vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

259 επισκέπτες, 12 χρήστες
Milarepa, tony1976, dkostas, Tem, Doubt, giorgos1999, gfilip, bloodlessz, Jorge, grag, Mantis039, Sergios

Twitter

Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 23:16 »
[member=20409]redortho[/member]



Γιατί κάθε σοβαρός κατασκευαστής είναι υποχρεωμένος να μην μας αναγκάζει να ερχόμαστε σε επαφή με μπαταρίες.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 23:50 »
Το ζήτημα είναι η θερμοκρασία της πλακέτας όμως ή της μπαταρίας; Μη το αφήσω πλάνο, μπορεί να ζεσταίνεται η πλακέτα αλλα όχι η μπαταρία θελω να πω

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 00:04 »
Οι πλακέτες μπορούν να ζεσταίνονται χωρίς πρόβλημα, σε θερμοκρασίες που οι μπαταρίες θα βγάλουν ζουμιά και ατμούς.

Αποσυνδεδεμένος sentinelba

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 00:09 »
Όταν φορτίζεις από usb και ατμίζεις ταυτόχρονα η θερμοκρασία φτάνει σε επικίνδυνα επίπεδα, άσε που θα κάνει πολλές ώρες να φορτίσει.
Τώρα αν σε βγάζει η μπαταρία όλη μέρα ώστε να φορτίζεις το βράδυ ή έχεις δυο mod μαζί σου με μόνιμη μπαταριά μέσα στο καθένα καλώς. Αλλιώς φόρτιση 2 μπαταριών το βράδυ στο φορτιστή και το πρωί η μια στο mod και η άλλη σε ειδική θήκη ή κουτάκι για μεταφορά μαζί σου με ασφάλεια.

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 01:32 »
Μία  μπατ. στο μοντ σε μονιμη βάση και καποιο άλλο , εστω και  απλό η.τ , για να σε καλύπτει την ώρα που φορτιζεται.

Αποσυνδεδεμένος Dim80

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 02:49 »
Στο Aegis δεν έχω επιλογή-φορτιστή,στο istick tc40w δεν έχω επιλογή -usb οπότε θα μιλήσω για το evic και γενικά για φόρτιση ηλεκτρονικών συσκευών..Πρώτα από όλα μια πλακέτα μέτριας προς χαμηλής ποιότητας κατασκευασμένη μαζικά από τα αδέρφια μας τους κινέζους δεν έχει κάποιο θέμα με την θερμοκρασία που παράγεται για την φόρτιση της μπαταρίας..η μπαταρία μας  θα αρχίσει να κλαίει με τα ωραία ζουμάκια της :-[ πολύ  νωρίτερα πριν την ακούσει καν η πλακετούλα ειδικά με τα ρεύματα που συζητάμε εδώ 0,5-1 άντε και 2Α.Τώρα αν πάμε και σε ποιοτική πλακέτα δεν αξίζει να το συζητάμε καν...Από θέμα φθοράς π.χ στο καπάκι που πρέπει να αφαιρείς καθημερινά ή στο usb για εμένα είναι το ίδιο.Πόσες φορές μετά από χρήση ένα usb κολυμπάει εκεί που θηλύκωνε κάποτε ευλαβικά?Έτσι και το καπάκι ή το σπείρωμα μπορεί να μας εγκαταλείψει..
Στα της μπαταρίας τώρα πιστεύω ότι αν ακολουθείς τις οδηγίες του κατασκευαστή όσο γίνεται θα φτάσεις τουλάχιστον στο 80 % των συνολικών κύκλων της..και δεν μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο γιατί είναι πολλά αυτά που απλά πρέπει να ξέρεις και να κάνεις για το τέλειο αποτέλεσμα χωρίς άμεσο αντίκρυσμα ειδικά με τις τιμές των μπαταριών τώρα πια.
Για τους φορτιστές για μένα υπάρχουν 2 κριτήρια:η ποιότητα του στα κυκλώματα φόρτισης και ελέγχου και το νοήμον  :hmmm: ον πίσω από αυτόν.Δεν φταίνε πάντα οι κινέζοι φταίμε και εμείς που δεν διαβάζουμε και δεν τηρούμε κάποια πράγματα..

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 03:25 »
Εξαιρετικά Χρήσιμο το Θέμα.

Ας δούμε πρώτα τα παρακάτω πριν μιλήσουμε για φόρτιση μπαταριών (βασικά των 18650)
εντός ή εκτός του MOD.

ΑΙΟ και ΑΙΟ Pro.    Ενσωματωμένη μπαταρία 1500 και 2300 mAh αντίστοιχα.
AIO PRO-C            Αποσπώμενη  μπαταρία 18650
Joyetech VT 5000 mAh ΜΟD. Ενσωματωμένη μπαταρία 5000 mAh.
Evic Vtwo mini       Αποσπώμενη  μπαταρία 18650

Οι ενσωματωμένες μπαταρίες έχουν διαφορές στη χημική τους σύνθεση ή στον τρόπο φόρτισής τους από τις 18650 ώστε να μπορούν να φορτίζονται στο σώμα ?
Τι συμβαίνει ώστε οι πρώτες να φορτίζονται μόνον από το σώμα και για τις 18650 να είναι από απαγορευτικό έως better out of MOD ?
Kαι ερώτηση λογικής. Οι κατασκευαστές MOD συνιστούν καθαρά την εξωτερική φόρτιση για να μην παθαίνουν ζημία τα MOD και να μην τους ταράζουν σε επιστροφές και αλλαγές ??

Ρωτάω διότι έχω 12 μπαταρίες LG 18650,  3 AIO Pro-C  και 4 απλά MOD ( Evic Dual. Evic mini,  AL85 και ένα Pico 75W) και συνεπώς ενδιαφέρομαι άμεσα να μάθω πως να φορτίζω αποτελεσματικά τις μπαταρίες μου.
Εντός ή Εκτός  ??
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2017, 03:38 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος stavrious

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 05:38 »
πολυ ενδιαφερον θεμα οντως.
 εαν πραγματικα σε ενδιαφερει φορτιζεις μονο σε εξωτερικο φορτιστη κατα προτιμηση οχι βραδυ και εντος σακουλας. τωρα σχετικα με την ποιοτητα φορτισης ενος καλου mod πιστευω οτι μπορει να ειναι εφαμιλλη αλλα οχι καλυτερη απο την φορτιση ενος σοβαρου φορτιστη ,ο οποιος εχει κατασκευαστει πρωτιστως για αυτο, σου περεχει περισοτερες πληροφοριες αλλα εχει και περισοτερες δυνατοτητες.ειτε βγαζεις τις μπαταριες για να τις φορτισεις ειτε ατμιζεις την ωρα που φορτιζεις θα εχεις μια φθορα σε βαθος χρονου αναποφεκτη οποτε ειναι νομιζω καθαρα πρακτικο το ζητημα τι βολευει τον καθενα ξεχωριστα.δεν ξερω σε πιο φορτιστη αναφερεσαι που εφτασε 4,5 βολτ,πραγματικα τραγικο αλλα οταν με ενα φορτιστη με κοστος λιγοτερο απο 30 ευρο μπορω να διαλεξω απο 0,2 μεχρι 2 αμπερ ταση φορτισης να δω ανα πασα στιγμη χωρητικοτητα μπαταριας και εσωτερικη αντισταση και να φορτιζω και 4 μαζι θα τον προτιμισω απο οποιοδηποτε mod.ακομα και σε περιπτωση αστοχιας υλικου δε θα χασεις mod ατμοποιητη η το χερι σου.οι μπαταριες δεν ειναι το αντικειμενο μου τα παραπανω ειναι απλα η αποψη μου

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 09:45 »
[member=10440]microchip[/member]
Δεν το μέτρησα στις USB εισόδους, γιατί δεν είναι. Η είσοδός του είναι σε ένα μικρό βύσμα είδικής κατασκευής στην βάση του mod με πολλές επαφές που η dicodes το είχε φτιάξει για φόρτιση και firmware update. Η ίδια είχε δηλώσει ότι υπήρχαν κάποια προβλήματα με την σχεδίαση του φορτιστή και τον Αύγουστο του 2016 τον κυκλοφόρησε με ανταπτοράκια για τα mod που παράγει. Χρόνους φόρτισης δεν έχω, αλλά αν σκεφτείς ότι κάνει φόρτιση σε 3 φάσεις (precharge: εκφόρτιση στα 2,8V και στη συνέχεια φόρτιση έως τα 3V με 260mA, charge: φόρτιση από τα 3V έως τα 4V στα 0,5A-3A ανάλογα την πηγή ρεύματος και μιά τρίτη φάση που μειώνει ξανά το ρεύμα φόρτισης έως τα 4,15V) δεν πιστεύω να φεύγει από τα συνηθισμένα όρια των 3-6 ωρών της 26650. Τιμή για έναν φορτιστή που αχρηστεύει το mod (σε αντίθεση με τους USB) για κάποιες ώρες στα 100€, συγνώμη αλλά δεν θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο ούτε να το συζητάω. Παίρνω έναν καλό φορτιστή για τις 26650 (και όχι μόνο) με 50€ και 3 καλές μπαταρίες 26650 και έχω διαθέσιμο το no6 όλο το 24ωρο.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 11:18 »
Είμαι σε φάση after-party του μικρου και after-μπούκας και το γραφείο μου φιλοξενεί απο καραμούζες μέχρι τα τελευταία περιεχόμενα απο τα συρτάρια της βιβλιοθήκης που το μυαλό μου αδυνατεί πλήρως να ταξινομήσει, αλλιώς θα είχα μετρήσει με επιστημονικό τρόπο -θερμόμετρο πυρετού,  βολτόμετρο και χρονόμετρο- τη φόρτιση του Tria που ειναι το νεώτερο μου απόκτημα.
Μερικές μετρήσεις έγιναν, με τον θερμοστάτη των χεριώνε μου, συνάμα με την εμπειρία των ετών τους και της τριβής με το προϊόν των μπαταριών. :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Το μοντ ζεσταίνεται όταν φορτίζει. Η θερμοκρασία του είναι στους 50-55 βαθμους, κάτι όχι ανησυχητικό θεώρησα για πλακέτα φόρτισης κι εφόσον λειτουργεί η απαγωγή. Συνεχίζοντας τη φόρτιση με σβηστό μοντ παρατήρησα πως έπεσε η θερμοκρασία του κατα ~10 βαθμους, αλλα μια λογική φωνούλα μου ειπε πως μπορεί απλά να κατέβηκε "σκαλοπάτι" φορτισης και να έπεσαν τα βολτ, οπότε δεν το δένω και κόμπο αυτό, μπορεί να ήταν συμπτωματικό.  
Βέβαια το φλας το τρως, "Τι γίνεται στις μπαταρίες;!!". Οι μπαταρίες μια χαρα κουλ παρέμειναν, παρόλο που η φόρτιση μέχρι τα 4V γίνεται αρκετά γρήγορα και έβγαλα κι ενα "ουφ, φιού"
Απο εκεί και πέρα η φόρτιση απέκτησε τη μορφή μαρτυρίου, πρέπει να χρειάστηκε άλλος τόσος-όσος χρόνος μέχρι τα 4,2V, οι μπαταρίες βέβαια δεν ήταν παντρεμένες, ούτε καν συνομήλικες, οπότε η παραπάνω παρατήρηση μενει ένα δείγμα απλά, προς αποφυγήν. Πάντως αυτή η καθυστέρηση της φόρτισης των 3 μπαταριών, Balanced, μετά τα 4V εμένα με αρέσει, γιατί μπορεί και να τράβαγα το καλώδιο και να άφηνα τις μπαταρίες σε χαμηλότερη των 4,2v φόρτιση, κερδίζοντας έτσι μερικούς κύκλους φόρτισης στo lifespan των μπαταριών μου. <-Σκρουτζ μεγάλος!
Τεστ που δεν έκανα στο Tria ακόμα είναι να βάλω φορτισμένες μαζί με αφορτισες μπαταρίες.
Αυτά τα ολίγα με τον πρωινό καφέ και  προς τέρψην. Πιστεύω ο δάσκαλος microchip θα μου βάλει καλό βαθμό

και ο δάσκαλος camber θα τραβάει τα μαλλιά του με την ακρίβεια των εργαλείων μου

Καλημέρα μας

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 15:00 »
Χρησιμοποιώ συνδυασμό των δύο μεθόδων για να έχω τα καλύτερα ρεύματα και μέγιστη ασφάλεια :tongue_smilie:



Αποσυνδεδεμένος harisde1

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 16:26 »
 :)) :)) :)) :)) :)) μας πεθανες....

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #27 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 17:55 »
Στα μοντ με ενσωματωμένες μπαταρίες, εξόσων γνωρίζω, οι μπαταρίες είναι LiPO.
Έχουν κάποιες μικροδιαφορές στη χημεία τους από τις 18650 που κατά βάση χρησιμοποιούμε εμείς, αλλά η φόρτισή τους είναι ίδια.
Τα "προγράμματα" φόρτισης ή τα τσιπάκια φόρτισης, είναι ίδια.
Επί του πρακτέου η ασφάλεια χρήσης είναι ίδια.
Η λίγο μεγαλύτερη (θεωρητικά την σήμερα ημέρα και κυρίως σε θέμα συσκευασίας) ευαισθησία που παρουσιάζουν, αντισταθμίζεται από την μη δυνατότητα του χρήστη να τις κακομεταχειριστεί.
Η ενσωμάτωση της μπαταρίας, δίνει την (θεωρητική) δυνατότητα στον κατασκευαστή, να χρησιμοποιήσει τις βέλτιστες παραμέτρους φόρτισης για την μπαταρία που έχει επιλέξει.
Και οι eGo μπαταρίες χρησιμοποιούν τέτοιες μπαταρίες.
Οι λόγοι που κατασκευάζουν μοντ με ενσωματωμένες μπαταρίες, πιθανολογώ (είμαι καλός σαυτό μου έχουν πει) ότι είναι λόγοι ομορφάδας, μεγέθους, αντοχής, ασφάλειας, απωλειών, κόστους.
Η μη επιλογή τρόπου φόρτισης, όπως και το άτμισμα με ταυτόχρονη φόρτιση, δεν ξέρω αν είναι χρηστικό να συζητηθούν στο παρόν νήμα.
 
 
Η κατοχή 12 χύμα μπαταριών, δεν διαφέρει σε επικινδυνότητα από το στοκάρισμα νικοτίνης.
 
 
Το πολύ ενδιαφέρον ερώτημα, γιατί οι περισσότεροι κατασκευαστές παρότι έχουν φορτιστή στο μοντ, προτείνουν φόρτιση σε εξωτερικό φορτιστή, περιμένει απάντηση.
Πιθανές απαντήσεις:
Για να μην καταπονείται το μοντ.
Για να προσπαθήσουν να αποφύγουν έναν επιπλέον πονοκέφαλο.
Γιατί είναι σωστό και τίμιο να προσπαθούν να μην πάρουν ευθύνη για το κάθε ασταθές κατεστραμμένο σκουπίδι που χρησιμοποιώ για μπαταρία.
Μην ξεχνάμε ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω μπαταρίες GIF ICR18650 12000mAh ή από λάπτοπ από 3ετίας τελειωμένες.
Υπάρχουν και μπαταρίες οι οποίες έχουν γίνει ασταθείς και κάποιοι τις χρησιμοποιούν και το γράφουν κιόλας.
 
 
Έχουμε κεκτημένο, ότι σε 3μπάταρο μοντ χρησιμοποιούμε μπαταρίες αγορασμένες ταυτόχρονα και παντρεμένες.
Έχει 3μπάταρο με φορτιστή.
Τι είναι λογικό να ελέγξει αν θέλει κάτι να ελέγξει;
Το λογικό, λέει η δική μου λογική, είναι να ελέγξει αν το μοντ θα κάνει cutoff, όταν μία από τις μπαταρίες βρεθεί σε τάση cutoff.
Δηλαδή αν έχει ασφάλεια το μοντ, αν ξεχάσουμε να φορτίσουμε μία μπαταρία.
Αν ξεχάσαμε, θα την βγάλουμε και θα την φορτίσουμε.
Μπορεί επίσης να ελέγξει αν ο φορτιστής του μοντ μπορεί να ισορροπήσει μπαταρίες με 1/10 του Βολτ διαφορά, (βασικά να μην την αυξήσει), γιατί στις τρίδυμες παντρεμένες, δεν θα δούμε κάτι μεγαλύτερο.
Μπορεί κάποιος κάποτε, να έβαλε άδειες και γεμάτες, δίνοντας διαζύγιο στις γεμάτες από τις άδειες μέσα σε μια νύχτα.
Αν το κάνεις και εσύ, καλό είναι να σκεφτείς ότι μετά από αυτό οι μπαταρίες σου δεν θα είναι πλέον παντρεμένες, λόγω παραφύσιν εσπευσμένης γήρανσης των γεμάτων.
Πως βλέπαμε και γελάγαμε με το τεστ του στεγνού βαμβακιού, γνωρίζοντας ότι δεν έχει καμία πρακτική αξία σε ατμιστικές συνθήκες;
 
 
Τον φορτιστή της Dicodes τον ανέφερα όχι επειδή είναι καλός (δεν γνωρίζω) ή οικονομικά συμφέρων (δεν έχει τιμή η αίσθηση ασφάλειας), αλλά για την υποχρέωση (ηθική έστω) των κατασκευαστών ως προς την φόρτιση των συσκευών τους.
 
 
Παρακαλώ θερμά να αποφύγουμε εκφράσεις όπως "σπασμένα δόντια", "κομμένα χέρια", "ολοκαύτωμα", δεν προάγουν την σκέψη.
Η "κακιά η ώρα" και "στην περίπτωση που γίνει το κακό" είναι ο ορισμός του σκοταδισμού.
Τρομολαγνεία και μάλιστα σε μεγαλύτερες ποσότητες, καλύτερης ποιότητας, άψογης συσκευασίας, έχουμε από την τηλεόραση.
Δεν θέλουμε να φορτίζουμε όλοι τις μπαταρίες μας με τον ίδιο τρόπο.
Λογική θέλουμε να αποκτήσουμε, ώστε να γνωρίζουμε γιατί τις φορτίζουμε όπως γουστάρει ο καθένας να τις φορτίζουμε.
Δεν είσαι περισσότερο έξυπνος, μορφωμένος, όμορφος (εγώ είμαι), ψηλός (καθρεφτάκι), αθλητικός (θάθελες), από εμένα επειδή φορτίζω διαφορετικά από εσένα.

 
Όσοι εμπιστεύεστε τυφλά άλλους,




[member=6669]camber[/member]
Εμένα λόγος ξέρεις ότι δεν μου πέφτει.
Με βομβαρδίζουν όμως με ΠΜ.
Στην τώρα περίπτωση μου γράφουν ότι το είχαν υποψιαστεί, τους λόγους ανά περίπτωση μου λεν ότι θα ήθελαν να μάθουν.
Όχι για να αντιγράψουν, καταλαβαίνουν μου γράφουν ότι κάθε περίπτωση και χρηστική συνήθεια είναι διαφορετική, τροφή για σκέψη μου λεν ότι θέλουν.
Γιατί σχετικά με τις μπαταρίες μου γράφουν, τα θέσφατα έχουν γίνει κανόνες μου λεν.
Εγώ ξέρεις μη τα ξαναλέμε, από μπέρδεμα στο μαιευτήριο δεν γεννήθηκα στην ουδέτερη Ελβετία.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #28 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 18:44 »
Δημοσιευουμε το μηνυματα μας στα ελληνικα και οχι σε αλλη γλωσσα. Καποια μηνυματα διαγραφηκαν.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Φόρτιση εντός μοντ ή σε εξωτερικό φορτιστή;
« Απάντηση #29 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 19:05 »
[justify][member=10440]microchip[/member], καλησπέρα. Είναι αλήθεια (ξέχωρα αν συνήθως το φέρνουμε αστειευόμενοι) πως αρκετές φορές, πολλοί από εμάς, δυσκολευόμαστε να παρακολουθήσουμε τα όσα σημαντικά λέτε, είτε με πίνακες είτε με διαγράμματα είτε με απλά νούμερα (σε ρεύμα, τάση κ.λπ.). Και εδώ, πιστεύω, είναι ένα πάρα πολύ σημαντικό θέμα που αφορά όλους μας, (μην πω κυρίως εμάς τους απλούς χρήστες), αρκεί να σκεφτούμε πως όσα λέει ο τίτλος του νήματος μόνο, είναι η μισή ατμιστική μας καθημερινότητα. Φαίνεται πως επιμένω γιατί όντως... επιμένω. [/justify]

[justify]Με όσα έχω καταλάβει, λένε πως, μπορώ να φορτίσω μία μπαταρία (στα ατμιστικά μας πάντα), είτε σε εξ. φορτιστή είτε επάνω στο ηλεκτρονικό μου μοντ. Μετά έρχονται ένα σωρό θεματάκια που ζητάνε απλή απάντηση, όπως: μία αργή ή γρήγορη φόρτιση, ασφάλεια χρήσης, τι πρέπει να μετράω και πότε, η υγεία μίας μπαταρίας (τι σημαίνει, τι πρέπει να κάνω). Αφού καθημερινά φορτίζω παπάδες, (δυο δυο τα κινητά, φακούς, παιχνίδια, διάφορες ηλεκτρονικές συσκευές, λάπτοπ, λαπτάκια, τάμπλετ, ταμπλετάκια, ραδιοφωνάκια, όλα αυτά με την αποσπώμενη μπαταρία τους να είναι ισόβια εντός τους, κ.ο.κ. / δεν βλέπω δηλαδή κάτι το διαφορετικό στην καθημερινότητά μου. Ναι, να δεχτώ πως π.χ. μία 18650 δεν είναι απλή μπαταριούλα, όμως, από κει και πέρα; ομίχλη. Αν με ρωτήσεις τι και πως; μηδέν ο χι Joe.[/justify]


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 129 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084305 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34990 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9521 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476855 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114744 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271249 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos