vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

266 επισκέπτες, 9 χρήστες
bloodlessz, dkostas, Jorge, Mantis039, Milarepa, camber, Giannis.B, npaolo, giorgos1999

Twitter

Περί... High-End ο λόγος

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Περί... High-End ο λόγος
« στις: Μαρτίου 06, 2018, 00:02 »
Πολύς λόγος τώρα τελευταία για το τι είναι high-end στο χώρο του ατμίσματος.
Ειδικότερα μετά από μια πρόσφατη "διαμάχη" μεταξύ ενός Έλληνα κατασκευαστή και ενός ξένου ριβγιούερ.  ;D

Αφορμής δοθείσης λοιπόν τοποθετούμαι:

Στο μυαλό μου (που δεν είναι και πολύ αξιόπιστο, να τα λέμε κι αυτά) high-end ΔΕΝ είναι αυτό που ο κατασκευαστής του θέλει να ονομάσει high-end. ΔΕΝ είναι αυτό που το κόστος του ή το marketing το τοποθετεί σε αυτήν την κατηγορία. Όχι. Τίποτα από τα παραπάνω φίλοι μου.

High-end είναι ένα προϊόν που πληροί ορισμένες προϋποθέσεις.

Αρχικά, το γεγονός πως είναι κατασκευασμένο από υψηλής ποιότητας και πιστότητας υλικά. Σύμφωνα με τα καλύτερα αγγλικά λεξικά: "of superior quality or sophistication and usually high in price" (Merriam Webster), και "intended for people who want very good quality products and who do not mind how much they cost" (Cambridge Dictionary) είναι δύο (σχετικά εκλαϊκευμένες θα έλεγα) εξηγήσεις του όρου. Θα προσέξατε ίσως πως το θέμα της τιμής μπαίνει δεύτερο. Και μπαίνει δεύτερο επειδή την τιμή την ορίζει η ποιότητα και όχι το marketing.

Κατά δεύτερον, ένα προϊόν είναι high-end όχι επειδή απευθύνεται σε λίγους (λόγου κόστους) αλλά επειδή (συνήθως) λίγοι είναι αυτοί που μπορούν να καταλάβουν την πραγματική διαφορά απόδοσής του από ένα άλλο μη high-end. Κι εδώ μπαίνει η δεύτερη προϋπόθεση. Η "απόδοση". Ή η "επίδοση" αν θέλετε. Ή και τα δύο, ανάλογα με την κατηγορία του προϊόντος. Δηλαδή η υψηλή ποιότητα του προσδοκόμενου αποτελέσματος, σε συνθήκες που άλλα προϊόντα δεν θα μπορούσαν να αποδώσουν ανάλογα. Και αυτό κάνει τα πρώτα να ξεχωρίζουν.

Στην συνέχεια βάζουμε στο παιχνίδι και την καινοτομία. Αυτή από μόνη της σε καμία περίπτωση δεν κάνει ένα προϊόν high-end. Αν όμως ένα προϊόν θέλει να τοποθετηθεί σε αυτήν την κατηγορία/κλάση, ε... τότε έστω κι ένα ψήγμα καινοτομίας θα έπρεπε να το έχει. Δεν είναι must, αλλά θα το βοηθήσει να μπει στον προϊοντικό Όλυμπο ευκολότερα.

Τέλος, ας μην παραβλέπουμε και τη διαχρονικότητα. Παρ' όλο που (και παρακαλώ δώστε βαρύτητα εδώ) ένα προϊόν θεωρείται high-end (ή όχι) σε σχέση με την εποχή του και σε σχέση με τα υπόλοιπα προϊόντα που είναι διαθέσιμα την ίδια χρονική περίοδο, η διαχρονικότητα δεν παύει να αποτελεί added value. Αλλίμονο αν ένα high-end προϊόν "ξεπερνιόταν" λίγους μήνες ή λίγα χρόνια από τη στιγμή που βγήκε (ανάλογα με την κατηγορία). Και πάλι ΜΗΝ το μπερδεύετε με ένα απλά ακριβό ή πανάκριβο προϊόν. Το πραγματικό high-end αντικείμενο "είναι υποχρεωμένο" να διατηρήσει την αξία του για καιρό. Το αντίθετο θα κατέστρεφε την έννοια του όρου και ίσως και την αγορά στην οποία απευθύνεται.

Στο μυαλό μου, ένα προϊόν ΔΕΝ το κάνει high-end ο κατασκευαστής του ή το καλό marketing. Η ίδια η αγορά το κάνει.

Το αν αυτή άγεται και φέρεται (από οποιονδήποτε) είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Και μεγάλη συζήτηση...

Δικό σας...  ;D

Αποσυνδεδεμένος filip

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 06, 2018, 00:12 »
ένα προϊόν είναι high-end όχι επειδή απευθύνεται σε λίγους (λόγου κόστους) αλλά επειδή (συνήθως) λίγοι είναι αυτοί που μπορούν να καταλάβουν την πραγματική διαφορά απόδοσής του από ένα άλλο μη high-end.
το'χεις πιασει 100% - ακριβως αυτο.

Αποσυνδεδεμένος porfyras

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 06, 2018, 00:16 »
Έλα ρε παιδιά, ο άνθρωπας ήταν σαφέστατος για το ποιά ακριβώς χαρακτηριστικά συνθέτουν το  ...." high end"
ακολουθεί quote των λεγομένων του :

"Motherfucker I AM high end, like, me myself, my shirts are 30-3000 dollars, I have a bracelet, no I'm not gonna do this, but I'm gonna do this, I am. I've got like 9 motorcycles, 16 houses, 17 cars, 34 employees, 16 prostitutes, 7 pairs of socks, 38 pairs of fucking shoes, 72 pairs of high heels, 68 skirts, 13 summer dresses, 7500 different wigs, 38 different pairs of contacts and a dildo, that's all mine."

Όλα τα άλλα είναι ...να 'χαμε να λέγαμε.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 06, 2018, 00:18 »
Ναι, βέβαια δεν είναι αυτό το θέμα μας εδώ.

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 06, 2018, 00:23 »
Να συμπληρωσω οτι εκτος απο αριστης ποιοτητας και πιστοτητας υλικα, πρεπει να εχει και αριστης ποιοτητας κατασκευη (προδιαγραφες, ανοχες, Q.C. κλπ).
Θα ελεγα μια "ολικη" ποιοτητα, μεχρι και το κουτι της συσκευασιας του.

Τωρα ειδικα στα ατμιστικα, διαφωνω καπως με την διαχρονικοτητα.
Ετσι οπως τρεχουν, το σημερινο hi-end μπορει σε τεσσερις-πεντε μηνες να ειναι "καλο μεν, αλλα ξεπερασμενο".

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 06, 2018, 00:28 »
Γι αυτό έγραψα:

"(ανάλογα με την κατηγορία)"

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 06, 2018, 00:56 »
Έχω να ρίξω σεντόνι αύριο που θα είμαι σε πιο "συγγραφική" φάση...

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 06, 2018, 01:05 »
και after sales support βεβαίως.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 06, 2018, 01:18 »
Πιάσ'το αυγό κούρευ'το το θέμα για εμένα, δημιουργήθηκε μια μλκία ορολογία και τη χρησιμοποιούμε όπου και οπότε το κατεβάσει η γκλάβα του καθενός.

Έχω στο μυαλό πάμπολλα παραδείγματα, δουλειές "high end" των 200 το λιγότερο που κοιτάζοντάς τα προσεκτικά δεν θα άξιζαν ούτε 30. Έχω περιπτώσεις που η high endιά τους σταματάει τη στιγμή που θα εμφανιστεί ο κλώνος σε πολύ καλύτερη κατάσταση από πιο προσεγμένη δουλειά. Άλλες πάλι που παίρνεις ένα "κινέζικο" -στην πρώτη ματιά- προϊόν ενώ παράλληλα το πληρώνεις στο κατοστάρικο. Που να δουλεύει όπως ακριβώς πρέπει, που έχει μια αξιοπρεπέστατη ποιότητα κατασκευής, που όμως η πρώτη ματιά σε αυτό φωνάζει για έλλειψη φαντασίας και που μόνο "high end" δεν φαντάζει, ενώ τελικά θα έμπαινε άνετα σε αυτήν την "κατηγορία" για το κατασκευαστικό και το λειτουργικό του κομμάτι. Που απλά υστερεί στο οπτικό. Στην πρώτη ματιά. Κι όμως την συγκεκριμένη ορολογία δεν θα τη βγάλει ποτέ και σε κανέναν.

Αλήθεια, με ξενερώνει απίστευτα πλέον το να ακούω αυτήν την π#@αριά απ' τον ατμόκοσμο. Για εμένα υπάρχουν τα κομμάτια που αξίζουν αυτά που ξοδεύεις κι αυτά που απλώς σκορπάς το χρήμα σου γι' αυτό που τελικά παίρνεις στα χέρια. High end απλά δεν μπορεί να υφίσταται σαν όρος αφού για τον καθένα έχει άλλο μέτρο. Για το πόσα ξόδεψε, πόσο τον "πόνεσε" αυτό το έξοδο τελικά, για το πόσο μπορεί ο καθένας να εκτιμήσει τη δουλειά που χρειάστηκε, τα υλικά κατασκευής, το πραγματικό τελικό αποτέλεσμα στη χρήση, το ποσό μέσα ή έξω πέφτει στα τόσα hypes που δημιουργούνται τόσο εύκολα τη σήμερον..

Έχω φίλο που πριν 1,5 χρόνο του έφερα kayfun v5 mini της sxk απ' την Κίνα και μέχρι σήμερα είναι το μοναδικό κομμάτι που κρατάει στα χέρια πάνω σε ένα pico που αδυνατείς να βρεις σημείο πάνω του που να μαρτυράει το εργοστασιακό του χρώμα. Ότι πέρασε απ' τα χέρια μου το έχει δοκιμάσει κι ο ίδιος, με ΤΙΠΟΤΑ και με ΚΑΝΕΝΑΝ απ' τους ατμοποιητές που πέρασαν απ' τα χείλη του δεν θα αντάλλαζε τον ν5 του, τι high end και φαμφάρες συζητάμε τα υπόλοιπα "αρρωστάκια" εδώ.. ότι βολεύει τον καθένα λοιπόν, όπου φτάνει το καλάθι κι οι επιθυμίες μας.

Για την ορολογία, πιάσ'το αυγό.. ;)

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 06, 2018, 01:53 »
Θέλω να επαναλάβω ένα πράγμα και να εξηγήσω κάτι.

Στο μυαλό μου, ένα προϊόν ΔΕΝ το κάνει high-end ο κατασκευαστής του ή το καλό marketing. Η ίδια η αγορά το κάνει.

Δεν αναφέρομαι σε κανέναν κατασκευαστή συγκεκριμένα (ο πρόσφατος ντόρος ήταν απλά η αφορμή για το ποστ). Και ταυτόχρονα αναφέρομαι σε όλους ανεξαιρέτως.

Όπως είχε πει κάποτε κι ο Τρύφωνας η εμπορικότητα ενός προϊόντος (συγκεκριμένα ατμιστικού υγρού) εξαρτάται από α) τη διαφήμιση, β) την ετικέτα, και γ) τη γεύση (αν δεν κάνω λάθος). Με ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΣΕΙΡΑ. Και συμφωνώ απόλυτα. Ένα υγρό λοιπόν θα μπορούσε εξαιτίας των παραπάνω να κάνει τρελές πωλήσεις. Αυτό δεν σημαίνει πως αυτόματα θα έμπαινε και στην κατηγορία των "high-end" (αν υπήρχε αυτός ο όρος για τα υγρά).

Αν λοιπόν κάνουμε μια "προέκταση" του σκεπτικού σε προϊόντα που θα είχε ίσως νόημα ο όρος high-end, θα δούμε πως με τον όρο "αγορά" ΔΕΝ εννοούμε ούτε τις πωλήσεις του προϊόντος, ούτε τα reviews, ούτε τα handchecks, ούτε τίποτα παρόμοιο. Με τον όρο "αγορά" εννοούμε αυτό που πραγματικά τοποθετεί το προϊόν εκεί που του αρμόζει. Είτε στο πάνω ράφι, είτε στα σκουπίδια, είτε οπουδήποτε ενδιάμεσα.

Φυσικά και υπάρχουν hypes και trends.
Φυσικά και υπάρχει καλοπροσεγμένη και (συνήθως) καλοπληρωμένη προώθηση.
Φυσικά και υπάρχουν προσωπικές προτιμήσεις.

Σε έναν ιδανικό και δίκαιο κόσμο θα μπορούσαμε να λέμε "Το τάδε είναι πραγματικά πολύ καλό. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει, μπορεί να μην το αγόραζα ποτέ, αλλά είναι πραγματικά καλό".
Άλλο το "είναι καλό" και άλλο το "μου αρέσει". Μην τα μπερδεύουμε. Με τον όρο high-end προσεγγίζουμε (μερικώς) το πρώτο, όχι το δεύτερο.

Κι όπως λέει κι ο αγαπητός Μάκης, το θέμα είναι όντως "Πιάσ'το αυγό κούρευ'το". Γι αυτό το άνοιξα. Δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ όλοι. Αλλά ας προσεγγίσουμε τουλάχιστον το γιατί ονομάζουμε κάτι high-end ή γιατί όχι. Κι ας συνεχίσουμε να έχουμε τις προτιμήσεις μας.

Προσωπικά σιχαίνομαι κάθε είδους ετικέτα, είτε σε ανθρώπους, είτε σε προϊόντα. Ποτέ δε χώνεψα ούτε την έκφραση "φοβερά ρεύματα", ούτε τη "γευσάρα", ούτε καμία άλλη. Το αυτό συμβαίνει και με το "high-end", και γι αυτό έχω πήξει το κείμενο στα εισαγωγικά. Εφόσον όμως τις χρησιμοποιείτε/ούμε ας ξεκαθαρίσουμε τουλάχιστον τι εννοεί ο καθένας.

Για μένα high-end ΔΕΝ είναι αυτό που κάποιος είπε ότι είναι.
High-end είναι αυτό που αποδεικνύει διαρκώς ότι είναι.

Αποσυνδεδεμένος xenem

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 06, 2018, 08:41 »
Ααααχ...! έπαθα μια νοσταλγία...

Οσοι (αν) είναι άνω των 55 στο φόρουμ ίσως καταλάβουν.

Τις δεκαετίες τέλος 60ζ, 70ζ και 80ζ οι ίδιες ακριβώς, μα ακριβώς, συζητήσεις γίνονταν σε παρέες, περιοδικά και εφημερίδες...

Με τους ίδιους φανατικούς, τους ελάχιστους πραγματικά γνώστες, την μάζα των πληβείων που φανατίζονταν από όποιον φαινόταν ειδήμων και τους έσπρωχνε σε αγορές πανάκριβων συσκευών και συστημάτων και είχαμε τους απίστευτους καυγάδες live και με όνομα και πρόσωπο και πότε πότε με κλωτσομπουνίδια...

Τα κομπιούτερ ήταν ακόμη στον χώρο της επιστημονικής φαντασίας και το αντικείμενο του πόθου και του μίσους (για τους άλλους) ήταν οι  ενισχυτές (οι λαμπάτοι ρεεε), τα πικάπ και τα μαγνητόφωνα με μπομπίνες...

Ολα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν.

Υ.Γ. ξέχασα και μου τα θύμισε το επόμενο σχόλιο του GRat : και τα ηχεία
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2018, 08:51 από xenem »

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 06, 2018, 08:46 »
High-end είναι το παραμύθι που τρώνε μερικοί για να νιώσουν στιγμιαία ανώτεροι και γαλαζο - αίματοι, μέχρι να καταλάβουν ότι τους πιάσαν κορόιδα.


Αν δείτε και την ιστορία του όρου, που ξεκίνησε από ενα scam το οποίο έτρεχε στην Αμερική 80s-90s με ένα βαν με δύο τύπους που πουλάγανε "high-end", speakers των 10$ γεμισμένα με τσιμέντο για έξτρα βάρος.



https://en.m.wikipedia.org/wiki/White_van_speaker_scam
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2018, 08:54 από GRat »

Αποσυνδεδεμένος wannabe

  • **
  • 288
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 06, 2018, 09:40 »
Για μένα high-end ΔΕΝ είναι αυτό που κάποιος είπε ότι είναι.
High-end είναι αυτό που αποδεικνύει διαρκώς ότι είναι.
:respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 06, 2018, 09:59 »
ακολουθούν προσωπικές (με την τσίμπλα στο μάτι :tongue_smilie:) απόψεις

high end ατμοποιητης δεν υπάρχει
όταν θα φτιάξουν έναν ατμοποιητη που δεν μπορεί να κλωνοποιηθεί λόγο πανάκριβων υλικών και τεχνολογίας που δεν μπορεί κανένας να αντιγράψει τότε αυτός θα θεωρηθεί high end
θα τον αγοράσουν λίγοι και τα ίδια άτομα θα αγοράζουν όλα τα υπόλοιπα high end μοντέλα που πληρούν αυτές τις προδιαγραφές
και σίγουρα δεν θα μπορούσα να το αγοράσω εγώ

τους υποτιθέμενους high end ατμοποιητες που κυκλοφορούν αυτή τι στιγμή μπορώ να τους αγοράσω και έτσι τους κάνει να διαφέρουν από τα υπόλοιπα high end πράγματα που κυκλοφορούν και δεν μπορώ να αγοράσω

πιάσε ας πούμε τα κινητά
το iphone (αν και προσωπικά εμενα δεν μου αρέσει) θεωρείτε high end
είναι μια συσκευή που όλες η αντιγραφές που έχουν γίνει είναι άκυρες
καμια δεν πλησιάζει το αρχικό προϊόν και αν θέλεις iphone αναγκαστικά πρέπει να πληρώσεις την apple

όταν λοιπόν κάποιος μας παρουσιάζει έναν ατμοποιητη high end τον 200 ευρώ (που κατά την άποψη μου για να θεωρηθεί high end θα πρέπει να κοστίζει τουλάχιστον 1000 ευρώ) και μετά από μερικούς μήνες κυκλοφορεί μια αντιγραφή τον 15 ευρώ και είναι εμφανισιακά και λειτουργικά ακριβώς το ίδιο πράγμα, χάνει αμέσως τον τίτλο high end (που για μένα ποτε δεν τον είχε) και γίνετε ένας απλός επισκευάσιμος ατμο

τώρα θα μου πεις ότι κάνω λάθος και δεν είναι έτσι τα πράγματα και πως ούτε εμφανισιακά ούτε λειτουργικά είναι το ίδιο πράγμα και μπορεί να έχεις και δίκιο
εγώ λέω απλά αυτό που πιστεύω

φυσικά δεν αμφιβάλλω πως υπάρχουν κακοί ατμοποιητες  μέτριοι ατμοποιητες καλοί ατμοποιητες και άριστοι ατμοποιητες 
όχι όμως αυτό που έχω στο μυαλό μου ως high end (το άπιαστο για μένα όνειρο δηλαδή)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9580
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί... High-End ο λόγος
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 06, 2018, 10:05 »
Eπειδή έχει διαφύγει της προσοχής μου.....ποιά ήταν η πρόσφατη "διαμάχη" μεταξύ κατασκευαστή και reviewer ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 136 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135848 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084320 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34993 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9525 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476870 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271251 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos