινό chip, χωρίς ιδιαίτερες δυνατότητες που δεν θα προσφέρει κάτι το εξέχον ή κάτι το παραπάνω στην ατμιστική εμπειρία του χρήστη.

Για να απαντήσω και στο offtopic, το pico δεν μπορεί να κάνει TC με κολλητές σπείρες σε εξωτικά coils.
 
@ribot   

Δώσε ενα παράδειγμα τέτοιας συσκευής στο άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #34 στις: Μαρτίου 06, 2018, 13:10 »
Δηλαδή κάτι που έχει υψηλή ποιότητα κατασκευής, εισάγει καινοτομίες και είναι σχετικά ή απολύτως δυσεύρετο (άρα και ακριβό), δε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί hi end και γιατί? :hmmm:
[justify][member=13664]Ribot[/member], καλημέρα, δεν σε είδα πριν. Κοίτα, πιστεύω πως δεν είναι καν ως εξίσωση όλο αυτό, αν το κάνουμε θα χαθούμε άσκοπα σε αιώνια συζήτηση. Καινοτομία – υψηλή ποιότητα – δυσεύρετο – υψηλό κόστος – κλειστές ομάδες ή λίστες, με ελάχιστους ευφυείς καρατερίστες που μόνον αυτοί μπορούν να δουν το φως το αληθινό κ.λπ. κ.λπ. / ε, πάντα κάτι θα λείπει ή θα είναι λειψό από αυτά και μόνο. Ούτε εσύ ούτε εγώ έχουμε τα αυτιά στην πλάτη. Αν είμαι τόσο ξεχωριστός ώστε να προσεγγίζω και να αποκτώ το όποιο high end τότε ζήτω που καήκαμε. Να μου λείπει. Προτιμώ να εξακολουθήσω να ορίζω ως high end όλους σχεδόν τους Έλληνες κατασκευαστές, ή Γερμανούς, Ελβετούς, Ιταλούς, με τα 1000 ή 10.000 κομμάτια τους. [ή και το άλλο. Ο σπέσιαλ συλλέκτης με καστομιές από οστά Τυραννόσαυρου, είναι απλά ο τύπος που δεν γνωρίζει από άτμισμα (γνώμη μου πάντα). Προτιμώ να ζηλεύω τον Grat με τα παρδαλά του σύρματα επάνω σε dna. Το βέβαιο είναι πως ο πρώτος δεν γνωρίζει το high end ούτε ως λέξη].  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #35 στις: Μαρτίου 06, 2018, 13:18 »
[member=13664]Ribot[/member]    

Δώσε ενα παράδειγμα τέτοιας συσκευής στο άτμισμα.
Έθεσα την ερώτηση ως προσπάθεια ορισμού της έννοιας, όπως έκανε και ο Σπύρος στο πρώτο ποστ.
Αν καταλήξουμε σε κάποιον ορισμό θα μπορούσα να αναζητήσω παραδείγματα, αν δεν υπάρχει ορισμός δεν υπάρχει και έννοια, άρα τζάμπα κουβεντιάζουμε.

[member=2382]JoeBar[/member]
Με εθνικά κριτήρια δε νομίζω να κρίνονται τα hi end προϊόντα. Δεν καταλαβαίνω γιατί αφήνεις απ' έξω τους Ασιάτες ας πούμε. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #36 στις: Μαρτίου 06, 2018, 13:23 »
Για να απαντήσω και στο offtopic, το pico δεν μπορεί να κάνει TC με κολλητές σπείρες σε εξωτικά coils.
γιατί να κάνει?
είναι σχεδιασμένο για κάτι τέτοιο?
και αν το κάνει θα είναι σωστό?
θα σου δώσω ένα παράδειγμα
πάρε ένα απλό SS σύρμα και δώσε στο pico μεγάλη απόκλιση
αν ας πούμε το σύρμα δουλεύει σε tcr 100 εσύ δώστου tcr 140
το pico θα συνεχίσει να δουλεύει κανονικότατα χωρίς να σε πετάξει από το profil
όταν λοιπόν βάζεις ένα exotic coil και το pico σε πετάει από τον έλεγχο θερμοκρασίας τότε πάει να πει ότι το coil σου έχει τεραστια απόκλιση από το tcr που εσύ έχεις δώσει
οποτε είναι λάθος του σύρματος και όχι του mod
μπορείς όμως να κανεις ακριβώς ότι θα έκανες στο escribe για το dna 75, με το arctic fox για το pico,
να βάλεις τα σύρματα σου στο steam engine και να του φορτώσεις το csv αρχείο που φόρτωσες και στο dna και τότε θα παίξει
το δοκίμασες?
καθημερινά όταν θέλεις να περιγράψεις μια σκάρτη πλακέτα αναφέρεσαι στο pico και πλέον έχει καταντήσει πολύ κουραστικό γιατί πολλοί χρηστες του pico (ανάμεσα του και εγώ) ατμιζουμε αποκλειστικά με tc για πολύ καιρό τώρα και είμαστε υπερευχαριστημένοι

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #37 στις: Μαρτίου 06, 2018, 13:26 »
[member=13664]Ribot[/member], ναι ναι, ασφαλώς και οι Ασιάτες, και μάλιστα ίσως έπρεπε να τους γράψω από τους πρώτους, έχεις απόλυτο δίκιο. / Πάντως, ως αυθαίρετο ορισμό θα έλεγα στο περίπου ό,τι κι ο αγαπητός netspilt στο πρόσφατο παρελθόν, στο νήμα του Nextiny. (ανάρτηση #14).


Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #38 στις: Μαρτίου 06, 2018, 13:27 »
@kotsos75

Απλά και μόνο το polling rate του, καθιστά το TC στο pico άθλιο.

Sorry αν σου έθιξα το chip σου αλλά δεν με ικανοποιεί ούτε με απλά σύρματα, απλά και μόνο γιατί μια δίνει μια σταματάει να δίνει ατμό. Τσουφ τσουφ τσουφ get the fck out of here, είναι ενοχλητικό απλά.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #39 στις: Μαρτίου 06, 2018, 13:32 »
σε διαβάζουν και άτομα που δεν γνωρίζουν πολλά από πλακέτες και θα νομίζουν ότι κάτι είπες τώρα  :laugh1:

off topic τελος απο μενα  :bye:

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #40 στις: Μαρτίου 06, 2018, 13:34 »
Τα υλικά ειναι το λιγότερο που με απασχόλησε στο ποστ, αλλα χωρίς ποιότητα υλικών δεν υπάρχει High end < τώρα τελος.
Αυτό που με απασχόλησε ειναι οτι η βιομηχανία μπορεί να βγάλει High end και το μόνο που θα απαιτείται είναι ειδική γραμμή., πιθανότατα και εργοστάσιο.
Στο ΗΤ και γενικότερα πάντως παίζουν outsourcing κατα κόρον. Που "πληρώνεις τις οικογένεις" 8 διαφορετικών βιομηχανιών ή ειδικοτήτων πχ σε κάποια φάση
Γι αυτό καλά ειναι τώρα και εξυπηρετεί και τους "βιοτέχνες" η μορφή του ΗΤ, που απλά high end ειναι το μοναδικό και το ιδιαίτερο

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #41 στις: Μαρτίου 06, 2018, 13:43 »
 :popcorn:

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #42 στις: Μαρτίου 06, 2018, 13:59 »
Ότι και να λέμε εμείς εδώ, το 90% αυτών που έστω ισχυρίζονται ότι παίρνουν "High End", τα παίρνουνε για τη μόστρα (στο άτμισμα τουλάχιστον), ναι ή όχι; Καθαρά τώρα, για να συνεννοούμαστε.

Δεν έχω πιάσει ποτέ ατμοποιητή άνω των 100 ευρώ στο χέρι μου, (και δεν πρόκειται), οπότε μάλλον δεν έχει και πολύ βάρος ο λόγος μου, αλλά αναρωτιέμαι. Έχω drag, που πρόλαβα να τσιμπήσω το καλοκαίρι πριν την ατμοαπαγόρευση με 40 ντόλαρς, δεν ξέρω αν κυκλοφορεί διμπάταρο, που κάνει κάτι καλύτερα από αυτό σε κάποιον τομέα (πέραν του βάρους ίσως)  και αναρωτιέμαι. Ανεξάρτητα τι μπορεί να πει ένας από εμάς, στον κοινό νου, θα θεωρείται ποτέ "High end"; Νομίζω, όχι. Από εκεί και πέρα, να χαμε να λέγαμε και να χαμε να πούμε.

Και μιας και το έφερε η κουβέντα, επειδή παρατήρησα  το κοινό αυτών των κατασκευαστών, που θεωρούν πως έχουν φτιαξει τον απόλυτο ατμοποιητή, και τι έγραφαν στον θεούλη τον Haze, μαζί με τον ίδιο τον κατασκευαστή, πράγμα που αντικατοπτρίζει μία οπτική τουλάχιστον αστεία για μένα, πρέπει να πω πως μου θύμισαν αυτό.




Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 367
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #43 στις: Μαρτίου 06, 2018, 14:06 »
Γνωμη μου ειναι πως ολα ειναι εμποριο,οπως στα ρουχα,αυτοκινητα,κινητα,και γενικα σε καθε καταναλωτικο αγαθο ετσι στο ατμισμα οτι ευχαριστει τον καθενα.Υπαρχει μεγαλη γκαμα σε ατμ/τες και μοντ σε σχεση με το παρελθον και αναλογα την τσεπη του καθενας θα βρει αυτο που θελει.Οσο η βιομηχανια βλεπει οτι το ατμισμα "πουλαει" τοσο θα παραγουν συνεχεια τα αναλογα προϊοντα.Εχεις ξοδευεις κατι παραπανω,δεν εχεις μενεις σε λιγα.... αρκει να σε κρατουν μακρια απο το τσιγαρο. High-End την εποχη της μαζικης παραγωγης και της ταχυτητας που βγαινουν συνεχεια νεα προϊοντα για μενα ειναι μονο το χειροποιητο.Να σκασω 300 φευγα για μοντ μαζικης παραγωγης που σε 3 μηνες η ιδια εταιρια θα εχει βγαλει καινουργιο με καλυτερη πλακετα,χρωματα,ρευματα,κ.τ.λ.π ή ατμ/τη που σε 4 μηνες θα εχει βγει καινουργιος απο τον ιδιο κατασκευαστη ειναι φαυλος κυκλος.

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #44 στις: Μαρτίου 06, 2018, 14:17 »
το χειροποιητο, που συνηθως βγαινει σε λιγα κοματια και ειναι φυσικα ακριβο, δεν ειναι απαραιτητα και hi-end.
Μπορει να χαρακτηριστει ιδιαιτερο, σπανιο, συλλεκτικο, αλλα για να ειναι hi-end πρεπει να ειναι συγχρονως και αψογο ποιοτικα (κατασκευη+υλικα) και να ενσωματωνει την καλυτερη γνωστη τεχνολογια στο ειδος του.
Τωρα που θα βγει η νεα πλακετα της evolv,  που απο οτι φαινεται ψηνει καφε, μαγειρευει πατσα και παιρνει φιφες στον χρηστη, οποιοδηποτε μοντακι δεν την εχει, χανει αυτοματα την ιδιοτητα του hi-end, οσο ποιοτικο και καλο να ειναι. (γιατι μενει πισω στην τεχνολογια)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110522 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159765 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515287 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146451 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303228 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 181 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530737 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801586 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40978 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet