vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

189 επισκέπτες, 3 χρήστες
giorgos1999, Jorge, Tem

Twitter

Ατμοποιητες και γευση

Αποσυνδεδεμένος vagtoo

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Ατμοποιητες και γευση
« στις: Οκτωβρίου 30, 2017, 09:19 »
Παιδια καλημερα,

Θα ηθελα να σας ρωτησω να μου απαντησετε σαν πιο εμπειροι. Εχω καποιος ατμοποιητες στο ντουλαπι (ud-zephyrus 2, smok tfv8 baby, ijust 2, ijust s, aspire atlantis evo, nautillus 1, wismec theorim και tfv 8. Μου εδωσε ενας φιλος προχτες τον crown 3 και εμεινα..... Ρε παιδια τους παταει ολους κατω απο γευση... Τι γινεται; Υπαρχουν αλλοι ατμοποιητες (εργοστασιακοι οχι diy) με τοσο καλη γευση; Μονο ο theorim μπορει να πλησιασει λιγο αλλα θελει το υγρο να εχει παροχη με κανουλα, σε 5 λεπτα υπαρχει δυνατοτητα να τελειωσουν τα 2 ml και ειναι κ semi diy (;).Ποια η αποψη σας; Εχετε καμια προταση για ατμοποιητη να επενδυσω; που να εχει τοσο καλη γευση; Για να καταλαβεται τι εννοω ο crown 3 ειχε 1.5 φορα καλυτερη γευση απο τον tfv 8. Πνευμονικες τζουρες ευχαριστω. Επισης να προσθεσω οτι τον κοροιδεψα κ ολας τον φιλο μου κ μου πεσαν τα σαγωνια οταν δοκιμασα, μπροστα του.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 30, 2017, 11:36 από vagtoo »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ατμοποιητες και γευση
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 30, 2017, 11:56 »
Είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις ένα ατμοποιητή που να αποδίδει καλύτερα σε όλα τα υγρά που ατμίζεις.
Άλλα υγρά θέλουν μικρή καμπάνα, άλλα μεγάλη, άλλα πολλά W, άλλα λίγα, άλλα χοντρά σύρματα, άλλα ψιλά κοκ.
Μόνο με δοκιμές θα καταλήξεις σε ένα σετάκι από 3-4 ατμοποιητές στους οποίους θα ατμίζεις συγκεκριμένα υγρά για μέγιστη απόδοση.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητες και γευση
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 30, 2017, 12:03 »
και κατι πολυ σημαντικο
η γευση ειναι υποκειμενικη
αυτο που εσενα σου φαινεται οτι βγαζει καλη γευση σε καποιον αλλον δεν αρεσει
το συστημα ειναι δοκιμαζεις και εκει που θα πεις αυτο ειναι ισως να βρηκες τον ατμοποιητη που σου ταιριαζει

Αποσυνδεδεμένος vagtoo

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητες και γευση
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 30, 2017, 15:03 »
Καταλαβα... Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.  :bye:

Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητες και γευση
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 30, 2018, 18:34 »
ερωτηση παιδια.
εχει παρατηρησει και αλλος οτι το ιδιο υγρο,ιδιο μοντ στον ιδιο ατμοποιητη εχει αλλη γευση οταν ο ατμοποιητης ειναι γεματος και αλλη γευση οταν αδειαζει?
οταν ειναι γεματος βγαζει μια γλυκαδα

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητες και γευση
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 30, 2018, 19:34 »
Στα τελειωματα(αδειο τελειος το τανκ) οταν δεν βρεχετε καλα το βαμβακι ναι γινεται.

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητες και γευση
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 30, 2018, 20:31 »
Την επόμενη φορά που θα είσαι στα μισά του tank και νομίζεις ότι έχεις χάσει λίγο σε γεύση, άνοιξε ελάχιστα το top cap να εξομαλύνεις την αρνητική πίεση που δημιουργείται και πες μας εάν είναι καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Ατμοποιητες και γευση
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 30, 2018, 20:37 »
Ειδικα αν ειναι η δεξαμενη 4-5ml και το υγρό αφήνει κατάλοιπα, τι γευση να πάρεις; Ανακατευονται οι γευσεις με τα απόβλητα και χάνεται ο μπούσουλας.
Δες το οπως ενα γευμα, το ίδιο ειναι στην αρχή που ειναι οι γευσεις διακριτές με το τελείωμα που μπουρδουκλώνονται όλα; Αν πιεις και καμια κόλα, ερχεται και δένει. 

Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητες και γευση
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 30, 2018, 22:27 »
εχω 2 ml ατμοποιητες,πλεον οταν φτανουν στην μεση ξανα γεμιζω,ατμιζω σκετο υγρο χωρις αρωματα και ειναι ακομα ποιο εντονη η διαφορα γεματο αδειο

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Ατμοποιητες και γευση
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 31, 2018, 00:54 »
Αν μιλάς για επισκευάσιμους, δοκίμασε να αλλάξεις την μάρκα του βαμβακιού σου (αν χρησιμοποιείς την ίδια μονίμως)

Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητες και γευση
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 31, 2018, 01:01 »
εχω τον melo1 και τον melo4 και τους χρησιμοποιω και τους δυο,ακομα και με αυτους τους 2 βλεπω πολυ διαφορά μεταξυ τους
αν μου δεσουν τα ματια θα βρω απο ποιον τραβηξα τζουρα παρολο που εχω βαλει το ιδιο στόμιο και στα δυο.
η εναλαγη τους,3 τσιγαρα απο τον εναν 3 τσιγαρα απο τον αλλον μου δινει γευση.
σκεφτομαι να παρω και εναν nautilus να ατμιζω εναλαξ και τα 3 :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ατμοποιητες και γευση
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 31, 2018, 08:37 »
3 τσιγαρα απο τον εναν, 3 τσιγαρα απο τον αλλο;;
Και θα παρεις τον ναυτιλο για να κανεις αλλα 3 τσιγαρα μ αυτον;
Χμμμμ....ατμιστιμο εξοπλισμο εχεις σιγουρα η μετονομασε τη χρυση κασετινα σε ναυτιλο ο καρελιας;

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ατμοποιητες και γευση
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 31, 2018, 09:01 »
Θα τηνε πω την κακία μου. Προφανώς το εννοεί με τον επιθ.προσδιορισμό..."ηλεκτρονικό". Και εδώ που τα λέμε για την σύγχιση φταίει και η ατμιστική κοινότητα παγκόσμια. Σύγχιση για τον κόσμο, μπέρδεμα για τον νέο ατμιστή (νέος βλέπω είναι ο φίλος), ορέο πάτημα για τους νομοθέτες για εξίσωσή τους.
(Να το αποδίδαμε και αυτό σε μία ενιαία λέξη αμετάφραστη από τα σλαβικά ή τα σουαχίλι για να το φχαριστιόταν η ψυχή μας);

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητες και γευση
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 31, 2018, 09:05 »
Μάλλον ως τσιγάρα αναφέρει τις τζούρες.

Επειδή ένας νέος ατμιστής δεν μπορεί να εξηγήσει μερικά πράγματα περνάει εύκολα από το ένα θέμα στο άλλο.

Αν έχω καταλάβει καλά με αυτά που έχεις γράψει μέχρι τώρα.
Ατμίζεις σκέτη βάση με νικοτίνη χωρίς άρωμα.
Έχεις 2 melo τον παλιό και τον τελευταίο που λογικά κάνουν διαφορετικό άτμισμα ακόμα και εάν έχουν ίδια αντίσταση.
Όταν έχεις ανοίξει  το tank για να το γεμίσεις, έχεις την αίσθηση ότι είναι πιο γλυκιά η βάση.
Εάν αφήσεις στην άκρη τον ένα για λίγο ατμίζοντας από τον άλλο βελτιώνει την γεύση αλλά για λίγο.

Όλο αυτό μου δείχνει ένα μικρό θέμα τροφοδοσίας (εκεί πήγαινε το άνοιγμα του top cap που έγραψα παραπάνω) ή εάν ανεβάζει πολύ θερμοκρασία από απανωτές τζούρες και σου χαλάει την γεύση.
Με ποιες αντιστάσεις παίζεις και σε πόσα watt;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 31, 2018, 09:16 από lounik »

Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητες και γευση
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 31, 2018, 12:02 »
καλημερα,δεν τα διατυπωσα σωστα ;D
3 τσιγαρα εννοω 0,5ml,ειμαι καινουριος στο ατμισμα,εχω 2 μηνες.
εχω αφαιρεσει απο τον melo4 την εργοστασιακη αντισταση επειδη δεν την δουλευε το παλιο mod,νομιζω εχω 0,8 και στα δυο τωρα και ατμιζω στα 13 wat.
ανοιγμα top cap τι σημαινει?ανοιγω τον ατμοποιητη να παρει αερα μεσα στον θαλαμο?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084074 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34858 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 54 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9399 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135674 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476261 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271087 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1501 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos