vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

254 επισκέπτες, 5 χρήστες
white varadero, mode plagal, camber, vlasismiriagos, Olga68

Twitter

Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 16:19 »
squonking αγαπητέ, ρουφάμε,ζουλάμε

Εσύ νομίζεις οτι όταν λέμε "αφηρημένος" κάνουμε πλάκα. Να ξεχάσεις να ζουλήξεις δηλαδή δεν παίζει στο μυαλό σου. :))

Δηλαδή με τον ντριπερ δεν καταλαβαίνεις ότι η γεύση αλλάζει λίγο πριν εξαντληθεί το υγρό?

Ποια γεύση ρε Γιάννη. Το ξαναείπα οτι έχει τύχει να ρουφάω άδεια μπαταρία επί 5 λεπτά πριν καταλάβω οτι κάτι δεν πάει καλά :))

Γενικά, δεν θέλω να ασχολούμαι με το ρημάδι ΟΛΗ την ώρα. Θέλω να ασχοληθώ 10 λεπτά, να στήσω, και μετά απλά να ρουφάω χωρίς να σκέφτομαι.

-Πάρε RTA τότε, θα μου πεις.
-Παίρνω καλύτερη γεύση με τους drippers θα σου πω.
-Δεν μπορείς να τα έχείς όλα, θα μου πεις.
-Με TC μπορώ να τα έχω όλα, θα σου πω.

Αυτό που λες με την αλλαγή γεύσεων δεν το κατάλαβα. Πώς βοηθάει ο έλεγχος θερμοκρασίας να μην αλλάζεις βαμβάκια?

Όταν δουλεύεις TC, είναι πολύ εύκολο να στεγνώσεις το βαμβάκι σε τέτοιο βαθμό, ώστε να μπορείς να αλλάξεις υγρό χωρίς να αλλάξεις βαμβάκι. Με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως κανέλες και λεμόνια.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 16:29 »
Εν τω μεταξύ, κανείς έως τώρα δεν έχει αναφερθεί στην σταθερότητα της θερμοκρασίας του ατμού που περικλείεται στον έλεγχο, που είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό από το power mode ή στο γεγονός ότι δυναμώνοντας την τζούρα σου ή ανοίγοντας τον αέρα αυξάνεις τον παραγόμενο ατμό (και όχι μόνο λόγω αυξημένου αέρα), αφού ανεβαίνουν τα watt για να μην παγώσει η αντίσταση. Γενικά είναι κάτι το αρκετά διαφορετικό.  :tongue_smilie: Το αν σου αρέσει ή όχι είναι άλλη συζήτηση.

Καλό και χρυσό το στέγνωμα του βαμβακιού χωρίς καψούλι, αλλά δεν είναι η μόνη διαφορά. Εμένα που κάνω TC και σε τανκάτους δεν με απασχολεί καν βέβαια, αλλά πλάκα έχει. 

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 16:36 »
...Σε DNA πλακέτα μόνο αυτά.Να τα λέμε όμορφα ;)


ΥΓ.Που ήσουν εσύ βρε σήμερα και είχαμε ησυχία;;; :))

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 16:40 »
Είμαι ακόμα εκτός Αθηνών δυστυχώς. Γλίτωσες από τα ντουμάνια μου! Θα σε έκανα να δείχνεις μικρός...

Στην επόμενη πάντως θα σου έρθω με τον Supersonic (τράβα στο νήμα να προτείνεις κανά στήσιμο βρε άθλιε, που με άφησες με απορίες) ;) Ζούλευα πάντως που είδα το βίντεο του ποιητή.

Όσον αφορά το θέμα μας, γι' αυτό κρατήθηκα και πήρα squonk DNA75c :) Για να τα λέω όμορφα :) 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 16:41 »
Εν τω μεταξύ, κανείς έως τώρα δεν έχει αναφερθεί στην σταθερότητα της θερμοκρασίας του ατμού που περικλείεται στον έλεγχο, που είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό από το power mode ή στο γεγονός ότι δυναμώνοντας την τζούρα σου ή ανοίγοντας τον αέρα αυξάνεις τον παραγόμενο ατμό (και όχι μόνο λόγω αυξημένου αέρα), αφού ανεβαίνουν τα watt για να μην παγώσει η αντίσταση. Γενικά είναι κάτι το αρκετά διαφορετικό. :tongue_smilie: Το αν σου αρέσει ή όχι είναι άλλη συζήτηση. Καλό και χρυσό το στέγνωμα του βαμβακιού χωρίς καψούλι, αλλά δεν είναι η μόνη διαφορά. Εμένα που κάνω TC και σε τανκάτους δεν με απασχολεί καν βέβαια, αλλά πλάκα έχει.

Ναι έχεις δίκιο, αλλά είχα ξεχάσει οτι αυτά δεν ισχύουν σε power mode, γιατί δεν το χρησιμοποιώ καθόλου.

...Σε DNA πλακέτα μόνο αυτά.Να τα λέμε όμορφα ;)

Και με VTC mini μια χαρά.

Που να πω δηλαδή οτι χρησιμοποιώ UD SS316L. Θα εκραγούν κεφάλια...

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 16:55 »
[justify][member=14933]Ntinlanden[/member], καλησπέρα και χρόνια πολλά κι από εδώ, με υγεία και ευτυχία! Υπέροχο θέμα και ξεχωριστή κόντρα κατά τη γνώμη μου. Προσωπική μου διαδρομή με δαύτα: α) Power mode, λέω σε μένα πως τάχα ξέρω τι κάνω, β) έλεγχο θερμοκρασίας, λέω στους φίλους πως ξέρω. / Βέβαια, ήμουν και άτυχος, τη στιγμή που είχα πάρει φόρα, τσουπ, ο κύριος estrifan. Ο άνθρωπος είναι μάγος, ο άνθρωπος σύρμα, ο άνθρωπος που μπορούσε να αποστομώσει και τον κύριο microchip. Ε, είπα από νωρίς “πού πας βρε δύσμοιρε Joe..!”[/justify]

[justify]Πέρα από τα δύσκολα ατμιστικά μου βιώματα..., σαφώς και επιλέγω power mode. Λατρεύω μηχανική λειτουργία, πάντα ήθελα το αγαπημένο μου κάνθαλ, και βέβαια, ακόμα ισχύει σε μένα το, όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. / Είδα Ni200, είδα λίγο SS, άντε και λίγο απ’ όλα να πω, από φίλους και εχθρούς, ε, ακόμα δεν τρελάθηκα όσο σε μηχανικό με ταπεινό κάνθαλ. Ναι, είδα καλύτερη γεύση σε πολλές των περιπτώσεων, όμως ήταν σαν να είμαι γεροντάκι που για να το ξεγελάσεις ρίχνεις τόνους χρώμα στην τιβί του. / (είναι και τρέλα, να ψάχνεις το χειρότερο σύρμα, ή να τινάζεις ντριπεράκι χωρίς ν’ αλλάζεις το άθλιο βαμβάκι μετά από 20 κόντρα δοκιμές, πάλι με μπαταριοθήκη).[/justify]

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 16:58 »
Άθλια είναι η μούρη σου.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 17:12 »
Οταν βγει "αυτορυθμιζόμενο" TC που μονο του να κατλαβαινει το συρμα τότε θα ατμιζω ουσιαστικά μονο με TC.
Μεχρι τοτε σχεδον αποκλειστικά power mode που
α) το έχω συνηθίσει  
β) είμαι σίγουρος καθε φορά για το στησιμο
γ) ατμιζω σε χαμηλα βατ οπότε δεν έχω θεμαρτα με καψιμο
δ) δεν χρειάζεται αναγκαστικά καλό Mod
ε) Για κανενα λογο δεν αλλαζει ενω ατμιζω και απο μονη της η ρυθμιση των παραμετρων του ατμισματος  (είχα δυσαρεστες εμπειρίες με συνεχείς αυτόματες αλλαγές των παραμετρων απο γνωστο παλιοτερο και φθηνο mod σε "καλα" mod Μαλλον δεν θα είναι θεμα)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 17:28 »
[member=14501]modivin[/member], παρεμπιπτόντως, μη λέω και ψεματούρες, το ίδιο κάνω κι εγώ με ντριπεράκι, μένει το άθλιο βαμβάκι για κάμποσες φορές. / εδώ όμως δεν θα συμφωνήσει το ναυάγιο. Κρίμα.  :( 

Αποσυνδεδεμένος makiskar

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 17:35 »
παιδια μια ερωτηση λιγο περιεργη
σε tc ειναι υποχρεωτικο να κλειδωσουμε την αντισταση και αν οχι τι κερδιζουμε με το κλειδωμα;

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 18:16 »
Το κλείδωμα της αντίστασης έχει μερικά καλά.
Εάν ξεβιδώσεις τον ατμοποιητή σου και τον ξαναβιδώσεις (πχ για να γεμίσεις τον doggy ενώ είναι λίγο ζεστός) δεν θα χάσεις την αρχική ρύθμιση για την αντίσταση σε θερμοκρασία δωματίου.

Εάν έχεις προφίλ για διάφορους ατμοποιητές (βλέπε arctic fox) βιδώνεις, διαλέγεις προφίλ και ατμίζεις χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να ασχολείσαι με την αρχική τιμή της αντίστασης.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 18:21 »

Διαβάζω πρώτα αυτό και παραξενεύομαι λίγο. Διαβάζω μετά αυτό και πραγματικά με ζώνουν τα φίδια! Σεντόνια; Ο Modivin; The invasion of the body snatchers! Διαβάζω όμως μετά αυτό και η καρδιά μου πάει στη θέση της. Μαζί μας είναι ακόμα ο αγαπητός βραδύπους!  :laugh1:


Και στο θέμα του νήματος συμφωνώ μαζί του 100%. Power mode σε RTA και TC σε drippers γιατί αλλιώς θα τα κάψω τα μουστάκια μου... :yes:


Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 18:23 »
Ατμιζω πάντα σε  έλεγχο θερμοκρασίας. Όταν πρώτο ξεκίνησα το ατμισμα μετά από ένα μήνα .Ο λόγος ήταν καθαρά πρακτικός στην αρχή.
Λόγο εργασίας και επειδή το ωράριο ηταν  τα ξημερώματα κάθε φορά που ξυπναγα  έχοντας  έναν Kayfun mini  ξέχναγα να ανοίξω τα υγρά με αποτέλεσμα να παίρνω καμένο  και να πρέπει να κάνω καινούργιο στήσιμο & πλήρωση υγρών.
Η πρώτη συσκευή που χρησιμοποίησα ήταν η Ηιcigar Dna 75  στην οποία είχα τρομερές αστάθειες λόγο κατασκευής του πόλου 510(ροδελα) και του καπακιού της μπαταρίας  .Ετσι αναγκάστηκα να αλλάξω συσκευή  καταλήγοντας στην ΥIHI  και να απλοποιήσω την χρήση του ατμοποητη αγοράζοντας έναν άλλο επισκευασημο μόνο με ρύθμιση αέρα .Σαν σύρμα χρησιμοποιούσα εξ αρχης χωρίς πρόβλημα στην ρύθμιση της συσκευής  το 317L,316L αλλά τελικά κατέληξα στο 316L .
Η ρύθμιση θερμοκρασίας  έχει την δυνατότητα  να προσαρμοστεί ανάλογα το πώς ατμιζετε .Eιναι ιδανικη για drippers .Σε αντίθεση με το power mode και το kanthal γιατί οι μόνες παράμετροι που ρυθμίζετε είναι η ισχύς και ο έλεγχος ροής του αέρα. Καταρχήν μπορείτε άφοβα να κάνετε καινούργια πλήρωση υγρού όταν αυτό έχει τελειώσει χωρίς να κινδυνεύετε  να πάρετε ένα ξηρό χτύπημα.  Έπειτα έχετε την δυνατότητα να πάρετε πιο εύκολα και καλυτέρα την ανάλυση γεύσεων του υγρού σας δεδομένου ότι τα περισσότερα υγρά αποδίδουν γευστικά   σε συγκεκριμένες θερμοκρασίες. Βασικά το Τc  βασίζεται στην βαθμονόμηση. Προσεγγίζει την θερμοκρασία του πηνίου σας και ρυθμίζει  δυναμικά την ισχύ εξόδου .Αν η θερμοκρασία φτάσει στο μέγιστο  η ισχύς μειώνεται αναλόγως  για να διατηρηθεί η θερμοκρασία και αντιστρόφως  όταν είναι χαμηλή αυξάνεται η ισχύς.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 22:59 »
Ο έλεγχος θερμοκρασίας έχει σταθερότατη τζούρα και ρύθμιση απευθείας στην ουσία.
Σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι.
Αν θέλεις να ατμίζεις με όλα τα σύρματα που κυκλοφορούν, ακόμα και αγνώστου tc, ίσως να μην σου αρέσει.
Αν θέλεις η θερμοκρασία που ατμίζεις να είναι ακριβώς αυτή που σου λέει το μοντ, έχεις αυξημένες πιθανότητες να μην σου αρέσει.
Αν δεν θέλεις να αφιερώσεις χρόνο και βασικά δικιά σου φαιά ουσία για να αλλάξεις κάποιες συνήθειες, τις αυξάνεις περισσότερο.
Εγώ ας πούμε, δεν κατάφερα να συνηθίσω την μεγάλη μεταβολή στην αίσθηση που έχουν τα μηχανικά μοντ σε όλη την διάρκεια της τζούρας.
Δεν έχουν πρόβλημα τα μηχανικά, ούτε είναι κακό ότι δεν μου αρέσει η ατμιστική τους αίσθηση.
Εντελώς μεταξύ μας βέβαια, επειδή είμαι τεμπέλης και βολεψάκιας, με έχει σώσει το TC!
Αποφυγή καμένου, αργότερες αλλαγές στην αντίσταση, αύξηση αυτονομίας, ελαχιστοποίηση ρυθμίσεων σε διάφορα σετάπ, αποφυγή ανθυγιεινού ατμίσματος σε ώρες μεγάλου άγχους ή κραιπάλης, αντικειμενικότερη άποψη περί γεύσης και ατμοποιητών, ευκολότερο dripping, σταθερή τζούρα, ρύθμιση της ουσίας.
Αν ήμουν απαυτούς που στεπάρουν υγρά και φτιάχνουν κάτι αντιστάσεις τύφλα νάχουν τα κοσμήματα, θα το απέφευγα.
Είμαι α λα modivin κι εγώ.
Ο Έλεγχος Θερμοκρασίας δεν είναι για χομπίστες, είναι για τους πιο χαλαρούς ατμιστές.

Συνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Έλεγχος θερμοκρασίας ή Power mode
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 23:19 »
Μονο σε power mode γιατι ειμαι τριτοδεσμιτης. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135807 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476546 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271198 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos