vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 11:21 »
Βοήθεια πάλι γιατί δεν το έχω.

Θέλω να πάρω το mr meringue και το lose cannon σε s&v μπορώ στα υπόλοιπα 40ml που πρέπει να συμπληρώσω να βάλω μια βάση 80vg/20pg 12mg και πιο θα είναι το αποτέλεσμα μου;
http://www.steam-engine.org/juice.html.Πολύ χρήσιμο calculator γαι diy.Δοκίμασε το.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 31, 2017, 13:37 »
Πήρα το Lemon Tart από Egoist.
Αυτό που είναι στο γυαλινο μπουκαλάκι των 20ml και το έβαλα σε 100ml βάση όπως λέει η εταιρεία.
Το άφησα 8 ημέρες και δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι είναι αυτό που ατμιζω.
Το έχω βάλει σε Govad dripper στον οποίο πριν έκανα αραιωμένο της Dinner Lady με το ίδιο στήσιμο και ήταν σούπερ.
Το έχει δοκιμάσει κανείς γιατί κάτι δεν μου πάει καλά?

Sent from my P9000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Dim80

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #32 στις: Δεκεμβρίου 31, 2017, 14:11 »
lemon tart υπάρχουν πολλές αλλά σαν την δεσποινίδα καμία..
Είναι σαν το κυνήγι με tribecca,castle long κ.α..
anyway την συγκεκριμένη δεν την έχω δοκιμάσει αλλά μου φαίνονται λίγες οι 8 μέρες για ωρίμανση ότι και να λένε...Επίσης τι παίρνεις??πολύ λεμόνι όξινο και καθόλου ή λίγο τάρτα(αυτό συμβαίνει στα περισσότερα)?
εμένα μου έτυχε στις 15 μέρες με αντίστοιχη από chiefs flavor..στον 1.5 μήνα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #33 στις: Δεκεμβρίου 31, 2017, 14:14 »
Θα συμφωνήσω ότι δεν λέει και πολλά το συγκεκριμένο.

Μπορείς να δώσεις μια ευκαιρία στο Holy Lemon Cheesecake το οποίο είναι ωραιότατο. Βγάζει κάτι μεταξύ καραμέλας λεμονιού και γιαουρτιού με λεμόνι....

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #34 στις: Δεκεμβρίου 31, 2017, 14:55 »
Προσπαθώ να προσδιορισω τι γεύση παίρνω αλλά δεν τα καταφέρνω.
Κάτι φαίνεται από λεμόνι και στο βάθος κάτι σαν τάρτα αλλά γενικότερα σαν γεύση δεν με γεμίζει.
Ενώ με ακριβώς ίδιο ατμοποιητη ίδιο στήσιμο ιδιο βαμβάκι έκανα τα 30ml 60 και ήταν απόλυτη ευχαρίστηση.
Θα το αφήσω 1-2 εβδομάδες ακόμη και βλέπουμε

Sent from my P9000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 02, 2018, 10:16 »
Εγώ πήρα το πλαστικό μπουκαλάκι με 30 ml,(6ml άρωμα) το έφτιαξα με 70/30 4mg/ml Nic και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό.Γεύση λεμόνι όσο πρέπει και μια γλυκάδα επίσης ισορροπημένη.Όχι dinner lady, αλλά πολύ καλό.

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 14:26 »
Ξέρει κανείς στα Natura γιατί μερικά μπουκάλια είναι 30/100 και άλλα 30/60 ml.?
Ρωτώ γιατί παρήγγειλα από κάπου που έγραφε 30/100 αλλά μου έστειλαν το άρωμα σε μικρό (30/60). 
Τώρα αυτό που μου έστειλαν αν το κάνω 100 σε άλλο μπουκάλι θα βγει αραιό? Μου φαίνεται περίεργο γιατί έχουν και ίδια τιμή....τι παίζει?? :confused1: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 15:47 »
Χωρίς να είναι κι βέβαιο, νομίζω πρώτα έβγαλαν τα 30/60 και αργότερα τα 30/100.
Ίδια τιμή μπορεί να έχουν, για να πάρεις όμως το ίδιο υγρό σημαίνει πως στο 100αρι υπάρχει περισσότερο άρωμα κι αυτό είναι που πληρώνεις στην ουσία. Άντε και 2 σεντς το μπουκαλάκι.
Ο έμπορος ξεστοκάρει μάλλον, επικοινώνησε με το κατάστημα για να βρεθεί λύση.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 15:57 »
Πήρα το Lemon Tart από Egoist.
Αυτό που είναι στο γυαλινο μπουκαλάκι των 20ml και το έβαλα σε 100ml βάση όπως λέει η εταιρεία.
Το άφησα 8 ημέρες και δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι είναι αυτό που ατμιζω.
Το έχω βάλει σε Govad dripper στον οποίο πριν έκανα αραιωμένο της Dinner Lady με το ίδιο στήσιμο και ήταν σούπερ.
Το έχει δοκιμάσει κανείς γιατί κάτι δεν μου πάει καλά?

Sent from my P9000 using Tapatalk
H εταιρεία αν δεν απατώμαι, προτείνει αραίωση 20%
Συνεπώς πρέπει να βάλεις 80ml βάση και όχι 100ml, τώρα το έχεις αραιώσει περισσότερο από το προτεινόμενο ποσοστό.

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 16:06 »
Πολύ σωστό αυτό που λέει ο Γιάννης από πάνω γι' αυτό ποτέ (τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ σε δοκιμή νέου αρώματος) δεν το βάζουμε όλο για να έχουμε το περιθώριο να το αυξήσουμε αν χρειάζεται! Όμως... η συγκεκριμένη μάρκα έχει δείξει ότι προτείνει τεράστια ποσοστά στα αρώματα της. Πχ το Jesus Juice προτείνει επίσης ~20% αλλά (σε μένα τουλάχιστον) πάνω από 12-12,5% δεν αντέχεται, με πνίγει! ;)

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 18:21 »
Στο κατάστημα μου είπαν ότι είναι για 100ml βασης. Δηλαδή να βγει 120ml.
Εκτός αν κατάλαβα εγώ λάθος

Sent from my P9000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 20:26 »
αν βάλεις τις αναλογίες σε ενα calculator θα δεις οτι η βάση πρέπει να είναι 80ml.
Λογικό επίσης αφου για να έχεις άρωμα σε περιεκτικότητα 20%, σε συνολικό υγρό 100ml τα 20ml (20%) είναι το άρωμα και τα 80ml που μένουν είναι βαση.
Κάποια παρανόηση θα έγινε στη συζήτηση με τον καταστηματάρχη.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 21:08 »
Είναι πιθανό να σου πρότειναν μεγαλύτερη αραίωση (16,5% περίπου) από την εμπειρία τους.

 Άφησέ το να ωριμάσει μια εβδομάδα ακόμη. 

Αν κρίνω από το Jesus, όπως γράφει παραπάνω κι ο Χρόνης το φτιάχνουμε στο 12-15% το πολύ και ωριμάζει -

(αυξάνει η έντασή του) όσο περνάει ο καιρός.

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #43 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 21:17 »
Για τα Hexocell/Natura τελικά (σύμφωνα με τον καταστηματάρχη) αυτό που ισχύει είναι το εξής:

Αυτά που είναι 30/60 είναι παλαιότερες παρτίδες και πλέον η εταιρεία τα βγάζει σε 30/100 όμως τα υγρά και η διαλυτότητά τους είναι ίδια...για αυτό και η ίδια τιμή. Απλά με το μεγάλο μπουκαλάκι μπορείς να το αραιώσεις πιο πολύ αν θες, συν ότι έχεις χώρο και για το shaking.

Η αλήθεια είναι ότι αυτά που έφτιαξα 100άρια ήταν λίγο αραιά, όχι ότι δεν μου κάνουν προσωπικά, αλλά καλό είναι κάποιος που ξεκινά να τα δοκιμάσει να φτιάξει ένα ούτε 60 ούτε 100...ας το πάει 80 και κάνοντας το θα καταλάβει αν θέλει κάτι παραπάνω ή παρακάτω. Η τιμή έτσι κι αλλιώς είναι super και τα υγρά παρόλο που έχω ακούσει διάφορες απόψεις, προσωπικά και μετά από δοκιμή τα βρίσκω μια χαρά! :thumpup: ...και υποψιάζομαι ότι η αίσθηση και η εντύπωση ότι είναι χαμηλότερης ποιότητας πηγάζει μόνο από την πολύ χαμηλή τιμή τους χωρίς κάποιο άλλο στήριγμα και άρα παίζει να είναι αβάσιμη. Και εγώ πιστεύω ότι ως πει των πλείστων.. ότι πληρώνεις παίρνεις..αλλά δεν είναι και απαράβατος κανόνας...
Αφού παράπονο το έχω που δεν βγαίνει εκείνο το Liberty (Hexocell Brand) γιατί το Manhattan που είναι το αντίστοιχο υγρό με στάμπα Natura, εκτός του ότι ούτε αυτό το βρίσκω σε Shake N Vape, το συμπυκνωμένο που έχω φτιάξει είναι διαφορετικό/υποδεέστερο από το Liberty.

Με την ευκαιρία να πω ότι νομίζω ότι αξίζουν το δικό τους νήμα στο φόρουμ τα συγκεκριμένα Shake n Vape...Αυτά από εμένα.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #44 στις: Ιανουαρίου 03, 2018, 21:31 »
http://vaping.gr/index.php?action=profile;u=13846

http://vaping.gr/index.php/board,290.0.html

Ο κατασκευαστής και ο πίνακας του. Για τη διαλυτότητα κλπ. είναι ο πιο αρμόδιος για να απαντήσει.

Το ότι παράγγειλες 100 και σου έστειλε 60 εξακολουθεί να είναι φάουλ. Γράψε και ποιός είναι για να ξέρουμε, δεν είναι κακό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160048 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110830 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515450 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146504 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303337 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530894 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201499 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801710 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41026 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet