vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Περί... High-End ο λόγος

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #15 στις: Μαρτίου 06, 2018, 10:05 »
όταν λοιπόν κάποιος μας παρουσιάζει έναν ατμοποιητη high end τον 200 ευρώ (που κατά την άποψη μου για να θεωρηθεί high end θα πρέπει να κοστίζει τουλάχιστον 1000 ευρώ)
Μη τους βάζεις ιδέες ρε :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #16 στις: Μαρτίου 06, 2018, 10:08 »
Eπειδή έχει διαφύγει της προσοχής μου.....ποιά ήταν η πρόσφατη "διαμάχη" μεταξύ κατασκευαστή και reviewer ?
Εδώ έγινε ένας χαμούλης... Μάλλον αυτό εννοούν


Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #17 στις: Μαρτίου 06, 2018, 10:09 »
Όταν πριν καμιά 30αριά χρόνια πήγα στο σπίτι παιδικού μου φίλου, μεταξύ καφέ και χαζολογήματος βάλαμε να γρατζουνάει στο ηχοσύστημά του το Brothers in arms των Straits (μεγάλος παίχτης ο mark) φυσικά βινύλιο γιατί τα cd ξέρετε....

Εκεί λοιπόν, ακούω κάτι που δεν το είχα ξανακούσει, κάποιες νότες στην εισαγωγή....
Του ζήτησα να το ξαναβάλει, και τις άκουσα ξανά...

Στο δικό μου το "ηχοσύστημα" δεν είχα ιδέα πως υπήρχε αυτό το ελάχιστο σε διάρκεια κομμάτι -μιλάμε για 1-2 ακόρντα στο βάθος όχι τίποτα φοβερό δλδ-...

Σημείωση: Οι τελικοί του -γιατί ένας δεν έφτανε, έπρεπε κάθε κανάλι να έχει τον δικό του και να είναι και μόνιμα αναμμένος γιατί οι λυχνίες... ξέρετε τώρα ηλεκτρόνια κλπ- πλησίαζαν την τιμή καλού μεταχειρισμένου αυτοκινήτου.
Ο προ του, την ξεπερνούσε.
Τα καλώδια σύνδεσης των περιφερειακών με πάχος ίσο ίσως των καλωδίων μεταφοράς υψηλής και χρυσές επαφές για να μην έχει απώλειες...
Tο συνολικό κόστος του ήταν σε 7ψήφιο νούμερο.

Αυτό για εμένα είναι High End.
Είναι το προϊόν που ενώ δεν μπορείς/ξέρεις να εκτιμήσεις την αξία του και τον κόπο ή την προσπάθεια της κατασκευής του, σου δίνει κάτι παραπάνω σε απόλαυση/ικανοποίηση που δεν μπορεί κανένα άλλο προϊόν ίδιας κατηγορίας να αποδώσει.

Υπάρχει κάτι ανάλογο στον χώρο μας?
Ίσως ναι.
Μπορώ να το εκτιμήσω, με τον ίδιο τρόπο?
Μπα...

ΥΓ Τότε το φιλαράκι μου ΔΕΝ είχε αυτοκίνητο :)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #18 στις: Μαρτίου 06, 2018, 10:10 »
Γιατί μπλέκεστε και γράφετε σεντόνια; High End = Υψηλό τέλος στα αγγλικά.

Με την φορολογία που έχουμε στην Ελλάδα, όλοι δικαιούμαστε να είμεθα High End!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2018, 10:16 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #19 στις: Μαρτίου 06, 2018, 10:33 »
Eπειδή έχει διαφύγει της προσοχής μου.....ποιά ήταν η πρόσφατη "διαμάχη" μεταξύ κατασκευαστή και reviewer ?
Well κι εμενα μου ειχε διαφυγει, αλλα οταν διαβαζα τι εισαγωγικο ποστ κατι μου ελεγε οτι μιλαμε για τον συγκεκριμενο κατασκευαστη. Ω, θεοι, η ζωη στο φορουμ κυκλους κανει....
@Π.Σκουλουδακης. Επισης, απο το πρωτο ποστ του κατασκοπου, ο ορος high end στο μυαλο μου δεν λεει να ξεκολλησει απο λαμπατους, τελικους, προενισχυτες, ηχεια μεμβρανης κλπ συναφη του ηχου. Ισως, μ αυτα κ μονο να.εχω συνδυασει τον ορο. Οταν χαμογελωντας, ατομο που δουλευε σε μαγαζι με ηχητικα, μου ελεγε οτι εμεις  εχουμε hifi, αλλοι εχουν τα high end. 
Τωρα, ναχαμε να λεγαμε για τα ατμιστικα που αντιγραφονται κατα κορον απο τον Κινεζο... Το να θεωρησω οτι ο Τηλεμαχος η το χ μηχανικο μοντακι ειναι ισοδυναμα του λαμπατου που ειχε ο φιλος σου, απλα με ξεπερναει. 

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #20 στις: Μαρτίου 06, 2018, 10:49 »
Όταν πριν καμιά 30αριά χρόνια πήγα στο σπίτι παιδικού μου φίλου, μεταξύ καφέ και χαζολογήματος βάλαμε να γρατζουνάει στο ηχοσύστημά του το Brothers in arms των Straits (μεγάλος παίχτης ο mark) φυσικά βινύλιο γιατί τα cd ξέρετε....

Σημείωση: Οι τελικοί του -γιατί ένας δεν έφτανε, έπρεπε κάθε κανάλι να έχει τον δικό του και να είναι και μόνιμα αναμμένος γιατί οι λυχνίες... ξέρετε τώρα ηλεκτρόνια κλπ- πλησίαζαν την τιμή καλού μεταχειρισμένου αυτοκινήτου.
Ο προ του, την ξεπερνούσε.
Τα καλώδια σύνδεσης των περιφερειακών με πάχος ίσο ίσως των καλωδίων μεταφοράς υψηλής και χρυσές επαφές για να μην έχει απώλειες...

ΥΓ Τότε το φιλαράκι μου ΔΕΝ είχε αυτοκίνητο :)

Παναγιώτη? Εσύ?!!! Ρε πως μας άλλαξαν τα χρόνια... Αγνώριστους μας κατάντησαν! 😆


( μόνο για το CD player δεν θυμάσαι καλά - είχα, ρε συ )

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #21 στις: Μαρτίου 06, 2018, 11:15 »
Όπως το βλέπω εγώ, high end είναι ένα προϊόν, το οποίο έχει κάποια στοιχεία που το κάνει καλύτερο από τα υπόλοιπα της κατηγορίας του.
Πάντα, αυτά τα στοιχεία, είναι "υπερβολικές" (όχι ποσοτικά) λεπτομέρειες.

Στο παράδειγμα με τα ηχοσυστήματα, το πολύ χοντρό καλώδιο, με τις χρυσές επαφές, είναι μία τέτοια.

Οι λεπτομέρειες αυτές, είναι που ανεβάζουν το κόστος πολύ ψηλά, γιατί από ένα σημείο και μετά, για να βελτιώσεις έστω και λίγο το προϊόν σου, πρέπει να ανεβάσεις εκθετικά το κόστος παραγωγής.

Στους ατμοποιητές, δεν μπορώ να πω ότι δεν μπορεί να υπάρξει high end. Θα μπορούσε μετά από μελέτες, να έβρισκε κάποιος πως κάποιο μέταλλο από την επιφάνεια του Άρη, είναι αυτό που γευστικά δίνει το ένα κλικ παραπάνω στη γεύση, και να τροποποιήσει έναν ατμοποιητή ώστε η καμπάνα του, να είναι από αυτό το μέταλλο.
Αυτός θα ήταν ένας high end ατμοποιητής.

Άν αυτό το μέταλλο όμως, έκανε τεράστια διαφορά στη γεύση, τότε δέν θα ήταν high end το προϊόν, γιατί θα άρχιζαν να το χρησιμοποιούν όλοι και το μόνο που θα συνέβαινε θα ήταν να ανέβει το κόστος όλης της κατηγορίας "πολυ καλών" ατμοποιητών.

Δέν θα έπαυε να είναι όμως ένα πρωτοποριακό προϊόν.



Παρ όλα αυτά, δεν σημαίνει ότι θα ήταν και ο καλύτερος, μίας και το αρχικό προϊόν μπορεί να μην ήταν "τέλειο".

Και ένας κλώνος θα μπορούσε να είναι high end, άλλα θα έπρεπε να είναι 100% ίδιος με το αρχικό προϊόν.



Θεωρώ λοιπόν, χοντροκομμένα και γραφικά, πως ένα προϊόν, ξεκινάει να κατατάσσεται στα high end της κατηγορίας του, όταν ο κατασκευαστής, αποφασίσει να δώσει το κάτι παραπάνω στην κατασκευή του και ξεπεράσει το γόνατο της εκθετικής καμπύλης του κόστους / αποτελέσματος.

Αν και είναι υποκειμενικό αυτό, πολλές φορές, η απόδοση του high end προϊόντος, δεν αξίζει το έξτρα κόστος.

Στην περίπτωσή μας, με τους ατμοποιητές, αυτό ενισχύεται λόγω του ότι το παράγωγο είναι η γεύση, η οποία είναι κάτι τελείως προσωπικό όπως έχει αναλυθεί ουκ ολίγες φορές.

Αποσυνδεδεμένος porfyras

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #22 στις: Μαρτίου 06, 2018, 11:19 »
Καλημέρα κι απο μένα,
λοιπόν μια μικρή αναζήτηση στην ερμηνεία του όρου "High End" μου έδωσε τον εξής διαχωρισμό (σύμφωνα με κοινοτική οδηγία του 2006) link που αφορά για παράδειγμα, εξειδικευμένα Βιομηχανικά Προιόντα π.χ. χάλυβα, χημικών προιόντων, εργαλείων, γραφίτη κ.τ.λ:
High End θεωρούνται τα προιόντα υψηλής προστιθέμενης αξίας
σε αντίθεση με μη τελειοποιημένα προιόντα που συνεχίζουν να παράγονται.

μεταφέρω αυτολεξοί την απόδοση:
Επισηµαίνεται ότι η κοινοτική βιοµηχανία, παρά το ότι δίνει έµφαση στην παραγωγή προϊόντων υψηλής προστιθέµενης αξίας, συνεχίζει να παράγει κάθε είδους Εξειδικευμένων προιόντων, συµπεριλαµβανοµένων µη τελειοποιηµένων τελικών προϊόντων σε µεγάλες ποσότητες.

Προσωπικά τώρα εάν ερωτηθώ, θα απαντήσω πως τέτοιου είδους ορολογίες και διαχωρισμοί ωχριούν μπροστά σε αξιόπιστες κριτικές και αφιλοκερδείς παρουσιάσεις


Ελπίζω να έβαλα το λιθαράκι μου (δυστυχώς χωρίς χιούμορ αυτή τη φορά) για το τόσο έξυπνο και πρωτότυπο θέμα του νήματος :angel:

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #23 στις: Μαρτίου 06, 2018, 11:44 »
Έχω πολλές βασικές ανάγκες να καλύψω ακόμα και δεν μου περισσεύουν...
Οπότε... high end, my ass! (με το συμπάθιο). ;D
Βολεύομαι και με έναν φθηνό Ναυτίλο 2, την αντοχή του και τις σχεδιαστικά "έξυπνες" bvc αντιστάσεις του... για "διαχρονική" κάλυψη των "τσιγαρίσιων" αναγκών μου... προς το παρόν, πάντα! (γιατί η τιμή τους δεν πέφτει ακόμα εδώ). Είναι και η "διαχρονική" εκτίμησή του (από πολλούς εδώ μέσα) ως προς τη γεύση που δίνει σε καπνικά υγρά και άρα κατάλληλος για νεοεισερχόμενους στο άτμισμα, που δεν τους απασχολεί ακόμα το high end. Ή μήπως γι' αυτούς, αυτός είναι και ο high end τους;
Perception is reality, φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #24 στις: Μαρτίου 06, 2018, 12:11 »
Εγώ νόμιζα ότι η προσέγγιση του νηματοθέτη αφορούσε την ουσία, αν υπάρχει τέτοια, της έννοιας hi end στον ατμιστικό εξοπλισμό (ατμοποιητές-μοντάκια). Το να γράφει ο καθένας ό,τι νομίζει ο ίδιος, με τα δικά του κριτήρια, αυτομάτως καθιστά το νήμα καφενειακή συζήτηση χωρίς ιδιαίτερη χρησιμότητα.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #25 στις: Μαρτίου 06, 2018, 12:13 »
Στις βιομηχανίες δεν υπάρχει κάτι ξεχωριστό ή απίθανο. Εκει τα μεγέθη πληρώνουν. Ο ντιζάινερ είναι μισθωτός και με εμπειρία δεκάδων μοντέλων στον χώρο και εκατοντάδων μαζί με άλλους.  Αμα δείτε πως κουμπώνει το Tria της eleaf... faceplate, πάνω/κάτω καπάκια, κουμπιά, μπαταριοθήκες και πλακέτα, κουμπώνουν όλα μαζί στο τελευταίο και μοναδικό κούμπωμα των δύο καπακιών, τίποτα δε στέκεται μόνο του και όλα σφίγγουν με τις τέσσερις βίδες της κάθε βάσης. Βιομηχανικό ντιζάιν και το άλλο απέναντι
Τα υλικά έχουν αποσβεστεί δεκαετίες τώρα. Το kevlar ήταν κάποτε το ακριβότερο υλικό, το υλικό του προηγουμενου αιώνα. Πρώτα το απόσβεσαν οι σερφάδες μέχρι τελευταίου paper και μετά οι κάγκουρες με τα πουντόραλα άλλη μία. Το ανάλογο και με τις ηλεκτροστατικές ή κεραμικές βαφές, απλά δεν χρειάστηκαν στα ηλεκτρονικάδικα. Και ο/οι προγραμματιστές και οι ηλεκτρολόγοι μισθωτοί είναι επίσης
Λεφτά υπάρχουν αλλα που πάνε αφου δεν ειναι εδώ ρε ΓΠ;
Στα μέταλλα υπάρχουν ποιότητες του ίδιου κράματος και τις αναζητούμε όλα τα πελατάκια, πουλάμε και κανα παραμύθι για να ευχαριστήσουμε κάποιες επιθυμίες, αν ειναι αυτες υγιείς ούτε που ξέρουμε ποιος το κρίνει . Το high end το καθορίζει λοιπον ο κατασκευαστής

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #26 στις: Μαρτίου 06, 2018, 12:17 »
[justify][member=16630]e-spy[/member], καλημέρα. Υπέροχο κι αυτό το νήμα που άνοιξες! Βέβαια, αν είδα και καλά, δεν συμφωνώ με καμία ανάρτηση μέχρι τώρα. Προσωπικά, το βλέπω πολύ πολύ απλά το θέμα high end. Απλά δεν υπάρχει, τουλάχιστον όχι όπως το κεραυνοβολούν πολλοί φίλοι, όμως πάντα υπάρχει ένα ωραιότατο “όμως”. / Παρεμπιπτόντως, υπήρχε και ανάλογη συζήτηση και στο πρόσφατο παρελθόν, στο νήμα του Nextiny (Genesis), αξίζει κάποιος να τη διαβάσει. [/justify]

[justify]Θα έλεγα τηλεγραφικά πως, το άτμισμα χρειάζεται και την γκλαμουριά του, δεν του αξίζει να είναι απλά ως ένα “θεραπευτικό” στάδιο, ένα βήμα ταυτόσημο με τσίχλες, σπρέι, επιθέματα ή λαμπάκια του Philip Morris. Δεν είσαι ντε και καλά ένας βασανισμένος χρήστης εισπνεόμενων που απλώς θέλει να διακόψει το κάπνισμα. Κάποιοι από εμάς γουστάρουμε πλέον ως μεράκι, ως χόμπι, ως ατμός, και ναι, ως εξαιρετικές κατασκευές ή δημιουργίες. [/justify]

[justify]Θα γίνω ίσως δυσάρεστος, κι εγώ με τη σειρά μου, λέγοντας ως μικρό παράδειγμα τους επισκευάσιμους ατμοποιητές. Από τη μία έχουμε μία εξαιρετική ιδέα που έγινε πράξη και από την άλλη μία φθηνή αντιγραφή, ακόμα κι αν είναι ίδια ή και καλύτερη στα 5 ευρώ, θα είναι πάντα μία φθηνή ξεκούραστη κερδοφορία στις πλάτες άλλων. [προσωπικά πάντα, το είχα ξαναγράψει σε άλλο σχετικό νήμα ως αστείο μου παράδειγμα. Είχε τύχει στο παρελθόν να μπω ελάχιστα σε άλλο χόμπι. Εκεί τα ποσά ήταν ακόμα και διαστημικά. Απλά, έφυγα νύχτα. Δεν έγινα ρε γ@#ώτο γαλαζοαίματος, κρίμα μου]. [/justify]

[justify]Ο πιο πάνω νεαρούλης για παράδειγμα, χάνει την όποια σωστή προσέγγιση από τη στιγμή που ορίζει το θέμα ως καταναλωτική εξυπνάδα και μάλιστα με κοινωνικές δηθενιές. Περιμένει κανένας φίλος εδώ μέσα να νιώσει ανώτερος με 100, 200, 10.000 ευρά; απλά κλάιν. Στη ζωή, αγαπητέ Grat, χρειάζονται πολύ περισσότερα για να είσαι πραγματικά σπουδαίος, και ως άνθρωπος και ως κοινωνία.[/justify]

[justify]Μπορώ να πάρω/πάρεις τον οποιονδήποτε π.χ. επισκευάσιμο που βλέπουμε εδώ στο φόρουμ; εγώ λέω πως ναι. Εσύ πάρε 100 εγώ θα πάρω 1. Και; ξανά κλάιν. [/justify]

[justify]Με λίγα λόγια. Το άτμισμα θέλει το high end του. Να υπάρχει ως ορισμός, ως μύθος, ως αυθαίρετη προσέγγιση, ναι σε όλα. [/justify]





Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #27 στις: Μαρτίου 06, 2018, 12:27 »
[member=13664]Ribot[/member]
Συμφωνώ απόλυτα. Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που άνοιξα το νήμα. Τα μισά σχόλια έχουν ξεφύγει από το πνεύμα εντελώς.

[member=13213]chillo[/member]
Διαφωνώ πλήρως: α) ένα υλικό από μόνο του είναι απλά ένα "εξωτικό" υλικό στην καλύτερη περίπτωση. Τίποτα παραπάνω. Το προϊόν δεν μετατρέπεται σε high-end αν αντί για πλαστικό βάλω ανθρακονήμτα και τέλος. β) έτσι κι αλλιώς δεν είναι εκεί το θέμα μας.

[member=16029]JoeBarTeam[/member]
Δεν θα διαφωνίσω (και θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις την απάντησή μου στον Ribot εδώ σε αυτό το σχόλιο). Βέβαια πιστεύω πως εσύ πρώτος από όλους θα συμφωνήσεις πως δεν συγχέω τον όρο "γκλαμουριά" που σωστά χρησιμοποίησες με τον όρο high-end. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Ναι;

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #28 στις: Μαρτίου 06, 2018, 12:35 »
[justify][member=16630]e-spy[/member], ναι, διάβασα όσα έγραψες, παρ’ όλα αυτά ακόμα διαφωνώ. Δεν βλέπω να έχει ξεφύγει καμία ανάρτηση μέχρι τώρα, κι αυτό γιατί απλά δεν πιστεύω στον ορισμό high end, τον όποιο ορισμό. Αν το κάνουμε αυτό τότε θα πρέπει να ρίξει ρολά και το φόρουμ. Αν υπάρχει δεν το έχουμε, κι αν δεν υπάρχει αξίζει να το δημιουργούμε κι αυτό, ως άτμισμα.  :D[/justify]

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #29 στις: Μαρτίου 06, 2018, 12:41 »
Μα και τον ορισμό από merriam να πάρεις. Upscale & of superior quality.

Σε ατμοποιητές τα υλικά είναι ατσάλι, γυαλί και λίγος χαλκός. Μην μου πείτε για επιστρώσεις χρυσού και π#@αριές, ακόμα και ο κλώνος των 8$ τα έχει όλα τα παραπάνω. Το superior μάλιστα δεν υφίσταται όταν μιλάμε για 1:1 κόπιες, όποτε είναι ξαφνικά high end και ο κλώνος ή όχι, και αν όχι, γιατί όχι?

Εξορισμού λοιπόν σε ατμοποιητές δεν μπορούμε να μιλήσουμε για κάτι τέτοιο.

Στα mods απο την άλλη έχουμε πολλά περισσότερα υλικά και ίσως και μεγαλύτερο εύρος υλοποιήσεων.

Πάλι και εδώ μπορεί να θεωρήσει κάποιος οτι ένα ξυλοmod των 750$ είναι high-end όταν το chip  του είναι σαν του pico.

 Νομίζω μιλάτε για την συλλεκτική αξία ενός προϊόντος.

 Ο όρος high-end από την άλλη δεν υφίσταται.

Όπως είπα και πιο πάνω, το θεωρώ απλά μαρκετίστικο τρικ προώθησης.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110515 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159751 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515284 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303225 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 181 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530732 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801583 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11046 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40978 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet